What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Dark Souls και λοιπά soulslikes

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Πολύ σημαντικό άρθρο.

Πρέπει να αρχίσουμε και εμείς να γράφουμε τέτοιες πιασάρικες μπούρδες. "Pac-Man: Ένα παιχνίδι για το φάντασμα του καπιταλισμού που αναγκάζει τον άνθρωπο σε συνεχή κατανάλωση στον αστικό λαβύρινθο".
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
122838142-5206121022746961-5552621500413031110-n.jpg
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Μια που είχα ξετρελαθεί με το Lords of the Fallen, θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει: παιχνίδι Souls-like που να είναι στον ίδιο βαθμό εύκολο και να είναι αυτού του τύπου (δηλαδή όχι side-scrolling) είναι μόνο το LoF; Μήπως έχετε υπόψη σας κάποιο "παρόμοιας ευκολίας"; Έχω διαβάσει π.χ. ότι τα Surge της ίδιας εταιρίας είναι πολύ δυσκολότερα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,791
Nioh σίγουρα. Είναι αρκετά εύκολα τόσο ώστε
από το ξύλο να αποκτήσεις natural armor :trollface:

Jedi Fallen Order υποθέτω, που φαίνεται πιο βατό από το μέσο όρο της DS συνομοταξίας.

edit - Φλασιά, δες κι αυτό: ASHEN | Ragequit.gr
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Nioh σίγουρα. Είναι αρκετά εύκολα τόσο ώστε
από το ξύλο να αποκτήσεις natural armor :trollface:

Jedi Fallen Order υποθέτω, που φαίνεται πιο βατό από το μέσο όρο της DS συνομοταξίας.

edit - Φλασιά, δες κι αυτό: ASHEN | Ragequit.gr
Συνυπογράφω για το Jedi Fallen Order. Πολύ όμορφο παιχνίδι συνολικά με αρκετές επιρροές από DS στη δομή του.

Μάλιστα! Ένα σωρό Star Wars έχει το GOG, αλλά όχι αυτό...
Το Ashen φαίνεται ωραίο.
Να φανταστώ ότι δεν υπάρχει κάτι παλιότερο που να παίζει και σε υποδεέστερο PC που να είναι πιο epic fantasy!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,791
Ένα σωρό Star Wars έχει το GOG, αλλά όχι αυτό...
Το κακό του να απέχεις από Steam. Ή Origin. Ή οποιαδήποτε πλατφόρμα/υπηρεσία που παρέχει σύγχρονους τίτλους (δεν έχει τρολόφατσα). Το GOG, αν και αγαπημένο, σε τέτοια θέματα κάνει catch up όπως μπορεί. Ίσως το φέρει κάποια στιγμή, δεν ξέρεις...
Σε πιο παλιό θα σου πρότεινα το Severance: Blade of Darkness, που είναι και fantasy και επικό. Θα δεις σίγουρα την επιρροή που είχε στα Souls. Η πρόκληση του θα έλεγα πως είναι μέτρια προς υψηλή αλλά μπορείς να σώσεις όπου θέλεις κάτι που τη ρίχνει εν τέλει.

Αυτό υπήρχε στο GOG αλλά δυστυχώς αφαιρέθηκε πριν μερικά χρόνια :/
Στο ebay πάντως βλέπω υπάρχει και μπορείς να το βρεις ακόμα σε χαμηλή τιμή π.χ.
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@maximum armor Στο GOG είδα πως έχει Coming Soon στο Mortal Shell. Δεν μπορώ να μιλήσω γι αυτό αφού δεν το έχω παίξει, ούτε γνωρίζω για τη δυσκολία του. Ίσως όμως αξίζει να το ψάξεις και να του ρίξεις καμιά ματιά όταν γίνει διαθέσιμο.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Σε πιο παλιό θα σου πρότεινα το Severance: Blade of Darkness.
Τί λέτε τώρα! Ποιός μπαίνει στο σάιτ σας που να μην ξέρει το Severance;;; Ban και έξω κατευθείαν!!!
Είναι το τρίτο παιχνίδι που είχα παίξει ever (μετά το Oddworld: Abe's Oddysee και το Egypt 1156 B.C.: Tomb of the Pharaoh) και βέβαια το πρώτο epic fantasy. Από αυτό έμαθαν τα υπόλοιπα, έστω και πολλά χρόνια μετά.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
@maximum armor Στο GOG είδα πως έχει Coming Soon στο Mortal Shell. Δεν μπορώ να μιλήσω γι αυτό αφού δεν το έχω παίξει, ούτε γνωρίζω για τη δυσκολία του. Ίσως όμως αξίζει να το ψάξεις και να του ρίξεις καμιά ματιά όταν γίνει διαθέσιμο.
Ευχαριστώ, αυτό φαίνεται ακόμα καλύτερο. Και το Hellpoint φαντάζομαι, αφού το τερμάτισε ο @Admiral ... :trollface:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Ευχαριστώ, αυτό φαίνεται ακόμα καλύτερο. Και το Hellpoint φαντάζομαι, αφού το τερμάτισε ο @Admiral ... :trollface:

