What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
για τα 5ψήφια και την φραγή που είπατε, το κοίταξα γιατί και εγώ το έχω κάνει αυτό, βρήκα το παρακάτω

Σύμφωνα με πληροφορίες από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας η φραγή στους 5ψήφιους αριθμούς δεν αφορά τον αριθμό αίτησης μετακίνησης 13033.

Τι ισχύει σε περίπτωση φραγής 5ψηφιων

Η αποστολή & λήψη SMS από και προς το 5ψηφιο 13033:

- Πραγματοποιείται ακόμη κι αν υπάρχει φραγή δικτύου σε όλα τα 5ψήφια

- Είναι δωρεάν για όλους

Για SMS στο 13033 πρέπει να είναι βέβαιο ότι:

- Δεν έχει πραγματοποιηθεί φραγή στη σύνδεσή σου λόγω οφειλών (συνδρομητές συμβολαίων)

- Έχει γίνει ανανέωση υπολοίπου τους τελευταίους 2 μήνες (συνδρομητές καρτοκινητής).
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Τελεια απλα μπορω να ισχυριστω οτι ειμαι τζαμπατζης :p
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
επίσης φυσικά και μας ακούει το κινητό και τα περνάει όλα facebook κτλ, το έπαθα μια... λέω έτυχε. Το έπαθα 2, λέω ψυχολογικό είναι απλά δεν θα πρόσεχα αυτές τις διαφημίσεις αν δεν είχα στο μυαλό μου το προϊόν, ε πριν μερικούς μήνες μόλις είχα πάρει την γυναίκα από το ΚΤΕΛ και καθώς ανηφορίζαμε για το σπίτι, της είπα μια σκέψη μου της στιγμής ότι σκεφτόμουν να πάρω φακούς επαφής γιατί δε μπορώ να βάλω γυαλιά ηλίου αλλιώς, κάτι που δεν είχα googlάρει ή ψάξει με κάποιον άλλο τρόπο.
Ε... βάραγε μια εβδομάδα διαφημίσεις για φακούς επαφής, facebook, google, μόνο πλανόδιος δεν πέρασε...
Μου έχει συμβεί και σε μένα. Λογικά για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να έχεις ανοιχτά δεδομένα ή σύνδεση με wifi, σωστά;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Μου έχει συμβεί και σε μένα. Λογικά για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να έχεις ανοιχτά δεδομένα ή σύνδεση με wifi, σωστά;
δεν ξέρω, είμαι μόνιμα online για επαγγελματικούς λόγους (και προσωπικούς αλλά κυρίως θέλω πρόσβαση στο email του γραφείου).
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Μην ανησυχείς, ακόμη και αν έχεις το κινητό σε λειτουργία πτήσης (όλα κλειστά δηλαδή), μόλις συνδεθείς θα στείλει πολύ πράμα.......
Είχα δει κάτι έρευνες οτι ακόμη και με κλειστό gps και λειτουργία πτήσης, μόλις πας online στέλνει κανονικά τις τοποθεσίες που πέρασες. Νομίζω το ίδιο ισχύει και για τα ads αλλά δεν είμαι 1οο% σίγουρος.
Το συμπέρασμα απλο: Δεν έχει μόνο το steam offline mode.....
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Μην ανησυχείς, ακόμη και αν έχεις το κινητό σε λειτουργία πτήσης (όλα κλειστά δηλαδή), μόλις συνδεθείς θα στείλει πολύ πράμα.......
Είχα δει κάτι έρευνες οτι ακόμη και με κλειστό gps και λειτουργία πτήσης, μόλις πας online στέλνει κανονικά τις τοποθεσίες που πέρασες. Νομίζω το ίδιο ισχύει και για τα ads αλλά δεν είμαι 1οο% σίγουρος.
Το συμπέρασμα απλο: Δεν έχει μόνο το steam offline mode.....
Παράξενο. Λογικό το αν ανοίξω δεδομένα σε νέα περιοχή να στείλει από μόνο του την τοποθεσία μου αλλά το πώς έφτασα εκεί και από που πέρασα για να φτάσω στο επιθυμητό μέρος δεν μπορεί να γίνεται. Τουλάχιστον όχι με ακρίβεια μιας και θα μπορούσε απλά να κάνει υποθέσεις για το πώς έφτασα εκεί.

