What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Dark Souls και λοιπά soulslikes

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,820
Κάτσε ρε, 3 deaths και λες τους archers καρκίνο; O kalameet σε περιμένει... τα λέμε ξανά όταν αντικαταστήσεις τα σπασμένα parts από το PC σου :p

Mortal Shell παίξατε όσοι λατρέψατε το DS?
7. Τις πρώτες τέσσερις πήγαινα για τον τοξότη στα αριστερά.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,324
Πήραν φράγκα από την Epic, οπότε μέχρι να πάει 90% έκπτωση δεν ασχολούμαι. Σου άρεσε;

Ω ναι. Είναι σαν μικρό αδερφάκι του DS, με πιθανώς αυξημένη δυσκολία. Τα maps είναι σχετικά μικρά (συγκριτικά με DS), αλλά με πολλές διακλαδώσεις, hidden passages κλπ. και το game σε κάνει να νιώθεις rewarded όταν καταφέρεις και τα μάθεις απέξω. Boss fights ικανοποιητικά, 2 από αυτά αρκετά απαιτητικά, ειδικά σε no shell run.

Did I mention the Rotting Christ tracks? :p


Το νέο "roguelike" (και καλά) mode που προσέθεσαν με DLC, αν έχεις πρόσφατο το main playthrough, είναι κουραστικό. Είσαι στα ίδια maps, με 1 "ζωή" και μαζεύεις ουσιαστικά ψιλοrandom skills με σκοπό να ξανασκοτώσεις τα ίδια bosses. Αλλάζουν λίγο τα encounters, αλλάζει λίγο η σειρά με την οποία θα προσεγγίσεις κάθε φορά τις διάφορες περιοχές, αλλά ως εκεί. Το 100% του DLC ίσως το ξαναπροσπαθήσω όταν θα έχει περάσει αρκετός καιρός.

All in all, αν σας αρέσει το DS, δε νομίζω πως γίνεται να μην σας αρέσει το MS.
 

Falcongr

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Jan 9, 2022
Messages
45



Oh my...το ειχα λιωσει στο xbox αλλα το εχω και για pc στο πολυλατρεμενο steam, χωρις να το εχω ακουμπησει ακομα αν και θελω στο μελλον να ξαναλιωσω ολη την τριλογια για να παρω και το elden ring. Δεν υπαρχει setting μονο για coop και οχι pvp invasion στο pc? Στο xbox αν θυμαμαι καλα αν εκλεινες το pvp εκλεινες και το coop αναγκαστικα κατι που ειχε ως αποτελεσμα απο καποια bosses να τρως αγριο ξυλο αν τολμουσες να τα solαρεις.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Με το "issue with online services" εννοουν μια τρυπα ασφαλειας που μπορει να καταπιει το συμπαν και αυτο ειναι λυπηρο.
Αν προσθεσουμε οτι αυτος που ανακαλυψε το προβλημα προσπαθησε να επικοινωνησει με την εταιρια και αυτοι τον εγραψαν στα @@ τους, φανερωνει τον μεγεθος της ευθηνης vs τα λεφτακια μας.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Τα λεφτάκια μας είναι ποιο πολύτιμα και απο 300 χιλιάδες souls όταν έχεις χαθεί στα μπουντρούμια.
Anyway δουλεύουν πάντως τώρα, το πρωι στο ds3 μια χαρά μου έκαναν invade.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,820
Την Κυριακή έφαγα τον Χοντρό και τον Λιγνό. Στο καπάκι έφαγα και τον Lautrec και την παρέα του με ένα ωραιότατο parry/riposte.

Προχώρησα στο Duke´s Archives. Ποσο σπαστικοί οι αγριόχοιροι! Πολύ δύσκολα να τους κάνεις backstab λογω μικρού hitbox. Ευτυχώς ο ένας πέταξε ένα Helm που είναι πολύ cool σε συνδιασμό με την Silver Knight Armor.

Κάπου στην κορυφή μπήκα σε Boss fight, με έφαγε χωρίς να καταφέρω να τον ακουμπήσω και με έβγαλε σε ένα Bonfire το οποίο δεν είχα προηγουμένως ενεργοποιήσει. Είναι μέρος του game αυτό?
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Eίναι επίσης και ένα καλό πάτημα για όσους κράζουν το παιχνίδι για ανελέητα μη φιλική στάση προς τον παίκτη καθώς το να πας κατάλληλα προετοιμασμένος εκεί είναι σχεδόν απίθανο.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Eίναι επίσης και ένα καλό πάτημα για όσους κράζουν το παιχνίδι για ανελέητα μη φιλική στάση προς τον παίκτη καθώς το να πας κατάλληλα προετοιμασμένος εκεί είναι σχεδόν απίθανο.

