What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Για να βάλουμε κάποια πράγματα σε προοπτική. Τα στατιστικά τη στιγμή που γράφεται αυτό το post.

Θάνατοι τον τελευταίο μήνα
Κοινός ιός της γρίπης - 72,742
Ιός της γρίπης μεθυσμένος με Κορόνα - 2,629

Οι αριθμοί λένε την αλήθεια; Όχι απαραίτητα. Η κλινική εικόνα του κοροναϊού σε μεγάλο βαθμό μιμείται αυτήν του ιού της γρίπης. Όπως και με τον Η1Ν1, πρέπει να επιμείνει ένα σύμπτωμα ώστε να εξεταστεί αν είναι ειδική περίπτωση. Φυσικά το τελευταίο εξαρτάται από την εξοπλισμό της υγειονομικής περίθαλψης στην εκάστοτε περιοχή.
Μπορεί ορισμένοι θάνατοι που αποδίδονται στον κοινό ιό να είναι λόγω του κοροναϊού; Μπορεί. Ακόμη όμως μεγαλύτερη πιθανότητα υπάρχει μία ασθένεια γρίπης από κοροναϊό να αποδωθεί ως απλή ίωση και ο ασθενής να γίνει καλά, αλλάζοντας δραματικά τα ποσοστιαία στατιστικά πληθυσμού (π.χ. επιπολασμός).

Τα πράγματα περιπλέκονται ακόμη περισσότερο σε χώρες με ελλειπέστατες πρακτικές αρχειοθέτησης (δεν θα αναφέρω παραδείγματα για να μην στοχοποιήσω την Ελλάδα), όπου η σωστή στατιστική κατάταξη αλλά και ιχνηλάτηση (traceability) είναι αδύνατον να αποτυπωθούν.

Κλείστε το όργανο μαζικής τρομοκρατίας (TV), παίξτε games αντ'αυτού. Πλύντε τα χέρια όμως πριν ακουμπήσετε το πληκτρολόγιο. Υγιεινή πάνω από όλα.

Συμπέρασμα:
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ναι, αλλα... ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!!!

(το ποτε βεβαια εξαρταται απο τον καθενα μας, κανετε 2-3 φορες τη βδομαδα καμια ασκησουλα, φατε κανα φρουτακι και καμια πρασιναδα για καλο και για κακο)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
καλά ναι δεν υπάρχει σοβαρός λόγος ανησυχίας, από 15% θνησιμότητα στην αρχή μέχρι να μάθουν να τον αναγνωρίζουν και να κάνουν την σωστή διαγωγή έχουμε πέσει σε 1,5 με 2% ανάλογα το φύλο (οι άντρες πιο ευάλωτοι στον κορώνα, το ήξερα ότι είναι φεμινιστικός δάκτυλος...) και γενικά το μεγαλύτερο πρόβλημα όπως με όλες τις αρρώστιες το έχουν γέροι άνθρωποι και άνθρωποι με χρόνια νοσήματα που τους έχουν εξασθενήσει.

Παρόλα αυτά κρατάω το ηθικό δίδαγμα ότι τα μπαρίλα είναι για πέταμα :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Ο Northlander τα είπε μια χαρα και συμφωνώ 100%. Το μεγαλύτερο πρόβλημα του ιού είναι τα ΜΜΕ και η ζημιά που κάνει στις οικονομίες.
Αυτό που δεν έχω διαβάσει ακόμα, είναι διατροφικά μέτρα στην κινεζική γαστρονομία.
Υπάρχει και ένα άλλο πρόβλημα, το οποίο θα το παρουσιάσω μέσα από αληθινό παράδειγμα.
Πριν μερικά χρόνια, είχα μια supervisor για το μπαρ. Μια μέρα ήρθε συναχωμενη και επειδή της είπα μείνε μακρυά μου, έκανε την κλασσική πλακιτσα, ψευτοεβηχε κοντά μου και μερικές φορές τις ξέφευγε φτέρνισμα στα μούτρα μου.
Δεν έπαθα τίποτα.
Κάποια στιγμή έκανα ένα ταξίδι αστραπή στην Ελλάδα και γύρισα πίσω αλλά δεν γύρισα μόνος μου, είχα ένα κρυολογήματακι. Δεν με ταλαιπωρούσε, πολύ ελαφρό. Μικρή ενόχληση θα το έλεγα. Σε δύο μέρες ήμουν σχεδόν κομπλέ. Επειδή την πέτυχα την supervisor, της είπα ώρα για εκδίκηση και έκανα το ίδιο αστειο, για να της γίνει μάθημα, αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν το ίδιο. Έμεινε στο κρεβάτι μια εβδομάδα και μου είπε ότι νόμιζε πως θα πεθάνει.

