What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Epic Store : όταν o Gabe έφτιαχνε client, o Sweeney έτρωγε βελανίδια.

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Οι περισσοτεροιι το εχουμε παιξει οταν βγηκε αρα ακομα και οι 2-3 που δεν το εχουν παιξει αποκλειετια να το παρουν δωρεαν απο epic. Αν το δωσει δωρεαν στο steam θα το παρω μονο και μονο για να το εχω και στο steam αλλα epic store ΠΟΤΕ! ΠΟΤΕ!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Shredder, πρέπει να τους το πεις, γιατί όλοι αυτοί έχουν ρίξει τους servers προσπαθώντας να το πάρουν. Μάλλον δεν έχουν ενημερωθεί ακόμη!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Έχει πάντως πλάκα η όλη ιστορία. Το Σουινομάγαζο είναι τόσο επιτυχημένο που ο Τίμαρος πρέπει να δώσει δωρεάν το GTA V συν 10 ευρώ κουπόνι έκπτωσης μπας και αγοράσει κανείς κάτι. Άσε που είμαι σίγουρος ότι Rockstar και Take 2 του έπιασαν τόσο σφιχτά τον πωπό που άφησαν αποτύπωμα.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Δεν εχω ιδεα απο διοικηση επιχειρησεων, αλλα σε κανει να αναρωτιεσαι για ποιο λογο "επενδυει" τοσα φραγκα η Epic στη μαυρη τρυπα του epic store για το gaming as service μοντελο της, απο τη στιγμη που το εισοδημα απο αυτο το μοντελο για το συγκεκριμενο store ειναι dwarfed σε σχεση με το ποσα φραγκα ριχνει εκει για αποκλειστικοτητες, τζαμπε παιχνιδια, διαφημιση κλπ.

Το μονο κερδος οπου θα ηταν τεράστιο και θα δικαιολογουσε αυτη την μανια της προωθησης του store ειναι απο το data mining των χρηστών του store, αλλα υποτιθεται οτι αυτο ειναι παρανομο καθως στους ορους χρησης αναφερεται ρητα οτι δεν εχει δικαιωμα εμπορικης χρησης των προσωπικων δεδομενων των ανθρωπων που χρησιμοποιουν το store της και επισης εχει δηλωσει οτι δεν μοιραζεται τα προσωπικα δεδομενα με την "συνεργατιδα" Tencent ουτε με την μαμα της την Κινεζικη κυβερνηση (βεβαια αλλο δηλωνω κατι και αλλο το βαζω στο συμβολαιο που συμφωνει ο χρηστης)


edit κατι γαματο που θυμηθηκα:
Το γαμάτο είναι οτι πριν απο 3 μερες ελαβα μειλ απο "χακερζ" δειχνοντας ενα κωδικο μου και λεγοντας οτι εχουν ολα τα δεδομενα μου και για να μη τα βγαλουν στη φορα θελουν 2000δολλαρια σε πιτκοιν... τον κωδικο που ειχα βαλει τσεκαρα και τον ειχα χρησιμοποιησει μονο στο epicstore οταν δοκιμασα το fortnite για να δω τι ειναι (DONT JUDGE ME!).

Εσκασα στα γελια γιατι ο κωδικος εμφανιζε ακριβως απο που τον ειχαν "κλεψει" και σε τι δεδομενα ειχαν προσβαση....ο κωδικος ηταν "gamwtoepicstore_και_αριθμοι/συμβολο"
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Δεν εχω ιδεα απο διοικηση επιχειρησεων, αλλα σε κανει να αναρωτιεσαι για ποιο λογο "επενδυει" τοσα φραγκα η Epic στη μαυρη τρυπα του epic store για το gaming as service μοντελο της, απο τη στιγμη που το εισοδημα απο αυτο το μοντελο για το συγκεκριμενο store ειναι dwarfed σε σχεση με το ποσα φραγκα ριχνει εκει για αποκλειστικοτητες, τζαμπε παιχνιδια, διαφημιση κλπ.

Ε ΟΚ, όλο και κάποιο ξεπλυματάκι θα "παίζει"... :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Ποιος είπε ότι τα παιχνίδια αυτά είναι τζάμπα; Τα περισσότερα έχουν άπλετο DLC που θα αγοράσεις από το epic store αφού εκεί το έχεις το παιχνίδι ;)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δεν εχω ιδεα απο διοικηση επιχειρησεων, αλλα σε κανει να αναρωτιεσαι για ποιο λογο "επενδυει" τοσα φραγκα η Epic στη μαυρη τρυπα του epic store για το gaming as service μοντελο της, απο τη στιγμη που το εισοδημα απο αυτο το μοντελο για το συγκεκριμενο store ειναι dwarfed σε σχεση με το ποσα φραγκα ριχνει εκει για αποκλειστικοτητες, τζαμπε παιχνιδια, διαφημιση κλπ.

