What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Δεν είπε κάτι λάθος. Εξήγησε ότι δύο περιπτώσεις λογίζονται ως τελικά μια περίπτωση.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
επειδη εχω να βγω εξω στην κοινωνια και θα δω πραγματα που θα προκαλεσουν σε εμενα εγκεφαλικη αιμορραγια. θα αρπαξω την ευκαιρια για να καθυστερησω την εξοδο μου.
Πιστευω οτι αυτη η δηλωση θα γινει, εαν δεν εγινε ηδη, πρωτο θεμα στα παραθυρα.

Δεν θελω να το παιξω ψηφοφορος και εξυπνος αλλα (ισως) καταλαβαινω την λογικη πισω απο αυτο το σχολιο. Συνηθως, προσπαθω να ειμαι ανοιχτομυαλος και το συγκεκριμενο σχολιο δεν ειναι ρουκετα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Ελλήνων έφοδος ρε μλκ; έλεος κάπου.

Εν το μεταξύ την θυμάστε την χαρχάλο από χθες στο σαντουιτσάδικο; Ε σήμερα που ξαναπέρναγα εξυπηρετούσε κόσμο με την μάσκα τραβηγμένη. Το είπα θα γίνει το νέο κράνος στον αγγόνα...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
και πανω που ελεγα οτι ειναι ωρα για blend με την κοινωνια. θα κανω αλλο ενα τσιγαρο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Δεν είπε κάτι λάθος. Εξήγησε ότι δύο περιπτώσεις λογίζονται ως τελικά μια περίπτωση.

Μα έτσι ανεβάζεις την θνησιμότητα του ιού, γιατί μπορεί εγώ να είχα κορόνα και να πήγα από κάτι άσχετο, αλλά αν ζούσα να επιβίωνα της κορονας.
Επίσης μια που δεν γίνονται εκτεταμένοι έλεγχοι, μπορεί κάποιος με τα συμπτώματα να παρέμενε σπίτι, να ήταν αρνητικός στον ιό, να πέθαινε από επίθεση εξωγήινων ή ότι άλλο προέκυπτε ΕΚΤΟΣ του κοροναβαιρους και αυτοί να τον κατέγραφαν επίσης ως θύμα του ιού.

Νιτρε, αν σε ενοχλεί το κανάλι τράβα βρες ολόκληρη την ομιλία του. Η ταμπέλα έχει σημασία ή το περιεχόμενο; Αν στο έβαζα με δεκάλεπτο βίντεο από την πας στοίχημα ότι δεν θα το έβλεπες;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
ψοφάει ο κώλος του Έλληνα να δει πτώματα έτσι;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Θα μπλεξεις στο αν η κοτα εκανε το αβγο κτλ.
Αν ο ιος εκανε trigger μια ευαισθησια που βγαινει με την σειρα της εκτος ελεγχου, η αιτια θανατου θα ειναι η ευαισθησια, ομως οπως και στο δαγκωμα φιδιου, δεν θα καταγραφει οτι πεθανε απο δαγκωμα φιδιου. Τωρα αν πουν οτι πεθανε απο πολλαπλη απωλεια οργανων, θα τους κραξουμε επειδη δεν ειπαν οτι πεθανε απο δαγκωμα φιδιου;
Το περιστατικο που αναφερει ηταν κρουσμα και λογικα, αυτος που του μεταδωσε τον ιο, τωρα θα ειναι μια χαρα.
Θα πρεπει να πουμε οτι οι θανατοι ειναι μπουρδες επειδη αυτος εζησε;
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Χρονε, εδω ο Νιτρος εχει δικιο ρε, στα γρηγορα βλεπω δυο λογους να τσεκαρουμε τις πηγες που κανουμε share.

α) Το editing του βιντεο που τυχον γινεται και το out-of-context που τυχον παραγεται απο το editing με συγκεκριμενους σκοπους προπαγανδας

