What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ήχος στο PC - Once you go black, you never go back!

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ανοίγω αυτό το θρεντ για να συζητάμε οτιδήποτε σχετίζεται με τον ήχο στο PC. Ακουστικά, ηχεία, κάρτες ήχου κλπ κλπ.

Γενικά νομίζω ότι στον ήχο δεν δίνεις σημασία μέχρι να ακούσεις από καλά ακουστικά ή καλό ηχοσύστημα. Μετά νομίζεις ότι τόσα χρόνια είχες μια κουβέρτα στα αυτιά. Όταν πρωτοπήρα τα ATH M40X τα δοκίμασα πλάι πλάι με κάτι Sennheiser των 30€ (τιμιότατα) και έβαλα να ακούσω το Stairway to Heaven. Ήταν πραγματικά σαν να άκουγα δύο διαφορετικά τραγούδια. Υπήρχαν κομμάτια στο τραγούδι που δεν τα είχα ξαναακούσει ποτέ. Από εκεί και πέρα δεν μπορείς να ξαναγυρίσεις πίσω.

Αν μπορεί κάποιος mod να μεταφέρει τα σχόλια από το θρεντ Gaming PC 700€, πρώτον για να μην χαθούν όσα πούμε και δεύτερον γιατί και στο άλλο θρεντ έχουν ειπωθεί αρκετά χρήσιμα πράγματα σε περίπτωση που τα χρειαστεί κάποιος μελλοντικά.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ωραία, μιας και ανοίχτηκε το thread θέλω να ρωτήσω όσους έχουν υποβάλει τα αυτιά τους σε εξαιρετικής ποιότητας ακουστικά και όχι απλώς καλά, μιας και το ανέφερε ο Hank παραπάνω.

Είναι τόσο χαώδης η διαφορά ακόμη και σε mp3 αρχεία που έχουν άσχημη συμπίεση; Η εντύπωσή μου ήταν ότι πρέπει να ακούς flac αρχείο (ούτε καν CD που λέει ο λόγος) για να μπορέσεις να αξιολογήσεις και να απολαύσεις το κομμάτι που σου επιτρέπει το δυναμικό εύρος των εξαιρετικών ακουστικών.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αν θες να ακούς κακής συμπίεσης MP3, εξαρχής δεν υπάρχει λόγος να πάρεις κορυφαία ακουστικά. Σε 320kbps ακούς διαφορά. Και σε spotify compression rate (not sure τι χρησιμοποιούν, λογικά υψηλό, αλλά μαγειρεμένο). Σε παρακάτω, εγώ τουλάχιστον όχι.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Θα μισοσυμφωνήσω μισοδιαφωνήσω με τον mitsakos. Ναι για κακής ποιότητας mp3 δεν υπάρχει λόγος να πάρεις ακριβά σκουστικά. Αλλά διαφορά θα ακούσεις. Και θα είναι προς το χειρότερο, επειδή τα φτηνά ακουστικά θα λειτουργούν ως μάσκα στις ατέλειες ενώ τα καλά ακουστικά θα τις βγάλουν όλες στην επιφάνεια.

Από εκεί και πέρα εγώ προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω διαφορά μεταξύ mp3 @320 και flac, αρκεί το mp3 να είναι από cd rip και όχι από συμπιεμένο αρχείο. Πολλά mp3 στα 320 είναι mp3 στα 128kbps που απλά το κάνουν upscale. Για αυτό τον λόγο κάνω μεταφορά της βιβλιοθήκης μου σε flac, γιατί εκεί είσαι σίγουρος ότι θα είναι καλό το αρχείο. Από εκεί και πέρα και σε spotify καταλαβαίνεις διαφορά μεταξύ καλών-κακών ακουστικών και πολύ περισσότερο σε tidal που έχει μερικούς δίσκους σε master version.


