What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επίσημη παρουσίαση των Windows 11

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
όπως είπα που να καταλάβουν οι πλεμπέοι από καλό UI
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
για δειξε μας το σωστο το UΙ, διδαξε μας διδασκαλε.
Περιμενω φωτογραφικο υλικο για να κανουμε την συγκριση.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
εγώ πάλι έχω χρησιμοποιήσει lutris μόνο για να παίξω syberia από το gog
Χμμμμ, εκτός του ότι είναι εξαιρετικό για τα ξαναμαναπακεταρισματα του κοριτσιού σε καλή φόρμα, έχει και τρελή υποστήριξη σε εξομοιωτές η για χρήσεις που χρειάζεται να αλλάζεις wine prefixes σα τα πουκάμισα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
για δειξε μας το σωστο το UΙ, διδαξε μας διδασκαλε.
Περιμενω φωτογραφικο υλικο για να κανουμε την συγκριση.
μπροστά σας ήταν, αλλά που να καταλάβετε το μεγαλείο, ΠΟΥ?
Τώρα έφυγε, είναι αργά, δεν έχει άλλο πχια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
don't make our balls tsourekia microsoft

Στο τέλος του άρθρου λέει πως να σταματήσεις τα windows να σου σκοτίζουν τα παπάρια...
Μα το θεό αν δε δούλευε η σύζυγος στο pc στο σπίτι θα το είχα γυρίσει σε linux τώρα με το support που έπεσε με το deck.

Όταν προχωρήσουν τα σχεδιά μας για ένα laptop για τις δουλειές της με βλέπω να αρχίζω τα πειράματα, θα έχω και δικαιολογία "θα το δω στο γραφείο αύριο πελάτα μου, δεν έχω γκουμπιούτερ σπίτι" or something.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327


Βασικα το πανε εκει που παντα ηθελαν. ολα στο cloud και ολα ενοικιο, ακομα και για το λειτουργικο.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
ρε οι πουτάνες εκεί που μπαίνεις waitlist έχει ένα κουμπάκι για να μπεις ακόμα γρηγορότερα και έχει ένα σετ default settings για τα windows... για να σε βάλουν να βάλεις default edge μάλλον, δεν το πάτησα... μοφος...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Κάνω Restart για W11 στο workstation γιατί είμαι σκληρός καργιόλης (βασικά αν χαλάσω του σπιτιού που δουλεύει η γυναίκα είμαι νεκρός, καλύτερα το δικό μου).

wish me luck
Έχω μετανιώσει 11 φορές που έκανα την αναβάθμιση να πω την αλήθεια... είχα πραγματικά, είχα πολλά χρόνια να βρίσω MS.

Μέχρι και ο windows explorer κολλάει και κάνει restart σε κάποιες φάσεις, ενώ έπρεπε να χώσω χακιές στην registry για να πάρω πίσω βασική λειτουργικότητα που αφαιρέθηκε.

Τα taskbar icons εξακολουθούν να είναι always combined και να μου σπάνε τα παπάρια... θα βγει update λένε, κάποτε.

Αν είχα λίγο χρόνο θα βάραγα φορμάτ να επιστρέψω στα 10.

Πρώτη φορά εδώ και χρόνια που κοιτάζω ξανά προς apple πλευρά.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ειδικά αν μιλάς για το μηχάνημα του γραφείου, κι εφόσον δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου σε Linux, απλά πάρε ένα Μ2 Mac Mini και ρίξε μαύρη πέτρα στο ανέκδοτο. Φορ δε λοβ οφ γκαντ δηλαδής.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Ειδικά αν μιλάς για το μηχάνημα του γραφείου, κι εφόσον δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου σε Linux, απλά πάρε ένα Μ2 Mac Mini και ρίξε μαύρη πέτρα στο ανέκδοτο. Φορ δε λοβ οφ γκαντ δηλαδής.
Κοίταζα τις δόσεις για να μπει στην πιστωτική της μάνας μου *μαμάκηθος intensifies* εκεί θα καταλήξω, μόνο η αλητεία της Apple για πόσα χρεώνει για 8GB επιπλέον RAM με έχει σταματήσει.