Αλλά ακομη και όταν συνομιλώ offline, το κινητό συνεχίζει να καταγράφει;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Εδώ το κάνουν τα μικρόφωνα/κάμερες τηλεοράσεων, δεν θα το κάνει το κινητό?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
"While the hostility has abated during the recent lockdown, Vasilis Tsarnas, co-administrator of the Greek Helsinki Monitor’s Racist Crimes Watch, said no one can predict how tensions will play out if the coronavirus really hits the camps. “Even if physical attacks (or our reporting capacity) might have been reduced these days due to the lockdown, things could go out of control when this moment comes,” he warned. "


Bonus:
«Εξετάζουμε την αυστηροποίηση των μέτρων ιδίως σε ότι αφορά τον αριθμό των μετακινήσεων και τον χρονικό περιορισμό, είναι θέματα που εξετάζουμε και αναμένουμε τις εισηγήσεις των ανθρώπων που είναι στο πεδίο, είναι θέμα που μπορεί να ανακοινωθεί τις επόμενες δύο ημέρες» δήλωσε στο ραδιόφωνο του Real FM ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, Στέλιος Πέτσας, κατηγορώντας για ακόμα μία φορά «κάποιους», χωρίς να αναφερθεί στις όποιες περιπτώσεις με στοιχεία που να τις επιβεβαιώνουμε. Παιζεται χοντρο παιχνιδι, πολλες ενδειξεις...

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
@tinapeis οι εικόνες που δείχνουν τα ΜΜΕ είναι μαγειρεμένες κυρίως ειδικές γωνίες λήψης, αλλά από την στιγμή που βγαίνω και επιβεβαιώνω προσωπικά τον χαμούλη που γίνεται έξω, δεν είναι ψέμα ότι αρκετοί αγνοούν τα πάντα και δεν τους νοιάζει τίποτα. Όταν λέω αρκετοί, ίσως δεν είναι σωστό, πολλοί μάλλον.

Για τα κέντρα, δυστυχώς και θα πεθάνουν οι άνθρωποι εκεί μέσα και θα βγουν και κάποια καθίκια να πουν ότι αυτοί έφεραν τον ιό και άλλα τέτοια όμορφα...
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
κάθε φορά που ασχολούνται με τον καθένα που βγαίνει έξω για οπουδήποτε με τα πόδια, εκνευρίζομαι απερίγραπτα. Δεν βγάζει κανένα νόημα (ή μάλλον όσο βγάζει είναι μόνο εγκληματικό από μέρους τους).

Η όλη ιστορία με το «μένουμεσπίτι» απλά «αγοράζει χρόνο». Τι ακριβώς κερδίζουμε με αυτήν την αγορά θα το πει κανείς; (δείτε την παραπάνω ανάρτηση που έκανα)

όσο για το θέμα τών τεστ, ακόμα και αν έχουμε παρετηθεί από την ιδέα να απομονωθούν οι φορείς (και μπορεί να είναι δύσκολο αλλά δεν προκύπτει από πουθενά γιατί αυτή η παραίτηση έχει νόημα, η γερμανία κάνει 500000 κάθε βδομάδα τελευταία φορά που άκουσα), το να υπάρχει έστω τυχαίο δείγμα δίνει την πληροφορία τι θα γίνει στις επόμενες δύο βδομάδες, γιατί οι επιπλοκές που οδηγούν στις ΜΕΘ από τον covid19 συμβαίνουν την δεύτερη βδομάδα. Από πότε σε κατάσταση απόλυτης κρίσης λέμε «Δε βαριέσαι, τι αξία έχει να ξέρουμε τι θα γίνει σε δυο βδομάδες, αφού έτσι και αλλιώς θα γίνει».
 
Last edited:

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Δεν διαφωνώ οτι υπάρχουν πολλοι εκει εξω που ειναι στ@στες, εχω και γω εναν τετοιο γνωστο που τρωει κραξιμο απο ολους μας. Σε αυτο ομως που δινω εμφαση ειναι το οτι για καποιο περιεργο λογο η κυβερνηση και τα ΜΜΕ υπερπροβαλλει αυτους τους τυπους.

Ο πιο εμφανης λογος ειναι οτι η κυβερνηση το κανει για να ριξει την ευθυνη τυχον εκτροχιασμου του συστηματος υγειας στους "ανευθυνους πολιτες" και τα ΜΜΕ για clickbait λογους.

