What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Δεν την παλεύουν ρε... το πιστεύουν τόσο βαθιά που ακόμα και αν άρχιζαν να πεθαίνουν δίπλα τους δεν θα άλλαζε τίποτα. Ήρθε η ώρα του θα έλεγαν απλά...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
άσχετο, αλλά μιας και είπαμε πιο πριν για την ομάδα αίματος, μπήκα στο τρυπάκι να ανοίξω το προσωπικό μου αρχείο να τσεκάρω.
Ε λοιπόν... βρήκα μέχρι και τα πρώτα μου εμβόλια στο ΠΙΚΠΑ, αλλά ομάδα αίματος δεν γράφει πουθενά...

Ούτε το βιβλιάριο υγείας παιδιού, ούτε κανένα από τα χαρτιά των εξετάσεων από τον στρατό, ούτε οι εξετάσεις που έχω κάνει κατά καιρούς... με απλά λογάκια ούτε εγώ, ούτε κανένας δεν ξέρει τι ομάδα αίματος είμαι.

Και πες οκ εγώ είμαι γκαζμάς, εκεί στο στρατό δεν θα έπρεπε να το γράφουν κάπου να ξέρουν άμα πάθαινα κάτι;


High score σήμερα βλέπω, καραντίνα πότε; Έχω και το Blood and Wine να τελειώσω.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Αν η θεωρια μου ειναι σωστη, κανενας δεν εχει καπου γραμμενη την ομαδα αιματος
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Στον στρατό αναγράφεται στο έντυπο υγείας, έχει και κάτι σκαριφήματα οδοντοστοιχίας εκεί, άλλο που δεν ασχολείται κανείς.
Δεύτερον, αναγράφεται στο νεκροταμπελο
Τρίτον, σε εξετάσεις αίματος. Ορισμένα διαγνωστικά κέντρα/νοσοκομεία την αναγράφουν αυτοβούλως σε άλλες περιπτώσεις την ζητάς.
Τέταρτον, σε κάρτα εθελοντή αιμοδότη.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Αν η θεωρια μου ειναι σωστη, κανενας δεν εχει καπου γραμμενη την ομαδα αιματος
Την έγραφε επάνω στο dog tag (ασημί) που μας έδιναν στο στρατό.
Με είχαν ρωτήσει στο κέντρο όταν είχα παρουσιαστεί και τους είπα
"Α θετικό". Σε φάση ο λόγος μου εγγύηση :)
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Κατά τα άλλα νομίζω ότι έχει και σχετικό πεδίο στην ταυτότητα αλλά θυμάμαι
όταν είχα πάει να βγάλω, ήθελαν εξέταση από ιατρικό κέντρο και η απάντη-
ση του όργανου ήταν του στυλ "ντάξ, χέσε μας με την ομάδα αίματος".
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
α δεν πρόλαβα να βγάλω ταυτότητα εγώ, με πέταξαν όξω, έμαθα κιόλας οτι αν θέλω και ομάδα αίματος πρέπει να κάνω άλλες εξτρά εξετάσεις με το αζημίωτο :D
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Όταν είχα πάει στρατό το '14, κατά την πρόχειρη ιατρική εξέταση την πρώτη ημέρα στο κέντρο τσιμπούσαν το δάχτυλό σου για να βγει μια σταγόνα αίματος, την έβαζαν σε ένα γυάλινο slide μικροσκοπίου, την ψέκαζαν με ένα μυστήριο υγρό και παρατηρούσαν... κάτι, το οποίο και καλά φανέρωνε την ομάδα αίματός σου. ¯\_(ツ)_/¯
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Όταν είχα πάει στρατό το '14, κατά την πρόχειρη ιατρική εξέταση την πρώτη ημέρα στο κέντρο τσιμπούσαν το δάχτυλό σου για να βγει μια σταγόνα αίματος, την έβαζαν σε ένα γυάλινο slide μικροσκοπίου, την ψέκαζαν με ένα μυστήριο υγρό και παρατηρούσαν... κάτι, το οποίο και καλά φανέρωνε την ομάδα αίματός σου. ¯\_(ツ)_/¯

