What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Emulators, VMs, και Συναφή - Το Νήμα.

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Αυτή η Ξένια δεν μπορεί να τρέξει Witcher 3. Εσύ όμως μπορείς.

ένα κοινωνικό μήνυμα, προσφορά του Ragequit
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Έχω μείνει αρκετά πίσω στους emulators, είχα ασχοληθεί πάρα πολύ την εποχή του Final Burn (CPS2 emulator). Τα τελευταία χρόνια επειδή σχεδόν τα πάντα κυκλοφορούν σε PC το έχω παρατήσει το σπορ. Σε μια δοκιμή που ε_χα κάνει πριν από 1-2 χρόνια στον RPCS3 είχα μείνει εντυπωσιασμένος με την ποιότητα, το παιχνίδι που δοκίμασα (το πιο πρόσφατο NBA Jam) είχε τρέξει σχεδόν άψογα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667


Δεν είναι εικονική μηχανή. Είναι κανονική εξομοίωση πισί.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315


Δεν είναι εικονική μηχανή. Είναι κανονική εξομοίωση πισί.


Εντάξει το παράκανε λίγο!! Τρέχοντας PCem με Proton, τρέχει emulator πάνω σε emulator!! Απλά θα έχει μεγαλύτερο overhead από ότι χρειάζεται!! Νομίζω ότι Windows 98 μέσω Dosbox-X, είναι πιο αποδοτική λύση!!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Τρέχοντας PCem με Proton, τρέχει emulator πάνω σε emulator!!
Δεν τρέχει emulator πάνω σε emulator. Τρέχει emulator πάνω σε compatibility layer. To compatibility layer αν και πάντα έχει το μειονέκτημα ότι τρέχεις πίσω από το πρωτότυπο να μιμηθείς με ακρίβεια και συχνά υστερεί, δεν έχει θεμελιώδη λόγο να υστερεί.

Τώρα το λέει ότι το κάνει «επειδή μπορεί», αλλά υπάρχει και ένας πρακτικός λόγος. Η λίνουξ έκδοση νομίζω δεν έχει το εκτελέσιμο, έχει τον πηγαίο κώδικα (κακώς, θα έπρεπε να δίνει και τα δύο) οπότε είναι πολύ μεγαλύτερη φασαρία να κάνει compile.

Ναι πιθανότατα το dosbox-x είναι πιο αποδοτικό (αλλά λιγότερο γενικό). Θα είχε ενδιαφέρον μια σύγκριση. Ακόμα πιο αποδοτικό σίγουρα είναι να χρησιμοποιήσεις wine, συχνά είναι αρκετό μέσα από το proton να βάλεις wineD3D στα launch options. Ακόμα πιο αποδοτικό από το wine/proton αν είναι κάποιο παιχνίδι έχουν ανεξάρτητη υλοποίηση τής μηχανής (στο steam deck λογικά συνήθως το περνάς μέσω luxtorpeda)

Συγγνώμη ξέχασα. Το σημείο κλειδί που νομίζω γίνεται μόνο μέσω PCem είναι η εξομοίωση Voodoo. (αν και πιθανότατα δεν συμφέρει να το κάνεις)
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Τώρα το λέει ότι το κάνει «επειδή μπορεί», αλλά υπάρχει και ένας πρακτικός λόγος. Η λίνουξ έκδοση νομίζω δεν έχει το εκτελέσιμο, έχει τον πηγαίο κώδικα (κακώς, θα έπρεπε να δίνει και τα δύο) οπότε είναι πολύ μεγαλύτερη φασαρία να κάνει compile.

Τότε καλά κάνει!! Ειναι γενικά μεγάλη φασαρία το compilation!!


Ναι πιθανότατα το dosbox-x είναι πιο αποδοτικό (αλλά λιγότερο γενικό). Θα είχε ενδιαφέρον μια σύγκριση.

Εάν έχεις δουλέψει γενικά dosbox, βολεύει πολύ!!! Με το PCem, πρέπει να θυμάσαι τί PC είχε χτίσει στα νιάτα σου!!



Συγγνώμη ξέχασα. Το σημείο κλειδί που νομίζω γίνεται μόνο μέσω PCem είναι η εξομοίωση Voodoo. (αν και πιθανότατα δεν συμφέρει να το κάνεις)

Στα W10 το dosbox τα στέλνει σε εξωτερικό glide-wrapper!! To Το καλό εκεί είναι ότι έχει upscaling και άλλα εφεδάκια!! Στο PCem δεν ξέρω!!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Στα W10 το dosbox τα στέλνει σε εξωτερικό glide-wrapper!!
Δεν έχω ασχοληθεί με αυτές τις αλχημίες αλλά εγκυκλοπαιδικά είμαι βέβαιος ότι αυτό ισχύει και για λίνουξ είτε μέσω dosbox είτε μέσω wine. (και συνήθως όλες αυτές οι αλχημίες φτιάχτηκαν και λίγο πρώτα στο λίνουξ) Το θέμα είναι ότι όπως το καταλαβαίνω το pcem εξομοιώνει κανονικά το υλικό (πχ τρέχει οποιοδήποτε λειτουργικό) (αν και η αλήθεια είναι ότι συνήθως δεν θες κάτι τέτοιο, όσο μπορείς να αποφύγεις την εξομοίωση τόσο το καλύτερο)
 
Top Bottom