Προσωπικά πιστεύω ότι η Epic ρίχνει τόσο χρήμα διότι το βλέπει ως ευκαιρία να κερδίσει μερίδιο στο digital distribution τώρα που μπορεί να ξοδέψει λόγω της επιτυχίας του Fortnite. H ψηφιακή διανομή ως δραστηριότητα είναι ένας εγγυημένα σταθερός τρόπος παραγωγής εσόδων. Αντίθετα η επιτυχία ενός και μόνο παιχνιδιού δεν αποκλείεται να είναι εφήμερη, δηλαδή ο κόσμος να παρατήσει κάποια στιγμή το Fortnite και να στραφεί προς το next big thing, όποιο κι αν είναι αυτό. Αυτός είναι ο λόγος που η Epic βιάζεται να χωθεί στο digital distribution εδώ και τώρα. Αν το Fortnite αρχίσει να φθίνει σημαντικά και η Epic δεν προλάβει να πάρει μερίδιο αγοράς, δεν θα έχει άλλη ευκαιρία. Αυτό που βλέπουμε τώρα είναι η Epic να παίζει τα ρέστα της πριν την προλάβουν οι εξελίξεις.



Ένα πρόσφατο leak λέει ότι το επόμενο παιχνίδι θα είναι το Civ 6.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Ένα πρόσφατο leak λέει ότι το επόμενο παιχνίδι θα είναι το Civ 6.
μακάρι γιατί με αυτά που έχω διαβάσει δύσκολα θα το αγόραζα :p a game for the mobile generation...
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
H ψηφιακή διανομή ως δραστηριότητα είναι ένας εγγυημένα σταθερός τρόπος παραγωγής εσόδων. Αντίθετα η επιτυχία ενός και μόνο παιχνιδιού δεν αποκλείεται να είναι εφήμερη, δηλαδή ο κόσμος να παρατήσει κάποια στιγμή το Fortnite και να στραφεί προς το next big thing, όποιο κι αν είναι αυτό. Αυτός είναι ο λόγος που η Epic βιάζεται να χωθεί στο digital distribution εδώ και τώρα. Αν το Fortnite αρχίσει να φθίνει σημαντικά και η Epic δεν προλάβει να πάρει μερίδιο αγοράς, δεν θα έχει άλλη ευκαιρία. Αυτό που βλέπουμε τώρα είναι η Epic να παίζει τα ρέστα της πριν την προλάβουν οι εξελίξεις.

Χμμμ στο οτι το digital distro εχει πολυ κερδος εχεις απολυτο δικιο...προσελκυει ντεβς με φτηνη προμηθεια, προσελκυει κοσμο με τζαμπα παιχνιδια και αποκλειστικοτητες.

Εκει θα πηγαινε και μενα το μυαλο μου αν εκανε τουλαχιστον λιγη σωστη δουλεια με το client. Ομως ο client μου φαινοταν τελειως αρπακολλετζιδικη δουλεια στυλ "σκοιλ ελικικου". Barebone λειτουργικοτητα, κολληματα και καθολου καλη τεχνικη εξυπηρετηση, διναν την εντυπωση αντιστοιχη με μια βιτρινα κωλομπαρου στυλ
960bf03a90f4469dd5ab-1428189741.jpg

που απλα υπαρχει για ξεπλυμα μαυρου χρηματος.

Οκ, εστω εχει κοσμο και προλαβαινει να εχει active users...πως θα τους κρατησει με τετοια ποιοτητα; Δεν εχουν αναλυτες να τους εξηγησουν;;
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Δε ξέρω τι λέτε, αλλά ξέρω ότι τσίμπησα Assassin's Odyssey και Originς 15 ευρά μαζί, τους τάσκασα και εγώ τελικά.
έδιτ: αλλά ναι, συμφωνώ, Witcher 3 μόνο από gog!
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Έτσι πάει. Όλοι βρίζουν το Μαγαζή μέχρι να συρρεύσουν να λογκάρουν για να πάρουν τα τζάμπα γκεημς, και μετά βρίζουν το Civ 6 ("μιεχχχ το 4 είναι το καλύτερο μιεχχχ") αλλά πάλι θα τρέξουν να το αρπάξουν δωρεάν.

