What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Απαισιόδοξη πρόβλεψη, μέσα Σεπτέμβρη θα έχουμε ήδη 5.000 κρούσματα την ημέρα και θα επιβληθεί "σοφτ" λοκνταουν του στυλ απαγόρευση κυκλοφορίας 1 με 6 το βράδυ (ίσως με παραθυράκι για τους εμβολιασμένους, αρκεί να μην συνοστίζονται) και όχι μουσική στα μαγαζιά.

Αισιόδοξη πρόβλεψη, το ίδιο αλλά μετά την παρέλαση.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Είναι υπαρκτό το ενδεχόμενο τίποτα πρόωρων εκλογών εκεί προς Οκτώβρη. Για να "κάψει" την απλή αναλογική αν μη τι άλλο.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Σκληρό lockdown δεν θα ξαναγίνει γιατί κάποιος θα πρέπει να αποζημιώσει τους πολίτες και λεφτά δεν υπάρχουν.

Χαζά ημίμετρα όπως αυτό που έδωσε παράδειγμα ο Αρχιμανδρίτης μπορεί, για να λένε μετά ότι εμείς παίρνουμε μέτρα και φταιτε εσεις που δεν τα ακολουθειτε!
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Τουλάχιστον, με τα μέτρα που αναπόφευκτα θα αναγγείλουν σε λίγο καιρό (και ήδη έχουν ετοιμάσει και ανακοινώσει ένα σετάκι, έτσι για το καλό να προετοιμάζομαστε πάλι σιγά σιγά), να μπορέσουμε να ταξιδέψουμε μπας και φύγουμε να δουλέψουμε λιγάκι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Τουλάχιστον, με τα μέτρα που αναπόφευκτα θα αναγγείλουν σε λίγο καιρό (και ήδη έχουν ετοιμάσει και ανακοινώσει ένα σετάκι, έτσι για το καλό να προετοιμάζομαστε πάλι σιγά σιγά), να μπορέσουμε να ταξιδέψουμε μπας και φύγουμε να δουλέψουμε λιγάκι.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037

Σε περιπτώση που θα χρειάζεται κάθε 6μηνο να γίνετε εμβολιασμός στον γενικό πληθυσμό πως πιστεύετε ότι θα πάει η κατάσταση, δεδομένου ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό που δεν έχει κάνει ακόμα ούτε μία δόση?
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Μια λέξη: Bordello (Όχι οι Gogol)
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Ο βασιλης ο παραθυρακιας, δηλωσε οτι υπολογιζει να τελειωσουμε με αυτο το πραγμα στα τελη του 22.
καλη τυχη.
Δεν ειναι μονο ο εμβολιασμος, τα εχουμε πει εκατονταδες φορες. ειναι οι μπαμπουινοι εκει εξω που στα @@ τους ολα επειδη ζουν σε εναν αλλο κοσμο, δικο τους. Ειναι οι κυβερνησεις πχ Κυργιακος που εκλεισε την Μυκονο για 2-3 μερες και ολοι εγιναν καλα ή νησια που ειναι κοκκινα αλλα δεν τρεχει τιποτα. ειναι τα ανουσια μετρα πχ οχι μουσικη, ειναι οι αποτυχιες που ερχονται σαν τραινο, η μια μετα την αλλη.
Εγω θα ελεγα οτι εαν τελειωσουμε με αυτο τ οπραγμα στο τελος του 2022 θα ειναι μια χαρα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261

Σε περιπτώση που θα χρειάζεται κάθε 6μηνο να γίνετε εμβολιασμός στον γενικό πληθυσμό πως πιστεύετε ότι θα πάει η κατάσταση, δεδομένου ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό που δεν έχει κάνει ακόμα ούτε μία δόση?

