What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Κατασκευη δευτερου GAMING- RIG!!!!!!!!!!!!!!!

Joined
Dec 1, 2012
Messages
758
Λοιπον παιδια επειδη ερχεται πια και η καλοκαιρινη σεζον και θα πρεπει να αποχωρησω απο το σπιτι μου(εσωτερικη μεταναστευση) και το pc μου για να παω να δουλεψω θελω να φτιαξω ενα δευτερο pc μεχρι τα 775 ευρω για να τα παρω μαζι μου (θα παω μεχρι την Καβαλα που εκει θα δουλεψω και φυσικα θα μεινω στο σπιτι μου αρα δεν υπαρχει προβλημα χωρου-μεταφορα κτλ).Στο προκειμενο,δεν θα χρειαστει να αγορασω κουτι γιατι εχω στην καβατσα(αντιγραφη του Thermaltake xaser) και μια TV LG 32 INCHES HD ready με dvi kai 2xhdmi που φυσικα ενας μερος του μισθου μου θα παει σε αγορα οθονης αλλα επετε αυτο.Κανοντας μια ερευνα αγορας κατεληξα στο εξης συστημα που βγαινει γυρω στα 775,00 ευρω


CORSAIR CP-9020015-EU BUILDER SERIES CX750 750WATT
GIGABYTE GA-990FXA-UD3 RETAIL
WESTERN DIGITAL WD5003AZEX 500GB CAVIAR BLACK SATA3
AMD FX-8350 4.0GHZ 8-CORE BOX
CORSAIR CMZ8GX3M2A1600C9B VENGEANCE 8GB (2X4GB) PC3-12800 DUAL CHANNEL KIT BLUE
ATI Radeon HD7870 GHz Edition 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Sapphire)

Πληκτρολογιο,ποντικι,λογισμικο και DVD-RW εχω ηδη.Τωρα οποιος εχει να προτεινει κατι καλυτερο φυσικα και μπορει να το γραψει.Το συστημα προοριζεται για gaming με την μελλοντικη προσθηκη μιας ακομας 7870 γιατι στον τωρινο μου εχω δυο 6870 πανω στον επεξεργαστη και στην motherboard που φοραει ο nitro και παει σφαιρα το εργαλειο ,στην κυριολεξια εχω μεινει καγκελο τοσο που ο αδερφος μου δεν με αφηνει να τον παρω μαζι μου και ετσι αναγκαζομαι(αλλο που δεν ηθελα) να στησω ενα καινουργιο μηχανημα.

Αντε και ο θεος μαζι μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Η 7870 να μην είναι sapphire. Μια παρτίδα 78Χ0 είχαν πρόβλημα με τους πυκνωτές.
Για τα άλλα δεν έχω καμία αντίρηση.
 

mortisgr

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 30, 2012
Messages
358
Όντως, εκτός από την Sapphire, όλα τα άλλα είναι GG. Είναι μάχιμο: 8πύρηνη CPU, αρκετή RAM, είναι μια καλή επένδυση, που με μικροαναβαθμίσεις θα σου κρατήσει για χρόνια.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Εννοείς XFX ;
Οι ψύκτρες τους είναι απο ψιλοχάλια εως πολύ χάλια.
Αυτή σε παίρνει οικονομικά να την πάρεις;
http://www.skroutz.gr/s/446321/Gigabyte-Radeon-HD7870-2GB-Ultra-Durable.html" class="bbcode_url">1
 
Joined
Dec 1, 2012
Messages
758
XFX εννοούσα.Μπορει να αλλαξω τον επεξεργαστη με i5 2500k και με μια asus sabertooch P67 (αυτα τα πουλαει ενας φιλος μαζι φυσικα με κουτια και εγγυησεις) και ετσι μπορω να εξοικονομισω αλλα περιπου 90 για να βαλω στην καρτα.Το ερωτημα ειναι οτι ο ι5 2500κ σε σχεση με τον FX 8350 ειναι Future Proof η οχι και η επιλογη του intel ειναι downgrade σε σχεση με τον AMD?
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
σχετικα με την xfx εχω μια 7870 dissipation edition,με δυο ανεμηστηρακια αντι για ενα.δεν εχω καποιο παραπονο.

θα μπορουσες να βαλεις και τον 6300 για να εξοικονομησεις καμια 60-70 ευρω.