Η αλήθεια είναι πως τα περισσότερα bosses τα βρήκα σχετικά εύκολα, οπότε ή έχω βελτιωθεί σαν παίκτης (αμβίβολο) ή δεν είναι τόσο δύσκολο όσο τα κανονικά Souls. Δεν το τελείωσα όμως, κόλλησα κάποια στιγμή σε έναν "γρίφο" (βασικά, δεν ήξερα που έπρεπε να πάω για να προχωρήσω για μια συγκεκριμένη ενέργεια) και το άφησα εκεί. Θέλω να επανέλθω κάποια στιγμή, μάλλον το καλοκαίρι.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,791
@maximum armor Κι όμως, υπάρχουν αρκετοί που δεν το γνωρίζουν, παρόλο που δεν είναι κι ο πιο obscure τίτλος στον κόσμο.
Δεν είμαι σίγουρος πως είναι αυτό ακριβώς που ζητάς αλλά τσέκαρε τα
Enclave
Drakan: Order of the Flame (να πω την αλήθεια περισσότερο Gothic και Tomb Raider μου θύμιζε όταν το έπαιξα, δεν είχα παίξει ακόμα κάποιο παιχνίδι της From Software για σύγκριση)

Πάντως παλιό και "Souls like" που να είναι 3d - καθώς από παιχνίδια τύπου Metroid, Castlevania, Wonder Boy κ.α. επηρεάστηκαν - δύσκολο ως αδύνατο να βρεις κάτι.. Με το Demon's Souls σε κάποιο βαθμό και το Dark Souls κυρίως που έγινε το breakthrough ξεκίνησε ουσιαστικά η τρισδιάστατα εποχή τους, με τη συγκεκριμένη μορφή που τα ξέρουμε, και κατόπιν ακολούθησαν και άλλοι δημιουργοί.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Δεν είμαι ειδικός στα Soulsborne παιχνίδια αλλά το Mortal Shell το τερμάτισα και είναι όντως πολύ αξιόλογο καθώς και πολύ πιστό στη gameplay φόρμουλα και αισθητική του είδους. Κάτι που μου άρεσε (καθότι αμπάλι) είναι ότι μπορείς να δυναμώσεις αρκετά μέσω grinding σε περίπτωση που τα βρίσκεις σκούρα, αλλά παράλληλα δεν είναι καθόλου απαραίτητο για να τερματίσεις το παιχνίδι.

Πρόσφατα έβγαλε και μια τύπου Definitive Edition με μικροβελτιώσεις και cosmetics, οπότε φαντάζομαι αυτή είναι που θα έρθει και στο GOG όοοοοταν με το καλό συμβεί. H λογική λέει Αύγουστο που τελειώνει ο ένας χρόνος αποκλειστικότητας στο Epic Store και θα σκάσει και στο Steam.

Άλλο game παρόμοιας αισθητικής και με έμφαση στις δύσκολες μάχες αλλά από ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική προοπτική είναι το Blasphemous, το οποίο ξεκίνησα κι εγώ πρόσφατα. Έχει μέσα και το στοιχείο του platforming, αλλά ως εκεί που έφτασα δεν είναι πολύ απαιτητικό. Σαν εμφάνιση και lore, πάντως, λέει πολύ, ενώ υπάρχει και στο GOG.
 

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
108
Μολις τελειωσα το DLC πολυ ωραια bosses τωρα μάλιστα αυτα ηταν δυνατα fights !!! μονο Gwyn μου εχει μεινει και τελος !

Εφαγα τον Artorias σχετικα ευκολα με 4 προσπάθειες και μετα Black Dragon Kalameet με 6-7 προσπαθειες αναγκαστηκα να χρησιμοποιησω πιο γρηγορο οπλο γιατί το BK Sword ηταν λιγο αργο οποτε εβαλα το Claymore για αυτο το boss!!

O κωλομπαρας ο Manus μου πηρε καμια 10αρια φορες να τον φαω αρκετα δύσκολος!

Βαζω βιντεάκι με τον Kalameet να τσεκαρετε οποιος γουσταρει ! εκανα καποια χοντρα λάθη στην μέση της μαχης αλλα a win is a win :p



εχω και διαφορα βιντεακια απο DS3 και Bloodborne στο καναλι μου .οποιος θελει τα τσεκαρει !! \m/ \m/
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Kαλά τα πήγες. Στον Μανους στον πρώτο γύρο θυμάμαι δεν είχα βρει αυτό το αντικείμενο που σε βοηθούσε να αμυνθείς στην μαγεία του και αναγκαστικά τον έβγαλα χωρίς αυτό, καταλαβαίνεις τι έγινε... Το claymore είναι μάχιμο όπλο, όταν το μάζεψα έχτισα πάνω σε αυτό.
 
Top Bottom