What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Και, κακά τα ψέμματα, ελάχιστοι είναι εκείνοι που επιλέγουν την Ιατρική επειδή θέλουν να βοηθήσουν τον κόσμο.

Δεν θελω να πιστευω ρε συ οτι οσοι απο μικρους τους ρωταγαν τι θες να γινεις οταν μεγαλωσεις και απαντουσαν "Γιατρος!" ειχαν στο μυαλο τους την υποσημειωση "Για να γινω πλουσιος!". Δε λεω οτι δεν υπαρχουν και οι μεγαλογιατροι-καρριεριστες, τα καρκινωματα υπαρχουν σε ολους τους τομεις της κοινωνιας.

Επίσης, αναφέρθηκα γενικά στους ελεύθερους επαγγελματίες και δεν εστίασα στον τομέα της Υγείας.
Επειδη ειμαστε στο thread του κορονογιου, εγω εστιαζω στην Υγεια. Αν θες παμε στο καφενε να αναπτυξουμε επιχειρηματα για τους αλλους τομεις της κοινωνιας.

Αυτο που λεω ειναι οτι η γενικευση του οτι ολοι ειναι moneygrabbers, για να υποστηριξεις το επιχειρημα οτι το ειναι ριψοκινδυνη επιλογη ζωης του να γινεις γιατρος, γιαυτο και κατανοεις την επιλογη τους να μην πηγαινουν να βοηθησουν τη κοινωνια οταν τους χρειαζεται, ειναι εωλο. Επισης, πως λεει και ο Εξαδακτυλος πηγαν αρκετοι.


Btw


Τα στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδος, για τις εισπράξεις από τον τουρισμό, σε συνδυασμό με την έκρηξη κρουσμάτων, διασωληνωμένων και θανάτων, αποτελούν κόλαφο για την κυβερνητική πολιτική.


Στο εννεάμηνο Ιανουαρίου – Σεπτεμβρίου εισπράχθηκαν από τον τουρισμό μόλις 3,5 δισ. ευρώ, όταν πέρυσι είχαν εισπραχθεί, 16,1 δισ. ευρώ. Χάθηκαν δηλαδή 12,6 δισ. ευρώ.


Ταυτόχρονα, από τα σχεδόν μηδενικά κρούσματα του Ιουνίου, φτάσαμε σήμερα στα άνω των 3.000 καθημερινά, ενώ το τραγικό είναι η δραματική αύξηση των θανάτων. Μόνο μέσα στον Νοέμβριο έχουμε καταγράψει πάνω από 1.000 θανάτους, με την αναλογία θανάτων ανά ασθενών με Covid-19 να εκτοξεύεται.


Και όλα αυτά έγιναν για την είσπραξη, του ποσού των 3,5 δισ. ευρώ, από τον τουρισμό, για τα οποία, το Κράτος αναγκάζεται να δώσει πολλαπλάσια προκειμένου να στηρίξει τους πληγέντες από την πανδημία, λόγω των lockdown.


edit: Αυτα τα λεει η εφημεριδα με δεδομενο οτι το καλοκαιρι δεν κρυβαμε κρουσματα ετσι; :gap: :gap: :gap: :gap:
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Νομίζω υπεκφεύγεις την ερώτηση με αόριστη γενικολογία. Σεβαστό, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα για το αν ο δημόσιος τομέας είναι άχρηστος.

Όχι, δεν υπεκφεύγω, απλώς έκανα "post reply" στον @tinapeis προτού δω το δικό σου post. Και απαντώ λοιπόν:

Όλοι μας συμφωνούμε ότι η Υγεία είναι το υπέρτατο αγαθό (ίσως μετά το Gaming :Ρ). Πολλές ήταν οι φορές που σκεφτόμασταν να μετακομίσουμε στην επαρχία, αλλά ένα από τα βασικά πράγματα που μας σταματούσε πάντα ήταν τα υποστελεχομένα / ανύπαρκτα νοσοκομεία. Ωστόσο, δεν νομίζω ότι μπορούμε να βγάλουμε εύκολα συμπέρασμα έχοντας ως κριτήριο μια πανδημία. Σε συνθήκες πανδημίας, ακόμα και το καλύτερο σύστημα υγείας (κρατικής ή ιδιωτικής) μπορεί να "γονατίσει". Το θέμα είναι να μην φτάσουμε εκεί, όχι για να μην αποδείξουμε ότι το σύστημα υγείας είναι "λίγο" (που είναι ούτως ή άλλως), αλλά γιατί η πρόληψη είναι το παν, μια αντίληψη που, απ' ό,τι φαίνεται, λίγοι συμμερίζονται (αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία).
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000

