What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
μα εδώ ακόμα και οι μη ψεκασμένοι κυκλοφορούν χωρίς μάσκες κάποια προστασία γενικότερα, δεν έχει να κάνει με τα πιστεύω αλλά με το "έλα μωρέ τώρα σε εμάς θα συμβεί". Νομίζω σε αυτό δεν μας πιάνει καμία χώρα σε ποσοστά, ίσως η Ιταλία, ούνα φάτσα, ούνα ράτσα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Κι εδώ οι μη ψεκασμενοι κυκλοφορούν χωρίς μάσκα. Η μάσκα σε υπαίθριο χώρο είναι υποχρεωτική μόνον στο κέντρο όπου έχει μαγαζιά κλπ.
Κατά τ' άλλα ποδήλατο-τρεξιμο-περπατημα ότι ώρα θες, όσο θες.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Κι εδώ οι μη ψεκασμενοι κυκλοφορούν χωρίς μάσκα. Η μάσκα σε υπαίθριο χώρο είναι υποχρεωτική μόνον στο κέντρο όπου έχει μαγαζιά κλπ.
Κατά τ' άλλα ποδήλατο-τρεξιμο-περπατημα ότι ώρα θες, όσο θες.
Η μάσκα σε υπαίθριο χώρο είναι υποχρεωτική μόνον στο κέντρο και μόνο όταν τα κρούσματα υπερβαίνουν τα 100 ανα 100000 κατοίκους
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται στην Ελλάδα με τόσο κλείσιμο, τόσα
μέτρα, προστιμα κτλ να παραμένουν ακόμα τόσα υψηλά τα κρούσματα
Διότι τα MMM παραμένουν ασφυκτικά γεμάτα, οι υγειονομικοί κανόνες
στους χώρους εργασίας είναι ανύπαρκτοι, τα νοσοκομεία είναι υποστε-
λέχωμένα και στα σχολεία είναι κοντά 30 παιδιά ανά τμήμα, οι χώροι
αναψυχής υπολειτουργούν και πάει λέγοντας.

Με άλλα λόγια, τα μέτρα που έχουν παρθει ως σήμερα, δεν είχαν ως
στόχο την αντιμετώπιση της πανδημίας. Μόνη εξαίρεση η ολική καρα-
ντίνα το οποίο ήταν φυσιολογικό να ρίξει τα κρούσματα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269

Σε συνεννόηση με την πολιτεία λέει, αλλά η αλήθεια είναι λίγο διαφορετική. Αφού πρακτικά οι φαρμακευτικοί σύλλογοι αποφάσισαν να τερματίσουν την δωρεάν διάθεση (που δεν τους κοστίζει τίποτα) από μόνοι τους.

Φυσικά σπάστικαν που δεν μπορούν να πουλάνε self test αφού τα δίνουν χωρίς κάποιο κέρδος για αυτούς...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Σκέφτονται, λέει, από το επόμενο ΣΚ να ανοίξει η μουσική στην εστίαση και να πάει η απαγόρευση κυκλοφορίας από τις 12μιση στη 1μιση. Θα κλείνουν τα πάντα δηλαδή ίσα-ίσα για ένα 3ωρο και μετά πάλι θα ανοίγουν. #Logic

Νταξ, θα βγαίνουμε έξω ως τις 2, θα κάνουμε ένα μπρεηκ για ένα 3ωράκι σε κάνα σπίτι φίλου με ποτάρες, και μετά τις 5 πάλι έξω για σβήσιμο.