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Τρεις σταγόνες, τρία υγρά.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Στον στρατό δεν με έκαναν καν εξέταση απλά έγραψαν 0+, και το ποιο αστείο που θυμάμαι ήταν ένα παιδί που ήταν τελείως άτριχος από τότε που γεννήθηκε και τον ρωτούσαν με τι χρώμα μαλλιά να τον δηλώσουν
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Αυτό που λέει ο @Hellion μας έκαναν στον στρατό. Μέχρι τότε, δεν το είχα πουθενά γραμμένο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν την παλεύουν ρε... το πιστεύουν τόσο βαθιά που ακόμα και αν άρχιζαν να πεθαίνουν δίπλα τους δεν θα άλλαζε τίποτα. Ήρθε η ώρα του θα έλεγαν απλά...

Έναν τέτοιο είχα χτες στην ουρά στην τράπεζα. 80 χρονών δήλωνε και τόσο έδειχνε, σύμφωνα με τον ίδιο covid μπορεί να υπάρχει αλλά βασικά μια γριπούλα είναι, και άμα κάνεις υγιεινή διατροφή και περπατάς μια ώρα την ημέρα όπως ο ίδιος, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Για τους βαριά άρρωστους και τους νεκρούς, όλοι μα όλοι από κάτι άλλο πέθαναν και γιατροί/κυβερνώντες ή μας δουλεύουν ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Μισές αλήθειες είναι βασικά. Οι περισσότεροι που λογίζονται στις στατιστικές όντως πεθαίνουν από επιπλοκές λόγω COVID-19, όχι απαραίτητα από οξεία λοίμωξη του αναπνευστικού που προκαλεί.

Οι γιατροί ξέρουν τι τους γίνεται, αλλά υπάρχει μεγάλη πίεση τόσο από τις υποστελεχωμένες δομές όσο και από πρωτόκολλα που έχουν προτεραιότητα να κάνουν περικοπές (μεγάλες και πανάριθμες ιστορίες φρίκης από το NHS). Οι πολιτικοί κοιτάζουν πώς θα διαχειριστούν την κρίση που είναι αντικειμενική και επιτυχύνθηκε με τον κορονοϊό, ισορροπώντας μεταξύ πολιτικού κόστους (λολζ) και να τινάξουν την υγεία του κόσμου στον αέρα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Meanwhile, προσωπο που εχει την ιδια ομαδα αιματος με την δικια μου, ορυωταν τηλεφωνικα. Ειναι απο τα ρουφιανακια που μετρανε τραπεζοκαθισματα και αποστασεις. Η εντολη που εχουν ειναι να μην παιρνουν κεφαλια αλλα αυτο που δημιουργησε ηλεκτρικη καταιγιδα στο νευρικο συστημα, ειναι οτι σε ωρες που δεν ελεγχουν, τα καταστηματα εχουν τραπεζια και πανω στα κεφαλια των πελατων.
Σε κατασταση "ντου" ολα ειναι μετρημενα και υπολογισμενα. Αν δεν κανω λαθος, η αντιδημαρχος τους παιρνει τηλεφωνο για να τα μαζεψουν γιατι ψηφοι.
Επαιξε η τηλεφωνικη ερωτηση του ενος εκατομμυριου. αφου ειναι να τους παιρνουμε τηλεφωνο για να τα μαζευουν, ποιος ο λογος να βγαινουμε εξω στους δρομους και να μην την αραζουμε; να τους παιρνουμε τηλεφωνο και να ρωταμε εαν ειναι νομιμοι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Το λινκ ειναι για το τεστ των χιλιαδων $ ή για το εμετικο συστημα υγειας της Αμερικης;
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Σκεφτόμουν να το ποστάρω στο interesting stuff, βασικά πως φουσκώνεις τις τιμές σε βασικά αγαθά. Το ίδιο συμβαίνει σε όλο τον κόσμο απλώς εμείς το πληρώνουμε μέσω φόρων, εισφορών αυτό δεν πάυει να το κάνει υπερκοστολογημένο
 
Top Bottom