What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Για ευρωπαΐκα δεδομενα μιλαμε, οχι για ημι-εμπολεμες ζωνες :)
 

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Μην κοιτάτε και ποσταρετε μόνο τις φωτογραφίες των γραφικών που συμμετέχουν στις πορείες και τις διαδηλώσεις. Κατέβηκε κανείς από εσάς σε κάποιες από αυτές να δει με τα ιδια του τα μάτια τι κόσμος κατεβαίνει;
Ναι υπάρχουν και οι γραφικοί με τους σταυρούς και τις παναγίες κτλ, αλλά είναι η συντριπτική μειοψηφία. Απλά τα κανάλια και τα διάφορα sites δείχνουν μόνο φώτο όπως αυτές που ποσταρατε στην προηγούμενη σελίδα με σκοπό να χλευασουν, να μειώσουν και τελικά να φιμώσουν κάθε διαφορετική φωνή.

Ο κόσμος αντιδρά για την μορφή των μέτρων, αλλά και για τον τρόπο με τον οποίο αυτά επιβάλλονται τα τελευταία δυο χρόνια.
Και όχι γιατί τα εμβόλια έχουν μέσα τσιπάκια. Βεβαια τα κανάλια εδείξαν και επικεντρώθηκαν μόνο στα επεισόδια.

Συγγνώμη, αλλά εσάς δεν σας ενοχλεί ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεται όλο αυτό το ζητημα του κορωνοϊού μέσα από τα ΜΜΕ; Δεν σας ενοχλεί η παραπληροφόρηση και η μονόπλευρη καταθεση απόψεων; Δεν σας ενοχλεί η τρομοκρατία που έχουμε φάει τα τελευταία 2 χρόνια; Πέρα από τους Τσιόδρα, Παγώνη, Βασιλακόπουλο, άλλες φωνές δεν υπάρχουν;

Δεν σας έχει περάσει από το μυαλό πως ίσως ο τρόπος που ακολουθούν για την αντιμετώπιση του κορονοϊου,ίσως λέω εγώ να μην είναι ο μοναδικός; Πως ισως να υπάρχουν και άλλοι τρόποι και μεθοδολογίες; Να ακούσουμε και κανέναν άλλον έτσι για αλλάγή.

Η επιβολή επίδειξης πιστοποιητικού δεν σας ενοχλεί; Απλά να θυμήσω πως αρχικά το πιστοποιητικό αυτό προταθηκε μόνο για χρήση εισόδου σε κάποια άλλη χώρα. Σε λίγους μήνες όμως το έχουν επιβάλει για να πας στην δουλειά σου, να μπεις στα πανεπιστήμια, για να πας να πιείς εναν καφέ. Και όλα αυτά δεν σας ενοχλούν;

Το ότι άνθρωποι θα χάσουν τις δουλειές τους δεν σας ενοχλεί; 'Η επειδή δεν ανοικετε ακόμα στην συγκεκριμένη εργασιάκη ομάδα νιώθετε ασφαλείς; Αλλά όταν θα έρθει και η σειρά σας θα καθεστε και θα φωνάζετε μόνοι σας.

Και όποιος νομίζει πως όλα αυτά ως δια μαγείας θα εξαφανιστούν αν και όταν ο ιός εξαφανιστεί ή εξασθενίσει ή αν εμβολιαστεί το 100% του πληθυσμού, απλά κοιμάται ύπνο βαθύ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Το προβλημα ειναι η ανικανοτητα της κυβερνησης και οχι τα μετρα. Καποια απο αυτα τα μετρα υπαρχουν ως μετρο συγκρισης της ανικανοτητας. Υπαρχει και η ατομικη ευθηνη, το εμφανισαν για να πλυνουν τα χερακια τους αλλα υπαρχει.
Αντι να διαμαρτυρονται για εμβολια που σε κανουν να ερωτευτεις απεθαντους και συνωμοτικες μπουρδολογιες, θα επρεπε να απαιτησουν τον τερματισμο της κυβερνησης και αυτο ειναι κατι που δεν διαχωριζει τους εμβολιασμενους με τους αντι-εμβολιαστες. Την εχουν φαει οι μεν και οι δε.
Με επικοινιωνιολογο μπορεις να κερδισεις τις εκλογες, μπορεις να κυβερνησεις αλλα διαολε, δεν μπορεις να χειριστεις εθνικες αναγκες με δηθεν γλωσσα του σωματος και προσεκτικα μαγειρεμενες λεξεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Μην κοιτάτε και ποσταρετε μόνο τις φωτογραφίες των γραφικών που συμμετέχουν στις πορείες και τις διαδηλώσεις. Κατέβηκε κανείς από εσάς σε κάποιες από αυτές να δει με τα ιδια του τα μάτια τι κόσμος κατεβαίνει;
Ναι υπάρχουν και οι γραφικοί με τους σταυρούς και τις παναγίες κτλ, αλλά είναι η συντριπτική μειοψηφία. Απλά τα κανάλια και τα διάφορα sites δείχνουν μόνο φώτο όπως αυτές που ποσταρατε στην προηγούμενη σελίδα με σκοπό να χλευασουν, να μειώσουν και τελικά να φιμώσουν κάθε διαφορετική φωνή.

