What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

The Football Manager thread

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933


Steel_Havoc wrote:
Σωστός δεν το είχα δοκιμάσει για να δω τι λέει η καινούργια έκδοση, το τελευταίο που έχω είναι το FM11 την επόμενη φορά που θα το βάλω θα το δοκιμάσω.</blockquote>

Το 11 δεν έχει classic mode μαν.

 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214


Havanezos wrote:
Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013...

Football Manager 2014.. :worship: :worship: :worship: :worship: :worship:

Έχε γεια καημένε κόσμε, έχε γεια γλυκιά ζωή (λέμε τώρα!)</blockquote>

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

ΠιΕς: Το καλύτερο CM είναι το 01-02. MAXIM TSIGALKO, το απόλυτο cheat.

 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Tζόν μπορείς να τον βρείς απο την αρχη στο παιχνίδι η εμφανίζεται αργότερα; το άρχισα πρόσφατα για να δω και εγω τον θρύλο μαξίμ τσιγκάλκο αλλα δεν τον βρίσκω ουτε αυτόν ούτε την ομάδα του (δυναμο μινσκ δεν είναι; )
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Από την αρχή και τον παίρνεις παμφθηνο. Για να στον βγάλει θα πρέπει να βάλεις Large Database.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161


Tsok wrote:


Steel_Havoc wrote:
Σωστός δεν το είχα δοκιμάσει για να δω τι λέει η καινούργια έκδοση, το τελευταίο που έχω είναι το FM11 την επόμενη φορά που θα το βάλω θα το δοκιμάσω.</blockquote>

Το 11 δεν έχει classic mode μαν.</blockquote>
:huh: Aπο ποιο θυμάμαι το classic mode τότε; :S Φαντάζομαι τα ποιο καινούργια το έχουν όλα ε;

Τζόν λέω να το αρχίσω με σύσταμα 4-3-3 με εναν επιθετικό κορυφή και τα πλάγια μπακ και μέσοι να προωθούνται μπροστά, καλά είναι;



 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Πρώτη φορά στο περσινό το βάλανε.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
<b>Steel_Havoc wrote:</b>

<blockquote>Τζόν λέω να το αρχίσω με σύσταμα 4-3-3 με εναν επιθετικό κορυφή και τα πλάγια μπακ και μέσοι να προωθούνται μπροστά, καλά είναι;</blockquote>

Όλα τα συστήματα είναι καλά, αρκεί να έχεις παίχτες που να μπορούν να τα υποστηρίξουν.
Απλά πλέον δεν πολυχρησιμοποιούνται οι wingers και οι περισσότεροι τους βάζουμε inside forwards. Αυτό βέβαια απαιτεί τα μπακ σου να έχουν πνευμόνια για να παίζουν όλη τη γραμμή. Τώρα, όσον αφορά στους 3 μέσους, εξαρτάται απ' τα παλτά σου, εεε, απ' τους παιχταράδες εννοούσα και στο τι ρόλους θες να τους δώσεις.
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
http://www.youtube.com/watch?v=qwblqEb0Ss0

η μηχανη γραφικων του φετινου..
ενταξει, βλεπω πιο αληθοφανη κινηση των παικτων, καλυτερα φύζικς (ωου, μάμησα παλι) στην κινηση της μπαλας και το κυριοτερο πιο ποδοσφαιρικα λογικες, νορμαλ αντιδρασεις των αμυντικων.
(εννοω οτι στο 13 και στα προηγουμενα, εβλεπες οτι θα φας το γκολ γιατι ο αμυντικος απλα δεν εδιωχνε το τοπι που ηταν ακινητο εκει στο πλαι του και περιμενε τον επιθετικο να ερθει να το καρφωσει. οκ, το καταλαβαμε οτι εχει χαμηλο anticipation, composure, concentration και decisions το ταγάρι που πηρα απ τη σκωτία, αλλά δειξτο γραφικά αλλιως. βαλτον να διωξει προς το λαθος σημειο ή να κανει τσαφ, μην τον καρφωνεις καταμεσης του box να κοιταει τα τρενα να περνούν σαν αγελάδα στον καμπο.)

μικρες διορθωσεις λοιπον, αλλα καλοδεχουμενες.