Ειλικρινά δεν ξέρω. Πρέπει να δημιουργηθούν δομές υγείας που να μπορούν να εξυπηρετήσουν τους ασθενείς γιατί νομίζω ότι το παιχνίδι "να πείσουμε την κοινή γνώμη" έχει χαθεί οριστικά. Η ανεξέλεγκτη παραπληροφόρηση και συνωμοσιολογία μέσω των κοινωνικών δικτύων, η μηδενική αξιοπιστία των εκάστοτε κυβερνώντων και των καναλιών και οι παλινωδίες των ειδικών σημαίνουν ότι πλέον θα πρέπει να στοχεύουμε αποκλειστικά στη νοσηλεία και τη θεραπεία, όχι στην πρόληψη.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567

Μόνο όσοι έχουν το χάραγμα του Αντιχρίστου εμβολιάστηκαν θα κάθονται μέσα στην εστίαση, και λογικά επανέρχεται η μάσκα για όλους σε εξωτερικούς χώρους.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Ο βασιλης ο παραθυρακιας, δηλωσε οτι υπολογιζει να τελειωσουμε με αυτο το πραγμα στα τελη του 22.
καλη τυχη.
Δεν ειναι μονο ο εμβολιασμος, τα εχουμε πει εκατονταδες φορες. ειναι οι μπαμπουινοι εκει εξω που στα @@ τους ολα επειδη ζουν σε εναν αλλο κοσμο, δικο τους. Ειναι οι κυβερνησεις πχ Κυργιακος που εκλεισε την Μυκονο για 2-3 μερες και ολοι εγιναν καλα ή νησια που ειναι κοκκινα αλλα δεν τρεχει τιποτα. ειναι τα ανουσια μετρα πχ οχι μουσικη, ειναι οι αποτυχιες που ερχονται σαν τραινο, η μια μετα την αλλη.
Εγω θα ελεγα οτι εαν τελειωσουμε με αυτο τ οπραγμα στο τελος του 2022 θα ειναι μια χαρα.
Δε πιστεύω πως η τακτική αυτή έχει κάποια επίδραση, όσο καιρό και αν κλείσεις μια περιοχή/πόλη μέχρι να έχεις 0 κρούσματα.

Από κάπου, κάποιος πάλι θα τον φέρει τον ιό, θα εξαπλωθεί και ξανά τα κεφάλια μέσα (; ). Πάνω απ'όλα ας μην ξεχνάμε την υψηλή μέσω σταγονιδίων μετάδοση του ιού.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Δε πιστεύω πως η τακτική αυτή έχει κάποια επίδραση, όσο καιρό και αν κλείσεις μια περιοχή/πόλη μέχρι να έχεις 0 κρούσματα.

Από κάπου, κάποιος πάλι θα τον φέρει τον ιό, θα εξαπλωθεί και ξανά τα κεφάλια μέσα (; ). Πάνω απ'όλα ας μην ξεχνάμε την υψηλή μέσω σταγονιδίων μετάδοση του ιού.

Τα ιδιο πραγμα μου λεει και ο αδερφος μου.
Οποιος τηρει τα μετρα, δεν εχει να αντιμετωπισει σταγονιδια. Στην Αφρικη με αυτα τα μετρα αντιμετωπιζουν τις επιδημιες τους.
Το lockdown δεν μου ηταν πρωτογνωρο.
Η μεγαλη διαφορα ειναι οτι εκει πιστευουν στις επιδημιες και οτι δεν υπαρχουν εξαιρεσεις πχ κολαει στις πλατειες και οχι στα λεωφορεια.
Τα κλεινουν ολα, υποφερουν για εναν μηνα και μαλιστα υποφερουν περισσοτερο, εκει δεν υπαρχει χρημα απο την κυβερνηση.
Δεν υπαρχει καμια βοηθεια αλλα μετα ειναι κομπλε.
Εδω ειναι καθημερινο φαινομενο να βλεπουμε αδιαφορους και τα μετρα που παρθηκαν αργησαν πολυ, οχι μονο στην Ελλαδα, και ειναι ημιμετρα και οχι μετρα. 7 και 8 το βραδυ, τι δουλεια εχεις να εισαι εξω;
Οταν πρεπει να περασεις μια επιδημια χωρις φραγκο στην τσεπη, δεν καθυστερεις την κατασταση. κανεις οτι πρεπει και πινεις λιτρα υπομονης.
Στην Ελλαδα, και οχι μονο, αργησαν παρα πολυ να παρουν μετρα και τα μετρα ηταν ημιμετρα και με ημιμετρα δεν παλευεις καμια επιδημια.
8-9 το βραδυ που ξεκινουσε η απαγορευση κυκλοφοριας, τι δουλειες ειχε ολος αυτος ο κοσμος και ηταν εξω;

