What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Blender

blender5d

Umber Hulk
Joined
Dec 15, 2016
Messages
894
Εδώ μπορούμε να κουβεντιάζουμε για το <b>Blender</b> (https://www.blender.org/)<br>Ο ορισμός του FOSS (Free an Open Source Software).<br>Έχει γίνει κυρίως γνωστό για το 3d modeling αλλά δεν κάνει μόνο αυτό φυσικά.<br>Από το επίσημο site του Blender Foundation, βλέπουμε κάποια από τα key features<br>www.blender.org/features/<br><br>Φτιάξε ότι θες με το blender και σου ανήκει. Δεν έχει να δώσεις λογαριασμό σε κανέναν. Από παιχνίδια μέχρι animation movies.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Αν θυμάμαι καλά, περιλαμβάνει και λειτουργίες παρόμοιες με του AfterEffects, σωστά;
 

blender5d

Umber Hulk
Joined
Dec 15, 2016
Messages
894
<blockquote><br>Αν θυμάμαι καλά, περιλαμβάνει και λειτουργίες παρόμοιες με του AfterEffects, σωστά;<br></blockquote><br>Εντάξει, δεν μπορείς να το συγκρίνεις με το After Effects, αλλά ναι, κάνει και αυτό!
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Νικόλα, υπήρχε αν δε κάνω λάθος, καποια λειτουργία του google με την οποια έβρισκες 3d μοντέλα (οπως με το google images ενα πραμα). Αυτα τα μοντελα μπορουσες να τα περασεις και στο blender. Καποτε που επιασα την Unity στα χερια μου, νομιζω ετσι εψαχνα μοντελα σπιτιων για να βαλω. Το εχεις υποψιν σου;
 

blender5d

Umber Hulk
Joined
Dec 15, 2016
Messages
894
Η μέρα που ερωτεύτηκα το Blender, ήταν η μέρα που είδα αυτό<br>https://www.youtube.com/watch?v=eRsGyueVLvQ<br><br>
 

blender5d

Umber Hulk
Joined
Dec 15, 2016
Messages
894
<blockquote><br>Νικόλα, υπήρχε αν δε κάνω λάθος, καποια λειτουργία του google με την οποια έβρισκες 3d μοντέλα (οπως με το google images ενα πραμα). Αυτα τα μοντελα μπορουσες να τα περασεις και στο blender. Καποτε που επιασα την Unity στα χερια μου, νομιζω ετσι εψαχνα μοντελα σπιτιων για να βαλω. Το εχεις υποψιν σου;<br></blockquote><br>Tsok, μήπως εννοείς το SketchUp (https://www.sketchup.com/) ?
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Kατι μου λεει κι αυτο για να πω την αληθεια. Δε θυμαμαι καλα ρε γαμωτο γιατι πανε καποια χρονια αλλα συνεχιζω να πιστευω πως τα εβρισκα στο google, τα κατεβαζα και τα περνουσα σε καποιο software το οποιο ηταν 90% το blender. Απο εκει τα εκανα εξαγωγη και τα περνουσα στη unity.
 

blender5d

Umber Hulk
Joined
Dec 15, 2016
Messages
894
Tsok, θα το ψάξω λίγο και θα σου απαντήσω αύριο, πάντως το Blender έχει addons (free φυσικά) που μπορείς να κάνεις import/export τα πάντα!!!!
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Από που ξεκινάει κάποιος που δεν έχει ιδέα;
 

blender5d

Umber Hulk
Joined
Dec 15, 2016
Messages
894
<blockquote><br>Από που ξεκινάει κάποιος που δεν έχει ιδέα;<br></blockquote><br>Tutorials για beginners<br>Έχει άπειρα στο youtube!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
τσεκαρε τον tutor4u στο youtube. εκτος του οτι ξερει, ξερει και πως να σε μαθει. χωρις τα κλασσικα α! ξεχασα, εμ ισως να το αλλαζαμε αυτο, εεεε, εεεεεεεε, εεεε, ε, α! και αυτο που καναμε στο πρωτο μερος σβηστε το, γιατι τελικα δεν χρειαζεται. μεγαλη αμαρτια το tutorial στο youtube.
 

blender5d

Umber Hulk
Joined
Dec 15, 2016
Messages
894
<blockquote><br>τσεκαρε τον tutor4u στο youtube. εκτος του οτι ξερει, ξερει και πως να σε μαθει. χωρις τα κλασσικα α! ξεχασα, εμ ισως να το αλλαζαμε αυτο, εεεε, εεεεεεεε, εεεε, ε, α! και αυτο που καναμε στο πρωτο μερος σβηστε το, γιατι τελικα δεν χρειαζεται. μεγαλη αμαρτια το tutorial στο youtube.<br></blockquote><br>Επίσης θα πρότεινα και τον BlenderGuru. Μου έχει μάθει ο Νεοζηλανδός, πολλά πράγματα για το blender (δεν έχει πολυασχοληθεί με την game engine του, αλλά σε όλα τα άλλα είναι Guru!!!)
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Όντως, οι tutor4u και blenderguru φτιάχνουν ωραία tutorials.
 