Ε αφού είναι scripted η μάχη. Νομίζω περισσότερο είχαν ξενερώσει όσοι δεν μπορούσαν να κάνουν no-death run ή όσοι έχασαν souls γιατί δεν είχαν το δαχτυλίδι που στις κρατάει σε περίπτωση θανάτου.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Για το δαχτυλίδι το λέω μιας και πρέπει να σου έρθει εμπνευσάρα η να το μυριστείς το σκηνικό και να το φορέσεις κάτι που φαντάζει αδύνατο όταν το παίζει κάποιος πρώτη φορά. Εντάξει για το no death run δεν έχει και πολύ σημασία μιας και είναι μέρος του παιχνιδιού και δεν έχω φτάσει σε κορεατικα επίπεδα ακόμα :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
γιατί δεν είχαν το δαχτυλίδι που στις κρατάει σε περίπτωση θανάτου.

Ποιο δαχτυλίδι είναι αυτό;
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,820
Επιστρέφοντας πίσω στο Darkroot Basin, εισέρχομαι στον χώρο όπου ο Μεγάλος Σίφης με περιμένει για μία ρεβάνς. Αν και πιο δυνατός από την τελευταία φορά, η μάχη απαιτεί προσοχή στις κινήσεις μου. Στο τέλος όμως, ο καλύτερος νικάει. Το δαχτυλίδι που ρίχνει μου δίνει την μοναδική ικανοτητα να περπατήσω την Αβυσσο.

Μπαίνωντας ξανά στα συντρίμια μιας καταραμένης πόλης, κατεβαίνω ένα πηγαδι. Μαύρο σκοτάδι. Φόβος. Δεν έχω άλλη επιλογή. Πρέπει να εμπιστευτώ τον εαυτό μου και να αποδεχτώ την μοίρα μου. Πηδάω μέσα στην Αβυσσο. Ενα απέραντο μαύρο κενό. Εκεί ερχομαι σε σφοδρή σύγκρουση με τους τρομακτικούς Four Kings. Βγαίνω νικητής. Επόμενος σταθμος? Η Κόλαση.

Δίνοντας σκληρές μάχες με δαίμονες και απεσταλμένους δολοφόνους, εισέρχομαι σε μια χαμένη πόλη, γεμάτη καυτή λάβα και σκελετωμένους δεινό(σπαστικό)σαυρους. Προχωρόντας στο κέντρο της, έρχομαι σε επαφή με την (δικός σας). Σφδρές επιθέσεις. Φαίνεται πως η συμβατική μάχη εδώ δεν δουλεύει. Πρέπει να προσέξω που πατάω αλλιώς θα πέσω στο κενό. Φτάνοντας στην πηγή του κακού, δίνω τέλος σε αυτό το monstrocity.

Απο εκεί μετά, κατεβαίνω στην κατακόμβη τβν γιγάντων. Ο κίνδυνος παραμονεύει στο σκοτάδι! Με προσεκτικά βήματα και δίνοντας ένα δεύτερο τέλος σε όσους μπήκαν στο διάβα μου, συμπεριλαμβανομένου και του μοναδικού ζωντανού ο οποίος με κορόιδεψε θετωντάς με σε κίνδυνο προς δικο του όφελος. Στο τέλος έρχομαι αντιμέτωπος με τον Λορδο τον νεκρών. Τρομακτκός στην όψη, αλλά όχι και τόσο σκηρός...

Επόμενός μου στόχος, ο Λόρδος Gwyn.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,820
Ξεκίνησα NG+
Σίγουρα δυσκολότερο αλλά στο πρώτο δεκάωρο έχω φτάσει ήδη Anor Londo.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,025
Ξεκίνησα NG+
Σίγουρα δυσκολότερο αλλά στο πρώτο δεκάωρο έχω φτάσει ήδη Anor Londo.
Σου φαίνονται ακόμα μεγάλες οι αποστάσεις μεταξύ των bonfires; :cool:
 
Top Bottom