αντι για την 7870 βεβαια θα μπορουσες βαζοντας τον 6300 και εξοικονωμοντας αλλα 90 ευρω που ειπες απο πανω να βαλεις την 7950.δεν ειναι ασχημη τι λες?
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Eίμαι σε αντίστοιχη θέση, μόνο που πάω για χτίσιμο από το μηδέν. Τα πρώτα reviews των haswell i7 που έρχονται από Κίνα μεριά δείχνουν πολύ μικρές βελτιώσεις σε σχέση με τους ivy bridge οπότε ή θα περιμένω για IB-Extreme ή θα παω AMD (μάλλον προς τα κει). Αφήνεις ανοικτό το ενδεχόμενο CFX.

http://www.skroutz.gr/s/344346/Gigabyte-GA-990FXA-UD3.html , πάρε Revision 3.0, o/c και υποστήριξη CFX. ~130-140
http://www.skroutz.gr/s/2524847/AMD-FX-8320.html?keyphrase=fx-8320 . Το πλαίσιο τρελάθηκε, 153.
http://www.skroutz.gr/s/2752075/Corsair-GS-Series-GS700-80Plus-Bronze-2013-Edition.html ~90
http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=most-popular&keyphrase=7950 ~320
Δεν είμαι σιγουρος ποια από αυτές έρχεται με ξεκλείδωτη την τάση, κάποιες vapor-x και κάποιες windforce ήταν ξεκλείδωτες.

http://www.skroutz.gr/s/290622/Western-Digital-Caviar-Blue-500GB-SATA-WD5000AAKX.html ~54
Με ενα σετάκι 1600+ μνήμες είσαι στο 800άρι.
 
Joined
Dec 1, 2012
Messages
758
PLAN B

Παιδια αυτο ειναι ενα σχεδιο σε περιπτωση που τα πραγματα δεν πανε καλα οχι απο πλευρα χρηματων αλλα απο πλευρας μ@λ@κι@ς μου γιατι τον τελευταιο καιρο αναπολω το μηχανημα μου ειχα φταιξει ως φοιτητης και το χαιρεται αλλος πια.
Λοιπον το μηχανημα που σκεφτομαι ειναι το εξης:

CPU ntel Core 2 Quad Processor Q9550 αλλα βρισκω μονο Q9400
MOBO ASUS Striker II extreme (socket 775)
GPU κατι σε nvidia γιατι στο παλιο ειχα SLI δυο gtx 460 και ημουν ευχαριστημενος
Μemory τα ιδια 8gb
PSU τα ιδια μονο κατω με αυτα που εχουμε ηδη προτεινει
Σκληροι δισκοι εδω θα μπορει να γινει το κολπο γκροσο με ενα SSB και ενα WD 1TB black που το βρισκω στα 84,00
Κουτι το ιδιο την αντιγραφη

Δεν περιμενω το συστημα αυτο να κοντραρει το συστημα μου εχω ηδη αναφερει αλλα η νοσταλγια εχει χτυπησει κοκκινο.(Περιμενω προτασεις για την GPU)

Kuivamaa το ψυχολογικο οριο των 800ασιων γιουροφαιτερ το εσπασα στο μπατζετ αρα μπορουμε να απλωθουμε σαν χταποδια!!!!!!!!!!!!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Κάτσε, δεν κατάλαβα, τελικά θα φτιάξεις C2Q σύστημα ή απλά το σκέφτεσαι ως πισινή; Να σου πουλήσω το δικό μου :woohoo: (αστειεύομαι). Για δεύτερο χέρι ειδικός είναι ο Μάνος πάντως, θα σου δώσει και προσεγγιστικές τιμές για τα επιμέρους. Μια παρατήρηση θα κάνω μόνο. Κατανοώ τον παράγοντα νοσταλγία αλλά δεν υπάρχει λόγος να πας σε παλιές κάρτες από δεύτερο χέρι που και σκληρή χρήση θα έχουν δει αλλά και πολύ ενεργοβόρες είναι. Κοίτα σε 650ti boost/660/660ti, ανάλογα με το πόσα θες να ξοδέψεις.
 
Joined
Dec 1, 2012
Messages
758


Kuivamaa wrote:
Κάτσε, δεν κατάλαβα, τελικά θα φτιάξεις C2Q σύστημα ή απλά το σκέφτεσαι ως πισινή; Να σου πουλήσω το δικό μου :woohoo: (αστειεύομαι). Για δεύτερο χέρι ειδικός είναι ο Μάνος πάντως, θα σου δώσει και προσεγγιστικές τιμές για τα επιμέρους. Μια παρατήρηση θα κάνω μόνο. Κατανοώ τον παράγοντα νοσταλγία αλλά δεν υπάρχει λόγος να πας σε παλιές κάρτες από δεύτερο χέρι που και σκληρή χρήση θα έχουν δει αλλά και πολύ ενεργοβόρες είναι. Κοίτα σε 650ti boost/660/660ti, ανάλογα με το πόσα θες να ξοδέψεις.</blockquote>

Το σκεφτομαι ως πισινη(back plan).To τροφοδοτικο που μου προτεινες εχει ηδη γινει παραγγελεια και ειναι καθοδον.Oχι δεν σκεφτομαι καν να γυρισω σε 460 αλλα εαν ξαναπαω σε nvidia μονο αυτη θα παρω:
MSI GTX660 POWER EDITION TWIN FROZR IV N660TI-PE-2GD5/OC 2GB PCI-E

