What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000

«Τι σημαίνει όμως όταν πεθαίνει ασθενής από κορονοϊό διασωληνωμένος σε νοσοκομείο που δεν διαθέτει ΜΕΘ; Ότι νοσηλεύεται διασωληνωμένος σε κοινό θάλαμο της κλινικής κορονοϊού. Το ίδιο συνέβη και με την 39χρονη. Επιβαρύνθηκε η υγεία της, διασωληνώθηκε και νοσηλευόνταν για μιάμιση ημέρα στη κλινική σε κοινό θάλαμο. Δόθηκε στο ΕΚΑΒ κλίση για διακομιδή σε ΜΕΘ αλλά δεν πρόλαβε να γίνει η διακομιδή της», αναφέρει ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλης Γιαννάκος.



Παίζει και να σωζοταν αν υπήρχε κενή ΜΕΘ με εξειδικευμένα μηχανήματα υποστήριξης για κορονοιο... εικόνες από το μέλλον...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266

«Τι σημαίνει όμως όταν πεθαίνει ασθενής από κορονοϊό διασωληνωμένος σε νοσοκομείο που δεν διαθέτει ΜΕΘ; Ότι νοσηλεύεται διασωληνωμένος σε κοινό θάλαμο της κλινικής κορονοϊού. Το ίδιο συνέβη και με την 39χρονη. Επιβαρύνθηκε η υγεία της, διασωληνώθηκε και νοσηλευόνταν για μιάμιση ημέρα στη κλινική σε κοινό θάλαμο. Δόθηκε στο ΕΚΑΒ κλίση για διακομιδή σε ΜΕΘ αλλά δεν πρόλαβε να γίνει η διακομιδή της», αναφέρει ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλης Γιαννάκος.



Παίζει και να σωζοταν αν υπήρχε κενή ΜΕΘ με εξειδικευμένα μηχανήματα υποστήριξης για κορονοιο... εικόνες από το μέλλον...

Νομίζω ότι το μέλλον θα είναι πολύ πιο ζοφερό από αυτή την εικόνα... απλά δες τους αρνητές "αφυπνισμένους"...

Δεν έχω έτοιμο και το σπίτι στο χωριό να πάω να καραντινιάσω μακριά από όλους...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Εμεις δεν μπορουμε να αναπνευσουμε ελευθερα αλλα καποιοι αλλοι πινουν βρασμενο νερο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Εμεις δεν μπορουμε να αναπνευσουμε ελευθερα αλλα καποιοι αλλοι πινουν βρασμενο νερο.
χμ... όλο και πληθαίνουν οι αναφορές για αυτό το σκατό εκεί στις ΗΠΑ. Πολύ τρομακτικό. Βέβαια εκεί λένε νερό βρύσης και είναι σαν να πίνεις από τον καμπινέ αφού έχεις χέσει...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Είναι μέχρι να στο ιδιωτικοποιήσουν κι εδώ. Μετά δεν θα προλαβαίνεις να κουβαλάς εμφιαλωμένα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Είναι μέχρι να στο ιδιωτικοποιήσουν κι εδώ. Μετά δεν θα προλαβαίνεις να κουβαλάς εμφιαλωμένα
σε αυτό είμαι αντίθετος γενικά, γιατί πολύ απλά δεν είναι ρεύμα/τηλ./ιντερνετ όπου the more the better. Πως θα έχεις πολλούς παρόχους νερού;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Διαφωνώ γιατί καμία από τις υποδομές δεν θα πρέπει να είναι στον έλεγχο ιδιώτη με ότι αυτό επισύρει. Νερό, ρεύμα, τηλέφωνο, φυσικό αέριο θα έπρεπε να είναι στο δημόσιο. Ακόμα και να δεχτώ να μπούμε σε μια λογική καπιταλιστικής διαχείρισης, οι υποδομές δεν πρέπει να φεύγουν από τον αποκλειστικό έλεγχο του δημοσίου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Διαφωνώ γιατί καμία από τις υποδομές δεν θα πρέπει να είναι στον έλεγχο ιδιώτη με ότι αυτό επισύρει. Νερό, ρεύμα, τηλέφωνο, φυσικό αέριο θα έπρεπε να είναι στο δημόσιο. Ακόμα και να δεχτώ να μπούμε σε μια λογική καπιταλιστικής διαχείρισης, οι υποδομές δεν πρέπει να φεύγουν από τον αποκλειστικό έλεγχο του δημοσίου.
Τι εμποδίζει το δημόσιο να έχει την δική του εταιρία, ανταγωνιστική προς τις άλλες εταιρίες που θα παρέχει την ασφάλεια αλλά κέρδη στο δημόσιο ταμείο;
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ξεπούλησαν έτσι τον ΟΤΕ για παράδειγμα, εγώ θα κράταγα το 51% για να είναι το δημόσιο πάντα πλειοψηφία στο μετοχικό συμβούλιο.
Αλλά δεν μπορώ και να μην αναγνωρίσω την απελευθέρωση που έζησα όταν σταμάτησα να πληρώνω τα τοκογλυφικά του ΟΤΕ για να πάω στην HOL με τα μισά λεφτά και καλύτερες υπηρεσίες.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
σε αυτό είμαι αντίθετος γενικά, γιατί πολύ απλά δεν είναι ρεύμα/τηλ./ιντερνετ όπου the more the better. Πως θα έχεις πολλούς παρόχους νερού;

