What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
5e98785842f07.jpeg
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037

Τελικά μπορεί να υπάρξει αποτελεσματικό εμβόλιο ή παπατζιλικια; Ή θα είναι σαν της γρίπης για τις ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Ας μιλησουμε για λεφτα, με την απλη μεθοδο της τσεπης.

Λεω στην γυναικα μου, στειλε μου μωρη κανενα φραγκο για ντρογκια και γυναικες και μου απαντησε σαν λογιστης του κρατους.
Ηθελε να τσεκαρω την ισοτιμια € με kwacha. Τα $100 εγιναν σχεδον δυο μηνιατικα ενος σχετικα καλου μισθου. Η ισοτιμια δεν εχει καμια σχεση με αυτη που ηξερα οταν γυρισα Ελλαδα. Η αντιστοιχη ισοτιμια σε € ειναι 2.175. μιλαμε οτι τα ξυραφακια και οι κρεμαλες θα μοσχοπουλανε εκει.
Εκλαψε λιγο αλλα επειδη εστειλα μια ντικπικ την επεισα. Το χιουμοριζω λιγο το θεμα γιατι μιλαμε για μια χωρα που δεν παραγει τιποτα και εχω μια ιδεα για τις τιμες στα ραφια που θα παιζουν τωρα. θα ξεθαψουν τον Τσε.

Μπορει να ειμαι αεργος αλλα εχω απαιτησεις και το μηνιατικο το παιρνω, αλλα εγω το ηθελα πριν την ωρα του. Λεφτα ειναι, οχι κοψιδια της ωρας στο ταβερνειο. Λεω λεφτα και μου λενε τα μισθα ειναι την Δευτερα. βαζω μπαταριες στον κλαφτη και λεω λεφτα. Μου εστειλαν $85 για να την παλεψω μεχρι την Δευτερα και ετσι σημερα πηρα 54€ δεφακ!!!!!

Οπως το βλεπω εγω. Καθε οικονομικο τετραγωνο θα εχει εναν δρομο κλειστο, Σε αυτον τον δρομου θα στηνουν εναν μακροστενο τσαντιρι. Εκει θα μπαινουν οι κατοικοι του οικοδομικου τετραγωνου, που δεν ανηκουν σε ευπαθεις ομαδες, για να κολησουν και να αναρρωσουν.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Για να σωθεί ο τουρισμός ουσιαστικά άνοιξαν τα σύνορα στους πάντες.
Μετά απο καιρό θυμήθηκαν να ζητάνε αρνητικά αποτελέσματα εξετάσεων, πράγμα που έπρεπε να γίνει απο την πρώτη στιγμή. Όταν άρχισαν να ζητάνε αρνητικά αποτελέσματα εξετάσεων όμως είχε ήδη πλημμυρίσει η χώρα απο ασυμπτωματικούς φορείς.
Λέγανε σε όλους όσους πέρασαν τα σύνορα και τους είχαν κάνει δειγματοληπτικό τεστ να κάθονται μια μέρα καραντίνα μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα, πράγμα που κανένας δεν εφάρμοσε. Κυνηγούσαν μετά να βρούν τους θετικούς κυρίως βαλκάνιους και τους έβρισκαν να αλωνίζουν σε παραλίες/μπαρ. Μετά τους ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑΝ για ώρες να πάνε σε ξενοδοχείο καραντίνας και αυτοί αρνούνταν πεισματικά για να μην χάσουν τις διακοπές τους, χωρίς καμία αναφορά σε κυρώσεις αν δεν συμμορφώνονταν με τις οδηγίες. Για να μην τους χάσουμε απο πελάτες μη χέσω.
Ταυτόχρονα εμας μας πουλούσαν τσαμπουκά και προσπαθούσαν να μας τρομοκρατήσουν και να μας υπενθυμίσουν την προσωπική ευθύνη που πρέπει να έχουμε (και τα πρόστιμα βεβαίως βεβαίως).
Τώρα πιστεύω οτι και ο τουρισμός θα πάει κατά διαβόλου φέτος, και οτι θα βιώσουμε το πρώτο ουσιατικά κύμα της πανδημίας όπως το βίωσαν οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες. Κατάσταση win-win. Εύγε στους ειδικούς της χώρας.

