What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επισκευή αυτοκινήτου και λοιπές απορίες

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Μου βγήκαν μαζεμένες κάτι βλάβες στο αυτοκίνητο και εκτός του ότι οριακά δεν το έριξα από τον γκρεμό, διαπίστωσα ότι μπορώ να κάνω μόνος μου τις επισκευές.
Για να γίνουν όμως θέλω και τα κατάλληλα ανταλλακτικά. Έχω βρει διάφορα σάιτ, μεταξύ των οποίων όμως βλέπω τεράστια διαφορά στις τιμές των.
Έχει να δώσει κανείς καμιά πρόταση; Εναλλακτικά, κάποιο φυσικό κατάστημα, απ' το οποίο να μπορέσω να τα σηκώσω όλα.
Θέλω τόσο μηχανολογικά εξαρτήματα, όσο και ηλεκτρονικά, κάτι διακόπτες και το ένα και μοναδικό κατάστημα στην περιοχή μας έκλεισε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
για δε κοιτάς καμιά μάντρα;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Πάρε αντιπροσωπεία και δώσε αριθμό πλαισίου, για να πάρεις με ακρίβεια τις μέγιστες τιμές σε αυτά που χρειάζεσαι και να έχεις ένα αξιόπιστο μέτρο σύγκρισης για τις τιμές αλλού.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Πληροφοριακά, οι τιμές αντιπροσωπείας είναι 2, 3 και 4 φορές πάνω. Βάζουν κέρδος 50%-100% στο ανταλλακτικό και χρεώνουν και τα κέρατά τους σε εργατικά.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Για αυτό και μιλάω για μέγιστες τιμές, έτσι αποκτάς σαφή εικόνα για το απόλυτο ταβάνι.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166
Εγώ λέω να αφήσεις τα αμάξια και να πάρεις κάνα ξύλινο ποδήλατο.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,844
Δυστηχώς δεν μπορώ να βοηθήσω. Εκτός από τα ηλεκτρονικά / ηλεκτρολογικά, τί άλλες επισκευές σκοπεύεις να κάνεις μόνος σου?
Εχω δει βιντεάκια όπου γίνονται επεμβάσεις στο σασί (αναρτήσεις, φρένα, διαφορικά, ψαλίδια) κ δεν μου φαίνονται κ δα εύκολη υπόθεση.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Είναι μανούρα και χρειάζονται σοβαρά εργαλεία (αν θες και ανυψωτικό, ασ'το από τώρα). Δεδομένου πως το κόστος εργασίας δεν είναι σημαντικό μπροστά σε αυτό των ανταλλακτικών, μόνο αν ξέρεις τι κάνεις και έχεις χρόνο για σκότωμα μπαίνεις στη διαδικασία.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Είναι μανούρα και χρειάζονται σοβαρά εργαλεία (αν θες και ανυψωτικό, ασ'το από τώρα). Δεδομένου πως το κόστος εργασίας δεν είναι σημαντικό μπροστά σε αυτό των ανταλλακτικών, μόνο αν ξέρεις τι κάνεις και έχεις χρόνο για σκότωμα μπαίνεις στη διαδικασία.
και έχεις έξτρα αμάξι γιατί όλο και κάτι που "5 λεπτά θέλει" 8α σου φάει 2 μέρες :p
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Είναι μπλέξιμο οι τιμές στα ανταλλακτικά. Οι περισσότερες μάρκες παίρνουν εξαρτήματα απο εταιρίες που τα παράγουν, κολλάνε την σφραγίδα τους επάνω και τα πουλάνε σε τρελές τιμές.
Στο δικό μου χιουντάι έπρεπε να αλλάξω κάτι ντίζες στην αντιστρεπτική δοκό. Ευτυχώς ο μηχανικός που το πήγα δούλευε στην αντιπροσωπεία όταν ήταν στην παραγωγή αυτό το μοντέλο. Μου έβαλε τις ίδιες ντίζες απο την εταιρία που αγοράζει και η χιουντάι. Το ίδιο ανταλλακτικό απλά χωρίς την σφραγίδα της hyundai. Και έκανα την δουλειά μου και δεν μου κόψανε τον κ@λο, γιατί τα γνήσια της hyundai είναι απο τα πιο ακριβά ανταλλακτικά της αγοράς.
Είναι πολλά τα φράγκα που βγάζουν έτσι οι εταιρίες αυτοκινήτων και μάλιστα τώρα που βάζουν παντού και πλαστικά εξαρτήματα π.χ. πλαστικές αντλίες νερού στον κινητήρα.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Σε πολλές περιπτώσεις δεν κολλάνε απλώς την σφραγίδα τους. Για μείωση του κόστους, κάνουν downgrade χαρακτηριστικά/ποιότητα.
Έχει τύχει περίπτωση φίλου του αδελφού μου, με Opel, είχε αλλάξει 2 φορές την αντλία καυσίμου με γνήσια. Την τελευταία φορά, κάνανε βίδες την χαλασμένη και βρήκαν καταχωνιασμένα σήματα και σειριακούς της Valeo. Παρήγγειλαν το μοντέλο της Valeo που αντιστοιχούσαν οι σειριακοί αυτοί, που ήταν φτηνότερο από το "γνήσιο". Εξωτερικά φαινόταν ίδιο, όμως ήταν καλύτερη κατασκευή, με ποιοτικότερα υλικά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Καλά τα γνήσια αρκετά συχνά κοστίζουν τόσο που καλύτερα να πάρεις ένα ίδιο μεταχειρισμένο αμάξι να τραβάς ανταλλακτικά...
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655

