What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,476
Εκανα την κινηση ματ, στον εαυτο μου, να παω προς ψυρρη μερια.
Το σχεδιο καθομαστε εξω και μακρια απο ολους δεν εχει κανενα νοημα.
Ξεχασα να παρω μαζι μου 1,2,3 μασκες για την περιπτωση που χρειαστει, αλλα αφου το σχεδιο ηταν να καθισουμε εξω επειδη ειμαστε φουγαρα δεν επαιξε και κανενας ιδρωτας. Καθισαμε σε ενα απο τα μπαρακι/καφε/εστιατοριο/ξενοδοχειο/ειδη αλιειας/camping της περιοχης. Στην αρχη ηταν κομπλε αλλα μετα απο λιγο, που εσκασαν οι ορδες, συνειδητοποιησαμε οτι δεν υπαρχει κανενα κενο αναμεσα στα τραπεζακια. ο τυπος που καθοταν στο διπλανο τραπεζι. με ενοχλουσε με τον αγκωνα του. Το μεγαλο γλεντι ηταν στο απεναντι μαγαζι, οπου ηταν σαν λεωφορειο. Αν ειχα αυτο το μαγαζι θα ειχα βαλει και χειρολαβες για να κρατιεται ο κοσμος.

Επαιζαν περιπολιες τις ελληνικης αστυνομιας, αλλα περνουσαν απο τα στενακια που δεν εχει μαγαζια. Μη χαλασουμε τον τουρισμο.
Ουτε στον δρομο δεν μπορουσες να περπατησεις. Ολοι πηγαιναν κολητα ο ενας με τον αλλον λες και ηταν ολοι μια μεγαλη παρεα.
Μασκα δεν φοραγε κανενας, πουθενα και για κανενα λογο.
Δεν βγηκα σημερα απο την σπηλια. εχω γυρισει λιγο και σε αλλες περιοχες κρατανε τα βασικα με την αποσταση των τραπεζιων κτλ.
Περασα εξω απο φαγαδικο/δενξερωγωτι μαγαζι και ενω στην εισοδο ειχε χαρτι, μασκα υποχρεωτικα, μεσα ηταν σαν τις σαρδελες και μασκα κανενας.
Παντου ξενοι που τα ειχαν ολα γραμμενα. Φυγαμε πολυ νωριτερα επειδη η κατασταση ηταν πολυ επικινδυνη και δεν το λεω σαν την μαμα του facebook. Αν το ειχανε κανει αυτο στην Αφρικη, ακομα θα τους εδερναν και το λεω κυριολεκτικα. Εκει οταν παιζει επιδημια δερνουν ασχημα, δεν χαριζονται. Τον αλλον τον κακομοιρη τον επιασαν εξω μετα την δυση του ηλιου και τον εβαλαν να πιει υγρα απο φρενα.
αν θελεις, βγες εξω και πες ολα ειναι συνωμοσια για να μας βαλουν τσιπακια. Θα σε πατανε με το Rover για να δουν εαν εχει καλες αναρτησεις.
Πρωτη και τελευταια φορα που εκανα κατι τετοιο και ελπιζω να την γλυτωσα.
θα μας κλειδωσουν, εχω αρχισει να το πιστευω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Τόσο χάλια; Εδώ τουλάχιστον στην εξωτική επαρχεία έχουν μπει σε πρόγραμμα και στα μαγαζιά λιανικής έστω μια μάσκα την φοράνε όλοι.

Στα της εστίασης κάποια μαγαζιά δεν έχουν αποστάσεις στα τραπέζια, αλλά για κάποιον περίεργο λόγο λαμογιάς που δεν ξέρω, κάποια έφαγαν πρόστιμα, κάποια όχι. Αρκετά πάντως είναι σωστά και παρόλο που δεν θα έλεγα ότι νοιώθω ασφάλεια, τουλάχιστον δεν σε χαϊδεύει το διπλανός στην πλάτη...