Βγήκε σεντόνι χεχε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Αυτό που βλέπω είναι ότι παρόλα τα κρούσματα οι νοσηλείες είναι λίγες και όσοι είναι ΜΕΘ ακόμα λιγότεροι, πράγμα που πάει να πει ότι βοηθάει το καλοκαίρι να το περάσει ο ασθενής πιο ήπια, πράγμα που σημαίνει ότι θα κολλήσουμε όλοι τον Αύγουστο και θα πεθάνουμε μετά, κάτι είναι και αυτό... προλαβαίνω να καθαρίσω λίγο το backlog.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Αυτό που βλέπω είναι ότι παρόλα τα κρούσματα οι νοσηλείες είναι λίγες και όσοι είναι ΜΕΘ ακόμα λιγότεροι, πράγμα που πάει να πει ότι βοηθάει το καλοκαίρι να το περάσει ο ασθενής πιο ήπια

Όχι απαραίτητα. Δεν είναι λάθος συλλογισμός, αλλά υπάρχει και η συνισταμένη ότι δεν μπόρεσαν να ανακαλέσουν άδειες. Στην πραγματικότητα πιέζουν τους εργαζόμενους να πάρουν και τη χειμερινή άδεια του 2020.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
μερικα πραγματακια:

- εχω την δοξασία, χωρις εννοειται να μπορω να την στηριξω σε καποιο επιστημονικο δεδομενο, ΚΑΘΑΡΑ ΣΕ ΚΑΦΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ (οπως συνηθιζω εξαλλου) οτι εχει μεταλλαχτει ο ιος με την εννοια οτι "ξεθυμαινει", δηλαδη εχει ηπιοτερα αποτελεσματα. βλεπω λιγοτερους θανατους και σοβαρες παρενεργειες ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ με τον αριθμο των κρουσματων, που (δυστυχως? ευτυχως? δεν ξερω) αυξανονται με μεγαλυτερους ρυθμους απ την ανοιξη π.χ.
το ευτυχως στην παρενθεση πηγαινε στην θεωρια για ανοσια της αγελης. τωρα που εχουμε τοσο μεγαλο δειγμα ασθενων, τι εχει προκυψει? αυτη η εξαπλωση στα κρουσματα που ομως αναρρωνουν, ενισχυει αυτη τη θεωρια? ηταν παπαριά? τελικα θα πεθανουμε ολοι?

- η μεγαλη ηλιθιοτητα (μπορω να βρω κι αλλες λεξεις, αλλα οκ, καταλαβατε) ειναι που απ την πρωτη μερα οι δικοι μας εδω ανακοίνωναν απόλυτο αριθμο κρουσματων, δηλαδη ενα ξερό νουμερο, και οχι αριθμο κρουσματων/αριθμο τεστς. προφανως τωρα εχει ξερω γω διπλασιαστει η τριπλασιαστει ο αριθμος τεστς και πολυ λογικο ειναι να αυξανονται τα κρουσματα σε απολυτες τιμες. το ειπε μαλιστα ο αγαπημενος τσιοδρίνιο προχτες καποια στιγμη, αλλα περασε στο ντουκου. αρα γιατι παλι μας κουνανε το δαχτυλο ετσι αγαρμπα και μαλιστα το τριτο? φοβαμαι οτι ετοιμαζονται πραγματακια χωρις ιδιαιτερο λογο.