Για να καταλάβετε τι παίζει με τα ανταλλακτικά. Παραγγέλνεις πανάκριβες αντλίες βενζίνης για ferrari και αν τις ανοίξεις βλέπεις την ίδια αντλία που φοράει ένα ΚΙΑ.
Ποιά η διαφορά; Τα μηδενικά στην τιμή της γνήσιας.......
Λεφτά υπάρχουν.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Τα πάντα έχω. Εδώ άλλαζα μπιελες μία φορά κι έναν καιρό στο αγροτικό.
Για το σεατ μου θέλω να αλλάξω:
Διακόπτες ηλεκτρικών παραθύρων
Διακόπτη cruise control συν την ασφάλεια
Ολόκληρο το πίσω αριστερά φανάρι
Στο κλιματιστικό με βλέπω για κομπρεσέρ, αν και ακόμη δεν έχω αρχίσει το λύσιμο.
Σύμφωνα με το ΚΤΕΟ, θέλω ακρομπαρα, αν και θα πάω να το δει άνθρωπος που εμπιστεύομαι γιατί ίσως να απαιτεί μια απλή ευθυγράμμιση.
Για φινάλε, έχω ένα μεγάλο πανηγύρι στα φρένα, όπου ξεκίνησα για αλλαγή στις πλάκες και θα φτάσει μέχρι το πεντάλ της καμπίνας.

Το κόστος των εργατικών εν προκειμένω είναι αρκετά μεγάλο, συν τοις άλλοις το αυτοκίνητο θέλουν να μείνει μέσα τουλάχιστον μία εβδομάδα γιατί πρέπει να λυθεί πολύ πράμα. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι δεν εμπιστεύομαι απόλυτα ότι θα μου κάνουν σωστή δουλειά, διότι ειδικά στο κλιματιστικό πρέπει να είναι σχολαστικός ο μάστορας. Δεν είναι μόνο το σέρβις αλλά και το άβατο καθάρισμα των αεραγωγών και του εναλλάκτη. Κι αν το χιτώνιο εκεί μέσα είναι βουλωμένο, πρώτη φορά κάνω την συγκεκριμένη εργασία σε αυτό το αυτοκίνητο, θέλει υπομονή κι επιμονή.
Για όλα μου έδωσαν φιλική τιμή 1400€. Αν τα κάνω στο σπίτι με τα ανταλλακτικά δικά μου υπολογίζω ένα 700-800€, αν ισχύουν οι τιμές που βλέπω.

Για την ιστορία, τα μαστορια μπορεί να είναι ξύπνια αλλά είναι τεμπέληδες και τσαπατσουληδες. Σε τρία αυτοκίνητα μας έχουν κάνει μικροζημιες που δεν φαίνονται ή που μακροπρόθεσμα, κοστίζουν ένα σωρό λεφτά. Λχ, δεν είχε σφίξει καλά τον αεραγωγό του κλιματιστικού, πέρασαν όλες οι βρωμιες μέσα από την μηχανή. Δεν πάτησε καλά το κάλυμμα της μηχανής τις προάλλες, διότι είδα εκ των υστέρων τι είχε βιδωσει και πως, έσπασε το ένα στήριγμα και ευτυχώς το κάλυμμα έπεσε από την μεριά του οδηγού. Αλλιώς θα έπαιρνε κάναν ιμάντα μαζί. Κι άλλα μικροπλαστικα που δεν τα προσέχουν, μέχρι που σπάνε και λες τι έγινε. Με αποκορύφωμα όταν μου βούλωσαν με στουπί μια υδρορροή και τα έριχναν ο ένας στον άλλον.

