What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Epic Store : όταν o Gabe έφτιαχνε client, o Sweeney έτρωγε βελανίδια.

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,409
η vavle αλλαξε τους ορους του steam και υποχρεωνει ολες τις ετιαιρες με το που ανακοινωνουν ενα παιχνιδι να μην το καθυστερουν παραπανω απο 1 μηνα στο steam γι αυτο το red dead redemption 2 βγαινει μονο μετα απο ενα μηνα. Για τη Remedy τι να πεις.... Μετα την αποτυχια των Alan wake στο xbox δεν θα επρεπε να πανε παλι για αποκλειστικοτητα οταν σε 2 μολις μερες το alan wake πουλησε τοσο πολυ στο pc στο steam  που καλυψε τα εξοδα αναπτυξης της pc εκδοσης.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,345
Το ποσό που θα χρειαζόταν για μεγαλύτερη αποκλειστικότητα στο RDR2 ήταν πιθανότατα εξωφρενικό.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,409
Σιγουρα οχι τοσο εξωφρενικο οσο το ποσο που πληρωσε η valve για να αρχισει η ea να βγαζει τα παιχνιδια της στο steam. Οι περισσοτεροι απο steam θα το παρουν ετσι κι αλλιως.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,394
τίποτα δεν θα έδωσε, θα τους είπε 90% κέρδος και τέλος
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,409
ναι μπορει και αυτο να εγινε να συμφωνησε η ea να τους δινει 90% κερδος απο πωλησεις αντι για 70%. Nα δουμε αν θα σταματησει ο Tim τις αποκλειστικτοτητες γιατι ειχε πει πως αν και η valve δινει 90% κερδος αντι για 70% τοτε θα σταματησει τις αποκλειστικοτητες. Το περιερο ομως ειναι πως τα υπολοιπα παιχνιδια της ea βγαινουν πιο μετα ενω κανονικα θα επρεπε να βγουν ολα ταυτοχρονα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,345
Κάποιοι δημοσιογράφοι είπαν πάντως ότι η ΕΑ δεν πήρε ούτε χρήματα μπροστά ούτε μεγαλύτερο ποσοστό. Νομίζω ότι η πιο απλή εξήγηση είναι και η πιο πιθανή, ότι στην εποχή των συνδρομών και των microtransactions οι εταιρίες βάζουν σε απόλυτη προτεραιότητα τον μεγαλύτερο δυνατό αριθμό παικτών για τα παιχνίδια τους. Το Steam έχει τους περισσότερους χρήστες άρα η ΕΑ πρέπει να έχει παρουσία εκεί.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,345
Ο Σουίνι θα μοιράζει δωρεάν παιχνίδια κάθε μέρα στη δική του sale:


bXpUqBa.png


Και ιδού η λίστα των τελευταίων νάζγκουλ του games development που πούλησαν την ψυχή τους στον Σουινάουρον:

 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
να πω και εδω μιας και το είδα ότι εμένα προσωπικά το godfall μου φάνηκε ΠΟΛΥ αδιάφορο :p ίσως όταν δούμε και gameplay να αλλάξω γνώμη αλλά αυτό το τρέιλερ δεν με έπεισε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,394
50% το METRO και μάλιστα έχει πέσει κιόλας σε φουλ τιμή 40€; Καλά πήγε αυτό...
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Παιδιά νομίζω ότι έχουμε πολύ τυχερές μέρες μπροστά μας,με τόσο τσαμπουκά που γίνεται για τις πλατφόρμες (steam,epic store,windows store) οι τιμές μάλλον θα πέφτουν και τα δώρα θα αυξάνονται..Ελπίζω μόνο να μην μας βγει σε κακό στο τέλος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,394
Παιδιά νομίζω ότι έχουμε πολύ τυχερές μέρες μπροστά μας,με τόσο τσαμπουκά που γίνεται για τις πλατφόρμες (steam,epic store,windows store) οι τιμές μάλλον θα πέφτουν και τα δώρα θα αυξάνονται..Ελπίζω μόνο να μην μας βγει σε κακό στο τέλος.
οι τιμές δεν πέφτουν αυτό είναι το θέμα. Είτε 8% είτε 100% ζητάει το store.

Για αυτό που λέω παραπάνω είναι ότι μάλλον είνια αλήθεια τελικά, ότι δεν πούλησε τίποτα το METRO.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
οι τιμές δεν πέφτουν αυτό είναι το θέμα. Είτε 8% είτε 100% ζητάει το store.