Όχι πως υπάρχουν και έλεγχοι για το οτιδήποτε δηλαδή. Στο ΑΠΘ γίνονται κάθε μέρα πάρτι, και ο κόσμος κυκλοφορεί κανονικά έξω ανεξαρτήτως ωραρίου. Προχθές ήμουν σε ένα παγκάκι με κάτι φίλους και πίναμε μπύρες ως τις 2, πέρασε αστυνομία ΛΙΤΕΡΑΛΙ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ αλλά ούτε που μας κοίταξαν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Κλεινουν τα σχολεια φιλτατε, τυχαιο; Η νεα δημοκρατια στην αριθμοσοφια εχει αποτελεσμα 610 και πυθμενικος αριθμος το 7.
Το 610 ειναι το ετος που ξεκινησε ο Μωμαεθ να κηρυττει την νεα θρησκεια.
Ο Κυριακος Μητσοτακης εχει αποτελεσμα το 1968 που ειναι και το ετος που γεννηθηκε (σοβαρα) και πυθμενικο αριθμο το 6. τυχαιο;
Το 1968 εγινε και το δημοψηφισμα της χουντας, τυχαιο;
Ετσι γινονται και οι συμφωνιες του κρατους, με αριθμοσοφιες και ζαρια.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Κλεινουν τα σχολεια φιλτατε, τυχαιο; Η νεα δημοκρατια στην αριθμοσοφια εχει αποτελεσμα 610 και πυθμενικος αριθμος το 7.
Το 610 ειναι το ετος που ξεκινησε ο Μωμαεθ να κηρυττει την νεα θρησκεια.
Ο Κυριακος Μητσοτακης εχει αποτελεσμα το 1968 που ειναι και το ετος που γεννηθηκε (σοβαρα) και πυθμενικο αριθμο το 6. τυχαιο;
Το 1968 εγινε και το δημοψηφισμα της χουντας, τυχαιο;
Ετσι γινονται και οι συμφωνιες του κρατους, με αριθμοσοφιες και ζαρια.







 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Επειδή δεν έχω καταλάβει, με τη μάσκα τι παίζει (κανονικά); Όταν βγαίνεις για βόλτα, πρέπει να φοράς; Μέσα σε μαγαζιά το ξέρω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Επειδή δεν έχω καταλάβει, με τη μάσκα τι παίζει (κανονικά); Όταν βγαίνεις για βόλτα, πρέπει να φοράς; Μέσα σε μαγαζιά το ξέρω.
αν φοράς φόρμα και έχεις βγει "για τρέξιμο" δεν φοράς... το βρήκαμε το κόλπο καιρό τώρα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ενταξει, δεν το θελω, εχω καιρο να γραψω χεστήριο ποστ, το αποφευγω, αλλα ο κυριος Μαλακας με βγαζει απ τα ρουχα μου (και πιστεψτε με, δεν ειν ωραιο το θεαμα). ακου τωρα τι ειπε στη Βουλη επι λεξει:

"ουδείς το Φθινόπωρο θα μπορεί να απαγορεύσει για παράδειγμα σε έναν επιχειρηματία της εστίασης να πει ότι δέχεται στο μαγαζί του μόνο εμβολιασμένους".

ποσο πουστικη και δειλη τοποθετηση ομως. ναι, κυριε Μαλακα, θα του το απαγορεψει το κουρελοχαρτο (ετσι οπως το χετε κανει) που λεγεται Συνταγμα. κι αν εισαι μαγκας κι εχεις τους αδενες μη βαζεις μπροστα τους καφετζηδες και βγαλε νομο. ο κοινωνικος αυτοματισμος εχει καποια ορια. αιντε να σε δω μανιτσα μου, αιντε.
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
ενταξει, δεν το θελω, εχω καιρο να γραψω χεστήριο ποστ, το αποφευγω, αλλα ο κυριος Μαλακας με βγαζει απ τα ρουχα μου (και πιστεψτε με, δεν ειν ωραιο το θεαμα). ακου τωρα τι ειπε στη Βουλη επι λεξει:

"ουδείς το Φθινόπωρο θα μπορεί να απαγορεύσει για παράδειγμα σε έναν επιχειρηματία της εστίασης να πει ότι δέχεται στο μαγαζί του μόνο εμβολιασμένους".