Αυτο που με κανει καχυποπτο και με ανησυχει ομως ειναι οτι τα παντα ειναι παρα πολυ βολικα για να πανε ολο και περισσοτερο προς καταστασεις διαγραφης βασικων δημοκρατικων κατακτησεων στο ονομα της ασφαλειας, κατι που γινεται σιγα-σιγα αλλα σταθερα σε ολον τον κοσμο.

Αυτο που φοβαμαι ειναι να μην ξυπνησουμε απο την καραντινα σε ενα κοσμο στον οποιο το να διαφοροποιεισαι απο οποιεσδηποτε καταχρησεις του κρατους (οικονομικες,κοινωνικες,περιβαντολλογικες,ποινικες) σε κανει αυτοματα στοχο διωξεων.
Σε ενα κοσμο απολυταρχικων καθεστωτων με μανδυα ευρυθμης καπιταλιστικης λειτουργιας.
Σε ενα κοσμο που θα ειμαστε ειλωτες και θα στεναζουμε για να μπορουμε να πληρωσουμε το νοικι η τη δοση του στεγαστικου και ταυτοχρονα να μπορουμε να εχουμε ενα πιατο φαι στο σπιτι, χωρις να μας μενει χρονος για να δουμε ποσο πλουσιοπαροχα ζουν αυτοι που μας καταδυναστευουν.
The coronavirus crisis has exposed the ugly truth about celebrity culture and capitalism | Arwa Mahdawi
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Κοίτα, εκτός από Ουγγαρία που πραγματικά η κατάσταση είναι 3 ράιχ... καλά κρατιόμαστε. Το θέμα είναι να έχουμε το νου μας και όχι να τρέχουμε πανικόβλητοι ουρλιάζοντας "ξυπνήστε Έλληνες μας σκλαβώνουν" (δεν μπορώ να το γράψω ανορθόγραφα, έχω κάνει αγώνα να τα γράφω σωστά τόσα χρόνια :p )

Αυτό που με τρομάζει είναι το πως προσπαθεί να χωθεί η Κίνα, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι η ΕΕ κοιμάται όρθια.
Όταν ξεκίνησε ο χαμούλης στην Κίνα η ΕΕ είχε στείλει βοήθεια αλλά είχε ζητήσει το καθεστώς να περάσει στα ψιλά, λογικό για να μην πάρει γραμμή κανένας Κινέζος ότι το κόμμα δεν είναι τέλειο.
Όταν έστειλε πίσω η Κίνα στην Ιταλία, φρόντισε το κόμμα να βγει παντού και να πάνε όλα τα κουτιά με όμορφες Κινέζικες σημαίες κτλ, ενώ τα περισσότερα τα είχε αγοράσει η Ιταλία και ένα μικρό μέρος του φορτίου ήταν μόνο δωρεά... τα δε bot στο twitter οργίασαν για τις φοβερές δωρεές και την αδελφοσύνη των Ιταλών και των Κινέζων ενώ έκαναν share μοντάζ κάποιου βίντεο με Ιταλό να τραγουδάει στο μπαλκόνι με πλέιμπακ τον... ύμνο της Κίνας.
Η δε ΕΕ έχει κάνει κινήσεις να βοηθήσει και εντός και εκτός, αλλά δεν τις επικοινωνεί καλά και χάνονται μέσα στους τόνους προπαγάνδας που βγάζει η Κίνα.

Θα καταλήξει όλο αυτό να τους πούμε και ευχαριστώ ενώ έκρυβαν για μήνες το πρόβλημα και κόλλησαν όλον τον κόσμο ενώ μπορούσαν να έχουν κάνει κινήσεις να μαντρώσουν τον ιό όσο ήταν νωρίς. Αλλά πρώτα μάντρωσαν όσου φώναζαν ότι θα πεθάνουμε όλοι και μετά άρχισαν να καταλαβαίνουν ότι είναι αλήθεια και κάτι πρέπει να γίνει.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Παράξενο. Λογικό το αν ανοίξω δεδομένα σε νέα περιοχή να στείλει από μόνο του την τοποθεσία μου αλλά το πώς έφτασα εκεί και από που πέρασα για να φτάσω στο επιθυμητό μέρος δεν μπορεί να γίνεται. Τουλάχιστον όχι με ακρίβεια μιας και θα μπορούσε απλά να κάνει υποθέσεις για το πώς έφτασα εκεί.