Για αυτό που λέω παραπάνω είναι ότι μάλλον είνια αλήθεια τελικά, ότι δεν πούλησε τίποτα το METRO.
Εγώ ξέρω ότι με 1 ευρώ έπαιξα The Outer Worlds και θα παίξω και Metro Exodus στο windows store.Το ξέρω ότι έχει και η ΕΑ τέτοιο συνδρομητικό πακέτο αλλά δεν είναι 1 ευρώ και έχει νομίζω περισσότερο τα δικά της παιχνίδια στο Store της.Δεν νομίζω να έχει Metro Exodus ή The Outer Worlds χωρίς να έχω τσεκάρει.Από τα 90-100€ που θα έδινα κάποτε για να παίξω έδωσα 1 ευρώ.Το πάω από πιο πίσω ,στην εποχή που ξεκίνησε η Valve να βάζει προσφορές και σταμάτησα να κατεβάζω/αγοράζω από τον shady τυπά στην γωνία πειρατικά παιχνίδια..
Όλα αυτά κάποτε θα σταματήσουν μάλλον και θα σταθεροποιηθεί η αγορά όταν όλοι έχουν το κομμάτι της πίτας που θέλουν.Πιστεύω ότι δεν θα φτάσουμε στο σημείο να υπάρχει μόνο ένα κατάστημα αλλά όλα τα μεγάλα online καταστήματα να έχουν accounts από όλους..Όσο περισσότερο ο κόσμος δεν κατεβάζει στο Epic Store ή δεν ψωνίζει από το Windows Store τόσο θα έχουμε αυτά τα πακέτα και τις καλές προσφορές.'Οταν όλοι φτιάξουμε account παντού τότε θα είναι ευχαριστημένοι όλοι και θα παίζουν μαζί μας με τα exclusives.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,394
αυτά τα συνδρομητικά θα μας πηδήξουνε, άκου πως την πάθαμε οι επαγγελματίες με την adobe.

Τώρα έχει τυράκι, μετά έχει πουλάκι
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
αυτά τα συνδρομητικά θα μας πηδήξουνε, άκου πως την πάθαμε οι επαγγελματίες με την adobe.

Τώρα έχει τυράκι, μετά έχει πουλάκι
Δεν ξέρω τι έγινε με την Adobe.Για πες αν δεν βαριέσαι ενδιαφέρων ακούγεται.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,394
Στην αρχή πούλαγε το software (πανάκριβο, αλλά one off αγορά) και μετά σιγά σιγά άρχισε να βάζει τυράκια για να βάζουν συνδρομές οι χρήστες (ευκολότερα updates, cloud για τα αρχεία, επιλογή έκδοσης αν είχες παλιό OS, και άλλα καλούδια) και τώρα το έχει μόνο με συνδρομή.
Και τώρα η μόνη λύση για να τα έχεις κανονικά είναι 750€ το χρόνο ταρίφα. Εκεί που παλιά για παράδειγμα τα αγόραζες μια φορά 3 χιλιάρικα και τα είχες μέχρι να σβήσει ο ήλιος ή να πάρεις την νεότερη έκδοση.

Κάπως έτσι θα φτάσουμε και για τα games, συνδρομές τώρα 1-5€ και μετά που δεν θα μπορείς να τα πάρεις κανονικά θα το πάνε όσο γουστάρουν με ότι όρους γουστάρουν.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Ο Σουίνι θα μοιράζει δωρεάν παιχνίδια κάθε μέρα στη δική του sale:


bXpUqBa.png


Και ιδού η λίστα των τελευταίων νάζγκουλ του games development που πούλησαν την ψυχή τους στον Σουινάουρον:



Όχι, όχι το Surgeon Simulator 2, πείτε μου πως δεν είναι αλήθεια...
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Στην αρχή πούλαγε το software (πανάκριβο, αλλά one off αγορά) και μετά σιγά σιγά άρχισε να βάζει τυράκια για να βάζουν συνδρομές οι χρήστες (ευκολότερα updates, cloud για τα αρχεία, επιλογή έκδοσης αν είχες παλιό OS, και άλλα καλούδια) και τώρα το έχει μόνο με συνδρομή.
Και τώρα η μόνη λύση για να τα έχεις κανονικά είναι 750€ το χρόνο ταρίφα. Εκεί που παλιά για παράδειγμα τα αγόραζες μια φορά 3 χιλιάρικα και τα είχες μέχρι να σβήσει ο ήλιος ή να πάρεις την νεότερη έκδοση.

Κάπως έτσι θα φτάσουμε και για τα games, συνδρομές τώρα 1-5€ και μετά που δεν θα μπορείς να τα πάρεις κανονικά θα το πάνε όσο γουστάρουν με ότι όρους γουστάρουν.