 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ωραία για τους γνώστες. Έχω τα hyper x cloud alpha. Πολύ καλά και καμιά σχέση με gaming ακουστικά άσχετα που τα promotαρουν έτσι. Τώρα στην απορία μου πόση τεράστια διαφορά θα δω αν αποφασίσω να μεταβώ σε εξωτερικό dac κλπ. Η αν θα βελτιωθεί και ο ήχος αν συνδέσω ένα παλιό στερεοφωνικό με αλλο τρόπο από ότι τον έχω τώρα (το έχω στην Mobo sound card για την ώρα προφανώς). Γενικά σκέφτομαι αν αξίζει να επενδύσω.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Σκεφτόμουν να πάρω κι εγώ τα ATH M40X για να αναβαθμίσω την όλη εμπειρία, κυρίως σε games και μουσική. Τελικά αποφάσισα ότι θέλω ασύρματα ακουστικά και μικρόφωνο για τα team meetings, οπότε στράφηκα στα Arctis 7 που ήταν σε αρκετά καλή τιμή λόγω Black Friday.
Τα χρησιμοποιώ εδώ και λίγες μέρες και είμαι αρκετά ικανοποιημένος με τον ήχο και το μικρόφωνο. Είναι αισθητή η διαφορά από τα προηγούμενα ακουστικά μου (Plantronics GameCom 780) αλλά όχι και συγκλονιστική στο βαθμό που την έζησε ο Hank 🙃 Πάντως η ευκολία του ασύρματου σετ μετράει, not gonna lie.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
@Mogrey665 αν τώρα είσαι με την on board κάρτα ήχου, με ένα dac ή με μία ξεχωριστή κάρτα ήχου θα δεις επίσης μεγάλη διαφορά.

Το στερεοφωνικό φαντάζομαι, εννοείς ότι το χρησιμοποιείς με αναλογική σύνδεση ε; Σε αυτή την περίπτωση και παίρνοντας ως δεδομένο ότι έχει καλά ηχεία, με το dac/κάρτα ήχου θα δεις επίσης μεγάλη διαφορά. Εκτός αν το συνδέεις με HDMI/SPDIF, που σε αυτή την περίπτωση το ρόλο του DAC (την μετατροπή δηλαδή του σήματος από ψηφιακό που στέλνει ο υπολογιστής σε αναλογικό που θέλουν τα ηχεία) την παίζει το ίδιο το στερεοφωνικό. Αλλά φαντάζομαι ότι τα συνδέεις αναλογικά για να λες ότι είναι παλιά.

Πάντως ισχύει ότι ο ήχος έχει ένα αρκετά μεγάλο κόστος το οποίο δεν δικαιολογείται πάντα. Εξαρτάται πολύ από τον χρήστη. Δεν θα πάρεις dac ας πούμε για να ακούς από το Youtube. Επίσης όλα αυτά τα ακουστικά ίσως να μην είναι ότι πιο βολικό για όλους στο PC καθώς δεν έχουν μικρόφωνο, όπως ήθελε ο maladroid.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Ωραια ολα αυτα ομως ολα ξεκινανε απο την καρτα ηχου. Ανατιναχτηκε η soundblaster fatality που ειχα στον υπολογιστη μου και κουμπωσα την καρτα ηχου που εδινε η asus με την striker II extreme.

soundcard.jpg

Ποια ακουστικα; ειδα πολυ μεγαλη διαφορα απο τα ηχεια. Με την fatality προσεχα μην παω την ενταση στο 2 και απλωσω τα μυαλα μου στον τοιχο.

Θεμα Νο2
Με την fatality επαιζε οπτικο καλωδιακι που κατεληγε σε ενισχυτη που εδινε εξοδο σε ηχεια φτιαγμενα απο το ξυλο των ελαιοδεντρων στην Γεσθημανη. Ηταν πολυ δυσκολο να ακουσω μουσικη απο ιντερνετ χωρις να φαω ξενερωμα.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
@Hank Chinnaski το στερεοφωνικο ειναι αρκετα παλιο και εχει μόνο αναλογικη είσοδο. αν την εστελνα ψηφιακα θα εβαζα απλα τα ακουστικα στο στερεοφωνικο και θα επαιρνα ξεχωριστο mic. αλλα τωρα που στελνω αναλογικο σημα δεν νομιζω οτι ειναι καλη λυση να το κανω αυτο.
γενικα παντως θα ηθελα μια σχετικα φτηνη λυση και οχι να παω σε υπερβολες μιας και μουσικη κατα βαση spotify ακουω. ακομα και τωρα πχ ειμαι ικανοποιημενος απο τον ηχο των παιχνιδιων απλα ποτε δεν λεω οχι σε καλυτερο αποτελεσμα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Ωραία, μιας και ανοίχτηκε το thread θέλω να ρωτήσω όσους έχουν υποβάλει τα αυτιά τους σε εξαιρετικής ποιότητας ακουστικά και όχι απλώς καλά, μιας και το ανέφερε ο Hank παραπάνω.