β) Τα views που ανεβαινουν στο καναλι σε συνδυασμο με το προσωπικο σου ιστορικο, με αποτελεσμα ο αλγοριθμος του youtube να κρινει οτι το εν λογω καναλι ειναι legit για mainstream κοινο και να προτεινει βιντεο του σε ανυποψιαστους εφηβους που είναι σε φαση αμφισβητησης η σε ατομα με προσωρινη μειωμενη κριτικη ικανοτητα
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Λελο συμφωνώ κι εγώ στα περί trigger αλλά άμα τα βάλεις κάτω όλα αυτά τα μικρά που προκύπτουν σαν πολύ δεν βρωμάει η δουλειά;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Λελο συμφωνώ κι εγώ στα περί trigger αλλά άμα τα βάλεις κάτω όλα αυτά τα μικρά που προκύπτουν σαν πολύ δεν βρωμάει η δουλειά;
ΟΚ ας το πάμε αλλιώς, οπότε που θες να καταλήξεις;
Γιατί συμβαίνουν όλα αυτά;
Γιατί κάποιος σε μια καρασκλαβωμένη κοινωνία από τον καπιταλισμό να ξεκινήσει κάτι που χτυπάει τον καπιταλισμό περισσότερο από οτιδήποτε; Γιατί να χάσουν μερικά τρις ώστε να βγάλουν μερικά δις σε εμβόλια και μάσκες;
Θέλουν να διαλύσουν τηνορθοδοξιαμαςγμτχμ;
Γιατί θέλουν να μας ελέγχουν, ενώ το κάναν από πριν;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Βγαίνουν πολλά συμπεράσματα από τη λάθος στατιστική ανάλυση που κάνουν. Το πρόβλημα με τον κοροναϊό είναι υπαρκτό, αλλά χτυπάει άτομα που είναι είτε ευπαθή (π.χ. ηλικιωμένη) είτε, ως ειδικότερη κατηγορία των προηγουμένων, ανοσοκατεσταλμένα.

Σε κλινικό επίπεδο, με τις επιπλοκές που παίζουν σε νοσοκομειακό περιβάλλον δεν μπορείς να ξέρεις αν επιπλοκές είναι αυτές που οδήγησαν τον νοσηλευόμενο να καταλήξει. Ο ασφαλέστερος στατιστικά τρόπος είναι να τους εντάξεις όλους ως "θάνατος από κορονοϊό". Το ίδιο κάνουν στην Ελλάδα, το ίδιο κάνουν και στη Μεγ. Βρετανία. Αυτά είναι τα πρωτόκολλα-οδηγοί.

Εντούτοις, όντως έχεις αυξημένο αριθμό θανάτων, αλλά και πάλι η στατιστική σου ανάλυση δεν υπολογίζει τους ασυμπτωματικούς (διότι ποτέ δεν κάνουν το τεστ) ή αυτούς που καταλήγουν και δεν θα διαγνωσθούν ποτέ. Τα ποσοστιαία νούμερα είναι κατά πολύ μικρότερα εν τέλει, όταν θα σταθεροποιηθεί αυτό το πράγμα. Το μόνο ασφαλές στατιστικό που μπορείς να λογίσεις (και αυτό με κάποια επιφύλαξη) είναι ο απόλυτος αριθμός θανάτων σε εθνικό/παγκόσμιο επίπεδο της περιόδου κατ'αντιστοιχία και εν συγκρίσει με τους αριθμούς θανάτων των ίδιων περιόδων προηγούμενων ετών.

Αλλά και πάλι καταδεικνύεται η τεράστια αδυναμία του συστήματος να αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο. Τα μόνα αντανακλαστικά που βλέπεις να έχει η έρευνα (στην οποία υπήρχαν προγράμματα που ήταν σχετικά με το αντικείμενο, αλλά τότε τα σταμάτησαν διότι δεν....) είναι ότι σε βιομηχανικό επίπεδο ψάχνουν όλοι να έχουν τεράστια αποκόμηση κέρδους την επόμενη διετία. Όσο δηλαδή θα θυμάται ο κόσμος και θα τεστάρεται. Επιστροφή στην κανονικότητα, εν τέλει ο ιός ήταν μάννα εξ'ουρανού για αυτούς που ονειρεύονται λιτότητα και δεν ήξεραν με ποιον τρόπο να τη σερβίρουν.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
@nitro912gr "Γιατί να χάσουν μερικά τρις ώστε να βγάλουν μερικά δις σε εμβόλια και μάσκες; "
Από αυτό και μόνο δεν βρίσκω λόγο να σε πάρω στα σοβαρά και να σου απαντήσω.
Καλά όλο το ποστ είναι ο ορισμός του ότι να 'ναι, αλλά είπα να κρατηθώ από κάτι"σοβαρό".
Όσο χτυπάω εγώ τους χωρικούς με το τόξο μου στο Bannerlord, άλλο τόσο και η κρίση του covid χτυπάει τον καπιταλισμό
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
@nitro912gr "Γιατί να χάσουν μερικά τρις ώστε να βγάλουν μερικά δις σε εμβόλια και μάσκες; "
Από αυτό και μόνο δεν βρίσκω λόγο να σε πάρω στα σοβαρά και να σου απαντήσω.
Καλά όλο το ποστ είναι ο ορισμός του ότι να 'ναι, αλλά είπα να κρατηθώ από κάτι"σοβαρό".
Όσο χτυπάω εγώ τους χωρικούς με το τόξο μου στο Bannerlord, άλλο τόσο και η κρίση του covid χτυπάει τον καπιταλισμό
ρε φίλε αφού έχει ξεβρακώσει το καπιταλιστικό σύστημα υγείας της Αμερικής και πάει για ακόμα μεγαλύτερο ξεβράκωμα τώρα που προσπαθούν να ξανά ανοίξουν τα πάντα νωρίς για να μην χάνουν φράκα.
Καταρρέουν τα πάντα γιατί βασίζονται στην συνεχή κίνηση του χρήματος.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Αν και δεν μπορώ να διαφωνήσω, ούτε να συμφωνήσω απόλυτα , θα επιχειρήσω με ένα παράδειγμα to spread some hope raise.

