What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

CALL OF THE SEA

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Υπάρχει μια διαφωνία για το αν τα narrative games (ή walking simulators, όπως περιπαικτικά κατονομάζονται) είναι όντως «immersive παιχνίδια» ή ένας οκνηρός τρόπος να διηγηθείς απλώς μια ιστορία, αλλά οι ικανότητές σου στην ανάπτυξη παιχνιδιών δεν είναι αρκετές για να συμπεριλάβεις και λίγο gameplay μέσα τους. Άσχετα με το τι πιστεύω εγώ, που τείνει περισσότερο στο δεύτερο σκέλος του διλήμματος, είναι γεγονός ότι υπάρχει πολύς κόσμος που πραγματικά απολαμβάνει να παίζει τέτοιου είδους παιχνίδια. Διαφορετικά, δε θα υπήρχαν τόσοι πολλοί σχετικοί τίτλοι διαθέσιμοι σε όλες τις πλατφόρμες πλην των PC’s.
Υπό κανονικές συνθήκες λοιπόν, το Call of the Sea της Out of the Blue Games θα πέρναγε εντελώς απαρατήρητο από το ραντάρ μου. Κάτι όμως το αρκετά όμορφο παρουσιαστικό του, λίγο το ότι οι δημιουργοί του αποκαλούν το παιχνίδι τους first-person adventure puzzle, ακόμα περισσότερο η ιντριγκαδόρικη υπόθεσή του που σχετίζεται με...

Continue reading...
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πάρα πολύ ενδιαφέρων τίτλος, Γιώργο με βάση αυτά που περιγράφεις, ιδανικός για λίγο "ξέσκασμα". Το εικαστικό φαίνεται όντως πολύ δυνατό, θα το βάλω σε wishlist.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Τελείωσα το παιχνίδι κι ήταν μια εξαιρετική εμπειρία. Τα λέει όλα άψογα στο review του ο Sephir. Ένα εντυπωσιακό οπτικά ταξίδι με λογικότατους γρίφους. Μου άρεσε πάρα πολύ η ιστορία και μου προκάλεσε διάφορα συναισθήματα. Μαγευτική η Cissy Jones, με ανάγκασε να την ψάξω στο imdb κι είδα ότι έχει τεράστια πείρα σε gaming voice overs, ενώ έχει βραβευτεί και με BAFTA Best performance voice over για το Firewatch. Το Call Of The Sea είναι παιχνίδι που φαίνεται ότι φτιάχθηκε με πολύ μεράκι και αγάπη. Το προτείνω ανεπιφύλακτα στον καθένα που δεν βγάζει σπυριά μπροστά και στον πιο απλό γρίφο. 8,8/10
 
Top Bottom