What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Για μένα το πιο πιθανό υποθετικό σενάριο σε μια τέτοια περίπτωση είναι ότι οι λοιμοξιωλόγοι εισηγούνταν μέτρα με βάση τη δημόσια υγεία και οι πολιτικοί αποφάσιζαν με βάση τον οικονομικό αντίκτυπο.

Δεν είναι υποθετικό σενάριο.

Η κυνέβερνηση βάζεις μπροστινούς την επιτροπή και περνάει αυτά που η ίδια επιθυμεί.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Δεν είναι υποθετικό σενάριο.

Η κυβερνηση βάζει μπροστινούς την επιτροπή και περνάει αυτά που η ίδια επιθυμεί.

Δεν θα με εξέπληττε καθόλου ένα τέτοιο ενδεχόμενο, όπως ανέφερα και παραπάνω, αλλά επειδή ζούμε σε περίεργους καιρούς θεωρώ συνετό να προσέχω την διατύπωση των όσων γράφω.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,638

%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CF%82_%CE%AE%CE%BB%CE%B8%CE%B5_%CF%84%CE%BF_%CE%B4%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF_%28%CE%B1%CF%86%CE%AF%CF%83%CE%B1%29.jpg
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
καλα λεει η γυναικα.
κι εσεις τωρα που κολλατε? φορεσε κει χαμω να πουμε ενα διχαλωτο πεδιλακι, ριξε και μια βαμβακερη καλτσα απο πανω και γινε ο ΚΑΛΤΣΟΠΕΔΙΛΟΣ.
πες και μια μαλακια αγγλικη με γερμανικο αξάν και εφυγες. σαμπως θα σε σταματησει κανείς?

touristes-2.jpeg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Δεν εχω ξαναδει καλυτερο τροπο για να πει καποιος, εσεις να πατε να αιμηθητε.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Απ'ότι ξέρω αυτή η επιτροπή των λοιμοξιολόγων συστάθηκε από τον υπουργό υγείας λόγω της πανδημίας. Δλδ πιστεύει κανείς ότι η επιλογή των μελών αλλά και η συγκρότηση της δεν έγινε με σκοπό να μπορεί εύκολα η κυβέρνηση να δικαιολογεί όποια απόφαση πάρει? Στην πορεία μάλλον κάποια μέλη της επιτροπής άρχισαν να τσινάνε γιατί βλέπουν ότι το φταίξιμο θα το ρίξουν όλο σ' αυτούς όποτε θα είπαν καθίστε ρε παιδιά και σας παρέχουμε επιστημονική κάλυψη και θα μας ρίξετε στο λάκο με τα θηρία?
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,638

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
covid-karditsa-krousmata-23032021.jpg


ο χαρτης ειναι σημερινος. το 90% των νομων στο κοκκινο. πραγματικα ποιο νοημα υπαρχει στην απαγορευση ?
και γιατι δεν εξαιρεσαν τους εμβολιασμενους τουλαχιστον, αφου το εμβολιο ειναι λεει η σωτηρια μας?
και το σαββατο 15/5 , 2 βδομαδες μετα το πασχα που θ ανοιξουν τα συνορα, δεν το φανταζονται οτι η εξοδος των ελευθερων πολιορκημενων προς τα χωρια θα ειναι μεγαλυτερη ακομα κι απ την νορμαλ πασχαλιατικη εξοδο?

ειναι απλα ηλιθιοι και πυροβολανε τα ποδια τους ή εχουν στοχο να μας σπασουν εντελως τα καμπανελια μας για καποιον απροσδιοριστο λογο?
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
προβλεψη χειρομαλαχτη: τερματισμος του λοκνταουν δευτερα 10/5. οπως ξερετε το πασχα πεφτει 2/5, οπότε καταλαβαίνετε.
καλη δυναμη σε ολους.

γιατι το μονο για το οποιο ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ (παλι χωρις κανενα επιχειρημα, πειτε το μια μαντεψια βρε) ειναι οτι η νεα σκληρη καραντινα αρχιζει σε καμια εικοσαρια μερες και ληγει κυριακη του θωμα 9/5/2021.

δεν ξερω αν ειδικα στο uk που υπαρχει στοιχημα για τα παντα, δινει καμια καλη αποδοση αυτο, αλλά οποιος εχει κανα 20αρι λιρες περισευουμενα, ας το παιξει.


ναι, ρε, φλεξαρω ποστς, πειραζει? πες με ελευθερα σταλεγάκια, πρηξαρχίδη, χειρομαλάχτη, αλλά εγω με παραδεχομαι.
να πεσεις μεσα σχεδον με ακριβεια ημερας, 4 μηνες πριν, δεν το λες ευκολο.
συνοψιζοντας: με αγαπω, με θαυμαζω, με μαλαζω και μ αρεζει που ζω μαζι μου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Η κατάσταση είναι πιο δράμα από πριν και θα ανοίξουν όλα μαζί μια και έξω; Καλή φάση... Τώρα έχουμε φτάσει σε επίπεδου που υπάρχουν μέχρι και συγγενείς που κόλλησαν και σήμερα πέθανε και ένας, που πιθανότατα να οφείλεται και στο πόσο καθυστέρησαν να τον βάλουν σε ΜΕΘ από ότι μαθαίνω γιατί δεν είχαν οπότε τον έβαλαν όταν έφτασε στο αμήν.