blender5d

Umber Hulk
Joined
Dec 15, 2016
Messages
894
Για κάποιον που δυσκολεύεται να τους βρει στο youtube, παραθέτω τα links από τα κανάλια τους στο youtube:<br>ο πολύ συμπαθής Andrew (aka blenderguru)<br>https://www.youtube.com/user/AndrewPPrice<br><br>και το κανάλι του tutor4u<br>https://www.youtube.com/user/tutor4u<br><br>και οι 2 έχουν πολύ πράμα για beginners αλλά και για πιο advanced users<br><br>και μια συμβουλή: Μην κολλήσετε στα tutorials! Όταν βλέπετε κάτι, προσπαθήστε να το κάνετε και να ξεκινήσετε κάτι δικό σας. Πειραματιστείτε, δεν είναι LetsPlay<br>
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
ψαχνω για ενα tutorial. εχω ενα logo το οποιο θελω να κανει περιστροφη σαν κερμα. <br>εχω βρει μερικα tutorials σε photoshop, after effects κτλ αλλα η πισω οψη του νομισματος, ειναι ο καθρεφτισμος της μπροστινη πλευρας. εγω θελω να εχω ενα εμβλημα απο την μια και text απο την αλλη πλευρα. εκτος και αν μπορω να κανω αλλαγες στα tutorial που εχω δει. δεν ασχοληθηκα με πειραματισμους επειδη ξυπνησα σημερα με 24ωρη διορια να το φτιαξω. λες και ειμαι κανενας pro. ισως πρεπει να τους πω να ξαναδιαβασουν το βιογραφικο μου.<br>εριξα μια σποντα αλλα μου ειπαν οτι θα το φτιαξω ετσι και αλλιως, επειδη μου κοβει.<br><br>ειμαι σιγουρος οτι καπου ειχε παρει το ματι μου το ζητουμενο, σε μορφη blender tutorial.
 

blender5d

Umber Hulk
Joined
Dec 15, 2016
Messages
894
<blockquote><br>ψαχνω για ενα tutorial. εχω ενα logo το οποιο θελω να κανει περιστροφη σαν κερμα. <br>εχω βρει μερικα tutorials σε photoshop, after effects κτλ αλλα η πισω οψη του νομισματος, ειναι ο καθρεφτισμος της μπροστινη πλευρας. εγω θελω να εχω ενα εμβλημα απο την μια και text απο την αλλη πλευρα. εκτος και αν μπορω να κανω αλλαγες στα tutorial που εχω δει. δεν ασχοληθηκα με πειραματισμους επειδη ξυπνησα σημερα με 24ωρη διορια να το φτιαξω. λες και ειμαι κανενας pro. ισως πρεπει να τους πω να ξαναδιαβασουν το βιογραφικο μου.<br>εριξα μια σποντα αλλα μου ειπαν οτι θα το φτιαξω ετσι και αλλιως, επειδη μου κοβει.<br><br>ειμαι σιγουρος οτι καπου ειχε παρει το ματι μου το ζητουμενο, σε μορφη blender tutorial.<br></blockquote><br>Αν κατάλαβα καλά lelo, τότε είναι πολύ απλό:<br>Βάλε το logo σε ένα plane, κάνε extract το plane ίσα-ίσα και στην άλλη πλευρά βάλε το text
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Δεν ειμαι σιγουρος αν καταλαβα αλλα θα ριξω μια ματια.
 

blender5d

Umber Hulk
Joined
Dec 15, 2016
Messages
894
Αν θες στείλ&#039; το μου να στο φτιάξω  :thumbsup:
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Εισαι πολυ ωραιος. Λιγο αργοτερα που θα γυρισω στη δουλεια θα σου στειλω τις δυο εικονες. Τωρα εχω κατι τρεχαματα. Το γκομενακι πατησε το ποδηλατο ενος τυπου. Ευτηχως δεν πατησε τον τυπο.<br><br>Δυο λεπτα πριν της ειπα να προσεξει κατι και μου ξερω. Δυο λεπτα μετα ηξερε πως να προκαλεσει τι ατυχημα. Με χειρουργικη ακριβεια διαχωρισε τον ποδηλατη απο το ποδηλατο και το εκανε σαν αλουμινοχαρτο με κεφτεδακια.
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
λελο, ανησυχητικα τα σημαδια. οχι για το μπλεντερ.<br>ακου τον <strike>σοφό</strike> ημίτρελλο γέροντα μπρους. πρόσεχε. βλέπω κουφετα στον οριζοντα. ο λέλο κουνέλο που αγαπησαμε δεν ετρεχε να καθαρισει ξενες μπουγαδες. μεχρι τωρα.. <br>φυλα μου μπουμπουνιέρα.<br><br>οφτόπι στο οφτόπι: ειπες αλουμινοχαρτο με κεφτεδακια και ηρθε αυτοματη φλασιά στον καμενο μου εγκεφαλο Εκείνη η φωτό του βοράτσου. ειναι ωραιο φρομ ταίμ του ταιμ να θυμομαστε αυτα τα μεμε της ημιχαρντκοροποιημενης κοινοτητας για να διασκεδαζουν οι παλιοτεροι και να μαθαινουν οι νεοτεροι..
 
Top Bottom