Θα πάω μεθαύριο σε μια κλαδική έκθεση να δω μηχανήματα κτλ, να κάνω ένα πλάνο για το γραφείο τι χρειαζόμαστε και που έχει νόημα να επενδύσουμε. Αν καταλήξω ότι δεν προχωράμε σε άλλη αγορά μηχανήματος παραγωγής (κάποιον εκτυπωτή πχ), θα βάλω μπροστά για Μ2 mac mini μάλλον.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ναι, είναι καθαρή αλητεία η κοστολόγηση, αλλά επενδύεις σε δουλειά και ψυχική υγεία. Δες και για M1/16/512, θα είναι επίσης τεράστιο άλμα και 400-500 ευρώ λιγότερα. Μην μπεις στο τριπάκι να αντιμετωπίσεις το hardware αναλογικά, με ένα μηχάνημα σαν το παραπάνω έχεις κλειδώσει επαγγελματικά για πολύ καιρό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Ναι, είναι καθαρή αλητεία η κοστολόγηση, αλλά επενδύεις σε δουλειά και ψυχική υγεία. Δες και για M1/16/512, θα είναι επίσης τεράστιο άλμα και 400-500 ευρώ λιγότερα. Μην μπεις στο τριπάκι να αντιμετωπίσεις το hardware αναλογικά, με ένα μηχάνημα σαν το παραπάνω έχεις κλειδώσει επαγγελματικά για πολύ καιρό.
πρέπει να το επικοινωνήσω αυτό λίγο γιατί έχει βγάλει τα build to order για τα Μ1 στο iStorm που κοίταζα. Αλλά ναι δεν έχει μεγάλη διαφορά σε επιδόσεις, όσο σε τιμή.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Να ρωτήσω κάτι σαν εντελώς άσχετος, που δεν έχει δουλέψει ποτέ Mac;

Τι είναι αυτό που το κάνει τόσο καλύτερο για επαγγελματίες, παρά την τιμολόγηση και τις γνωστές αγκυλώσεις της Apple?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Να ρωτήσω κάτι σαν εντελώς άσχετος, που δεν έχει δουλέψει ποτέ Mac;

Τι είναι αυτό που το κάνει τόσο καλύτερο για επαγγελματίες, παρά την τιμολόγηση και τις γνωστές αγκυλώσεις της Apple?
  • privacy, η MS πάει να κάνει το software as a service και αφού είναι και δωρεάν, you are the product now, και πετάει και διαφημίσεις... διαφημίσεις στο λειτουργικό που αγόρασα 100€ ρε φίλε; (για τα 10άρια λέω τα 11 είναι free update) και ειδικά την στιγμή που είμαι μέσα στο οικοσύστημα και πληρώνω onedrive?
  • OS UI/UX consistency, δεν σου αλλάζει κάθε έκδοση ότι ήξερες και δεν ήξερες, εγώ που δουλεύω ακόμα OSX 10.12 ανοίγω το νέο MacOS 13 και ξέρω αμέσως που είναι τι. Κάνεις την δουλειά σου με όσο το δυνατόν λιγότερα κλικ, η MS κάθε έκδοση σου βάζει ακόμα περισσότερα κλικ στο workflow σου. Κάτι που έκανες με 1 κλικ, τώρα το κάνεις με 3!
    Πράγματα που δουλεύουν όπως πχ το search εξακολουθούν να δουλεύουν και δεν είναι σαν το search των windows (βλέπε memes για αυτό αβέρτα από τα w10 και μετά.
    Αν είναι να αλλάξουν κάτι, δεν το κάνουν σταδιακά και δεν το κάνουν ολοκληρωμένα. Δες control panel από τα w10 και μετά, άλλα με σχεδιασμό windows 95, άλλα με w10, άλλες ρυθμίσεις εδώ, άλλες εκεί... και σαν UI/UX αλλάζει 100%, δεν είναι ότι έκαναν μικρές αλλαγές σταδιακά να το φέρουν σε κάτι νεότερο. Βέβαια δεν είμαι αρνητικός στο να αλλάζεις κάτι προς το καλύτερο, αλλά καταρχάς να είναι καλύτερο και κατά δεύτερον να είναι ολοκληρωμένη δουλειά, όχι οι μισές ρυθμίσεις στο παλιό UI και οι άλλες μισές στο νέο (και πετσοκομένες με λιγότερες επιλογές ακόμα και στο "advanced settings")
Δεν φαντάζεσαι πόσο χρόνο σπαταλάω επιπλέον σε μια εργάσιμη μέρα στο γραφείο, γιατί αποφάσισε η MS ότι θα κάνω ότι έκανα με μερικές 100τοντάδες κλικ παραπάνω...
Επίσης το θέμα σταθερότητας... αν είναι δυνατόν το έτος 2023 να κολλάει ο explorer που μέχρι πριν δούλευε σχεδόν τέλεια (σχεδόν, γιατί το onedrive integration μου έκανε νερά από πριν) και να αποθηκεύεις πχ κάτι σε φάκελο του onedrive και να πρέπει να κάνεις refresh για να το δείξει (α κάτσε, δε μπορείς να κάνεις refresh με το νέο δεξί κλικ, πρέπει να πατήσεις πρώτα στο more options :D )


