What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

fx 8350 με gtx 1080

sisyfos12

Commoner
Joined
Dec 19, 2012
Messages
25
Καλησπέρα, έχω το παρακάτω σύστημα:
AMD fx8350
Ram 16GB DD3
SSD
Gtx 970
MOBO Gigabyte ga-970A-ds3p

τροφοδοτικό corsair τχ650m 650watt





Σκεφτόμουν να αγοράσω την gtx 1080. Θα μπορεί όμως το σύστημα μου να την σηκώσει;
Να περιμένω λίγο ακόμα ώστε να κάνω αναβάθμιση πρώτα επεξεργαστη μητρική και μνήμες και αργότερα μια καλή κάρτα γραφικών?
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Τροφοδοτικό δεν αναφέρεις.

Κατά τα άλλα δεν θα υπάρχει ζήτημα, αν και πιθανώς να τρως bottleneck
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Yo, με βαση αυτα που γραφεις την σηκωνει κομπλε. Αλλα οπως ειπε και ο Βορειος θα σε τραβαει πισω ο επεξεργαστης.

Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να ζυγισεις τι παιχνιδια θες να παιξεις και να δεις τα Minimum reqs στο ειδος τους ωστε να αποφασισεις αν θα κανεις αναβαθμιση γραφικων η cpu-mobo-ram.

Επισης εχε υποψιν οτι στις καρτες γραφικων ειναι μια μεταβατικη περιοδος που καλως εχοντων των πραγματων ισως παρασυρει τιμες παλαιοτερων μοντελων προς τα κατω.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Σκεφτόμουν να αγοράσω την gtx 1080.
εκτός αν είναι να την πάρεις από κάπου πολύ-πολύ φτηνά, δεν συμφέρει καθόλου. Υπολόγισε ότι μια rx 5700 (ούτε καν η xt) είναι πολύ καλύτερη.

Να περιμένω λίγο ακόμα ώστε να κάνω αναβάθμιση πρώτα επεξεργαστη μητρική και μνήμες
εγώ αυτό θα πρότεινα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Το πιο σημαντικό δεν το ρώτησε κανένας βλέπω. Σε τι ανάλυση παίζεις;
Όσο ανεβαίνουμε ανάλυση τόσο μικρότερο το bottleneck που κάνει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής, οπότε στα 1080p απλά δεν έχει νόημα αφού έχεις την 970 είναι πολύ καλή κάρτα για αυτή την ανάλυση ακόμα και σήμερα.

Αν παίζεις σε 1440 ή 4Κ το bottleneck θα είναι μικρότερο, και θα κερδίσεις αισθητά από την 1080 αλλά σε αυτές τις αναλύσεις στις μέρες μας δεν νομίζω να έχεις σοβαρή εμπειρία με αυτό το σύστημα και σύντομα θα νιώσεις πάλι την ανάγκη να αναβαθμίσεις.

Οπότε μην την πάρεις. Καλύτερα κάνε έναν κουμπαρά για ολική αλλαγή του συστήματος ή όπως είπαν τα παιδιά πάρε μόνο cpu mobo ram για αρχή. η 970 θα σε κρατήσει λίγο μέχρι να βγουν και οι νέες AMD, να περάσει κανά 3μηνο και να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο στις κάρτες. Άλλωστε μόλις οι νέες nvidia/amd αρχίσουν να εμφανίζονται στα ράφια κανονικά, θα βρεις και πολλές last gen σε τιμές χώμα.
 
Top Bottom