Το ειπα και στον αδερφο μου και αν και πολυ εξυπνοτερος απο τον κουνελο, δεν το καταλαβαινε.
Στην Ζαμπια ειχαν τρια; lockdown. proper οχι τα καραγκιοζιλικια τα δικα μας με τα λεωφορεια στους δρομους.
Συμφωνα με τον αδερφο μου απετυχαν επειδη ξανα-εκλεισαν. Αυτοι εκλεισαν βαρια 3 μηνες ενω εμεις κλεισαμε ποσο καιρο; χρονο;
οσο εμεις ειχαμε κλειδωθει (και καλα) εκει κυκλοφορουσαν και εργαζοντουσαν. απο κλεισιμο σε κλεισιμο ειχαν την ευκαιρια να διορθωσουν τα οικονομικα του και την ψυχολογια τους. Εδω στην Ελλαδα τα κλειδωσαν ολα χωρις σχεδιο, χωρις σωστη ενημερωση και χωρις να βιδωσουν στο χωμα τους πιθηκους. Τωρα βγαινουν ανθρωποι σαν τον αδερφο μου, που επαναλαμβανω,εχει IQ που ειναι total respect, και υποστηριζει οτι τα lockdown δεν λειτουργουν.
Ελλαδα
πληθυσμος 10.768.565.
κρουσματα 557.239
θανατοι 13.318
Ζαμπια
πληθυσμος 17,351,708
κρουσματα 204.549
θανατοι 3.574
Οπως βλεπεις κανω συγκριση με τριτοκοσμικη χωρα. Αυτο το ατελειωτο και τρυπιο lockdown κουρασε τον κοσμο, εδωσε χρονο στον καθε πιθηκο να γινει επιδιμιωλωγως και να ασκησει πολιτικη με την βλακεια του. Ειχαμε και αυτους που δεν φοραγαν μασκες επειδη θα πεθαιναν και μαλιστα θα ηταν οι πρωτοι που θα πεθαναν στην ιστορια χρησης της μασκας, απο ασφυξια. τοσους πιθηκους δεν εχουν ουτε οι ζουγκλες.
Η Ταιβαν, μολις ακουσε οτι ξεκινησαν παραξενες πνευμονιες στην Κινα, εκλεισαν τα παντα. Εκεινη την περιοδο,στην Ελλαδα και οχι μονο, οι πνευμονιες στην Κινα ηταν στο section με τις παραξενες ειδησεις. Οταν στην Ελλαδα ολοι διασκεδαζαν, εκει (στην Ταιβαν) τα ειχαν κλεισει ηδη ολα (+αεροδρομια). Στην πορεια, οσο στην Ελλαδα επαιζε λουκετο, εκει κυκλοφορουσαν.
Ταιβαν
Πληθυσμος 23.568.378
Κρουσματα 15.926
θανατοι 828
Βεβαια, στην Ελλαδα κανουν συγκρισεις με την Αγγλια και με οποιον ειχε χοντρο προβλημα.

Μια χωρα οπως ειναι η Ταιβαν και μια τριτοκοσμικη χωρα στην Αφρικη, τα πηγαν καλυτερα και διαχειριστηκαν πολυ καλυτερα τα lockdown. Και στην Ταιβαν κυκλοφορουσαν οταν εμεις εδω καιγαμε μασκες.
Στον υπολοιπο πολιτισμενο κοσμο το lockdown δεν λειτουργησε επειδη η Ευρωπη και η Αμερικη εχουν τοσους πιθηκους που δικαιολογημενα, μπορω να πω οτι ζουμε στον πλανητη των πιθηκων.

Αυτες τις μερες ληγει και η εργατικη μου βιζα και τα νευρα μου εχουν τεντωθει τοσο πολυ που ο επομενος που θα περασει απο διπλα μου, χωρις μασκα και θα βηξει στο αμεσως επομενο βημα, θα του χωσω στον πισινο τον ταφο των γονιων του.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Η Ταιβαν, μολις ακουσε οτι ξεκινησαν παραξενες πνευμονιες στην Κινα, εκλεισαν τα παντα. Εκεινη την περιοδο,στην Ελλαδα και οχι μονο, οι πνευμονιες στην Κινα ηταν στο section με τις παραξενες ειδησεις. Οταν στην Ελλαδα ολοι διασκεδαζαν, εκει (στην Ταιβαν) τα ειχαν κλεισει ηδη ολα (+αεροδρομια). Στην πορεια, οσο στην Ελλαδα επαιζε λουκετο, εκει κυκλοφορουσαν.