DefiniteFearfulGreatdane-small.gif


που ειναι το facepalm emote οταν το χρειαζεσαι!!!!
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925


Δεν νομίζω ότι λέει κάτι περίεργο. Οι ΜΕΘ ήταν και είναι για οποιαδήποτε ασθένεια η "τελευταία πίστα" (σε legendary επίπεδο μάλιστα). Σκοπός είναι να μην φτάσει κάποιος εκεί. Αν φτάσει, τότε οι γιατροί αρχίζουν τα "toss a coin to your witcher".
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Δεν νομίζω ότι λέει κάτι περίεργο. Οι ΜΕΘ ήταν και είναι για οποιαδήποτε ασθένεια η "τελευταία πίστα" (σε legendary επίπεδο μάλιστα). Σκοπός είναι να μην φτάσει κάποιος εκεί. Αν φτάσει, τότε οι γιατροί αρχίζουν τα "toss a coin to your witcher".

"Αξίζει να σημειωθεί ότι ένα από τα προβλήματ που καταγγέλλεται συνεχώς από τους νοσοκομειακούς γιατρούς είναι οι ελλιπώς εξοπλισμένες ΜΕΘ που τους δίνονται, οι Μονάδες Αυξημενης Φροντίδας που «βαφτίζονται» ΜΕΘ, αλλά και πλέον η έλλειψη ΜΕΘ, με την πληρότητα στη Θεσσαλονίκη να αγγίζει το 99%."

Εδώ χρειάζεται και Ποιότητα και ποσότητα και ο ύψιστος αρμόδιος τύπος της κυβέρνησης που είναι ο γεραπετριτης (εξ απορρήτων και επικρατείας), λέει ότι του κατέβει!


Δε φταίμε εμείς, φταίει ο ΠΟΥ, δε φταίμε εμείς φταίει ο Ερμής που ήταν ανάδρομος, δε φταιμε εμείς, φταίτε εσείς!


Εμπρός στο δρόμο που χάραξε η τυρόπιτα χωρίς απόδειξη και οι ιστορίες Τραμπ και μπολσοναρου για τους άλλους που φταίνε για όλα
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Αναφερόμενος προηγουμένως στις ΜΕΘ, εννοούσα τις κανονικές, όχι τις "βαφτισμένες". Εκεί άστο καλύτερα. Το ιδανικό θα ήταν κάθε ΜΕΘ να είναι και από ένα cleanroom, αλλά ποιος το κάνει; Ούτε τα ιδιωτικά...

Επίσης, να ξεκαθαρίσω ότι δεν βγάζω κανέναν απ' έξω. Όλοι έχουν μερίδιο ευθύνης. Παπαριές ακούγαμε, ακούμε και θα ακούμε. Το θέμα είναι ΕΜΕΙΣ τι κάνουμε. Η "ατομική ευθύνη" έχει δαιμονοποιηθεί και αυτό, κατά τη γνώμη μου, είναι το χειρότερο. Φοβάμαι πως η ανευθυνότητα έχει γίνει η νέα επανάσταση/trend πια...
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Έρε και να είχαμε την ικανότητα να ανακατανέμουμε πόρους και προσωπικό, σύμφωνα με τις ανάγκες της κάθε περιόδου τι είχε να γίνει!
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Η "ατομική ευθύνη" έχει δαιμονοποιηθεί και αυτό, κατά τη γνώμη μου, είναι το χειρότερο. Φοβάμαι πως η ανευθυνότητα έχει γίνει η νέα επανάσταση/trend πια...

Ισα ισα, που με μπαιρακι της "ατομικης ευθυνης" μπηκαμε σε μνημονια και χρησιμοποιειται ευρεως απο τους εκαστοτε κυβερνωντες για να πεταξουν το μπαλακι στην εξεδρα μην παιρνοντας ΚΑΜΙΑ ευθυνη οι ιδιοι!

