What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur’s Gate 3: Ανακοίνωση κυκλοφορίας σε Early Access!

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
UPDATE: Σύμφωνα με ανακοίνωση που έγινε πριν λίγο στα πλαίσια της παρουσίασης του Guerilla Collective, το Baldur’s Gate 3 αναμένεται να κυκλοφορήσει σε καθεστώς Early Access, τον προσεχή Αύγουστο!









Πέραν της ανακοίνωσης και της προβολής του παραπάνω trailer, ο Swen Vincke, αφού απαρίθμησε ορισμένες από τις βελτιώσεις που έχουν επέλθει στο game σε σχέση με τις αρχικές παρουσιάσεις του, ανακοίνωσε ένα μικρό live DnD Session για τις 18 Ιουνίου, στο οποίο session οι παίκτες θα μπορούν να ψηφίσουν ζωντανά ως προς την επιθυμητή έκβαση της περιπέτειας.



Εξυπακούεται πως η κυκλοφορία Early Access είναι πάντα επιρρεπής σε αλλαγή, ελέω της ανθελληνικής πανούκλας που σπέρνουν οι κεραίες 5G του Σόρος του Κορωνοϊού, και για αυτό δεν έχει “κλειδώσει” πιο ακριβής ημέρα πέρα από το “Αύγουστος 2020”. Όπως και να έχει, είτε η ημερομηνία οριστικοποιηθεί είτε αλλάξει, εδώ θα είμαστε…...

Continue reading...
 
Last edited:

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
vfUGQ9T.png
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Δεν βλέπω πού είναι το κακό. Το GTA μετατράπηκε σε άλλη προοπτική και ειναι μακράν από τα καλύτερα franchises. Χωρίς να φτάνει κανένα της σειράς την αίγλη του 2 βεβαίως-βεβαίως.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Πείτε με πιουριστα, αλλα δε βλεπω με καλο ματι τετοιες ριζικες αλλαγες (τροπος εμφανισης διαλογων, συστημα μαχης, στησιμο καμερας κλπ) στο gameplay σε κλασσικα διαμαντια οπως η σειρα Baldurs Gate.

Τωρα θα μου πεις τι περιμενες; Ε νεα γραφικα ξερω γω, cinematics, καλο στορυ,Quality of Life improvements, 5ης εκδοσης κανονες και ενσωματωση τους οχι μονο στη μαχη αλλα και στο rp, υποστηριξη modding τετοια πραματα...


Edit: Μην ξεχνατε οτι κανενα παιχνιδι και καμια εταιρεια δεν εχει ανοσια στον ιο που λεγεται cash grab...σας θυμιζω τον εκφυλισμο του Fallout franchise που κρεμεται σα δαμοκλειος σπαθη πανω απο τα πορτοφολια μας... (ασχετο αλλα λογω αυτης της ελλειψης εμπιστοσυνης σε εταιρειες ειμαι και εναντια στα preorders)


