What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επίσημη παρουσίαση των Windows 11

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
σιγουρα κατι θα αλλαξουν. για την ωρα παντως ας ποσταρω και ολοκληρο το αρθρο (πριν ενα αποσπασμα ειχα ποσταρει)




εντιτ: πρωτες εντυπωσεις win11 παντως ειναι αρκετα καλες. αν και περισσοτερο μοιαζει με visual update στην δοκιμαστικο build. σε καποιους ισως τους χαλασει η αλλαγη στην taskbar μιας και δεν υπαρχει επιλογη να μην κανει group παρομοια παραθυρα.


εντιτ2: Yes, Windows 11 was just ported to a six-year-old smartphone

@nitro912gr εσυ δεν ειχες lumia? γιατι δεν κοιτας μηπως μπορεσεις να περασεις τα windows εκει ετσι για πλακα.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Κοίτα, εγώ δεν έχω αμφιβολία ότι με μόντες θα παίζει και σε Pentium 4. Ίσως ούτε καν με μόντες, πιθανό είναι στο τέλος να πει η M$ βάλτε το όπου θέλετε, ΑΛΛΑ επίσημο support μόνο από Ryzen/Core 8 και πάνω, αν σας βγάλουν πρόβλημα σε πιο παλιό hardware, πρόβλημά σας. Το οποίο για το σπίτι που λέει και ο Nitro πες ανασηκώνεις τους ώμους και προχωράς, αλλά οι επαγγελματίες δεν μπορούν να είναι στον αέρα από άποψη support.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,446
Κοίτα, εγώ δεν έχω αμφιβολία ότι με μόντες θα παίζει και σε Pentium 4. Ίσως ούτε καν με μόντες, πιθανό είναι στο τέλος να πει η M$ βάλτε το όπου θέλετε, ΑΛΛΑ επίσημο support μόνο από Ryzen/Core 8 και πάνω, αν σας βγάλουν πρόβλημα σε πιο παλιό hardware, πρόβλημά σας. Το οποίο για το σπίτι που λέει και ο Nitro πες ανασηκώνεις τους ώμους και προχωράς, αλλά οι επαγγελματίες δεν μπορούν να είναι στον αέρα από άποψη support.
εννοώ να κλείνουν τρύπες στο OS, δε νομίζω να υπάρχει λογικός επαγγελματίας εκεί έξω που να περιμένει support από MS :p

@Mogrey665 είχα το 650 αλλά έσπασε, μπορεί να το είχα ακόμα αλλιώς.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Αυτό ακριβώς όμως λέει η M$ μέχρι στιγμής, όχι απλά TPM 2.0, αλλά αν δεν έχετε τους επεξεργαστές στη λίστα μας, εμείς δεν εγγυόμαστε για το security. Δεν είναι δηλαδή θέμα αν θα τρέχουν ή όχι, έχει ήδη αποδειχθεί ότι θα τρέχουν και σε CPU εκτός επίσημης λίστας, αυτό έλειπε.

Αυτό το φασούλι με το hardware security πάντως, δεν είναι καινούργιο, Μπορεί να ήταν και δέκα χρόνια πριν που θυμάμαι κάποιους να πιστεύουν/ανησυχούν ότι θα χρησιμοποιηθεί για να καταπολεμήσει την πειρατεία μέσω hardware DRM.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,479
Διακρινω ενα μεγαλο ξενερωμα για την κυκλοφορια των 11 σε αντιθεση με το κλιμα που υπηρχε οταν ανακοινωθηκαν τα 10.
Επειδη η δουλεια μου ειναι τιγκα στις συνωμοσιες. Δεν θεωρω καθολου τυχαιο οτι το λαπτοπ μου (windows 10) τον τελευταιο καιρο καταβαλει τεραστιες προσπαθειες να ανοιξει το start menu. Επειδη ειναι κατι που χρησιμοποιω για την δουλεια μου, δεν υπαρχει γραψε-σβησε, πειραματα κτλ Θα φερω ως μετρο συγκρισης το Linux το οποιο λειτουργει οπως την πρωτη μερα που το εγκατεστησα.
Δεν ξερω τι σκατα εχουν μεσα τα update της μικρο αλλα ξερω υπαρχουν για να προκαλουν προβληματα.

Αυτό ακριβώς όμως λέει η M$ μέχρι στιγμής, όχι απλά TPM 2.0, αλλά αν δεν έχετε τους επεξεργαστές στη λίστα μας, εμείς δεν εγγυόμαστε για το security.
Η τιμη των TPM 2.0 chips εκτοξευτηκε εξαιτιας των γνωστων μαυραγοριτων.
ουπς
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095

windows11bsod.0.jpg


: (
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
τα βλεπουμε ολα μαυρα. η οπως ειχε πει ο ραπτοπουλος? (δεν θυμαμαι ποιος). σκοτεινο το τοπιο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,479
Δεν θελουν να γραφει ο κοσμος οτι εβαλε τα 11 και εχει τρελαθει στις μπλε οθονες. Οταν καποιος θα γραφει οτι "εφαγε" μαυρη οθονη θα δινει μια υποψια στους αλλους για προβλημα στην οθονη, την καρτα γραφικων.
Θα πουν οτι το εκαναν για οικολογικους λογους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,446
καλά πήγε αυτό, για μια στιγμή νομίζαμε ότι άλλαξε η εταιρία :p
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932

η microsoft σας φροντιζει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,446
κατάλαβαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάμε να αναβαθμίσουμε μόνο για πάρτη τους και ότι δεν παίζει να υπάρχει μεγάλο adoption rate αν είναι αποκλειστικό στα 11 μάλλον.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Να υποθέσω διάβασες μόνο τον τίτλο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,446
Να υποθέσω διάβασες μόνο τον τίτλο.
το είχα διαβάσει χθες το άρθρο τώρα δεν το άνοιξα, άλλαξε κάτι; έλεγε ότι θέλουν να δώσουν την δυνατότητα στους devs να κάνουν καλύτερο adoption.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Εμένα πάντως με διευκόλυνε πολύ η απαίτηση της microsoft για tpm. Δεν πρόκειται να βάλω τα 11 στο πανάρχαιο χρέπι μου, ετοιμάζομαι να ανοίξω χώρο για συγκατοίκηση των mint cinnamon με τα xp και τα 7άρια.
Triple boot στο σύστημα, παρτούζα θα κάνουν τα λειτουργικά. :ROFLMAO: :ROFLMAO:
 
Top Bottom