What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Dark Souls και λοιπά soulslikes

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
108
καλα guys πολυ τιμιο το LoTF !!! εχω παιξει 2-3 ωρες και μου αρέσει ανελπιστα πολυ !!

το combat δε με χαλαει καθολου που ειναι αργο ειναι πιο ρεαλιστικο και τα 2 boss fights που εχω παιξει ενταξει ηταν τελειως easy mode αν εχεις λιωσει σε souls αλλα παρολα αυτα πολυ διασκεδαστικα ! ωραιο το leveling καλη φαση και τα οπλα μεχρι στιγμης.

επισης παρολου που ειναι 7 ετων το game to art style του ειναι ωραιο οποτε δε με χαλανε τα γραφικα και εχει και παρομοια φιλτρα με το bloodborne οποτε ειναι καλή φαση!

EDIT : τωρα που ειμαι μετα το 3-4 boss βλεπω οτι το combat εχει καποια θεματακια καποιες φορες δεν ειναι responsive κατα τα αλλα δεν εχω δει καποιο μεγαλο αρνητικο σημειο αλλο
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,260
καλα guys πολυ τιμιο το LoTF !!! εχω παιξει 2-3 ωρες και μου αρέσει ανελπιστα πολυ !!

το combat δε με χαλαει καθολου που ειναι αργο ειναι πιο ρεαλιστικο και τα 2 boss fights που εχω παιξει ενταξει ηταν τελειως easy mode αν εχεις λιωσει σε souls αλλα παρολα αυτα πολυ διασκεδαστικα ! ωραιο το leveling καλη φαση και τα οπλα μεχρι στιγμης.

επισης παρολου που ειναι 7 ετων το game to art style του ειναι ωραιο οποτε δε με χαλανε τα γραφικα και εχει και παρομοια φιλτρα με το bloodborne οποτε ειναι καλή φαση!

EDIT : τωρα που ειμαι μετα το 3-4 boss βλεπω οτι το combat εχει καποια θεματακια καποιες φορες δεν ειναι responsive κατα τα αλλα δεν εχω δει καποιο μεγαλο αρνητικο σημειο αλλο

Ωραία, αν μπορείς γράψε ξανά εντυπώσεις όταν το προχωρήσεις και άλλο γιατί και εγώ το σκεφτόμουν για αγορά.
 

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
108
λοιπον φιλε Admiral εχουμε και λεμε ειμαι κοντα στο 70-80 % πιστευω οι εντυπωσεις μου χειροτερεψαν οσο προχωραω γιατι φαινονται καποια αρνητικα θεματα που εχει οσο γινεται πιο δυσκολο το combat κτλ

ΘΕΤΙΚΑ
  1. Art style αρκετα ωραιο και επικ παροτι ειναι παλιο game
  2. Ωραιο leveling system λιγοτερο αυστηρο απο του Dark souls
  3. Μεγαλη ποικιλια σε Οπλα - Πανοπλιες
  4. Πολυ rewarding εξερευνηση αλα DS style
  5. Τα οπλα εχουν ξεχωριστα move sets
  6. Διασκεδαστικα Boss Battles αν και αρκετα ευκολα μεχρι στιγμης ολα τα εχω βγαλει ειτε με την πρωτη ειτε με τη 2η
  7. Αρκετα shortcuts αλα DS και παλι που ειναι πολυ βολικα
ΑΡΝΗΤΙΚΑ
  1. Combat ειναι πολες φορες μη responsive - ψιλο ξενερωσα με αυτο
  2. Δεν υπαρχει class και build ποικιλια ( θεωρητικα εχει 3 classes αλλα μονο ο warrior ειναι πραγματικα δυνατός ). Αν δεν κανεις warrior με heavy armor και 2 handed weapon θα φας πολυ ξυλο ολο το παιχνιδι ειναι φτιαγμενο για κλασικο warrior heavy hitting χαρακτηρα.
  3. Αθλια κλισε ιστορια
  4. Καποιο εχθροι κανουν φτηνά κολπά για να σε φάνε και εχει στιγμες που ειναι αδικο ενω πχ στο DS παντα χανω απο δικια μου μαλακια εδω χανω πολλες φορες απο αδικους μηχανισμους του combat. πχ stun locked χωρις περιθωριο αντιδρασης ή mobs με ασπιδες που κανουν turtling και σου παιρνει απειρη ωρα να τους φας.

EDIT : με λιγα λογια το προτεινω μονο σε φανατικους DS που δεν εχουν κατι αλλο να παιξουν τωρα.
Σιγουρα ενα Mortal Shell ή ενα NIoh ειναι πολυ καλυτερες επιλογες με αυτα που εχω δει γιατι δεν τα εχω παιξει ακομα ουτε εγω !
 
Last edited:

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Press 'X' to doubt για το Αρνητικό Νο. 2.

Θα έλεγα μάλιστα πως το heavy - double handed ανήκει στα δύσκολα builds και αυτό διότι με την heavy armor γίνεσαι πιο αργοκινητος, τα hits θα πρέπει να εξοικειωθείς να τα πατάς 1-1,5 σεκ. νωρίτερα και σε συνδιασμό με την έλλειψη ασπίδας γίνεσαι τελικά ευάλωτος. Αυτά, αν παίζει κυρίως κάποιος πρώτη φορά.

Το καλύτερο είναι one handed και μεγάλη ασπίδα για ramming.

Προσωπικά έχω παίξει και mage build και ήταν ενδιαφέρον τα spells που προσφέρει εκείνο το gauntlet αλλά σίγουρα δεν το προτείνω για αρχάριο.
Ο agility από την άλλη, ναι μεν γρήγορες επιθέσεις κλπ αλλά λίγο dmg.