Edit2: Θα δουμε κατα τις 9-9μιση το βραδυ σημερα...θα ηταν γαματο να καναμε καμια ομαδικη προβολη μπας και κολλησουμε και καμια γριπη, αλλα ολοι ειμαστε σκορπισμενοι στα 4 σημεια του οριζοντα
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Δεν είμαι σίγουρος μέχρι να δω το gameplay, αλλά ναι περισσότερο φέρνει σε DoS3. Κάποιοι users μάλιστα λένε πως λίγο-πολύ τις ιδέες, assets κλπ τα προόριζε για εκείνο, αλλά έριξε pitch στη Wizards για να το μασκαρέψει σε BG.
Αν κάτι πάντως με ξενερώνει λίγο είναι το πως διατυπώνονται οι επιλογές στους διαλόγους. Δεν έχω θέμα ούτε με το σύστημα μάχης που μάλλον θα είναι TB, ούτε με το αν η κάμερα δεν είναι κλειδωμένη και περιστρέφεται σε διάφορους άξονες. Αλλά ρε γαμώτο ένα τέτοιο παιχνίδι, ζει και πεθαίνει από το γράψιμο του. Περισσότερα το βράδυ...
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
πρώτες εντυπώσεις πάντως έμενα μου φαίνονται κομπλέ. θα περιμένω να δω και βίντεο και θα επανέλθω. σίγουρα πάντως ένα μεγάλο θέμα για το baldur's είναι η γραφή του που για το 3 δεν ξέρουμε τπτ πάνω σε αυτό.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Εγώ πάντως θα στήσω ακουστικά θα είμαι Discord και τρώω ποπκορν όσο κλαίω.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Πείτε με πιουριστα, αλλα δε βλεπω με καλο ματι τετοιες ριζικες αλλαγες
Ίσως έτσι να το έβλεπα κι εγώ αν δεν είχαμε ήδη τα Pillars και το Pathfinder, που είναι πιο κοντά στο UI και το εικαστικό ενός BG3, αν αυτό είχε κυκλοφορήσει παλιότερα. Στην περίπτωση που κάτι πάει πραγματικά στραβά (δύσκολο με το ιστορικό των Βέλγων) θα μπορούμε πάντα να ανατρέχουμε στα προαναφερθέντα παιχνίδια και να γελάμε με memes περί... PG 3
1582810436991.png
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Μη μασάτε ρε. Έχει έρθει το Baldur's Gate 3 και ονομάζεται Pathfinder: Kingmaker. Ή αλλιώς έρχεται το Baldur's Gate 3 και ονομάζεται Wrath of the Righteous. Διαλέξτε και πάρτε.
(Κατα τ' άλλα, περιμένω με αγωνία το βράδυ. Έχω εμπιστοσύνη στη Larian)
Α ναι, το κορυφαίο GTA όλων των εποχών είναι το 2.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Στην περίπτωση που κάτι πάει πραγματικά στραβά (δύσκολο με το ιστορικό των Βέλγων) θα μπορούμε πάντα να ανατρέχουμε στα προαναφερθέντα παιχνίδια και να γελάμε με memes περί... PG 3

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες, αν και πονάω πραγματικά αυτο το franchise, σα παιδί μου το εχω (ειναι και ενα μπασταρδακι το Dark alliance αλλα αυτο δεν το αναγνωριζω). Ειναι το τελευταιο πραγμα που με συνδεει στην εποχη της αθωότητας οπως εγραφε ο Κουτσουκος σε εκεινο το editorial του '18...γιαυτο και φοβαμαι μην σφαγιαστει και αυτο στο μαρμαρο του ναου της Waukeen. Τους Βελγους δεν τους φοβαμαι τοσο πολυ, οσο φοβαμαι τους χαρτογιακαδες της Wizards of the Coast (που φτασαμε...)...ποναει ακομη η 4η εκδοση και ηταν και μια απο τις αιτιες που εκοψα το PnP DnD...ακομα και η 5η εκδοση δεν με γιατρεψε...

Ίσως έτσι να το έβλεπα κι εγώ αν δεν είχαμε ήδη τα Pillars και το Pathfinder, που είναι πιο κοντά στο UI και το εικαστικό ενός BG3, αν αυτό είχε κυκλοφορήσει παλιότερα

Εδω ανοιγεις μεγααααάλη κουβέντα για το πως θα ηταν ενα ΑΑΑ παιχνίδι Pillars αν ειχαν τα φραγκα να το φτιαξουν πριν φτιαξουν το Pillars
(Το Pillars το αγαπω, εχει μερακι αλλα του λειπει κατι...πιστευω οτι η Obsidian ηταν τοσο πληγωμενη οικονομικα οταν εφτιαξε το 1 και τοσο αγχωμενη για να φτιαξουν καλο παιχνιδι στο 2, που εχασε το ουσιαστικοτερο, που ακομη ισως το ψαχνουν και ευχομαι να το βρουν στους αγαπημενους overlords της MS...αλλα παντα θα πιστευω οτι αν ειχαν περισσοτερα φραγκα και ανεση χρονου να ηταν ακομη καλυτερο το Pillars 1 και μετα το 2)

