What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Elden Ring

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Τι σημαίνει "legacy dungeons that are separate from the overworld" ?
Καταλαβαίνω ότι θα είναι παρόμοιο με το μηχανισμό του Sekiro που σου επιτρέπει να ξαναεπισκεφτείς κάποια bosses, αλλά σε ευρύτερη κλίμακα (ολόκληρο μπουντρούμι). Εκτός αν μιλάμε για live service στο Elden Ring οπότε και τα πράγματα αλλάζουν άρδην.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Τσου... Παίζει πολύ απλά να είναι τα dungeons του Breath of the wild
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Στο μαγαζι της Bandai Namco ηδη sold out οι collectors PC και PS5

Edit: Σε ολα τα συστηματα και οι 2 CE sold out, 1 ωρα απο την ανακοινωση. Τωρα μενουν οι τριτοι retailers.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Φαίνεται πάρα πολύ ωραίο και (ελπίζω) με περισσότερες επιλογές για όσους από εμάς δεν είμαστε και τόσο gud.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
Πραγματικά προβλέπεται επικό κάψιμο!
Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτή η εξέλιξη των mechanics που φαίνεται να υπάρχει στο preview. Δεν θα μείνει τετραγωνικό για τετραγωνικό άψαχτο στο χάρτη!
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Στο μαγαζι της Bandai Namco ηδη sold out οι collectors PC και PS5

Edit: Σε ολα τα συστηματα και οι 2 CE sold out, 1 ωρα απο την ανακοινωση. Τωρα μενουν οι τριτοι retailers.
Σκατα, τίποτα δεν έμεινε από Collector's.
Σήμερα κατά τις 16 ώρα Ελλάδος, είδα την Premium Collector's σε στοκ. Μπαίνω βιαστικά με τα χέρια να τρέμουν από το άγχος, την βάζω στο καλάθι, πάω ταμείο, βάζω στοιχεία, πατάω pay και παίρνω τα "paoi". Σφάλμα, ανανέωση σελίδας....Έχει ξεπουληθεί!

Ακόμη και η απλή Collector's στο γερμανικό Amazon έχει ξεπουλήσει.

Λέω να πάρω την απλή έκδοση που είναι κουτατη με πόστερ και στικερς.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Αν μπορώ να κάνω summon spirits κατά το δοκούν τότε θα βάλω στόχο να φάω όλα τα bosses χωρίς να ρίξω ούτε μία προσωπική σπαθιά.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Είδα το gameplay video και μου βρώμισε γιαπωνεζιά και κονσολομπόχα, οπότε χάρηκα που δεν θα φορτώσω κι άλλο την wishlist. :p
Επιπλέον βρήκα εντελώς anti-immersive τα σταθερά backgrounds στον ορίζοντα, όσο όμορφα κι επικά κι αν φαίνονταν. Νot my cup of tea...
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί δεν το ονόμασαν απλώς Dark Souls 4: Death In Open World αλλά στην τελική δεν με χαλάει κιόλας γιατί αν αποδειχθεί πιο προσιτό και καλοφτιαγμένο από τα προηγούμενα, θα μπορέσω να το παίξω χωρίς lore FOMO.
Πάντως δεν μπόρεσα να μην γελάσω με το πόσο οverdramatic ήταν η κάθε σπαθιά του χαρακτήρα στα random mobs που του την πέφτουν στο δρόμο λες και βλέπεις anime :LOL:
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Είδα το gameplay video και μου βρώμισε γιαπωνεζιά και κονσολομπόχα

Απο καθαρη περιεργεια και χωρις να θελω να ανοιξω κουβεντα περι Consoles vs PC, πως οριζεις προσωπικα το "κονσολομποχα";

Εγω πχ σε "κονσολοχαρακτηριστικα" εχω στο μυαλο μου, gamepad, aim assist, auto aim, casual, checkpoints τετοια πραγματα.

Επιπλέον βρήκα εντελώς anti-immersive τα σταθερά backgrounds στον ορίζοντα, όσο όμορφα κι επικά κι αν φαίνονταν. Νot my cup of tea...

