What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επίσημη παρουσίαση των Windows 11

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,272
Γιατί δεν δοκιμάζεις ένα Directory Opus αντί για τον Explorer? Έχει και τρίμηνη δοκιμή!!!
λέω απλά να πάρω κάτι που δουλεύει out of the box, αρκετά σκάλισα για να αποκτήσω λίγη από την χαμένη χρησιμότητα των w10 :p
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Διαβάζω τα τελευταία post του νήματος και ευχαριστώ τον Θεό που δεν αναβάθμισα σε 11 όταν μου έβγαλε την σχετική επιλογή το Windows Update.

Σχετικά με τα λειτουργικά και τους επαγγελματίες.

Μας ενδιαφέρει που τρέχει καλύτερα η εφαρμογή ή οι εφαρμογές που χρησιμοποιούμε. Αν τρέχουν σε Mac, θα αγοράσουμε Mac. Αν τρέχουν σε Windows, θα πάμε σε Windows, Αν τρέχουν σε Linux, θα πάμε εκεί.

Προσωπικά, χρησιμοποιώ FOSS, και μάλιστα FOSS που τρέχει και σε Linux ( LibreOffice, LibreCAD ), και για έκδοση τιμολογίων και αποδείξεων έχω το timologio της ΑΑΔΕ ( web based εφαρμογή ).

Προσπαθώ όχι απλά να είμαι έτοιμος για μετάβαση στο Linux, αλλά και να απεξαρτηθώ από την Google, όσον αφορά εφαρμογές και πλατφόρμες ( Gmail, Google Docs, Drive κτλ ). Στόχος να έχω δικό μου cloud σε δικούς μου σέρβερ, αλλά έχω την αίσθηση ότι πολλοί επαγγελματίες του χώρου, στην περιοχή μου τουλάχιστον, δεν θέλουν να ανακατευτούν με FOSS λύσεις, οπότε θα πρέπει να φτιάξω την υποδομή μόνος μου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,272
Καλά το "θα αγοράσουμε mac" δεν είναι τόσο απλό με τις τιμολογιακές πολιτικές της apple και τις ανάγκες που έχεις.
Για παράδειγμα εγώ τώρα κοιτάζω ότι για ότι χρειάζομαι πρέπει να σκάσω τουλάχιστον 1,5Κ γιατί θέλω τουλάχιστον 16GB RAM και τουλάχιστον 512GB SSD.

Από την άλλη και η φθηνή λύση του να βάλεις μόνο RAM ή μόνο δίσκο, είναι καλύτερη από την λύση που δεν κάνει την δουλειά της...
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Λύσε μου μια απορία, γιατί αποφάσισες να περάσεις τα νέα Windows σε μηχάνημα δουλειάς; Είχε "ρημάξει" η παλιά εγκατάσταση και έκανες φορμάτ;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,272
Λύσε μου μια απορία, γιατί αποφάσισες να περάσεις τα νέα Windows σε μηχάνημα δουλειάς; Είχε "ρημάξει" η παλιά εγκατάσταση και έκανες φορμάτ;
όχι, μου έφερε η αδερφή μου το λαπτοπ της να περάσω μερικά προγράμματα και μου γυάλισε τι όμορφο που δείχνει και διάβαζα εδώ και εκεί ότι κάποια θέματα έχουν πλέον στρώσει. παπάρια...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Μετα απο τοσα χρονια θα επρεπε να ξερεις οτι τα πραγματα της δουλειας δεν τα πειραζουμε, ποτε.
Επεσες θυμα εμπορικων τεχνασματων, προπαγανδας και φυσικα, του καπιταλισμου, που δεν σε θελει ποτε ικανοποιημενο.
Ηθελα να χρησιμοποιησω αλλη λεξη, που τελειωνει σε πουτανακι αλλα θα ηταν υπερβολικα ρεαλιστικη για να γινει δεκτη.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα τα 10άρια LTS τρέχουν απροβλημάτιστα. Σκαλίσματα δεν κάνω, στήνω το OS, στήνω drivers, περνάω Open Shell (πρώην Classic Shell) για να έχω ανθρώπινο start menu, τραβάω τα 200 όσα shortcuts με τα πράγματα της δουλειάς στο desktop και δεν ξαναασχολούμαι με το λειτουργικό.