Το '74' 76 είχε ξεσπάσει στον κόσμο της Οικονομίας-Ναυτιλίας κρίση, με όχι όμως αιτία μια πανδημία. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα τα ναύλα να κυμαίνονται σε υψηλά χαμηλά της τάξεως 5 με 10.000 δολάρια τη μέρα (αν θυμάμαι καλά). Γεγονός που σημάδεψε αρκετές πετρελαϊκές εταιρίες και άρα μια πτυχή της Παγκόσμιας Οικονομίας(-Ναυτιλίας). Ωστόσο, έπειτα από κάποιο διάστημα, με την αποκατάσταση της κρίσης, τα ναύλα εκτινάχθηκαν στα 100 με 120.000 δολάρια τη μέρα, οπότε και ισορροπησε η χασούρα που δημιουργήθηκε από την κρίση. Κάτι ανάλογο βιώνουν τώρα πάλι οι πετρελαϊκές εταιρίες και όχι μόνο.

Θέλω να πιστεύω με αυτό το παράδειγμα από το κοντινό παρελθόν, να υπάρξει μια ανάλογη καλή τροπή, απότομη έξαρση ακμής. Και ακόμη περισσότερο θέλω να ευελπιστώ ότι αντίστοιχη μοίρα θα έχουν και άλλοι κλάδοι της Οικονομίας (ενδεχομένως και της Συνολικής Κοινωνίας) που πλήττονται δεδομένης στιγμής, συνεπώς να καλυφθεί το κενό-κακό που παρουσιάστηκε.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Θέλω να πιστεύω με αυτό το παράδειγμα από το κοντινό παρελθόν, να υπάρξει μια ανάλογη καλή τροπή, απότομη έξαρση ακμής. Και ακόμη περισσότερο θέλω να ευελπιστώ ότι αντίστοιχη μοίρα θα έχουν και άλλοι κλάδοι της Οικονομίας (ενδεχομένως και της Συνολικής Κοινωνίας) που πλήττονται δεδομένης στιγμής, συνεπώς να καλυφθεί το κενό-κακό που παρουσιάστηκε.

Σε αυτό που αναφέρεσαι ειναι ενα V-shaped recovery που είναι εξαιρετικά απίθανο και δεν το συζητά σχεδόν κανείς εκτος απο απατεώνες τύπου Τραμπ.
Φαντάσου τα νεοφιλελε καρτελ αναφέρονται σε ένα U-shaped recovery (πετάγοντας και χιντς για V για να ανεβάζουν τις αγορες),
ενώ οι πιο αισιόδοξοι ρεαλιστές σε ενα W-shaped recovery.

Αυτά αφορούν την παγκόσμια οικονομία εν γένει και μερικές ισχυρές οικονομίες πιο ειδικά.

Δυστυχώς για εύθραυστες οικονομίες όλες οι εκδοχές δείχνουν L-shaped recession . Δηλαδή θα πέσει η οικονομία όσο είναι να πέσει και θα σταθεροποιηθεί σε ένα σημειο, δε θα ανακάμψει για πολλά πολλά χρόνια.

Ενα L-shaped recession φάγαμε εμείς απο 2010-σημερα.


