What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επίσημη παρουσίαση των Windows 11

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
take windows back... τελικά κατέληξα να βάλω αυτό Stardock Start11: Restore the Classic Start Menu in Windows 10 and 11.

και όταν λήξει το trial θα πάω να σκάσω το 8€ για να το κρατήσω και μετά.

Επαναφέρει το start menu σε w10 style που με βόλευε πάρα πολύ και το ίδιο και με το taskbar me labels για κάθε τι μόνο του και όχι combined.

View attachment 5121
αρα οι απαντησεις του bing search ηταν οντως χρησιμες!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
Το νου σας με τους βρομιάρηδες, εγώ ακόμα κλειστά τα βλέπω, αλλά αν τα ανοίγει ερήμην κανά update θα ψάχνετε χαμένη απόδοση.

 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
  • Added "End of Life" alert for Windows 7/8/8.1. Steam Client support for these operating systems will end on Jan 1st, 2024 at 10am. See here for additional details.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,791
εγώ ακόμα κλειστά τα βλέπω, αλλά αν τα ανοίγει ερήμην κανά update
Τσέκαρα κι εγώ, κλειστό είναι. Και από ό,τι διάβασα σε άρθρα, δεν ανοίγει από update.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
α κάτσε δεν θα βλέπω διαφημίσεις αφού έχω το Start11

:trollface:
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700


Δεν συμφωνώ πλήρως με τον Brodie. Σαφώς έχει δίκιο πάντως ότι είναι εξαιρετικά ανεύθυνος ο τρόπος που το παρουσίασε το LTT. Έπρεπε να έχει άπειρα καμπανάκια κινδύνου να χτυπάνε. Από την άλλη όμως υπάρχει καλός λόγος που το AtlasOS απενεργοποιεί αυτά τα πολύ σημαντικά μέτρα ασφαλείας. Πήγα στο βιντεάκι τού LTT και έχει για επεξεργαστή έναν i5-7400. Οι επεξεργαστές αυτοί δυστυχώς χτυπιούνται άγρια από τα συγκεκριμένα θέματα. Με κάθε ενημέρωση ασφαλείας (που γίνονται για όντως καλούς λόγους ασφαλείας) γίνονται πιο αργοί. Αν κάποιος θέλει μόνο να παίζει παιχνίδια, το να αποφύγει όλα αυτά τα mitigations (και το AtlasOS μοιάζει ένας εύκολος συνολικός τρόπος να το κάνει) βγάζει νόημα. Αρκεί να το κάνει «επειδή μπορεί» και έχοντας πλήρως συναίσθηση πόσο compromised είναι ο υπολογιστής του, πράγμα που απέτυχε το LTT βιντεάκι να προειδοποιήσει.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
α κάτσε δεν θα βλέπω διαφημίσεις αφού έχω το Start11

:trollface:
Ούτε εγω βλέπω χωρίς το start11.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
ε κάθε φορά που πετάγεται σε επιλεγμένα beta branches τους παίρνει και τους σηκώνει και κάνουν πίσω. Πόσο θα κρατήσει αυτό; Κάποια στιγμή θα το περάσουν.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,416
Χτες συηναντθηκα με εναν φιλο μου ο οποιος μου ειπε οτι αφου αναβαθμισε ολο το pc του τον Δεμεβριο του εβγαλεμ ηνυμα να βαλει τα 11 και εκανε αυτιοματη ενημερωση απο τα 10 στα 11. Ετσι αποφασισα να βαλω και εγω. Το οτι ταχα δεν τρεχιι σε επεξεργαστες του 2017 η καττωτερους δεν ισχυει καθως τα εχουν δοκιμασει πολλοι και λενε πως τρεχει και σε παλιοτερους επεξεργαστες. Με ποιον τροπο να τα βαλω?
Να τα κατεβασω απο την σελιδα της microsoft να τα αντιγραψω σε ενα usb και μετα να τα εγκατασητσω?
Η να παω στο Πλαισιο και να τα αγορασω και μετα να τα εγκατασητσω?
Εννοειται πως δεν θα σβηστει τιποτα ετσι? Οπως εγινε το 2015 με την αναβαθμιση απο 7 στα 10?
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,532
Αρχικα μπορεις να δοκιμασεις με καποιον παλιο δισκο. Να δεις πως καθονται στο συστημα σου. Αν σου αρεσουν, παρε εναν νεο nvme, στηστα και κρατα τον παλιο δισκο ως backup με τα 10αρια.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
να τα βαλω?
Εγώ θα έλεγα μην τα βάλεις. Εκτός αν έχεις από τούς καινούργιους επεξεργαστές με δυο λογιών πυρήνες (E-cores, P-cores) που τα windows 10 όσο κατάλαβα δεν ξέρουν να το χειριστούν καλά, δεν κερδίζεις τίποτα από τα 11, όσο έχω δει συγκρίσεις, γενικά τα 10 αποδίδουν καλύτερα στα παιχνίδια.