Ποιος θα ξεχασει το "Ολοι μαζι τα φαγαμε" του Παγκαλου (αποσιωποντας τις μιζες/τις κομπινες του ΠΑΣΟΚ και τις ρουσφετιες της ΝΔ που ειχαν φτιαξει ενα κρατικο μηχανισμο βασισμενο στις διευκολυνσεις, που αν δεν επαιρνες τηλεφωνο τον βουλευτη δε μπορουσες να βγαλεις ακρη ουτε για μια υπευθυνη δηλωση)

Ποιος δεν εκνευριστηκε με το δεν παιρνατε αποδειξεις για τις τυροπιτες που ειπε ο παπακωνσταντινου και μας κοπαναγανε τα μισθωμενα ΜΜΕ επι Σαμαρα/Παπαδημου (βγαζοντας λαδι λιστες λαγκαρντ, φοροαπαλλαγες των εφοπλιστων, κουρεμα δημοσιων ταμειων και μυρια αλλα)

Ποιος δεν εφτυσε το μονιτορ οταν ακουγε τον Τσιπρα να λεει μετα το ΟΧΙ του δημοψηφισματος "ειμαστε μεν κυβερνηση αλλα δε μπορουμε να κανουμε τιποτα εναντια στη Τροικα" γιατι δε βγηκατε στους δρομους να υποστηριξετε τις πολιτικες μας.


ΠΑΝΤΑ φταιει η κοινωνια που δεν κανει τιποτα σωστα! ΠΑΝΤΑ φταιμε εμεις ατομικα που ειμαστε αναισθητοι και παρτακηδες.
ΠΟΤΕ δε φταινε αυτοι που τους εμπιστευτηκανε για να παρουν τις σωστες αποφασεις.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
τιναπεις, τι να πω?
διαβαζω τα σαιτς του μπαξμπανι (μιας και βρισκεις με το κυαλι σαιτς που να μην εχει επιχορηγησει ο κυριος πετσας) και αυτο που λες με την κιτρινιλα, δεν το βλεπω. αλλά ειναι οφτοπικ αυτο, στο θρεντ που ειμαστε και δεν συνεχιζω.

οσον αφορα λοιπον τον κοβιντ, τα γενικα αρθρα - εκτιμησεις που εχω βρει στο κουτι πανδωρας και στο ντοκουμεντο, δεν τα εχω βρει αλλου, αυτο εγραψα. αντε να βαλω και το πρες προτζεκτ μεσα. αν μου υποδειξετε αλλα σαιτς με σοβαρα αρθρα για το θεμα, ευχαριστως να τα τσεκαρω.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
οσον αφορα λοιπον τον κοβιντ, τα γενικα αρθρα - εκτιμησεις που εχω βρει στο κουτι πανδωρας και στο ντοκουμεντο, δεν τα εχω βρει αλλου, αυτο εγραψα. αντε να βαλω και το πρες προτζεκτ μεσα. αν μου υποδειξετε αλλα σαιτς με σοβαρα αρθρα για το θεμα, ευχαριστως να τα τσεκαρω.

μονο που ρε συ και τα δυο αρθρα που ποσταρες ηταν reposts...μια ερευνα απο την "Αυγη" και ενα αρθρο-αποψη απο τον Ψυλο του Newsbreak.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το κουτι πανδωρας ειναι news-aggregation website που κανει repost (κλεβει κλικς δλδ) ειδησεις που συμφερει το αφηγημα του απο αλλα σαιτ, ενω το Documento ειναι οντως ερευνητικο σαιτ...κανει ερευνες για να βρει λασπη για διαφορα πραγματα.


Προταση μου;
Να ενημερωνεσαι σφαιρικα απο μερη που ειτε προσπαθουν να δειξουν μια αντικειμενικοτητα, ειτε εχουν και οριτζιναλ αρθρα-ανταποκρισεις και δε μενουν σε αναμεταδοσεις του ΑΜΕ-ΜΠΕ που πλεον ειναι φερεφωνο του Μητσοτακη και του μηχανισμου προπαγανδας του.