Καλά πάει αυτό... Είναι εντελώς άχρηστοι και απλά τους είχαμε παρεξηγήσει, δηλαδή είναι τόσο τρομακτικά άχρηστοι που ακόμα και οι θεωρίες συνωμοσίας ακούγονται καλύτερα σενάρια πλέον...

Και εγώ πιστεύω ότι έπρεπε να υπάρξει μια λάσκα τώρα, πχ να άφηναν να πάνε σε οικογένεια πρώτου βαθμού (ή και τους εμβολιασμένους φουλ όπως είπε ο @Χειρομαλάχτης αφού είναι εμβολιασμένοι το φελέκι μου) , πχ άνθρωποι που μένουν Αθήνα να μπορούν να πάνε στους γονείς τους για το Πάσχα, αλλά όχι πχ στα διακοσιοστάτρίτα ξαδέρφια τους στο χωριό. Πρακτικά θα έφευγαν με δόσεις τώρα το πάσχα και μετά το πάσχα θα ξεχύνονταν και οι υπόλοιποι.

Τεσπά, φάτε τώρα και βλέπουμε...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Ο εμβολιασμός είναι η μόνη ελπίδα νομίζω. Στα μέτρα εγκλεισμού δεν θα υπακούσει κανείς πια, ειδικά από την στιγμή που δεν στηρίζονται πλέον οικονομικά από την κυβέρνηση. Είναι προφανές ότι με αυτά τα επιδημιολογικά δεδομένα το άνοιγμα γίνεται για οικονομικούς λόγους και όποιος αντέξει.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Τα εμβόλια κινούνται ακόμα στη σφαίρα του υποθετικού/θεωρητικού.
Δεν ξέρουν πόσο κρατάνε, αν είναι αποτελεσματικά, αν ξανακολάς,
αν δεν ξανακολάς, αν κολάς αλλά δεν αρρωσταίνεις, αν συνεχίζεις
να μεταδίδεις τον ιό κλπ.

Φαντάσου πόσο χύμα είναι όπου πας για τεστ αντισωμάτων και δεν
έχουν ιδέα να σου πουν το πως αξιολογείται το νούμερο του αποτε-
λέσματος. Πήγε συγγενείς σε δυο μικροβιολογικά, πήρε δυο άσχετα
μεταξύ του νούμερα και η απάντηση ήταν "δεν έχουμε ιδέα τι σημαί-
νουν τα νούμερα αυτά, δεν υπάρχει κλίμακα, δεν μας έχουν πει κά-
τι., έχουμε άτομα με μεγαλύτερα νούμερα από τα δικά σας αλλά δεν
ξέρουμε αν αυτό ειναι καλό ή κακό"...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Τα εμβόλια κινούνται ακόμα στη σφαίρα του υποθετικού/θεωρητικού.
Δεν ξέρουν πόσο κρατάνε, αν είναι αποτελεσματικά, αν ξανακολάς,
αν δεν ξανακολάς, αν κολάς αλλά δεν αρρωσταίνεις, αν συνεχίζεις
να μεταδίδεις τον ιό κλπ.

Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει μόνο να αποφύγω την πιθανότητα σοβαρής ασθένειας, αν κολλάς και με το εμβόλιο αλλά δεν κινδυνεύει η ζωή σου θα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Στην πορεία θα βγουν και φάρμακα που θα αντιμετωπίζουν τον ιό πιο απλά και εύκολα οπότε τώρα κερδίζουμε χρόνο.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει μόνο να αποφύγω την πιθανότητα σοβαρής ασθένειας, αν κολλάς και με το εμβόλιο αλλά δεν κινδυνεύει η ζωή σου θα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος
Για την ώρα κινούμαστε στη σφαίρα των υποθέσεων και της θεωρίας. Η πορεία του Ισραήλ
θα είναι μια καλή ένδειξη για το τι θα γίνει στην πράξη μιας και πάνε τραίνο με τους εμβολια-
σμούς.

Στην πορεία θα βγουν και φάρμακα που θα αντιμετωπίζουν τον ιό πιο απλά και εύκολα οπότε τώρα κερδίζουμε χρόνο.
Αυτό ειναι το ζητούμενο από υγειονομικής πλευράς το οποίο συγκρούεται με το ζητούμενο
από επιχειρηματικής πλευράς.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
:LOL:
Δηλαδή εγώ που είμαι 45 χρονών αν πάω και τους πω οτι μεταβαίνω για βοήθεια της 32χρονης γιαγιάς μου, λέτε να μην με πιστέψουν;
Μα είναι η τρίτη γυναίκα του 96χρονου παππού μου........
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Εν τω μεταξύ αρκετοί έχουν ακυρώσει το ραντεβού τους για την δεύτερη δόση διότι "θΡοΜβοΙ"
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Δεν φταίει το εμβόλιο καθαυτό, αλλά ο τρόπος που προσπάθησαν να το ''πλασάρουν'' στον πληθυσμό.
Ξεχεζαν όποιον είχε λογικές επιφυλάξεις και έλεγαν ψέματα που έβγαζαν μάτι. Λογικό ο κόσμος να τσινίσει και μην τους πιστεύει πια.
 
Top Bottom