- δυστυχως, αυτο που ψιλοέλπιζα και γω οτι η ζεστη θα σκοτωσει το κορωνομαλακιστήρι, αποδειχτηκε λαθος. και απ οτι καταλαβαινω, με τοση εξαπλωση κρουσματων, οντως θα πρεπει να ζησουμε μαζι του για δεκαετιες. θελω να πω, ακομα κι αν βρεθει εμβολιο δυνατο, γαμάτο, υποθετω οτι ειναι τοσα εκατομμυρια οι ασυμπτωματικοι, (εκ των οποιων η συντριπτικη πλειοψηφια ισως να μην κανει ποτέ το τεστ), που σε οποιαδηποτε στιγμη σε οποιαδηποτε χωρα, θα μπορει παλι να ξεκινησει νεο κυμα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
η μεγαλη ηλιθιοτητα (μπορω να βρω κι αλλες λεξεις, αλλα οκ, καταλαβατε)

Σκοπιμότητα. Να μην παραγνωρίζονται οι ευθύνες (ανεξαρτήτως αν συμπτωματικά συνέπεσε με ΝΔούλα και όχι Τσύριζα).
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δεν ξερουμε, ουτε μπορουμε να πουμε υποθετικα πως θα αντιμετωπιζε την κατασταση ο τσυριζα η οποιοδηποτε αλλο κομμα.
βλεπουμε πως τα αντιμετωπιζει η παρουσα κυβερνηση.
τι να κανουμε τωρα? πολλοι εχουν κανει την "αθωα" υποθεση εργασιας ποσο χειροτερα θα ηταν τα πραγματα με συριζα. με επιχειρηματα οπως: ο πολακης, καπνιζει αφού. ας μην το κανουμε κι εμεις, που εχουμε δυο δράμια (που ελεγε κι η γιαγια μου) μυαλό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
με τσυριζα θα είχαμε πεθάνει όλοι με το πρώτο κύμα (τα βλέπω αυτά εδώ να πάνε σούμπιτα στο καφενείο των νεανικών γέρων)
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
πραγματικα ειναι μια συζητηση χωρις καμια ανγκη υπαρξης μιας και ειναι εντελως υποθετικη.
ευτυχως που ειχαμε χαρδαλια και κικίλια κυριως και την σκαπουλαραμε στο πρωτο κυμα.
να δουμε το δευτερο πως θα παει. ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ ΚΙΚΙΛΙΑ ΣΤΟΝ ΜΙΝΙ ΑΝΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ. (y)κραταγε με γαματο τροπο τη μασκουλα του, ειναι γεγονος. ισως και να του πηγαινε, αν την φοραγε.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Εγω σκεφτομαι και θυμαμαι. ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ, repeat. Τι αλλαξε; τι σιχαμα δεν ξαναειδαμε; Ποιος δεν μειωσε συνταξεις; ποιος οργανωσε την κοινωνια; ποιος εβαλε λιθαρακι για ενα καλυτερο μελλον; Ποιος δεν εγινε πρωτοσελιδο για καποιο σκανδαλο; Οι κυβερνησεις αλλαζουν χωρις να αλλαζει τιποτα, μιλαμε για την απολυτη κοινωνικη/πολιτικη αποτυχια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
πραγματικα ειναι μια συζητηση χωρις καμια ανγκη υπαρξης μιας και ειναι εντελως υποθετικη.
ευτυχως που ειχαμε χαρδαλια και κικίλια κυριως και την σκαπουλαραμε στο πρωτο κυμα.
να δουμε το δευτερο πως θα παει. ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ ΚΙΚΙΛΙΑ ΣΤΟΝ ΜΙΝΙ ΑΝΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ. (y)κραταγε με γαματο τροπο τη μασκουλα του, ειναι γεγονος. ισως και να του πηγαινε, αν την φοραγε.
η φάση είναι ευτυχώς είχαμε αυτούς στο πρώτο κύμα και την ίδια στιγμή δυστυχώς έχουμε αυτούς στο δεύτερο κύμα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Για ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ, οι Ιταλοί δίνουν τη λύση:

117299316_10220358795494646_1623872238417175597_n.jpg
Που είναι ο @Chronomancy να τα δει αυτά να γουστάρει; Να πάει με την πανοπλία και πλήρη αρματωσιά για ποτάκι?
 
Top Bottom