πχ εγω κανω ενα σφαιρικο τσεκαρισμα απο news247, press project, nafteboriki, sofokleousin, ERTopen, efsyn, alfavita, left.gr, vima/ethnos, indymedia, odigostoupoliti.eu και βλεπω απο διαφορες πηγες πολλες φορες την ιδια ειδηση χρωματισμενη διαφορετικα.
Οσον αφορα αναλυσεις εμπιστευομαι aljazeera, guardian,bbc και jakobin. Δεν κρυβω οτι συμφωνω αρκετες φορες με τις αναλυσεις του Press Project.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
κατσε βρε τιναπεις να πουμε, αυτο δεν ειναι σφαιρικο τσεκαρισμα. αυτο θελει ωρες για ενα απλο περασμα. :D
επιτρεψε μου να πω, οτι οποιος εχει εμπειρια ελληνικης πολιτικης ζωης για πανω απο 30 χρονια ξερω γω, καταλαβαινει πλεον οπου κι αν διαβασει μια ειδηση τι συμβαινει απο πισω. ναι, ειναι χρησιμο αυτο που λες, να την διαβασεις απο πολλες πηγες, αλλά ειναι και θεμα χρονου πλεον με ολα οσα τρεχουν γυρω μας.
εχουμε και το γκέημι να προλαβουμε, μην ξεχνας.

ωστοσο σημειωσα λινκς, να ξερεις.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ισα ισα, που με μπαιρακι της "ατομικης ευθυνης" μπηκαμε σε μνημονια και χρησιμοποιειται ευρεως απο τους εκαστοτε κυβερνωντες για να πεταξουν το μπαλακι στην εξεδρα μην παιρνοντας ΚΑΜΙΑ ευθυνη οι ιδιοι!

Κάποιοι νομίζουν ότι επειδή η εκάστοτε κυβέρνηση τα κάνει :poop::poop: σε διάφορους τομείς, έχουμε το ελεύθερο να κάνουμε του κεφαλιού μας. Η ανευθυνότητα του κράτους δεν μας απαλλάσσει από τις δικές μας ευθύνες ως πολίτες και ως ανθρώπους.

(Μη μου βάζεις "Χ" ρε συ @tinapeis γιατί το βλέπω και σκιάζομαι... Φοβάμαι να ανοίξω το θρεντ για να διαβάσω την απάντηση... :Ρ)
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
κατσε βρε τιναπεις να πουμε, αυτο δεν ειναι σφαιρικο τσεκαρισμα. αυτο θελει ωρες για ενα απλο περασμα.
Χμμ μηπως βλεπεις τις κεντρικες σελιδες και χαονεσαι; Ειναι σχεδιασμενες ετσι ωστε να σε κρατανε στο σαιτ τους για ωρες! Το μυστικο ειναι οτι καθε ενημερωτικο που σεβεται τον εαυτο του εχει αυτο που λεμε newsroom...μια λιστα με ειδησεις ταξινομημενες χρονολογικα! Ετσι πρεπει να εχεις σαν favorite το newsroom, αντι για την κεντρικη σελιδα που σε λιγωνει με τις σαλτσες.

πχ

Εγω τι κανω, παλια ειχα email newsletters σε συνδιασμο με feeds αλλα δεν το διατηρουν οπως παλια οποτε το αλλαξα...

εχω φακελο News,
μεσα εκει εχω υποφακελο 1-click-news που παταω με το μεσαιο ποντικι στο firefox και μου ανοιγει απευθειας τα 5 κυριοτερα ειδησεογραφικα μου.
Αν μου κεντρισει κατι το ενδιαφερον, εχω αναμεσα σε αλλους υποφακελους εχω εναν που λεει "Δεξια" και εναν που λεει "Αριστερα" και εναν που λεει "Ψιλοανεξαρτητα" οποτε middle click σε καποιο απο αυτα για να δω αν γραφει κατι.

χρονομετρημενα θελει 5 λεπτα για να παρεις μια σφαιρικη ιδεα τι γινεται απο τους τιτλους, τρια τεσσερα λεπτα παραπανω αν ψαξεις κατι που σε ενδιαφερει.