Ο,τι βλεπεις στο background ειναι επισκεψιμη περιοχη. Δεν βλεπεις διακοσμητικο skybox. Οπου βλεπεις πας.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Καταρχήν, αναγνωρίζω ότι πλέον σχεδόν όλα τα παιχνίδια κυκλοφορούν για PC ή κονσόλες, οπότε ο διαχωρισμός είναι λίγο άτοπος. Παίζοντας 25 χρόνια adventures, strategies και RPGs σε PC καταλαβαίνεις ότι έχω ένα υπόβαθρο που απέχει από τους κύριους καταλόγους των κονσολών ή τουλάχιστον όπως αυτοί ήταν πριν 6-7 χρόνια. Τώρα, είπαμε, τα πάντα παντού. Πριν λίγα χρόνια είχα βάλει το Darksiders στο Steam επειδή το είχα κερδίσει κάπου, και το έβγαλα εσπευσμένα πριν ξεράσω... δεν πρέπει να άντεξα πάνω από 2-3 λεπτά. Είναι ένα καλό παράδειγμα τυπικού παιχνιδιού για κοινό κονσόλας που μου γυρνάει τ'άντερα. Αυτό μου θύμισε και το Elder Ring με ένα μπαστάρδεμα Witcher. Γεροπαραξενιές, αλλά δεν μ'άρεσε που έβλεπα π.χ. το άλογο να αφήνει αύρα κατά την κίνηση ή να κάνει άλμα κατακόρυφο 100 μέτρων. Θα μου πεις fantasy setting, όλα γίνονται, αλλά με χάλασε κάπως η επιτηδευμένη υπερβολή που είναι χαρακτηριστικό νομίζω των ιαπωνικών παραγωγών. Όπως και γενικά δεν αντέχω την ιαπωνική τεχνοτροπία και το Elder Ring μου την θύμισε. Σ'αυτό που λες με το background, με χάλασε ότι φαινόταν σαν να ήταν ο ήρωας μέσα σε ένα τεράστιο δωμάτιο με ταβάνι και τοίχους. Τελείως άψυχα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Συμφωνώ με αυτά που γράφει ο Μάνος. Το ιπτάμενο άλογο (περιμένουμε μοντ που θα αφήνει πίσω του ροζ αστεράκια) και το no falling damage δεν στέκουν στο σοβαρό ύφος που έχει η σειρά και ας είναι "fantasy".

Θα ήθελε κανείς να δει την αγαπημένη του black metal μπάντα με τα μέλη ντυμένα Elvis Presley?

Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί δεν το ονόμασαν απλώς Dark Souls 4: Death In Open World :LOL:
Dark Souls: Breath in the Wild
Breathing Souls: Die in the Wild

Κάτι ψυχές τέλος πάντων στην άγρια φύση.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
και αυτό rogue like θα είναι δλδ ;όταν χάνει θα σε στέλνει πίσω 2 ;ωρες gamethrough και φτου από την αρχή? γιατί open world που είναι μπορεί να δώσουν και κανά save
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
Καθώς διαπίστωσα πως υπάρχει και άλλο discord κανάλι ελληνικό με το όνομα Soulslike GR αποφάσισα να αλλάξω το δικό μου σε Elden Souls. Oποιος ενδιαφέρει μπορεί να κάνει join Join the Elden Souls Discord Server!
Eπίσης αν σας ενδιαφέρει το άλλο που βρήκα είναι αυτό Join the SoulsborneGR Discord Server!

Eνημερωτικά έχω απενεργοποιήσει τα tag @everyone σε ότι bot έχω βάλει. Οπότε όσοι είχαν φύγει εξαιτίας αυτού το έχω φτιάξει το θέμα.
Μια εικόνα για το πως είναι χωρισμένες οι κατηγορίες. Το κάθε soulslike έχει δικό του κανάλι συζήτησης

1636562342280.png
 
Last edited:
Top Bottom