Από τότε, όσα μπορώ τα αλλάζω μόνος μου και κάποια ανταλλακτικά αμαξώματος, στηρίγματα, πλαίσια κτλ τα έπαιρνα από την αντιπροσωπεία και τα άλλαζα στην αυλή. Τώρα βέβαια η αντιπροσωπεία λέει ότι μου πουλάει μόνο ότι αφορά τα φρένα γιατί οι διακόπτες δεν υπάρχουν πια και για τα περί κλιματιστικού πρέπει να απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία που φέρνει τα συγκεκριμένα στην Ελλάδα. Φεξε μου και γλίστρησα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Κομπρέσορα είχα χρειαστεί και εγώ στο ibiza για το κλιματιστικό, η αντιπροσωπεία μου έλεγα 700+εργατικά, βρήκα τον κομπρέσορα καινούργιο 350€ + ένα 70άρι ο μάστορας να το κοτσάρει επάνω.

Τώρα αυτό που λες για τα μαστόρια ναι, μεγάλο πρόβλημα. Ευτυχώς έχω έναν φίλο που το προσέχει όταν το παίρνει, εκτός αν χρειαστώ τίποτα ηλεκτρολογικό και το αναλάβει ο κωλόγερας που έχει εκεί μεσα για ηλεκτρολόγο... που μου έλεγε ότι είναι μούφα το pioneer ηχοσύστημα γιατί αυτός ήταν μπετόβλακας και δε μπορούσε να το τοποθετήσει στο ταμπλό (είχαν πάει τα καλώδια και έκλειναν το κούμπωμα της βάσης βασικά...)

Γενικά όμως ρε εσύ, πολλά μου φαίνεται σου έχει βγάλει, δεν παίζει να βρεις κανένα όμοιο μοντέλο να τραβάς ανταλλακτικά; Κάποιον θα βρεις να έχει κανένα με ζημιά να το δίνει όσο όσο.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Πέρα από δίσκους-τακάκια, όλα τα υπόλοιπα μπορείς να παίξεις μεταχειρισμένα. Είναι και VW Group, οπότε υπάρχει ποικιλία.
Εγώ πχ για την Γαλλίδα πήρα διακόπτες ηλεκτρικών παραθύρων, πλευράς οδηγού, από eBay, γιατί Ελλάδα οι μαντράδες ζητούσαν τα μαλλιοκέφαλά τους. Ήρθε λες και είχε πέσει μέσα σε σοβάδες και μπογιές, όμως με μισό λίτρο ισοπροπυλικής και μια βούρτσα έγινε σαν καινούργιο.
Εξατµιστή A/C πήγα επίσης σε μεταχειρισμένο, σύνολο με την εργασία 350€ (που στο δικό μου θέλει πολλές ώρες, πρέπει να λύσεις όλο το ταμπλό). Η αντιπροσωπεία της Peugeot ήθελε περισσότερα μόνο για το ανταλλακτικό και παραλαβή σε 2 εβδομάδες 🖕.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,844
Για αλλαγή μίζας / μπιλιαδόρου / αλλαγή λαδιών πόσο σας έχουν πάρει Ελλάδα;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Για αλλαγή μίζας / μπιλιαδόρου / αλλαγή λαδιών πόσο σας έχουν πάρει Ελλάδα;
Τι εννοείς μπιλιαδορο; Τα κάρβουνα και της μίζας ή τα μπαλάκια των ψαλιδιών;

@erevos Για τους διακόπτες κατέληξα σήμερα ότι η καλύτερη τιμή στην Ελλάδα είναι σε μάντρες που ανακυκλώνουν/κόβουν αυτοκίνητα. Για τα υπόλοιπα, δεν θα έβαζα τίποτα λιγότερο από γνήσιο. Άντε ίσως στο κλιματιστικό και σε καμιά αντλία να πήγαινα σε ημιτασιον αλλά μέχρι εκεί.
Πάντως, ένας από τους λόγους που πήρα το Leon ήταν και το ότι έβαζα ευκολότερα χέρι σε σχέση με τα υπόλοιπα αυτοκίνητα της αγοράς.
Για την ιστορία, όσες φορές πήρα μηχανολογικά εξαρτήματα έβρισκα τρεις κατηγορίες. Το κινέζικο σε τιμή χώμα, το εξάρτημα από τον αρχικό κατασκευαστή, που συνήθως έχει την πατέντα, σε κανονική τιμή και με στάμπα της Audi/VW σε τιμή διπλάσια από τον παραπάνω κατασκευαστή, ενώ πρόκειται για το ίδιο προϊόν.
 
Last edited:
Top Bottom