Exact point.
Προσωπικά θα ήθελα να πω, ότι τον καιρό που ξέσπασε ο ιός στην Κίνα - Νοέμβριο/Δεκέμβριο του 2019 - παρακολουθούσα ειδήσεις από την χώρα σε ξένα ΜΜΕ (με ολιγόλεπτα μάλιστα βιντέακια να πλαισιώνουν τα άρθρα αυτά), και να βρίσκω τον εαυτό μου να αναρωτιέται "-Μα καλά γιατί δεν γίνεται κάποια major αναφορά στα μεγάλα ξένα Μέσα (μην μιλώντας για τα αντίστοιχα Μέσα της χώρας μας την δεδομένη στιγμή)!"
Όσο συνέχιζα να ενημερώνομαι για την κατάσταση στην Κίνα να επιδεινώνεται, πάλι ο κόσμος δεν γνώριζε τίποτα και δεν έδινε σημασία για το τι συμβαίνει έξω από το "σπίτι του" έθνος σφυρίζοντας αδιάφορα το σύνθημα "Ε καλά δεν θα με επηρεάσει κάτι που συμβαίνει αλλού, άρα είμαι καλά και θα είμαι."
Έτσι φτάσαμε όπως είπες και εσύ @lelos kounelos να κάνουμε την ζωή μας μέχρι τον Γενάρη-Φλέβαρη μήνα (όπου τότε δειλά-δειλά ξεκίνησαν οι αναφορές στην δυσχερή επιδημιολογική κατάσταση του Covid-19, στην χώρα και όχι μόνο) χωρίς ειδοποιήσεις, προφυλάξεις κοκ. .
Δεν μπορώ να καταλάβω τι περιμένανε περίπου 3 μήνες μέχρι να πάρουν απόφαση ότι το υγειονομικό επεισόδιο στη Κίνα δεν είναι ένα ακόμη Ασιατικό επεισόδιο Anime και να σκεφτούν σοβαρά να πράξουν.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Έχει πλάκα πάντως η ανάγνωση αυτού του θρεντ από την αρχή. Όπως φαίνεται στα οφφ-τόπικ και ίντερεστινγ θρέντζ, Δεκέμβρη-Γενάρη ήταν στην επικαιρότητα ακόμα η Λιβύη, η Τουρκική επιθετικότητα στο Αιγαίο, η Χ.Α, και ξαφνικά μια ωραία πρωία...

Θα είναι ιστορικό ντοκουμέντο στο μέλλον.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Δεν μπορώ να καταλάβω τι περιμένανε περίπου 3 μήνες μέχρι να πάρουν απόφαση ότι το υγειονομικό επεισόδιο στη Κίνα δεν είναι ένα ακόμη Ασιατικό επεισόδιο Anime και να σκεφτούν σοβαρά να πράξουν.

Τους Ved Buens Ende περιμέναμε να έρθουν για live και μετά να τα κλείσουν όλα. Εγώ περίμενα και Fifth Angel βέβαια, αλλά δυστυχώς δεν προλάβαν να παίξουν...
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Για όποιον δεν το έχει καταλάβει ακόμα και τώρα μετά από τις καραβιές σκανδάλων, απ΄ ευθείας
αναθέσεων και μοίρασμα δημόσιου χρήματος σε φίλους, γνωστούς, MME, μπάτσους, ο Μητσοτάκης
πάει για speed run και δεν ασχολείται με τα side quests. Κοινώς, το μέλημά τους είναι να φάνε όσο
περισσότερα μπορούν, να μοιράσουν/χαρίσουν όσα περισσότερα μπορούν, να γυρίσουν τα εργασιάκα
δεκαετίες πίσω, να μαντρώσουν τόν κόσμος στα μεγάλα αστικά κέντρα, να ισχυροποιήσουν την καταστολή
και να σιγουρετούν ότι δεν θα φύγουν από την εξουσία.​

Τα υπόλοιπα για covid, υγεία, παιδεία και αν θα καταλήξει ο κόσμος στα ψυχοφάρμακα είναι για τους ρομαντικούς.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Top Bottom