 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Φίλε καλή η κάρτα , αλλά έχε υπόψη οτι στην συγκεκριμένη σειρά η MSI έφαγε κράξιμο τον Οκτώβρη επειδή είχε πειράξει το voltage, με αποτέλεσμα να μην POSTάρουν τα PC. Aπλά ως γνώση.

http://www.tomshardware.com/news/MSI-GTX-660-670-overvolting-PowerEdition,18013.html

Μα να μην μπορούνε ούτε ένα επίσημο Overclock της προκοπής; Αν και οι Kepler έχουν θεματάκια...
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Με τον C2Q δεν πας και πολύ μακρυά και οι τιμές βαράνε στο κεφάλι. Αν πας για τέτοιας απόδοσης μηχάνημα καλύτερα να έπαιρνες έναν Phenom II 965 καινούριο όσο υπάρχουν ακόμη.
 
Joined
Dec 1, 2012
Messages
758
Λοιπον κυριοι ο κληρος επεσε και το συστημα που θα φτιαξω ειναι το εξης

CPU AMD 8320
MOBO GBT GA-990FXA-UD3
MEMORY G.SKILL F3-12800CL9D-8GBXL 8GB αυτη ειναι η μνημη που μπορει να μπει πανω στην μητρικη χωρις παρατραγουδα βαση του αυτων που υποστηριζει
PSU www.skroutz.gr/s/2752075/Corsair-GS-Series-GS700-80Plus-Bronze-2013-Edition.html
το εχω ηδη παραγγειλει
GPU καταρχην επειδη βλεπω οτι 7870 ειναι επιφοβες και 7950 λιγο αλμυρες καταληγω για αρχη να παρω μια 6870 απο τις υπαρχουσες που εχω ή να αγορασω μια μεταχειρισμένη κοντα 100 ευρω ή μια 6950 πιθανον με ξεκλειδωτο πυρηνα εαν βρω.
KEYBOARD NATEC NKL-0262 GENESIS R11 USB GAMING
MOUSE NATEC NMG-0279 GENESIS G77 OPTICAL WIRED USB GAMING
DVD RW LG
Συνολο λιγο πανω απο τα 700,00 μαζι με καρτα γραφικων που εχω προυπολογισει στα 150,00.
Το ξερω οτι οι καρτες αυτες ειναι σχετικα αδυναμες αλλα εαν δω οτι κατι καλο θα το χτυπησω.

Oσο για CQ2 ειναι κατι για το μελλον αλλα θα στηριχθει γυρω απο ενα Q9400 ή Q9550(ή κατι καλυτερο) με μητρικη Asus Striker 2 Extreme και οι τιμες που θα βρω θα εαν ειναι φυσιολογικες μονο τοτε θα το πραγματοποιησω.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Μονο οι 78Χ0 της Sapphire είναι επίφοβες. Ολες οι υπόλοιπες είναι μια χαρά.
Μην πάρεις κάρτα προηγούμενης σειράς. Οι βελτιώσεις της σειράς 7000 είναι σημαντικές.
Η Gigabyte που είπα πιο πάνω δεν σου κάνει;
 
Joined
Dec 1, 2012
Messages
758
Παιδια με τον CPU AMD 8320 μπορω να κανω overclocking(εχει ξεκλειδωτο πολλαπλασιαστη)?
Η χρειαζομαι οπωσδηποτε Black Edition?
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207


Hannibal_Lecter_1984 wrote:
Παιδια με τον CPU AMD 8320 μπορω να κανω overclocking(εχει ξεκλειδωτο πολλαπλασιαστη)?
Η χρειαζομαι οπωσδηποτε Black Edition?</blockquote>

¨Ολοι οι FX-4xxx/6xxx/8xxx είναι ξεκλείδωτοι (και ο FX-8320 φυσικά). Ουσιαστικά δεν υπάρχουν black editions πια, όλοι BE είναι.

 
Joined
Dec 1, 2012
Messages
758
Και με την προσθηκη της καρτας που μου προτεινε ο φιλος Dark Archon και που παρελειψα να δω,η οποια ειναι η GIGABYTE VGA GV-R787OC-2GD εκλεισα το συστημα λιγο κατω απο τα 800,00 και ειναι απολυτα ικαναποιημενος απο το αποτελεσμα.Ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας που ηταν πολυς καλες.Αντε τωρα να κανω τις παραγγελειες γιατι σε δυο εβδομαδες φευγω..............
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Ωραιότατος. Φοβερό value for money o συνδυασμός FX-8320/7870, εκεί γύρω λέω να κινηθώ και γω.
 
Top Bottom