ποσο πουστικη και δειλη τοποθετηση ομως. ναι, κυριε Μαλακα, θα του το απαγορεψει το κουρελοχαρτο (ετσι οπως το χετε κανει) που λεγεται Συνταγμα. κι αν εισαι μαγκας κι εχεις τους αδενες μη βαζεις μπροστα τους καφετζηδες και βγαλε νομο. ο κοινωνικος αυτοματισμος εχει καποια ορια. αιντε να σε δω μανιτσα μου, αιντε.

Πετάνε το μπαλάκι στους μαγαζάτορες και με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια. Το πρώτο τρυγόνι είναι ότι ο κόσμος δεν θα μισήσει (κι άλλο) την κυβέρνηση αλλά τον μαγαζάτορα (κοινώς, θα φαγωνόμαστε για άλλη μια φορά μεταξύ μας) και το δεύτερο τρυγόνι είναι ότι άμα κάποιο μαγαζί κλείσει λόγω έξαρσης κρουσμάτων στο προσωπικό ή οτιδήποτε άλλο σχετικό με τον ιό, θα κλείσει μεν προσωρινά αλλά αμφιβάλλω αν θα λάβει κρατική αποζημίωση γιατί... he told you so. Ένα είδος ψυχολογικού εκβιασμού δηλαδή. Με αυτή τη δήλωση θέλει να πει ότι από το Φθινόπωρο "you are on your own". Πουστιά πολλαπλών διαστάσεων.

Επίσης, νομίζω (με κάθε επιφύλαξη) πως αν παίξουν το "χαρτί" του κινδύνου της δημόσιας υγείας, δεν καλύπτεσαι από το Σύνταγμα. Ίσα-ίσα που θα πουν κιόλας ότι έχεις συνταγματική υποχρέωση να προστατεύσεις τον χώρο σου, την επιχείρησή σου, να εμβολιαστείς, να, να, nugget... Εύχομαι να μην φτάσουμε ποτέ μέχρι εκεί.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Αν νομιζει ο Μητσοτακης οτι οι καταστηματαρχες θα ζητανε βεβαιωση υγειονομικων φρονιματων σε οσους πανε να πιουν εναν καφε ειναι γελασμενος. Με την ζημια που επαθαν θα βαζουν μεσα και τα φορεια απο τα νοσοκομεια.
Το σημαντικο, για μενα, ειναι η λεξη ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ. αυτη η λεξη σηκωνει σεντονια και κουβερτες πχ Γιατι το Φθινοπωρο με τους περισσοτερους εμβολιασμενους; γιατι οχι αυριο που εχει λιγοτερους; και αλλα πολλα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ελα ντε. δεν μας ειπε πως θα γινεται ο ελεγχος. ευκολακι ομως. οπως δειχναμε το sms η το χαρτι μετακινησης, θα δειχνουμε τωρα το "πιστοποιητικο" εμβολιασμου.
καλα ναι, λελο, δικιο εχεις, εδω οι ερμοι κυνηγανε με το ντουφεκι τον πελάτη, σιγα μην διωχνουν και κοσμο.

εν τω μεταξυ, αν γινει αυτο δεν θ αργησουν καποιοι πονηροι ν ανοιξουν καφε η ποταδικα "μονο γι ανεμβολιαστους". και να γινει κανονικα γκετοποιηση η φαση. θα γελασουμε, οπως και να χει.

σε αλλα νεα, σταματανε τα δωρεαν τεστ απ τα φαρμακεια. μας ειπανε οτι θα τα δινουνε δωρεαν απο αλλα καναλια σε οσους τα δικαιουνται (χιντ, χιντ, κοβονται οι δημοσιοι και οι ιδιωτικοι υπαλληλοι, λενε οι φημες) αλλά δεν μας ειπαν αν θα συνεχισει να ειναι υποχρεωτικη η διενεργεια τους για τους υπολοιπους. καλα, δεν υπαρχει μια στο εκατομμυριο να παει καποιος ν αγορασει (ακουγεται οτι θα χρεωνουν το ενα 6-8 ευρά), απλα θα μας βαζουν να γραφουμε "αρνητικο" στην πλατφορμα και ολα καλα.