Μήπως αντί να παιδευτείς άδικα με τα 11 να κάνεις μια εγκατάσταση Arch Linux να νιώσεις την πραγματική δύναμη;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700


Για άλλη μια φορά θα διαφωνίσω μαζί του. Τέτοιες ανοησίες είναι συνταγή για να «σπάσεις» την διανομή σου. Πραγματικά τσαντίζομαι που τόσο συχνά στο λίνουξ επίσημες σελίδες δίνουν τόσο κακές οδηγίες πχ
Code:
sudo pip install
(αντί για
Code:
pip install --user
)

Για αυτό χαίρομαι τόσο που Valve το «λύνει» αυτό χρησιμοποιώντας immutable σύστημα. Αν ένα μεγάλο μερίδιο κόσμου χρησιμοποιεί immutable σύστημα τότε εκτός ότι οι άσχετοι προστατεύονται λίγο περισσότερο από τον εαυτό τους θα έχουμε περισσότερες οδηγίες που δεν πειράζουν το σύστημα και αυτό είναι καλό για όλους.

edit: Ξαφνικά μού ήρθε φλασιά και θυμάμαι τον Linus από το LTT να μην τού αρέσει που ο file manager στο λίνουξ (KDE) δεν τού επέτρεπε να πειράξει το σύστημα. Εκεί δεν είχε κάτι τόσο δραστικό όσο να είναι το σύστημα immutable απλά το γραφικό περιβάλλον σε προστάτευε από το να κάνεις τέτοιες βλακείες και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος που δεν έχει ιδέα πιστεύει ότι θα έπρεπε να μπορεί τόσο εύκολα να σπάσει το σύστημά του. (για να είμαι δίκαιος πάντως προσπαθούσε να ακολουθήσει οδηγίες που τού έλεγαν να το κάνει, κακώς βέβαια)
 
Last edited:

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,416
Εχχω καλα νεα. Την Τεταρτη στο γραφειο ενας συναδελφος εβαλε windows 11 στο pc του και δουλευει κανονικα. τα pc επειδη ειναι παλια δεν καλυπτουν καθολου τις απαιτησεις και γι αυτο τα κατεβασε απο την σελιδα της microsoft και μετα κατεβασε ενα ειδικο προγραμμα που κανει το pc να νομιζει οτι καλυπτει τις απαιτησεις . Ετσι τα εγκατεστησε . Ειδε μια μικρη βελτιωση στην αποδοση τσε συγκριση με τα 10 αλλα αυτο μαλλονε ιναι επειδη ειναι για πεταμα αυτα τα pc. Αρα αφου το δικο μου pc καλυπτει τις απαιτησεις σε ολα εκτος απο επεξεργαστη ουτε εγω θα εχω προβλημα αν τα εγκαταστησω με τον ιδιο τροπο οπως εκανε και αυτος. Μαλιστα μου ειπε γελωντας ΧΑΑΧΑ ΤΟ ΚΟΡΟΙΔΕΩΨΑ ΤΟ PC!! Και πραγματι το κοροιδεψε αφου το εκανε να νομιζει οτι καλυπτει τις απαιτησεις ενω δεν τις καλυπτει! Θα το σκεφτω και θα αποφασισω αν θα τα βαλω τωρα η οταν ανακοινωθει ποτε σταματαει η υποστηριξη των 10 αν μεχρι τοτε δεν εχω αλλαξει επεξεργαστη μνημη και μητρικη.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Ειδε μια μικρη βελτιωση στην αποδοση τσε συγκριση με τα 10
Την όποια βελτίωση την είδε καθαρά και μόνο επειδή είναι καινούργια εγκατάσταση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
ρε γμ τα windows μου μέσα γμ... ερήμην αποφάσισαν τα windows να περάσουν μέσα από windows update παλιότερο driver για την 5500XT και αναρωτιόμουν γιατί σέρνεται το παιχνίδι μου που μπήκα να παίξω μετά από τόσες πόσες μέρες επιτέλους...
 
Top Bottom