Το Kingmaker ειναι για μενα το πιο κοντινο στο BG...Οι Σλαβοι μπηκαν με τσαγανο στο χορο, φαγανε τα μουτρα τους, δεν το παρατησαν ομως (ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ!!!!) και μετα απο μηνες σκληρης δουλειας το φτιαξαν ετσι οπως θα επρεπε και κερδισαν με το σπαθι τους το hype για το Wrath! Αυτο για μενα ειναι το σωστο attitude για ατομα που φτιαχνουν τετοια παιχνιδια με ψυχη!
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
ενταξει, περα απ το αν ειναι τιμπι η ρουτουγουπου και περα απ το αν θυμιζει οπτικα ντιβος2: οι διαλογοι, η μορφη τους, και αυτο το γελοιο συστημα με τα οne liners ειναι καθαρα disgrace, οπως λενε στο χωριο μου. bg = σεντονια οιυσιαστικου κειμενου...
μεγαλεμου, παρτο φτιαξε οτι θες, οπως θες, αλλά μην το ονομαζεις bg3. οταν μετα 20 χρονια φτιαχνεις τη συνεχεια ενος θρυλου, πρεπει να κρατησεις μια μορφη legacy. κατι να δενει τα 2 παιχνιδια.
προσφατα επαιξα το divine divinity και διαολε, ειναι πολυ πιο bg απ αυτο που βλεπω σημερα μπροστα μου.

επισης αυτο:
gt1Lqns.png


ΡΕ ΕΛΕΟΣ. τουλαχιστον δωσε ζωγραφιστα πορτραίτα.... θυμισε μου το bg, εστω σε τετοιες μικρες παπαρολεπτομερειες. ουτε καν αυτο ρε φουστη??? τελος παντων. θα δουμε αποψε.
α, το πιο πιθανο σεναριο ειναι και τιμπι και ρουτουγουπου μαζι...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Placeholders είναι τα πορτρέτα, Μπρούς. Work-in-progress. Δεν έχουν έτοιμα ακόμα αυτά που θα κάνουν οι άρτιστς οπότε έβαλαν τις φάτσες των character models.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Εδω ανοιγεις μεγααααάλη κουβέντα για το πως θα ηταν ενα ΑΑΑ παιχνίδι Pillars αν ειχαν τα φραγκα να το φτιαξουν πριν φτιαξουν το Pillars

Ίσως δεν ήμουν κατανοητός, αυτό που ήθελα να πω απλά είναι πως:
BG 3 της Larian -> πως (υποθέτω) θα ήταν ένα AAA BG sequel σήμερα, από εμπορικής σκοπιάς είναι λογικό να πηγαίνει με τους καιρούς σε κάποιες σχεδιαστικές επιλογές, καλώς ή κακώς οι δεινόσαυροι των crgps είναι πολύ, πολύ συγκεκριμένο κοινό
PioE & Pathfinder -> πως θα ήταν το Black Hound, ένα BG sequel που θα αποσκοπούσε στη νοσταλγία και την πιστότητα
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Είμαι πολύ χαρούμενος από αυτά που βλέπω! Επιτέλους ένα Baldur's Gate που θα ευχαριστηθώ με την ψυχή μου!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Συμφωνώ απολύτως στην ουσία του θέματος που έγειρε ο Brother Bruce. Θέλω για παράδειγμα τα πορτραίτα να με παραπέμπουν σε νοσταλγικές αναμνήσεις. Αυτό θέλει πινέλο και να είναι καμβάς-τεχνη. Είναι ο λόγος που λατρεύω το Pillars και το χαζευα για ώρες όταν το είχα πρωτοαρχισει.

Ομολογουμένως το τελικό (όχι concept) art μπαίνει τελευταίο όταν έχουν κλειδώσει όλα. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα κάτι αντίστοιχο αυτά του D:OS2. Ταιριάζει σε εκείνο, αλλά όχι εδω.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Όντως το artwork και η συνολική αισθητική του δεν είναι BG, αλλά σίγουρα μιλάμε για place holders. Και , αν και μου αρέσουν όλα τα συστήματα μάχης όταν υλοποιηθούν σωστά, το BG είναι το παιχνίδι που έκανε γνωστό και καθιέρωσε το real time with pause (παίζει να υπήρχαν και άλλα ποιο πριν? Κάνα-δύο ήταν, λιγότερο γνωστά, ίσως το Darklands? Γέρασα, που να θυμάμαι...). Θα ήθελα να το συνεχίσει, και μάλιστα να το εξελίξει ακόμα περισσότερο με νέα στοιχεία. Για το γράψιμο...ίδωμεν, με 2-3 σκρήνσοτ που να βγάλεις συμπέρασμα.
 
Top Bottom