λελο, μην σε τρομαζει η λεξη φθινοπωρο. τι περιμενεις δηλαδη? στα εξηγησα ωραια, δεν στα εξηγησα? βαλε το μπακλογκ να ζεσταινεται, ερχεται το 4ο κυμα. η μηπως ειναι το πεμπτο? καλα, οχι οτι εχει και καμια σημασια.
α, και ΚΑΛΗ ΑΝΟΣΙΑ. (ενας να μου το ξαναπει, ενας.)
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
βαλε το μπακλογκ να ζεσταινεται, ερχεται το 4ο κυμα. η μηπως ειναι το πεμπτο? καλα, οχι οτι εχει και καμια σημασια.
Με τον μπονο μου παιζεις;
Ηρθα Ελλαδα με $5Κ τα οποια μετα απο λιγο καιρο εξαφανιστηκαν. Ευτηχως που δεν τα εφαγα σε PC (παραλιγο), επειδη "σε λιγες μερες θα ανοιξουν και θα φυγω". O λογος που δεν πηρα PC ηταν και αυτος, θα φυγω σε λιγο.
Δουλειες αναβληθηκαν, ακυρωθηκαν κτλ και ειχα τους μισοτρελους να φωναζουν οτι η καραντινα ειναι αντισυνταγματικη, εμεις ειμαστε λυκοι και οχι προβατα. Μου τελειωσαν τα χρηματα και ο Μητσοτακης εκανε το ανταμωμα των κοβινταδων στην Ελλαδα.
Ευτηχως εγινε ενα ντιλ και ενω δεν δουλευα, με πληρωναν 2Κ€ μηνιατικο. Το μονο που ειχα να κανω ηταν να παω σε καταστημα με western union. Μπηκα στον πειρασμο να παρω σουπερ high lux, καυτο και ανυπερβλητο pc αλλα σκεφτηκα οτι καλο ειναι να τα κανω μασουρια κατω απο το στρωμα. Καποια στιγμη επαιξαν κρουσματα απο εκει που ερχοταν ο παρας.
Αφου επαιξε καραντινα εκλεισαν και οι εταιριες. παει το μεροκαματο της ξαπλας.
Τωρα πηγαινω με τις αναθυμιασεις της μυρωδιας του χρηματος και περιμενω να στρωσει λιγο η φαση μπας και σκασει μηνυμα με κωδικο για western union.
Επαιξα witcher 3 τοσες πολλες φορες που το ονομα μου ειναι geralt. Το PC μου κουδουναει σαν το καμπανακι στο αρμα του θανατου.
Το μονο που μπορω να παιξω ειναι cossacks και το αδιεξοδο του παλι cossacks? με κανει να παιζω καμενα random maps. οπου δεν φτιαχνω στρατο αλλα απειρους κοζακους χωρικους και κανω ντου με χωριατες. Οι κοζακοι ειναι οι μοναδικοι που ειναι immune στο capture.
Μεχρι τωρα επαιζα συστημα απειροι χωρικοι προς τον εχθρο για να φτασει στο limit για να μην μπορει να φτιαξει στρατο και να εχει μονο χωρικους.
καμενες υποθεσεις.

tl;dr δεν παιζει σαλιο και mood να ασχοληθω. Να φυγω θελω και να μην ξαναγυρισω.