@dio666 θύμησέ μου, ποιος εχθρός σε κάνει σταν με Auto Lock;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
EDIT : με λιγα λογια το προτεινω μονο σε φανατικους DS που δεν εχουν κατι αλλο να παιξουν τωρα.
Παρά τα 3 ευρώ της Complete Edition;
 

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
108
Παρά τα 3 ευρώ της Complete Edition;

ναι δεν το προτεινω γιατι δεν περασα καλα απο τη μεση του παιχνιδιου και μετα. εγινε πολυ αδικο και οσο δυσκολευαν οι εχθροι τοσο φαινοντουσαν τα προβληματα του combat το τελειωνω τωρα ειμαι τελευταιο boss

να σημειωθει οτι εχω τερματισει οτι υπαρχει απο From Software εκτος απο Sekiro οποτε δεν ειναι θεμα δυσκολιας ειναι θεμα gameplay mechanics.

πολλες καλες ιδεεες έχει αλλα στην υλοποιηση χανει αρκετα .
 

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
108
Press 'X' to doubt για το Αρνητικό Νο. 2.

Θα έλεγα μάλιστα πως το heavy - double handed ανήκει στα δύσκολα builds και αυτό διότι με την heavy armor γίνεσαι πιο αργοκινητος, τα hits θα πρέπει να εξοικειωθείς να τα πατάς 1-1,5 σεκ. νωρίτερα και σε συνδιασμό με την έλλειψη ασπίδας γίνεσαι τελικά ευάλωτος. Αυτά, αν παίζει κυρίως κάποιος πρώτη φορά.

Το καλύτερο είναι one handed και μεγάλη ασπίδα για ramming.

Προσωπικά έχω παίξει και mage build και ήταν ενδιαφέρον τα spells που προσφέρει εκείνο το gauntlet αλλά σίγουρα δεν το προτείνω για αρχάριο.
Ο agility από την άλλη, ναι μεν γρήγορες επιθέσεις κλπ αλλά λίγο dmg.

@dio666 θύμησέ μου, ποιος εχθρός σε κάνει σταν με Auto Lock;

κοιτα δοκιμασα και 1 hand και ασπιδα και ηταν πολυ low το damage + οτι δεν εκανε stagger τους μεγαλοσωμους εχθρους με τιποτα ομως.

οπως ειπα κ στο αλλο μου ποστ πολλες φορες το combat ηταν λιγο εκτος χρονου οτι οπλο και να ειχα και επισης πολλοι εχθροι είχαν

ατελειωτο stamina το οποιο ειναι φαουλ για παιχνιδι του ειδους.

δεν το συγκρίνω ντε και καλα με τα souls αλλα η αληθεια ειναι οτι οταν βγαζεις ενα soulslike πρεπει το combat να ειναι ακριβές και να

έχει σωστή απόκριση αλλιως χαλαει η συνταγη !

μαλλον με βλέπω να παιρνω κανα mortal shell μετα το πασχα γιατι δεν μας κάλυψε το lords !

just my cents
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Το lotf δεν ήταν άσχημο γενικά αλλά οφείλω να πω πως το βρίσκω κατώτερο των souls, άξιζε ένα δεύτερο μέρος πάντως που πιθανών θα απογείωνε την ποιότητα του. Αν και έχουν περάσει χρόνια 2 πράγματα θυμάμαι που με χάλασαν, η μικρή ποικιλία των αντιπάλων και ο χάρτης στον οποίο χανόμουν και έκανα κύκλους άσκοπα. Στα ds αν και πάλι δεν υπάρχει χάρτης πιο πολύ δυσκολεύομαι να βρω κρυφά μονοπάτια και αντικείμενα αλλά γρήγορα καταλάβαινα αν ξαναπέρασα από κάπου.
Στα 3 ευρώ αξίζει πάντως το πολύ πολύ να φάει uninstall αν δεν θέλεις να το τελειώσεις οπωσδήποτε.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
^Δύσκολο παιχνίδι.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
^ Επίτευγμα από outlier = ασφαλές συμπέρασμα για το βαθμό πρόκλησης του παιχνιδιού.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Πολύ ωραίο βίντεο, αν και υπερβολική η δήλωση ότι δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους. Τουλάχιστον τα Death's Door και Ender Lilies είχαν coverage από πολλά μεγάλα sites παγκόσμιου βεληνεκούς, τύπου IGN, RPS κτλ. και γενικά ακούστηκαν/ακούγονται αρκετά.

[EDIT] Οκ, για το Death's Door διευκρινίζει ότι το έπαιξε Day 1 οπότε τυπικά δεν είναι άγνωστο, απλά ήθελε να το βάλει στη λίστα.
 
Last edited:

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Τουλάχιστον τα Death's Door και Ender Lilies είχαν coverage από πολλά μεγάλα sites παγκόσμιου βεληνεκούς, τύπου IGN, RPS κτλ. και γενικά ακούστηκαν/ακούγονται αρκετά.
Το Ragequit σου ξέφυγε.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Πόσο lame αυτό το Two Months
Τόσο θα του πήρε για να το φτιάξει.

Ε υποτίθεται ότι ο σκοπός αυτών των βίντεο είναι να σκάβει για οτιδήποτε έχει ταμπέλα "soulslike" (άσχετα αν στο τέλος δεν είναι και τόσο) και να δέχεται τη σφαίρα για όλους τους υπόλοιπους για σιτς εντ γκίγκλς.

Με εξέπληξε και μένα το συγκεκριμένο γιατί περιείχε περισσότερη ποιότητα από τα προηγούμενα που είχε ανεβάσει.
 
Last edited:
Top Bottom