παντως επειδη δεν δειχνει κανενα πανηγυρισμο μεχρι το τελος, υποθετω οτι μαλλον κρατησαν το τραγικο στυλ του 13 που θα εχετε προσεξει οι καμενοι.... ουσιαστικα πλησιαζονται οι παικτες,και μετα φευγουν.. ενταξει, μπορει να φαινεται υπερβολικο αυτο που ζητάω, αλλά ποσο δυσκολο ειναι να δειξεις εναν απ αυτους να χτυπαει στην πλατη τον σκορερ ή να του κανει χαι φαιβ ή ξερω γω να δειχνουν με το χερι αυτον που εκανε την ασιστ?

βεβαια μετα σκεφτομαι οτι αν εφτιαχναν ολα τα "στραβα" με τη μία, δε θα ειχε νοημα να κυκλοφορει καθε χρονο, ετσι δεν ειναι?? θυμιζουν τον μπουμπκα που ανεβαζε ποντο ποντο το παγκοσμιο ρεκορ..

EDIT: ας παινευτω λιγο ο γενικά μετριόφρων. μετα απο 4 η 5 fm με 3d μηχανη γραφικων, στο fm13 εκανα κατι που απορουσα απ την αρχη αν μπορει να γινει. εβαλα γκολ με αναποδο ψαλιδι. αχά. μη γελατε, δεν ξερω ποσο δυσκολο η σπανιο ειναι. πληροφοριακα το εκανε ο παιχταράς AΜC μου, με μεγαλα νουμερα προφανως στο technique και creativity....
αληθεια, σας εχει τυχει κατι τετοιο? η γενικά γκολάρες με ολη τη σημασια της λεξης? ξερω γω, με πολυ φαλτσαριστά σουτ... στο 13 προσεξα για πρωτη φορα ενα υποτυπωδες μαλλον, φαλτσο σε μερικα σουτ.... να μια καλη ιδεα για να ενσωματωθει στο fm15 πιά...
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Φαλτσαριστά σουτ-γκολ από τη γωνία της περιοχής στο απέναντι γάμα.... πολλά τέτοια γκολ στο 13 αλλά από τους κατάλληλους παίκτες.
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Φάλτσα εγώ θυμάμαι εδώ και 4 χρόνια τουλάχιστον.Τώρα για ανάποδο ψαλίδι,είναι γενικά πολύ σπάνιο,αλλά θυμάμαι ένα πολύ ωραίο του Quagliarella στο FM 12.
 

Havanezos

Death Knight
Joined
Aug 3, 2013
Messages
2,527
Το τελευταίο γκολ με ψαλιδάκι που θυμάμαι κάπως ήταν προ 3d engine που βλέπαμε τις κουκκίδες! Ε το χε γράψει από κάτω στην μπάρα!!!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,648
Άλλη χάρη έχει η μπάρα με τις περιγραφές από κάτω ρε γμτ, σα να διαβάζεις βιβλίο και να αναγκάζεσαι να στήνεις στο μυαλό σου όλη τη σκηνή με την φαντασία σου.

Θυμάμαι στο CM 01/02 που έπαιζα τελικό UEFA με τον Παναθηναϊκό, κερδίζω πέναλτι στο 90-φεύγα, το σούταρε ο Ολισαντέμπε, το έβαλε και πήρα το κύπελλο. Και τώρα να στήνω εγώ στο μυαλό μου τον κόσμο μας στις κερκίδες να αγωνιά, τον πάγκο μας να τρώει τα νύχια του, τους παίκτες να στήνονται γύρω από την περιοχή, τον Μανωλάκη-έ-έ-βγάλτην-έξω-ώ-ώ να παίρνει φόρα και να ετοιμάζεται να σουτάρει, τους πάντες να πανηγυρίζουν σα μαλάκες μετά...

Μερικές φορές αυτά τα πράματα αποδίδονται καλύτερα με τη φαντασία παρά με οποιαδήποτε 3D Engine. Όχι πως μας χαλάει κιόλας η 3D δηλαδή αλλά τέσπα :Ρ
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Για να αρχίσουμε την προθέρμανση. Με τι ομάδα σκοπεύουμε να ξεκινήσουμε το φετινό FM? Τι σύστημα θα κληθούν να εφαρμόσουν τα πολύτιμα σαπάκια μας?