τεσπά σταματάω γιατί συγχύστηκα με τους ηλίθιους και έχω ένα σκασμό δουλειά σήμερα, αμ σέικινγκ
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Σταθερό software, UNIX, κοντά σε FreeBSD, με πραγματικά υψηλό uptime (πρακτικά shutdown δεν θα χρειαστεί να κάνεις ποτέ, reboot σπάνια). Συνεκτικό-ομοιόμορφο UX που βγάζει νόημα και έχει συνέχεια, αλλά με υπαρκτές παραξενιές και κάποιες ακατανόητες ελλείψεις, τουλάχιστον για χρήστες Linux. Το Time Machine είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση GUI backup εκεί έξω, πολύ σημαντικό για επαγγελματίες, ειδικά όσους βλέπουν terminal και τρέμουν. Συνολικά καλή και σταθερή εμπειρία χρήσης. Σε επίπεδο hardware, ειδικά σε επίπεδα κατανάλωσης, θερμοκρασιών και θορύβου, πλέον πρέπει να πας σε κόστη ίσα ή μεγαλύτερα Apple Pro μηχανημάτων για να πετύχεις λίγο χειρότερα από αυτά αποτελέσματα (χάνοντας όμως σε performance).

Το software είναι άλλο σύμπαν σε σχέση με τα Windows. Σε σχέση με το σύγχρονο Linux, είναι you win some, lose some. Εδώ μπαίνουν στη μέση οι αγκυλώσεις που λες. Υπάρχουν και κόκκινες γραμμές. Αλλά όταν μιλάς για επαγγελματικό περιβάλλον, αφενός δεν έχεις πάντα επιλογή, αφετέρου προτίμηση και καταλληλότητα δεν συμπίπτουν πάντα.

Στα περί τιμολόγησης, ο επαγγελματίας καταλήγει να αποσβένει τη διαφορά σε σύντομο διάστημα και στη συνέχεια να εξοικονομεί χρήματα, απόρροια των παραπάνω.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
  • privacy, η MS πάει να κάνει το software as a service και αφού είναι και δωρεάν, you are the product now, και πετάει και διαφημίσεις... διαφημίσεις στο λειτουργικό που αγόρασα 100€ ρε φίλε; (για τα 10άρια λέω τα 11 είναι free update) και ειδικά την στιγμή που είμαι μέσα στο οικοσύστημα και πληρώνω onedrive?
  • OS UI/UX consistency, δεν σου αλλάζει κάθε έκδοση ότι ήξερες και δεν ήξερες, εγώ που δουλεύω ακόμα OSX 10.12 ανοίγω το νέο MacOS 13 και ξέρω αμέσως που είναι τι. Κάνεις την δουλειά σου με όσο το δυνατόν λιγότερα κλικ, η MS κάθε έκδοση σου βάζει ακόμα περισσότερα κλικ στο workflow σου. Κάτι που έκανες με 1 κλικ, τώρα το κάνεις με 3!
    Πράγματα που δουλεύουν όπως πχ το search εξακολουθούν να δουλεύουν και δεν είναι σαν το search των windows (βλέπε memes για αυτό αβέρτα από τα w10 και μετά.
    Αν είναι να αλλάξουν κάτι, δεν το κάνουν σταδιακά και δεν το κάνουν ολοκληρωμένα. Δες control panel από τα w10 και μετά, άλλα με σχεδιασμό windows 95, άλλα με w10, άλλες ρυθμίσεις εδώ, άλλες εκεί... και σαν UI/UX αλλάζει 100%, δεν είναι ότι έκαναν μικρές αλλαγές σταδιακά να το φέρουν σε κάτι νεότερο. Βέβαια δεν είμαι αρνητικός στο να αλλάζεις κάτι προς το καλύτερο, αλλά καταρχάς να είναι καλύτερο και κατά δεύτερον να είναι ολοκληρωμένη δουλειά, όχι οι μισές ρυθμίσεις στο παλιό UI και οι άλλες μισές στο νέο (και πετσοκομένες με λιγότερες επιλογές ακόμα και στο "advanced settings")
Δεν φαντάζεσαι πόσο χρόνο σπαταλάω επιπλέον σε μια εργάσιμη μέρα στο γραφείο, γιατί αποφάσισε η MS ότι θα κάνω ότι έκανα με μερικές 100τοντάδες κλικ παραπάνω...
Επίσης το θέμα σταθερότητας... αν είναι δυνατόν το έτος 2023 να κολλάει ο explorer που μέχρι πριν δούλευε σχεδόν τέλεια (σχεδόν, γιατί το onedrive integration μου έκανε νερά από πριν) και να αποθηκεύεις πχ κάτι σε φάκελο του onedrive και να πρέπει να κάνεις refresh για να το δείξει (α κάτσε, δε μπορείς να κάνεις refresh με το νέο δεξί κλικ, πρέπει να πατήσεις πρώτα στο more options :D )


τεσπά σταματάω γιατί συγχύστηκα με τους ηλίθιους και έχω ένα σκασμό δουλειά σήμερα, αμ σέικινγκ

Γιατί δεν δοκιμάζεις ένα Directory Opus αντί για τον Explorer? Έχει και τρίμηνη δοκιμή!!!
 
Top Bottom