Είναι τόσο χαώδης η διαφορά ακόμη και σε mp3 αρχεία που έχουν άσχημη συμπίεση; Η εντύπωσή μου ήταν ότι πρέπει να ακούς flac αρχείο (ούτε καν CD που λέει ο λόγος) για να μπορέσεις να αξιολογήσεις και να απολαύσεις το κομμάτι που σου επιτρέπει το δυναμικό εύρος των εξαιρετικών ακουστικών.

Δεν μπορώ να σου πω για ακουστικά (ακόμα), αλλά μπορώ να σου πω για στερεοφωνικά: Σε απλά consumer δεν ακούς διαφορά, μεταξύ mp3/cd/flac. Σε hi-end έχει και παραέχει. Το mp3 ακούγεται άδειο!! Σαν να του λείπει κάτι. Τώρα για CD/Flac αρχίζει και παίζει μεγάλο ρόλο το mastering!! Τα νέα remastered CDs έχουν πάρα πολύ καλό ήχο!! Όσα δεν έχουν καλή παραγωγή, τα "λάθη" ακούγονται στα ηχεία!!
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
MAJESTIC STUDIO

PYRAMIDOS(ピラミッドス) - ΜΠΗΚΑΝ ΤΑ ΓΙΔΙΑ ΣΤΟ ΜΑΝΤΡΙ​

Οσοι θελετε να τεσταρετε τα ηχεια σας μια ευρεια γκαμα ηχων σε αυτο το μουσικο κοματι. Με το μαλακο το κουμπι της εντασης μην μπουμαρουν
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Γενικά νομίζω ότι στον ήχο δεν δίνεις σημασία μέχρι να ακούσεις από καλά ακουστικά ή καλό ηχοσύστημα.
Υποκλινομαι! και υσχυει για καθε μηχανημα της αλυσιδας αναπαραγωγης ηχου
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Σκεφτόμουν να πάρω κι εγώ τα ATH M40X για να αναβαθμίσω την όλη εμπειρία, κυρίως σε games και μουσική.

Έχεις αγοράσει ήδη, αλλά εγώ να πω την εμπειρία μου: μακριά από M40x. Ξέρω ότι τα προτείνουν αβέρτα, και έχουν σίγουρα καλύτερο ήχο από οποιοδήποτε "gaming headset", αλλά αναρωτιέμαι αν όλοι αυτοί οι youtubers που τα βγάζουν best in class τα έχουν χρησιμοποιήσει για πάνω από μια βδομάδα. Ο αναδιπλούμενος πλαστικός σύνδεσμος που τον διαφημίζουν για την φορητότητα που προσφέρει στα headphones, είναι τρελό fault line και γίνεται θρύψαλα για πλάκα. Και δεν τον καλύπτει και η εγγύηση, ω ναι.
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
^Πριν ένα μήνα άλλαξα μαξιλαράκια στα ακουστικά. Μπορείς να φανταστείς πώς ήμουνα;



Παρόλα αυτά εγώ τα έχω από το '15 ή το '16, τα έχω πάρει μαζί και σε ταξίδια και δεν είχα πρόβλημα. Πρόσφατα ένιωθα ότι είχα βαρεθεί λίγο τον ήχο τους, αλλά μετά άλλαξα τα μαξιλαράκια και ο ήχος επανήλθε στα ωραία του. Προτού αλλάξετε ακουστικά για κάτι καλύτερο, κοιτάξτε μήπως απλά θέλουν αντικατάσταση τα earpads. Παίζουν πολύ μεγαλύτερο ρόλο από ότι φαντάζεστε. Αν τα αντικαταστήσεις με άλλης μάρκας αλλάζεις και τον ήχο τους, σε περίπτωση που θες κάτι διαφορετικό
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Χμ δεν θα συμφωνήσω ότι αν έχεις φθηνά ακουστικά ή ηχεία δεν θα δεις διαφορά με ποιοτικό αρχείο.