Εχω και το backlog των παιχνιδιων που μου κανει η ζωη. Με παιζει σαν account στο steam και δεν προλαβαινω να παρω ανασα.
Hidden content
You need -1 more posts to view this content
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Ελάτε ρε παιδία! Μην λέτε για ωστικά κύματα λοκνταουν και τέτοια... Σε 2 εβδομάδες φεύγω για τα ξένα
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
απλα θα μας βαζουν να γραφουμε "αρνητικο" στην πλατφορμα και ολα καλα.
Αν οι δηλωσεις στη Εργανη ειναι περισσοτερες απο τα τεστ που φαινονται κατω απο το Αμκα σου, ισως υπαρξει θεμα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
κουνέλο μου, φιλος απο φιλος διαφερει. εσυ ξερεις.
οι απαντησεις σου μπορουν να κυμανθουν απο: "ισα μαρη μαγδαλω, ουτε να μου τα δεις τα goods" εως "οκ, let's. η ζωη ειναι μικρη".

@Eaglos , ναι, φαινονται κατω απ το αμκα αυτα που μοιραζει το γκουβερνο δωρεαν. δεν νομιζω οτι μπορουν/πρεπει να φαινονται τα αγορασμενα. δεν ειναι προσωπικο δεδομενο τα φαρμακα που αγοραζουμε απ το φαρμακειο? μπορει να μ αναγκασει ν αγοραζω τεστς, ειδικα αν εχω εμβολιαστει κιολας? του γιατρου (οχι του φιλου του μπορατσου, άλλου γιατρου) εντελως.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
δεν νομιζω οτι μπορουν/πρεπει να φαινονται τα αγορασμενα. δεν ειναι προσωπικο δεδομενο
τα φαρμακα που αγοραζουμε απ το φαρμακειο? μπορει να μ αναγκασει ν αγοραζω τεστς,
ειδικα αν εχω εμβολιαστει κιολας?
Δεν έχει τύχει να αγοράσω τεστ, ελπίζω να ισχύει αλλά παράλληλα είναι μεγάλη
τρύπα στο όλο σύστημα καθώς ο καθένας μπορεί να σπαμάρει δηλώσεις στην
Εργάνη. Σε φίλο που ζει Αυστρία έχουν μια ηλίθια διαδικασία όπου βγάζεις φω-
τογραφία το τεστ, το ανεβάζεις κάπου, σου βγάζει ένα QR code, το σκανάρεις
και το ανεβάζεις κάπου αλλού οπότε πλεον δέθηκε ο κωδικός του τεστ και κα-
ταχωρήθηκε ως "used"....

Για τα προσωπικά δεδομένα, GDPR κλπ, άστα να πάνε στο διάολο, μην ποντάρεις
τα λεφτά σου εκεί. Το τι ισχύει σε αυτή τη χώρα αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη
ανάλογα με το τι βολεύει το κυβερνητικό αφήγημα.

Αν έχεις εμβολιαστεί πλήρως και έχεις το πιστοποιητικό από τον κτηνίατρο, δεν θα
σου πει κανείς κάτι για τεστ.

Βλέπω σκληρό ροκ μετά το καλοκαίρι καθώς οι κυνέρνησεις θα προσπαθήσουν με
λάθος τρόπους να σπρώξουν τον κόσμο στο εμβόλιο. Πχ θα κάνουν τα στραβά μά-
τια στους μαγαζάτορες όταν θα σου ζητάνε άδεια, δίπλωμα, ταυτότητα, πιστοποιή-
τικό εμβολίου, θα αρχίσουν τις Συνταγματικές εκτροπές με πολίτες δυο κατηγοριών
κλπ. Θεωρώ πως σύντομα θα βγει και σχετική απόφαση από το ευρωπαϊκό συμ-
βούλιο ανθρωπίνων δικαιωμάτων του στυλ "υπό τις παρούσες συνθήκες, ο υποχρε-
ωτικό εμβολιασμός δεν αποτελεί βασανιστήριο" κλπ.

Πείτε σε αυτόν που εφηύρε το "May you live in interesting times" ότι τον ψάχνω...
 
Top Bottom