Όπως γίνεται στην Αγγλία: έχεις το "εθνικό πλέγμα" (national grid) τροφοδοσίας (γκάζι, νερό), οι ιδιώτες νοικιάζουν έναντι πινακίου φακής υπερκοστολογόντας την υπηρεσία. Το δημόσιο είναι υπεύθυνο για τις επιδιορθώσεις και μπαίνει μέσα συνήθως, ο κοσμάκης εξακολουθεί να πληρώνει. Το ίδιο και στις μεταφορές ΜΜΜ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Όπως γίνεται στην Αγγλία: έχεις το "εθνικό πλέγμα" (national grid) τροφοδοσίας (γκάζι, νερό), οι ιδιώτες νοικιάζουν έναντι πινακίου φακής υπερκοστολογόντας την υπηρεσία. Το δημόσιο είναι υπεύθυνο για τις επιδιορθώσεις και μπαίνει μέσα συνήθως, ο κοσμάκης εξακολουθεί να πληρώνει. Το ίδιο και στις μεταφορές ΜΜΜ.
κοντρολάρει τις τιμές του νερού όμως; Θέλω να πω αυτό που μπαίνει μέσα περνάει στον καταναλωτή;

Εγώ γενικά θέλω να υπάρχει μια ισορροπία, γιατί έζησα και το κρατικό μονοπώλιο, αλλά βλέπω και την ιδιωτική κοροϊδία που υπάρχει αλλού.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μπαίνουμε στα χωράφια του καφενείου και βγαίνουμε off-topic εδώ αλλά θα πω το εξής, Πέρα από το οικονομικό όφελος του καταναλωτή, που επειδή εγώ είμαι σκράπας στα οικονομικά δεν καταλαβαίνω γιατί το ίδιο κράτος που προωθεί τον ανταγωνισμό για να πέσουν οι τιμές δεν ρίχνει το ίδιο τις τιμές του, πρέπει να δούμε λίγο και το κομμάτι των υποδομών ως υποδομών.

Με τα θέματα ασφάλειας, εξυπηρέτησης αλλά και στρατηγικής σημασίας ως προς το κράτος. Αυτή την περίοδο π.χ. πουλιέται η ΔΕΠΑ. Μετά την πώληση και του ΔΕΣΦΑ λοιπόν το σύνολο της διανομής Φυσικού Αερίου, αυτό το εκρήξιμο αέριο που περνάει ένα μέτρο κάτω από τα πόδια σου δηλαδή (θα έρθει και στο Αίγιο ;)) στην Ελλάδα (το 100%) θα διαχειρίζεται από ιδιωτική εταιρία. Επειδή τυγχάνει αυτός να είναι ο τομέας μου σου λέω ότι δεν με κάνει να νιώθω και πολύ ασφαλής μια τέτοια εξέλιξη. Και μιλάω για ασφάλεια στην καθημερινότητά μου ως άνθρωπος. Δεν ακουμπάω εργασιακά.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Εγώ γενικά θέλω να υπάρχει μια ισορροπία, γιατί έζησα και το κρατικό μονοπώλιο, αλλά βλέπω και την ιδιωτική κοροϊδία που υπάρχει αλλού.
Εσύ και ο Κούλης.... Αν και αυτός έζησε εξορία
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
να ρωτήσω κάτι, θυμάστε τι μας χρέωνε ο ΟΤΕ πριν ανοίξει η αγορά;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
ε ελάτε εκεί τότε
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ο διαχειριστής έχει μείνει κάπου στο 1968 ε; Μόνο για χριστά ήθη δεν έγραψε.
 
Last edited:
Top Bottom