Στο προηγούμενο αμάξι μου (Hyundai atos) είχα κάτι μικρά ηχεία 15W 4Ω που τα είχα βγάλει από παλιό σετάκι 2.0 εποχής 1998, με μια σχετικά φθηνή μονάδα Pioneer και όσο έπαιζα από πάντα mp3 του πέους που είχα μαζέψει από το napster μέχρι το youtube δεν τόλμαγα να πάω πάνω από 15 σε ένταση (δεν θυμάμαι που τερμάτιζε 50 ίσως; ) γιατί άρχιζαν τα ηχεία να κλάνουν.
Μέχρι και 2 χρόνια πριν δώσω το αμάξι έλεγα ΟΚ τα ηχεία φταίνε δεν αντέχουν την ένταση και το μπάσο, και τότε μου έδωσε πρώτη φορά το spotify premium φθηνό και δοκίμασα κατεβασμένα κομμάτια με φουλ ποιότητα και τα ηχεία ξαφνικά έβγαζαν φοβερό ήχο που ανέβαζα μέχρι και το 25 χωρίς πρόβλημα και άκουγα φοβερή διαφορά στην ποιότητα (να σημειώσω ότι έχω βαρηκοΐα κιόλας)
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Kαλα εσεις οι νεολαιοι δεν εχετε ουτε ιερο ουτε οσιο. Τολματε να μηλατε για ηχο απο cd.dvd,mp3,wav,γαβγαβ και τα ρεστα ενω ζει και βασιλευει ακομα το βυνιλιο? Ρε, αμα σας διαβασει ο αρχιμανδριτης θα σας αφορισει ολους..
Απο οτι βλεπω επικεντρονομαστε στα ακουστικα και περναμε στο ντουκου τα ηχεια και μαλον εχουμε δικαιο.
Αλλα αν θες να αραξοχαλαρωσεις μονος η με παρεα να δεις μια ταινιουλα η να ακουσεις μουσικουλα, μπροστα στον υπολογιστη θα το κανεις? Η μπροστα στην 55αρα του βου και στην στερεοφωνικαρα σου?
Καλα και χρηστικα, εως και απαραιτητα ενα ζευγαρι ακουστικα, αλλα κανενα τους δεν μπορει να σε κανει να ψαχνεις να βρεις την πορτα να φυγεις, οταν αναπαραγει τον γδουπο απο το βαδισμα του T Rex οπως το Rel STRATA II ας πουμε και μηλαμε για Hi Fi entry κατηγορια, που να παμε και σε Hi Fi end.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Γιατι το λες? Και με Κωτσο, Κωστακη, Γκαντεμη, Ουιτ Ουιτ, μια χαρα ακουγαμε βλεπαμε. Τωρα δλδς μας βαλατε στον ισιο δρομο και το Που Σιου ειναι μονοδρομος?
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Γιατι πριν ψηφιζες και στα χαριζανε. Ξερεις ποσο εχουν παει οι λοστοι; οι μασκες του σκι; τα γαντια; η βενζινη για το getaway car;
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Τολματε να μηλατε για ηχο απο cd.dvd,mp3,wav,γαβγαβ και τα ρεστα ενω ζει και βασιλευει ακομα το βυνιλιο?

Μόνο για παλιές παραγωγές, που η εγγραφή είναι αναλογική. Στα καινούργια βινύλια, η αρχική εγγραφή είναι ψηφιακή, οπότε εκεί βολεύει HD Quality, που είναι και φτηνότερη!!! Πλέον πληρώνεις το υλικό δηλαδή!!
 
Top Bottom