Ας κάνω και την αρχή. Θα ξεκινήσω με Dortmund και θα βασιστώ στο παλιό αγαπημένο 4-2-3-1.

Όσο για το καλύτερο γκολ που έχω πετύχει θα πρέπει να πάω πολύ πίσω.

" Ο Φύσσας βρίσκεται έξω από τη μεγάλη περιοχή τού Παναθηναϊκού, κάνει τη βαθιά μπαλιά και... γκοοοοοοοοοολλλλλλλλλλ". Κρίμα που δεν ήταν σε κάποιον τελικό. Από τότε, και το απ' ευθείας γκολ από κόρνερ τού Freddy Adu δε μου είχε κάνει τρελή εντύπωση.

Ωστόσο, θα γράψω και το πιο περίεργο περιστατικό που έχει συμβεί σε save μου (αν και έχω την εντύπωση πως το έχω ξαναγράψει).

" Ο Πατσατζόγλου πέθανε σε αυτοκινητικό ατύχημα :pope: . Και η ΕΠΟ έδωσε στα καπάκια στο γαύρο 1 εκ. ευρώ για την απώλεια" :facepalm: .
 
Joined
Dec 1, 2012
Messages
758
Ελα ρε το FM καθαρισε τον Πατσα?Εγω θα ξεκινησω απο football league 2 νοτιο ομιλο,Αστερα Μαγουλας εαν τον εχει.Εκει σε μικρη κατηγορια και καποια στιγμη θα παρω το Τσου-λου.

Freddy Adu μεγαλο ταλεντο αλλα μεχρι εκει.Ποτε δεν εγινε αυτο που ολοι περιμεναν.Ποια ταλεντα θα τσιμπησουμε για αρχη?Πειτε γνωμες?
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Εγώ θα αρχίσω με ΠΑΟΚ το πρώτο save και θα χωθώ στην αγορά των ελεύθερων. Γουστάρω πολύ το ψάξιμο ελεύθερων παικτών γιατί έχει διαμαντάκια που σου φέρνουν φράγκα πιο μετά.

Χάνιμπαλ Γ' εθνική δε θα έχει (από όσο ξέρω), θα πρέπει να περιμένεις το Ελληνικό πατσάκι.
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Εγώ με ΠΑΟ θα ξεκινήσω κλασικά,αλλά αν έχει football league 2,μάλλον από εκεί θα ξεκινήσω.Παλιά θυμάμαι μπορούσες να ξεκλειδώσεις τη Γ Εθνική με τον editor.Τελευταία δεν το προσπάθησα (βασικά δε θυμάμαι καν αν οι τελευταίες 2-3 εκδόσεις είχαν editor).Τι παίζει με αυτό;
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Νέα απ' το μέτωπο!!!!

Οι πολύ πρώτες παρατηρήσεις (ακόμα δεν έχω πατήσει continue):

- Τις τακτικές με τις μπάρες και τα συναφή ξεχάστε τις. Έχουν αλλάξει εντελώς. Το ίδιο και τα player instructions.
- Η ελληνική γλώσσα με ξενίζει κάπως :huh: . Τόσα χρόνια είχα μάθει στα αγγλικά.


EDIT: Όσον αφορά τις player instructions: Μπορούμε να δίνουμε σε ΚΑΘΕ παίχτη μας ξεχωριστές προσωπικες οδηγίες και ας αγωνίζεται στην ίδια θέση με τον ιδιο ρόλο με κάποιον άλλο παίχτη μας. Γαμάτη προσθήκη. :worship:
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
H μεταφραση είναι οκ ή είναι προχυροδουλειά;
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Αρκετά καλή θα την ελεγα. Υπάρχουν μικρολαθάκια, αλλά εκτός του ότι είναι ψιλοασήμαντα, λογικά θα διορθωθούν.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,153
Εγώ πάλι θα πάρω κάμια σαπια της β εθνικής ελλάδας. Για μένα έχει ποιο ενδιαφέρων να παίρνω τέτοιες ομάδες και να τις ανεβάζω
 
Top Bottom