Αλλά ναι μια χαλαρότητα την βλέπεις γενικά, και από μια άποψη δεν μου κάνει εντύπωση. Βλέπουμε καθημερινά ανθρώπους να έχουν πάθει κάτι αλλά να μην τους γίνεται μάθημα. Οπότε τι περιμένουμε τώρα να αλλάξει στο ρου της ιστορίας και να μάθει από τα λάθη των άλλων πριν το πάθει;

Εγώ απλά περιμένω την καταστροφή πλέον, δεν ταράζομαι, δεν φοβάμαι, είμαι ελεύθερος. Απλά ελπίζω ο πατέρας μου που είναι ομάδα κινδύνου να προσέχει όσο μου λέει ότι προσέχει.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,675
865 ήταν χθές τα κρούσματα, λέτε σήμερα να πιάσουμε το χιλιάρικο;
Πάντως ενώ εδώ στην επαρχία υπάρχει κάποια προσοχή και συμμόρφωση απο τον κόσμο (μασκες κτλ), αν βγεις για καφέ οι καρέκλες είναι τόσο κοντά που μυρίζεις τα χνώτα του διπλανού σου. Τα τραπέζια έχουν την σωστή απόσταση θα σου πει ο μαγαζάτορας αλλά αν πας να κάτσεις σε καρέκλα θα πάρεις αγκαλιά τον διπλανό σου.
Συμπέρασμα: τα τραπέζια δεν πρόκειται να κολλήσουν ποτέ κορονοιό γιατί κρατάνε τις αποστάσεις μεταξύ τους ...... :LOL:



 
Last edited:

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,537
Μία από τα ίδια και στη Μύκονο που πήγα για μπύρες προχθές σε ένα μπαράκι. Φόραγαν μάσκα τουλάχιστον οι σερβιτόροι βέβαια, αυτοί δεν θα κολλήσουν....Τα τραπέζια όπως τα θυμόμουν πρίν τον COVID.
Την ίδια μέρα πήγε η μητέρα μου να πάρει καφέ φορώντας μάσκα από το Μikel και την κοιτούσαν σαν εξωγήινη. Τίγκα το μαγαζί, κανένας καμία μάσκα, καμία απόσταση. Πράγματι η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη. Δουλευόμαστε μεταξύ μας πλέον
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,626
Ηταν γνωστό οτι τα ανακοινωθέντα κρούσματα ήταν ανάλογα με τον αριθμό τέστ που πραγματοποιόντουσαν.
Δεν είναι τυχαίο οτι απο την περασμένη εβδομάδα που βγήκαν σε κυκλοφορία τα rapid test με μισό κόστος απο τα μοριακά, οι αριθμοί που ανακοινώνονται είναι πολύ περισσότεροι.
Αν συνυπολογίσουμε οτι ο φόβος έχει κινητοποιήσει πχ τις εταιρίες/εργοστάσια κλπ να κάνουν τέστ στο προσωπικό τους τότε there you have it.

Συμπέρασμα :
1603358747343.png
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,476
Σημερα πετυχα στον δρομο μια γνωστη, αρνητρια της μασκας. Παραπονεθηκε οτι επειδη εχει την καρδια της δεν μπορει να αναπνευσει με την μασκα. Μου πεταξε το κλασσικο εαν ξερω καποιον που πεθανε απο covid. Δεν ειναι ταλιμπαν, καθησε και με ακουσε χωρις να με διακοψει και δεν το τραβηξε το σχοινι. Πηρε χαρτι απο γιατρο για την μασκα και ειναι η μοναδικη στην δουλεια της που δεν φοραει μασκα.
Μια μερα ξυπνησε και ειχε δεκατα και πηγε στην γιατρο της η οποια την εδιωξε με συνοπτικες διαδικασιες. Δεν την ρωτησα γιατι δεν πηρε τηλεφωνο. Με φανερο εκνευρισμο μου ειπε οτι η γιατρος την εστειλε στο σπιτι της και της ειπε να περιμενει ασθενοφορο, το οποιο εσκασε μυτη το απογευμα και στο νοσοκομειο περιμενε μεχρι 5 το πρωι χωρις ελπιδα για να κανει το τεστ. Εφυγε και πηγε σε ιδιωτικο και εσκασε €150 για να κανει το τεστ. εκλεισε ενα 24ωρο+ αυπνη. Δεν ξερω εαν πρεπει να υποθεσω οτι ο ιδιωτης εστειλε το τεστ στο νοσοκομειο οπου περιμενε μεχρι 5 το πρωι. Αυτο ειναι ερωτημα για τον Πορτοσαλτε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
όλοι αρνητές μέχρι να αρχίσουν τα γκουχ γκουχ και τα 10τα....
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Προσωπικά με ανησυχούν περισσότερο, τα κουσουρια που μπορεί να σου αφήσει ο ιός εάν επιβιώσεις.
Η αλήθεια είναι ότι αυτά είναι ακόμα αχαρτογράφητα νερά. Ο φίλος μου που το πέρασε βαριά δεν φαίνεται να έχει κάτι, αλλά το ότι δεν φαίνεται δεν πάει να πει ότι όλα είναι ΟΚ.
Διάβαζα προχθές για μόνιμη απώλεια ακοής, εγώ είμαι σε μεγάλο βαθμό βαρήκοος, αν αρρωστήσω και μου αφήσει τίποτα μόνιμο απλά και ξεκάθαρα, την έκατσα. Πάω για νοηματική μετά.