Δεν έτυχε, οι άνθρωποι εδώ κάτω δεν έχουν δυνατό ανοσοποιητικό όπως εμείς, οι λευκοί. Δεν κάνω ρατσιστικό σχόλιο. Λογικά έχει να κάνει με την διατροφή και τις συνθήκες ζωής.
Ξεκινάει η μέρα με ήλιο και ζεστή, το απόγευμα πέφτει δυνατή βροχή και το επόμενο πρωινό οι περισσότεροι είναι άρρωστοι.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Διαφορετικά εντελώς αντιγόνα. Έχω συνάδελφο από την Γκαμπόν που είναι κτήνος υγείας, αλλά είναι στην Ευρώπη δεκαετίες. Έχει να κάνει με το περιβάλλον και το πόσο "εκτίθεται" ο οργανισμός σε αυτό. Για αυτό κολυμπάτε δίπλα σε τοξικά απόβλητα. Είτε θα βγάλετε πλοκάμια, είτε θα αποκτήσετε υπερακοή και άπειρη ξυλοχωρητικότητα (όπως απέδειξε ο Daredevil), είτε θα φύγετε λίγο νωρίτερα. 2/3 καλές πιθανότητες. :gap:
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Για να βάλουμε κάποια πράγματα σε προοπτική. Τα στατιστικά τη στιγμή που γράφεται αυτό το post.

Θάνατοι τον τελευταίο μήνα
Κοινός ιός της γρίπης - 72,742
Ιός της γρίπης μεθυσμένος με Κορόνα - 2,629

Οι αριθμοί λένε την αλήθεια; Όχι απαραίτητα. Η κλινική εικόνα του κοροναϊού σε μεγάλο βαθμό μιμείται αυτήν του ιού της γρίπης. Όπως και με τον Η1Ν1, πρέπει να επιμείνει ένα σύμπτωμα ώστε να εξεταστεί αν είναι ειδική περίπτωση. Φυσικά το τελευταίο εξαρτάται από την εξοπλισμό της υγειονομικής περίθαλψης στην εκάστοτε περιοχή.
Μπορεί ορισμένοι θάνατοι που αποδίδονται στον κοινό ιό να είναι λόγω του κοροναϊού; Μπορεί. Ακόμη όμως μεγαλύτερη πιθανότητα υπάρχει μία ασθένεια γρίπης από κοροναϊό να αποδωθεί ως απλή ίωση και ο ασθενής να γίνει καλά, αλλάζοντας δραματικά τα ποσοστιαία στατιστικά πληθυσμού (π.χ. επιπολασμός).

Τα πράγματα περιπλέκονται ακόμη περισσότερο σε χώρες με ελλειπέστατες πρακτικές αρχειοθέτησης (δεν θα αναφέρω παραδείγματα για να μην στοχοποιήσω την Ελλάδα), όπου η σωστή στατιστική κατάταξη αλλά και ιχνηλάτηση (traceability) είναι αδύνατον να αποτυπωθούν.

Κλείστε το όργανο μαζικής τρομοκρατίας (TV), παίξτε games αντ'αυτού. Πλύντε τα χέρια όμως πριν ακουμπήσετε το πληκτρολόγιο. Υγιεινή πάνω από όλα.

Συμπέρασμα:

Πραγματικά κάθε φορά που διαβάζω ένα post/μήνυμα σαν το παραπάνω τον τελευταίο καιρό, και αυτες οι φορες είναι ελάχιστες, νιώθω να επιστρέφουν πίσω κάποια από τα εγκεφαλικά μου κύτταρα τα οποία έχουν καεί διαβάζοντας όλες αυτές τις μαλακιες που γράφονται σε forums/social media.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Καλά αν θέλεις το κάνουμε μανούλες του internet εδώ και τα κάνουμε όλα λίμπα. Να τα κάνουμε τα εγκεφαλικά, από τον ιό να μην πάμε.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Καλά το FB είναι έτη φωτός μπροστά. Έβλεπα πριν από κάνα δίωρο ένα βίντεο με μια κινεζα που ωρυοταν και ούρλιαζε για τον ιό, για την κυβέρνηση, για την ανεξαρτησία του Χονγκ Κονγκ και άλλα. Βροχή τα σχόλια από κατω:"μπράβο της που λέει την αλήθεια" και πόσα άλλα.
Πραγματικά σε πιάνει απελπισία μερικές φορές.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Εγώ που ζω το FB εκτός ίντερνετ? Τα ίδια μου έλεγε πριν ένας τύπος. Ο ιός δεν θα έρθει εδώ γιατί είμαστε χριστιανικό έθνος.
Μη βηξεις, απλωσαμε σκόνη.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Νομίζω ότι είναι επίδειξη και ο τύπος υγιέστατος ωσάν υμένας μοναχής.
Πάντως μου έφερε στο μυαλό το πολύ κοντινό μέλλον όπου θα δίνουμε εξηγήσεις γιατί τιναξαμε συνωμοτικά την τσουτσου μας 7 φορές ενώ 3 είναι αρκετές και 4 ωφέλιμες.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Υπερβολές και άσκοπα πράγματα!
Ένα τέτοιο
WWII-era-M2-Flame-Thrower-1180x620.jpg

Στο αυτοκίνητο με τον οδηγό μέσα και τελειώνεις
 
Top Bottom