Αλλά ακομη και όταν συνομιλώ offline, το κινητό συνεχίζει να καταγράφει;

Οι έρευνες που είδα ήταν πριν απο ένα χρόνο περίπου, δεν ξέρω τώρα αν έχει αλλάξει κάτι, δεν το νομίζω, μιλάμε για την google.
Ηταν μερικοί τύποι που είχαν 2 κινητά. Το ένα με κλειστό το gps και το άλλο σε λειτουργία πτήσης με κλειστό το gps. Τα βάλανε στην τσέπη τους και πήγανε μια βόλτα. Φάγανε έξω, πήγαν σε πολυκαταστήματα και γύρισαν πίσω.
Τα συνδέσαν online και με μια συσκευή έβλεπαν τα πακέτα που έφευγαν απο τα κινητα. Και τα 2 κινητά έστειλαν αρχειάκια κειμένου που ανέφεραν την χρονική στιγμή και τις συντεταγμένες που βρισκόταν η συσκευή. Οι τύποι είδαν ακριβώς που είχαν πάει και τι ώρα και πόση ώρα βρισκόταν σε κάθε σημείο της διαδρομής τους.
Μάλιστα το κινητό σε λειτουργία πτήσης έστειλε πιο λεπτομερή στοιχεία,!!!
Τα παραπάνω τα είχα δει σε παραπάνω απο μια έρευνες οπότε δεν μιλάμε για κακόβουλη ενέργεια εναντίων της google ή μαγειρεμένα αποτελέσματα.
Απο τότε τα κινητά έχουν γίνει πολύ πιο δυνατά με περισσότερη μνήμη, οπότε την παρακολούθηση της συνομιλίας την κάνουν για πλάκα ακόμη και offline.
Αν καμιά φορά φας πολλά φασόλια και κλάνεις πολύ, μην παραξενευτείς αν σου έρθει διαφήμιση για γαστρεντερολόγο. :ROFLMAO:
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Η Ουγγαρια ειναι η μονη ευρωπαικη χωρα (αν εξαιρεσεις τη λευκορωσια) που εχει πλεον δικτατορια

Hungary's PM Orban gets sweeping powers to tackle coronavirus

Αλλα μπαινουν και αλλες στο χωρο:


Ισραηλ, Better Health Through Mass Surveillance?



Ιορδανια (πριν απο εβδομαδες υπηρχε τρελη δημοκρατικη κινητικοτητα εναντια στην διεφθαρμενη κυβερνηση και τη ριξανε) Jordan imposes state of emergency to curb coronavirus pandemic



Κινα, How the coronavirus has deepened human rights abuses in China


Βραζιλια Brazil restricts access to government information amid COVID-19 emergency


και κοντεψε σημερα η Ινδια αλλα μαλλον παει για δευτερο γυρο Indian Supreme Court denies government request for prior censorship of COVID-19 news

Οποτε ανησυχω οτι κρατιομαστε καλα....δε θα βγω να φωναζω οτι μας σκλαβωνουν ακομη, αλλα θεωρω οτι ολοι μας θα πρεπει να ενημερωνομαστε συνεχως πανω σε αυτο το θεμα...ειναι ισως πιο σημαντικο και απο την οικονομικη κριση που ερχεται μετα τον ιο.

Οσον αφορα αυτο που λες για τη Κινα ισχυει, How China unleashed Twitter bots to spread COVID-19 propaganda in Italy - Formiche.net
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Δυστυχώς για τις παραπάνω χώρες δεν ήταν κεραυνός εν αιθρία, το βλέπαμε καιρό να έρχεται. (καλά Ισραήλ είναι police state από πάντα, απλά τώρα ο φασιστάκος εκεί κάτω έκανε και επίσημο κουπ)
Το θέμα είναι πως θα αντιδράσει η ΕΕ, δεν είναι δυνατόν να κάνει Ουρμπαν δικτατορία με τα λεφτά της ΕΕ... πάνε όλες οι αξίες και τα προαπαιτούμενα στα σκουπίδια; Να πάει κουβά και η χρηματοδότηση της ΕΕ.
 
Top Bottom