Αλλού διάβασα για μόνιμες βλάβες σε άλλα όργανα, δεν θα μου έκανε εντύπωση αφού μιλάμε πρακτικά για έλλειψη οξυγόνου σε όλο τον οργανισμό όταν αρρωστήσεις βαριά με κορώνα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,655
Οι περισσότερες ενδείξεις είναι ότι έπειτα από βαριά λοίμωξη του αναπνευστικού συστήματος από τον κοροναϊό, υπάρχουν πιθανές βλάβες στο καρδιαγγειακό. Θέλει όμως καιρό για να υπάρξει παρατήρηση των συμπτωμάτων και να τα συνδέσουν βάσει ιστορικού (ατομικού και πληθυσμιακού) με τον ιό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας τελικά... όλη μέρα χαμός, αλλά μετά τις 12μιση το βράδυ κολλάει ο ιός μόνο...

In other news, η Σουιδία βρήκε τρόπο να λύσει το συνταξιοδοτικό.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,476
Πολυ χοντρικα
H Σουηδια, με το κρατος προνοιας και γεωγραφικα κοντα στην κομμουνιστικη ρωσια , φωτιζε σαν λαμπακι. Αν δεν σου αρεσει ο καπιταλισμος υπαρχει και αυτη η επιλογη. Εναν λεκε που ειχε η Σουηδια, τον Παλμε, τον καθαρισε στα γρηγορα. Μετα την πτωση του σοβιετικου καθεστωτος, η Σουηδια ηταν περισσοτερο γνωστη για την ΝΟΚΙΑ και τα Husqvarna. τα επιδοματα που εδιναν δεν ακουγοντουσαν και τοσο πολυ.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Νεα μετρα εξαιρετικης μελετης και αναλυσης. Το γεγονος οτι δεν εχουν να καλυψουν(οικονομικα) ενα Lockdown τους κανει να παιρνουν αστεια μετρα η στη καλυτερη μετρα που θα ειχαν αποτελεσμα σε συνδυασμο με αλλα. Ισως αν εκλειναν τα περιπτερα στις 21:00 να ηταν καλυτερα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
882 κρούσματα σήμερα. 15 νεκροί.
"ναι αλλά δεν ξέρω κανέναν"

Εν το μεταξύ κόλλησε και η γυναίκα ενός ξαδερφού της γυναίκας, σε λίγο δεν θα υπάρχει το "δεν ξέρω κανέναν που νόσησε"


Νεα μετρα εξαιρετικης μελετης και αναλυσης. Το γεγονος οτι δεν εχουν να καλυψουν(οικονομικα) ενα Lockdown τους κανει να παιρνουν αστεια μετρα η στη καλυτερη μετρα που θα ειχαν αποτελεσμα σε συνδυασμο με αλλα. Ισως αν εκλειναν τα περιπτερα στις 21:00 να ηταν καλυτερα.
τα οποία δεν τα εποπτεύει και κανένας anyway
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Σουηδια ηταν περισσοτερο γνωστη για την ΝΟΚΙΑ
Σουηδία και ΝΟΚΙΑ στην ίδια πρόταση. σε περιμένουν κάτι φινλανδοί στην γωνία.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,414
Μας εχουν τρελανει με τον ιο. Μου ειπε το Σαββατο ενας γνωστος που ειχαμε βγει οτι τωρα με τις μασκες γιναμε ολοι νιντζα σαν εσενα! Που να ξεραμε οτι τωρα θα μας ελεγαν να βαλουμε μασκες παντου ακομα και στους δρομους και σε εστιατορια. Οπως ειπε ενας φιλος μου αυτα μονο σε ταινιες γινονται! Τρελα ειναι αυτο που ζουμε! Ελπιζω να τελειωσει συντομα ολο αυτο!
 
Top Bottom