Η ανευθυνότητα του κράτους δεν μας απαλλάσσει από τις δικές μας ευθύνες ως πολίτες και ως ανθρώπους.
Οταν ομως οι κυβερνωντες ηθελημενα και στοχευμενα εχουν σαν πολιτικη να υπερμεγενθυνουν τις ευθυνες μας τοτε πρεπει να αναδεικνυεται και να πολεμαται.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Θα συμφωνησω με το μποτακι. Η ανικανοτητα/ανευθηνοτητα του κρατους δεν απαλλασει τους πολιτες του απο τις ευθηνες γιατι ειναι ευθηνη των πολιτων. Αυτο δεν εχει σχεση με την πλυση εγκεφαλου για την ατομικη ευθηνη αλλα υπαρχει και η ατομικη ευθηνη.
Ολα ειναι κρικοι της ιδιας αλυσιδας. Οποιος ανεχεται τον Πορτοσαλτε στο μικροφωνο εχει ευθηνη και οποιος αναπαραγει οποια ειδηση ψαρευει απο τον μιντιακο βοθρο εχει ευθηνη. Ευθηνη εχει και οποιος καταριεται την στιγμη ενω στην καλπη παθαινει αμνησια γιατι περασμενα ξεχασμενα. ευθηνη φερει και αυτος που δικαιολογει την παραταξη του γιατι ειναι η παραταξη του. Οπως κανουν με την μπαλα. Η ομαδα δεν εχει ποτε ασχημα παιχνιδια, ο διαιτητης φταιει για ολα.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
ευθΥνη γραφεται κουνελεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε, σε παρακαλω καντο εντιτ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σοβαρα ομως, δε διαφωνω στο οτι υπαρχει ευθυνη των πολιτων απεναντι στην κοινωνια. Αυτος ειναι ενας απο τους θεμελιους λιθους καθε κοινωνικης οργανωσης.

Διαφωνω στο να πεφτουμε στο τριπακι που προωθειται, οπου στα κρισιμα κοινωνικα ζητηματα (στα οποια εχει ΑΜΕΣΗ υποχρεωση το κρατος να τα φερει εις περας, τα κανει επιτηδες μανταρα και μας καταστρεφει τη ζωη προωθοντας συγκεκριμενη πολιτικη ατζεντα) αντι να αναγνωριζουμε την υπαιτιοτητα των κυβερνωντων, να υποβαθμιζουμε την κρισιμη συμμετοχη τους σε αυτα που τραβαμε, εχοντας μια μαζοχιστικη εμμονη σε ενα ενιαιο αυτομαστιγωμα στο βωμο της ατομικης ευθυνης, με αποτελεσμα να τη βγαζουν λαδι και να ερχονται να ζητανε και τα ρεστα απο πανω!

ΟΧΙ ρε Παγκαλε ΔΕΝ τα φαγαμε μαζι, αντε και πλυσου!


edit:


"175 γιατροί όλων των ειδικοτήτων συμπλήρωσαν τη σχετική φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος και την στείλαμε στις περιφέρειες. Ένα γραμματικό λάθος ωστόσο, στην πρόταση της υπουργικής απόφασης, ένα κόμμα, εμποδίζει την σύμβαση γιατρών από όλες τις ειδικότητες. Έγινε λάθος. Αυτό απέχει μακράν από το ότι δεν υπήρξε ενδιαφέρον! Δεν μπορώ να ξέρω γιατί ο κυβερνητικός εκπρόσωπος είπε αυτά που είπε! Να ρωτήσετε τον ίδιο τον κ. Πέτσα να σας απαντήσει!"

Αν παρουμε αυτο το παραδειγμα και βαλουμε την εννοια της ατομικης ευθυνης, δε φταιει ο Γεραπετριτης και ο Πετσας, αλλα ΟΛΟΙ οι γιατροι ατομικα που δεν τσεκαραν ενας-ενας το κομμα στην απαντηση της προτασης για την εκδηλωση ενδιαφεροντος



επισης

"Είναι χαρακτηριστικό", είπε ο κ. Καλομενίδης, "πως η ιατρική και επιστημονική κοινότητα αλλά και οι πολίτες, δεν έχουν πρόσβαση σε μια ενιαία βάση δεδομένων, υπάρχει άγνοια δηλαδή, πλην ελαχίστων στην Επιτροπή, για την εξέλιξη της πανδημίας, ούτε υπάρχουν επιστημονικά κριτήρια, που με κλασικές επιστημονικές μεθόδους να έχουν οδηγήσει σε ασφαλή συμπεράσματα. Άρα, ακόμη και όσοι δημοσιολογούν για το πότε η άρση ή ένα νέο lockdown, το πράττουν στη κυριολεξία στον αέρα για λίγα λεπτά δημοσιότητας".
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Κούνελε είσαι εντελώς ανεύθηνος και γράφεις συνεχώς την ευθήνη λάθος; Αν τρελαθεί ο τιναπεις θα είσαι αποκλειστικά υπεύθηνος και θα αναζητήσω τις ευθήνες σου.

Τις οποίες ευθήνες και θα σου αποδώσω καθώς έτσι μου υπαγορεύει η υπευθηνότητα που με διακρίνει. Μην είσαι ευθηνόφοβος.
 
Top Bottom