Control panel εχω να δω πάνω από 5 χρόνια, registry από εποχές Win 7. Office, 3D Max, Photoshop, Autocad, terminals, όλα παίζουν πένα. Τα security updates μπαίνουν κανονικά, οι μαλακίες feature updates ειναι μια φορά στο όποτε λόγω LTS έκδοσης και οι ζωή κυλά όμορφα και ωραία.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Εγω που ανηκω στους φουκαραδες. εγκατεστησα 4-5 προγραμματα (στα 10) που τα χρειαζομαι στην δουλεια μου. το torchlight 2.
Ισως και αλλα πραγματακια αλλα ασημαντα και λιγα. Αυτα.
πολυ χλιαρα πραγματα. Δεν ειχα σκηνικα βαλε-τεσταρε-βγαλε-repeat.
Ιδια περιοδο, εβαλα και linux επειδη και αυτο το χρειαζομαι στην δουλεια μου. Βασικα, 80% της υπαρξης του laptop ειναι η δουλεια μου.
Σε γενικες γραμμες, συνηθως, το λαπτοπ ειχε τον ρολο της σανιδας του surf. Μετα απο αρκετα updates, το θεμα με τα windows εγινε προβλημα.
Ουτε εγω παλευω με regedit και ρυθμισεις, δεν εχω κατι που δεν λειτουργει. Oλα πανε τοσο αργα που δεν αξιζει τον κοπο να μπαινω σε περιβαλλον windows. Το μονο πραγμα που παλεψα ηταν τα updates, μπας και μπορω να μπαινω στο λειττουργικο σε στιγμη αναγκης.
Γιατι μονο απο αναγκη μπορω να επιλεξω windows.
Linux, που εχω κανει απιστευτες καφριλες και δοκιμες που ταιριαζουν σε πυρηνικη δοκιμη, μια χαρα. Λειτουργουν λες και εχω δισκο ssd.
Τα windows λειτουργουν λες και θελουν να σπασω το laptop.
Ισως πρεπει να κανω ενα video που να δειχνει, ΟΧΙ σε ποση ωρα βλεπεις desktop αλλα σε ποση ωρα ανοιγει ο firefox.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,272
Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα τα 10άρια LTS τρέχουν απροβλημάτιστα. Σκαλίσματα δεν κάνω, στήνω το OS, στήνω drivers, περνάω Open Shell (πρώην Classic Shell) για να έχω ανθρώπινο start menu, τραβάω τα 200 όσα shortcuts με τα πράγματα της δουλειάς στο desktop και δεν ξαναασχολούμαι με το λειτουργικό.

Control panel εχω να δω πάνω από 5 χρόνια, registry από εποχές Win 7. Office, 3D Max, Photoshop, Autocad, terminals, όλα παίζουν πένα. Τα security updates μπαίνουν κανονικά, οι μαλακίες feature updates ειναι μια φορά στο όποτε λόγω LTS έκδοσης και οι ζωή κυλά όμορφα και ωραία.
δουλεύουν με όλα τα κλειδιά;
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
δουλεύουν με όλα τα κλειδιά;
Δεν χρησιμοποιω κλειδια για προσωπικη χρηση Windows. Γενικα η LTS εκδοση ειναι για επιχειρησεις και volume licensing. Δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να αγορασεις αδεια για 2 pc.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
@Eaglos έχει και κάποια διαφορά στις ενημερώσεις η LTS έκδοση, H MS την προτείνει για συστήματα που ουσιαστικά είναι Embedded PCs στην ουσία, αν μιλάμε για την LTSC έκδοση. Η οποία παίρνει τις ενημερώσεις ασφαλείας, αλλά όσον αφορά το υλικό, παίρνει ενημέρωση ανα τριετία, όπως το Office.

Αν βέβαια το υλικό σου υποστηρίζεται από την LTSC, φαίνεται αρκετά καλή. Πάντως, με τα "απλά" Pro θέμα δεν είχα στο laptop. Απλά μέσω Group Policy Editor απενεργοποίησα τα updates με το στανιό ( λαμβάνω ειδοποίηση, αλλά τα κατεβάζω και τα εγκαθιστώ όταν θέλω εγώ ).
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Αν βέβαια το υλικό σου υποστηρίζεται από την LTSC, φαίνεται αρκετά καλή.
Δεν έχω δει την διαφορά με τις κλασικές Home/Pro εκδόσεις. Την έτρεχα σε AMD FX6300, την τρέχω σε i3 12100, κανονικά windows είναι με περισσότερες ελευθερίες στον admin να κόψει μαλακίες όπως feature updates κλπ.

Η κύρια χρήση τους ειναι για PC τα οποία θες να δουλεύουν χωρίς να σπάς @@. Πχ νοσοκομεία, ATMs, αυτόματοι πωλητές, video walls κλπ. Αυτά δηλαδή που έτρεχαν Win XP 25 χρόνια :)
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Μπορώ να τα ενεργοποιήσω με το κλειδί των 10 Pro που έχω αγοράσει; Να τα έχω υπόψιν για όταν θα κάνω format, αν γίνεται.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Απο τα οσα καταλαβαινω, μαλλον οχι καθως αφορα προϊον Volume Licensing οπου μια εταιρια αγοραζει 400 αδειες εγκαταστασης. Αυτα -αν θυμαμαι καλα απο τα ΙΤ χρονια μου- ειναι διαφορετικου τυπου κλειδια απο τα κλασικα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,272
Απο τα οσα καταλαβαινω, μαλλον οχι καθως αφορα προϊον Volume Licensing οπου μια εταιρια αγοραζει 400 αδειες εγκαταστασης. Αυτα -αν θυμαμαι καλα απο τα ΙΤ χρονια μου- ειναι διαφορετικου τυπου κλειδια απο τα κλασικα.
ισχύει, άλλο κλειδί για VL και άλλο για retail
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,272
Ρώτησα το Bing Ai για τα windows 11... ακόμα και αυτό μου λέει να κάνω χακιές για να γίνουν της προκοπής...

Web capture_1-3-2023_22171_www.bing.com.jpeg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,272
take windows back... τελικά κατέληξα να βάλω αυτό Stardock Start11: Restore the Classic Start Menu in Windows 10 and 11.

και όταν λήξει το trial θα πάω να σκάσω το 8€ για να το κρατήσω και μετά.

Επαναφέρει το start menu σε w10 style που με βόλευε πάρα πολύ και το ίδιο και με το taskbar me labels για κάθε τι μόνο του και όχι combined.

2023-03-02.png
 
Top Bottom