Ο Τιμ Σουήνη σάς βλέπει από το βουνό του και γελάει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Έτσι πάει. Όλοι βρίζουν το Μαγαζή μέχρι να συρρεύσουν να λογκάρουν για να πάρουν τα τζάμπα γκεημς, και μετά βρίζουν το Civ 6 ("μιεχχχ το 4 είναι το καλύτερο μιεχχχ") αλλά πάλι θα τρέξουν να το αρπάξουν δωρεάν.

Ο Τιμ Σουήνη σάς βλέπει από το βουνό του και γελάει.

Εκεί στο βουνό που κάθεται ο Σουήνη αν σηκώσει τα χέρια του και πιάσει κάτι μαλακό, να ξέρει ότι είναι οι καμπάνες του Gaben.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Και αφού δεν πήγα καν στο Epic Store για το GTA V (και 300 άλλα games του μπη όνεστ), δεν πρόκειται να το εγκαταστήσω ποτέ.

Ευχές για καρκίνο στον κώδικα και τενσέντατζ καρκίνου σε όλα τα πισί του Κομμουνιστή Κινέζου που σας δίνει τα Good Boy Points Social Credits σας.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Προσωπικά πιστεύω ότι η Epic ρίχνει τόσο χρήμα διότι το βλέπει ως ευκαιρία να κερδίσει μερίδιο στο digital distribution τώρα που μπορεί να ξοδέψει λόγω της επιτυχίας του Fortnite. H ψηφιακή διανομή ως δραστηριότητα είναι ένας εγγυημένα σταθερός τρόπος παραγωγής εσόδων. Αντίθετα η επιτυχία ενός και μόνο παιχνιδιού δεν αποκλείεται να είναι εφήμερη, δηλαδή ο κόσμος να παρατήσει κάποια στιγμή το Fortnite και να στραφεί προς το next big thing, όποιο κι αν είναι αυτό. Αυτός είναι ο λόγος που η Epic βιάζεται να χωθεί στο digital distribution εδώ και τώρα. Αν το Fortnite αρχίσει να φθίνει σημαντικά και η Epic δεν προλάβει να πάρει μερίδιο αγοράς, δεν θα έχει άλλη ευκαιρία. Αυτό που βλέπουμε τώρα είναι η Epic να παίζει τα ρέστα της πριν την προλάβουν οι εξελίξεις.

Με όλο το θάρρος, νομίζω πως είναι ελαφρώς απλοική η παραπάνω ανάλυση σχετικά με τις δραστηριότητες της Epic. Ναι οκ έχει το Fortnite, όμως δεν είναι χθεσινή εταιρεία στον χώρο ούτε στηρίζεται στην αναπάντεχη επιτυχία του Fortnite.

Πέρα από game developer επί σειρά ετών παρέχει εργαλεία και στις υπόλοιπες εταιρίες τους χώρου. Μέσω Unreal Engine δένει ισόβια το support του παιχνιδιού και λαμβάνει και ποσοστό επί των κερδών εδώ και πολλά χρόνια.

Bλέπουμε πως ακόμα και μεγάλες εταιρίες προτιμούν Unreal Engine από το να χρησιμοποιήσουν in-house ή να χτίσουν κάτι από το 0. Πχ πρόσφατα EA (Jedi Fallen Order), 2Κ (XCOM 2), Square-Enix (FFVII Remake), Xbox Games Studios (Sea of Thieves, Hellblade, Gears), Capcom (Street Fighter V)

Παράλληλα παρέχει δωρεάν στους Devs τις Epic Online Services. Εργαλεία για Cross-platform, cross play λειτουργείες που λύνουν τα χέρια στους indie developers. Ενώ πριν 2 μήνες ανακοίνωσε πως θα εκτελέσσει και χρέη publisher σε 3 εταιρίες με ιδιαίτερα ευνοϊκούς όρους.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως η Epic δραστηριοποιείται σε πολλούς τομείς σχετικά με το game development. Είναι "δεμένη" με μπόλικες εταιρίες παρέχοντας tools και έχει έτσι κι αλλιώς σταθερές πηγές εσόδων. Προσωπικά δεν βλέπω καμία βιασύνη στην εξαργύρωση της επιτυχίας του Fortnite αλλά μεθοδευμένες επενδύσεις σε πολλά μέτωπα (distribution, publishing).


Tέλος όσοι βρίζετε την Epic λόγω Tencent ελπίζω να κάνετε το ίδιο και να σνομπάρετε και τα προιόντων όλων των εταιριών της παρακάτω λίστας

 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Με λίγα λόγια, αν είναι κάποιος να κρατάει τις καμπάνες τού άλλου, αυτός δεν είναι ο σουίνης.
 
Top Bottom