Δεν νομίζω να σταματήσουν ποτέ να βγάζουν CD και γενικά να μην πουλάνε το παιχνίδι σε στάνταρ έκδοση 50-60€..Σίγουρα θα αλλάξουν τα πράγματα αλλά δεν νομίζω τόσο πολύ,υπάρχουν πολλοί που ακόμα αγοράζουν CD γιατί θέλουν να βάλουν το κουτάκι στην συλλογή τους και πολλοί που δεν θα αγοράσουν ποτέ συνδρομή γιατί θέλουν να έχουν την δικιά τους βιβλιοθήκη έστω και σε ηλεκτρονική μορφή.Νομίζω,και νομίζω ένας από τους λόγους που η Valve δεν έχει βάλει ακόμα συνδρομητικό μοντέλο,το μοντέλο της συνδρομής αξίζει μόνο όταν θες να τραβήξεις κόσμο στην πλατφόρμα σου ή/και όταν έχεις μία δικιά σου μεγάλη βιβλιοθήκη με παιχνίδια για να το στηρίξεις ,όπως έχουν οι ΕΑ ,Sony και Microsoft..
Επιπλέον δεν νομίζω ότι είναι εφικτό να γίνει στην βιομηχανία του Pc Gaming σε μαζική μορφή.Υπάρχουν πολλά στούντιο και όταν ο κόσμος θα κατεβάζει το ένα παιχνίδι μετά το άλλο, άντε να μοιράσεις τα λεφτά της συνδρομής σε όλους δίκαια.Το Adobe μου θυμίζει το μοντέλο που ακολούθησαν οι εταιρίες με τα MMO και επειδή μάλλον έχουν κάποιο μονοπώλιο/απευθύνονται σε επαγγελματικό κοινό μπορούν να βάζουν την τιμή ψηλά..

Εγώ πιο πολύ φοβάμαι ότι θα μας τον φορέσουν οι κονσόλες,βλέπω να λένε ότι οι κονσόλες θα γίνουν όλο και πιο πολύ σαν τα Pc μας από άποψη του τι μπορούν να προσφέρουν.Υποστήριξη για mods,Mouse keyboard,Hardware Updates.Άμα μπορέσουν να τα βάλουν αυτά τότε οι λόγοι για να ασχοληθεί κάποιος με υπολογιστές και την κούραση που προσφέρουν με τα συχνά τους προβλήματα και έλλειψη απλού plug and play θα είναι πολύ λίγοι, και πέραν του δικού μου "δεν θέλω να καταλήξουν να μας έχουν κλειδωμένους σε Closed Software" δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον άλλον,τουλάχιστον αυτή την στιγμή.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Η βιομηχανία προσπαθεί να ανεβάσει τις τιμές. Για την ώρα το κάνουν με την δικαιολογία virtual καλουδια που δεν έχουν κανένα αντίκτυπο αν δεν τα έχεις. Αλλά το έχουν πει κάποιοι ότι το σκέφτονται σοβαρά για αύξηση.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,345
Όχι, όχι το Surgeon Simulator 2, πείτε μου πως δεν είναι αλήθεια...

Πραγματικά αυτή η παρτίδα των exclusives είναι εντελώς αδιάφορη. Άρχισε τις τσιπιές ο Σουίνι.

Εγώ πιο πολύ φοβάμαι ότι θα μας τον φορέσουν οι κονσόλες,βλέπω να λένε ότι οι κονσόλες θα γίνουν όλο και πιο πολύ σαν τα Pc μας από άποψη του τι μπορούν να προσφέρουν.Υποστήριξη για mods,Mouse keyboard,Hardware Updates.Άμα μπορέσουν να τα βάλουν αυτά τότε οι λόγοι για να ασχοληθεί κάποιος με υπολογιστές και την κούραση που προσφέρουν με τα συχνά τους προβλήματα και έλλειψη απλού plug and play θα είναι πολύ λίγοι, και πέραν του δικού μου "δεν θέλω να καταλήξουν να μας έχουν κλειδωμένους σε Closed Software" δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον άλλον,τουλάχιστον αυτή την στιγμή.

Μη φοβάσαι τίποτα, έχουν γνώση οι φύλακες.

91b.jpg


Ήδη η Microsoft πέταξε λευκή πετσέτα και βγάζει τα παιχνίδια της σε PC, η Sony ακολουθεί οσονούπω.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,622
Έβγαλαν και το Borderlands 3 σε όλες τις εκδόσεις του σε έκπτωση έως και 30% λολ. Γύρω στα 38-39 ευρώ βγαίνει.
 
Top Bottom