Πηγές



 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Θα κανω μια σουμα σε οτι εχω πει.
Οι κοινωνιες απετυχαν με την επιδημια και οι λογοι πολλοι. Τον βασικο λογο τον ξερουμε, χρημα.
Δεν χρηματοδοτησαν ερευνες και τωρα το εχουν μετανοιωσει, επειδη η υποθεση ειναι χρυσορυχειο.
Επειδη ο καπιταλισμος ειναι τζογος, πηραν το ρισκο οτι δεν θα υπαρξει μεγαλο προβλημα και σε περιπτωσεις αρνηθηκαν οτι υπαρχει προβλημα. Ολα για το χρημα και ο φοβος ειναι κακη μπιζνα.
Το χρημα δεν μπαινει σε μαυρες τρυπες, αλλαζει χερια και καποιοι εβγαλαν και θα βγαλουν πολλα λεφτα απο την υποθεση επιδημια.

Για το ποσοι πεθαναν και ποσοι εκοψαν το δαχτυλο τους και το εριξαν στον ιο. Δεν μου λεει κατι σαν σεναριο για να αποδωθουν ευθηνες.
Βγαινει ο Α, ο Β, ο Γ και ο Βελοπουλος και ξεκινανε ιστοριες για την "επιδημια μυθο", για την σιωνιστικη ταξη πραγματων, για τσιπακια, για κωλοχαρτα με μαργαρινη και για εξωγηινους που θα ερθουν απο τον Ηλιο. καθονται τωρα τα πιονια και ασχολουνται με αυτα τα πραγματα, χωρις σοβαροτητα και με τις βλακειες τους θαβουν την πραγματικοτητα πχ την ιστορια με τις μασκες, η οποια ειναι χειροπιαστο παραδειγμα ανικανοτητας.

Αυτο που εφερε στην επιφανεια η επιδημια ειναι η αλογιστη χρηση βλακειας. εμενα με προβληματισε περισσοτερο απο την ιδια την επιδημια.
εχουμε να κανουμε με την βλακεια της αγελης.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
ρε φίλε αφού έχει ξεβρακώσει το καπιταλιστικό σύστημα υγείας της Αμερικής και πάει για ακόμα μεγαλύτερο ξεβράκωμα τώρα που προσπαθούν να ξανά ανοίξουν τα πάντα νωρίς για να μην χάνουν φράκα.
Καταρρέουν τα πάντα γιατί βασίζονται στην συνεχή κίνηση του χρήματος.

Ε και; Πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί πλέον η υγεία δημόσιο αγαθό προσβάσιμο από όλους; Ή ότι θα κοιτάξουν να δώσουν περισσότερα με τα ίδια ασφάλιστρα; Όπως σου έγραψα και παραπάνω το πρόβλημα θα μετακυληθει σε εμάς. Όπως έγινε με τις τράπεζες στο μνημόνιο, όπως γίνεται πάντα. Ή θεωρείς ότι θα ξεσηκωθεί ο κόσμος ζητώντας να σταματήσει το τζογαρισμα στις πλάτες του;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
δεν νομίζω να κάνουμε καλοκαίρι βασικά... πήγα σήμερα να κάνω μια απόπειρα να πάρω πίτες, αφού το να μου τα φέρει delivery ούτε λόγος αφού γυρνάνε και ακουμπάνε όλη την πόλη χωρίς την παραμικρή προστασία.
Φτάνω εκεί πετυχαίνω ένα παλικάρι που δουλεύει ντιλίβερι χαρά ω και τι κάνεις και κάνει να μου δώσει χειραψία άνετος άνετος... τέλος πάντων το έπαιξα στην πλάκα "επ κάτσε μακριά δεν σε ακουμπάω, χαχαχα" και ξεγλίστρησα.... αλλά σκέψου με τι άνεση πάνε και κα΄νουν χειραψίες με κάθε γνωστό τους και μετά πιανουν την τσάντα με την παραγγελία σου...
τεσπά μπαίνω μέσα, σταθερά μπαστακομένο όλο το σταφ πίσω από τον πάγκο, χωρίς γάντια και μάσκα στο πηγούνι, παπα΄ρια προστασία δηλαδή.

΄Μου ήρθε και ένας στο γραφείο του λεώ κάτσε μπροστά και θα σου τυπώσω να πάρεις το δείγμα να το τσεκάρεις ναι, ναι, έρχεται λίγο πιο κοντά σε απόσταση και μόλις άνοιξα το αρχείο μου έρχεται στο σβέρκο... αααααααι στο διάολο παραπέραααααα.
Φυσικά μόνο εγώ φόραγα μάσκα...

Από όσους μπήκαν στο γραφείο σήμερα μόνο ένας έβαλε από το αντισηπτικό που έχω μπροστά, όταν έφευγε... ευχαριστώ ρε...
 
Top Bottom