Ο κόσμος αντιδρά για την μορφή των μέτρων, αλλά και για τον τρόπο με τον οποίο αυτά επιβάλλονται τα τελευταία δυο χρόνια.
Και όχι γιατί τα εμβόλια έχουν μέσα τσιπάκια. Βεβαια τα κανάλια εδείξαν και επικεντρώθηκαν μόνο στα επεισόδια.


Συγγνώμη, αλλά εσάς δεν σας ενοχλεί ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεται όλο αυτό το ζητημα του κορωνοϊού μέσα από τα ΜΜΕ; Δεν σας ενοχλεί η παραπληροφόρηση και η μονόπλευρη καταθεση απόψεων; Δεν σας ενοχλεί η τρομοκρατία που έχουμε φάει τα τελευταία 2 χρόνια; Πέρα από τους Τσιόδρα, Παγώνη, Βασιλακόπουλο, άλλες φωνές δεν υπάρχουν;
Είναι σαν να λες ότι αφού έχουμε αρρωστήσει πριν πάμε στον γιατρό ας ακούσουμε και τις άλλες φωνές που λένε να πιούμε αγιασμό ή να ξεματιαστούμε.
Εμπιστευόμαστε κάποιους που λένε αυτό και αυτό, είμαστε σωστοί; Λάθος; η ιστορία θα το δείξει, αλλά σε αυτή την φάση τα ζυγίσαμε και το κάναμε.

Δεν σας έχει περάσει από το μυαλό πως ίσως ο τρόπος που ακολουθούν για την αντιμετώπιση του κορονοϊου,ίσως λέω εγώ να μην είναι ο μοναδικός; Πως ισως να υπάρχουν και άλλοι τρόποι και μεθοδολογίες; Να ακούσουμε και κανέναν άλλον έτσι για αλλάγή.
Ναι μας πέρασε, είδαμε τον Μπόρις και τους Σουηδούς, δεν δούλεψε.
Είδαμε και την αντίπερα όχθη με τα σουπερ σκληρά lockdown της Αυστραλίας, ούτε αυτό δούλεψε.

Η επιβολή επίδειξης πιστοποιητικού δεν σας ενοχλεί; Απλά να θυμήσω πως αρχικά το πιστοποιητικό αυτό προταθηκε μόνο για χρήση εισόδου σε κάποια άλλη χώρα. Σε λίγους μήνες όμως το έχουν επιβάλει για να πας στην δουλειά σου, να μπεις στα πανεπιστήμια, για να πας να πιείς εναν καφέ. Και όλα αυτά δεν σας ενοχλούν;
Με ενοχλεί που πρέπει να έχω δίπλωμα για να οδηγήσω και ο χειρούργος πτυχίο πριν με ανοίξει; Σαν να λέμε ότι πρέπει να με ενοχλεί αν μου ζητάνε να δείξω το πτυχίο μου σε συνέντευξη όταν δηλώνω στο βιογραφικό πτυχιούχος.


Το ότι άνθρωποι θα χάσουν τις δουλειές τους δεν σας ενοχλεί; 'Η επειδή δεν ανοικετε ακόμα στην συγκεκριμένη εργασιάκη ομάδα νιώθετε ασφαλείς; Αλλά όταν θα έρθει και η σειρά σας θα καθεστε και θα φωνάζετε μόνοι σας.
Με στεναχωρεί, αλλά όπως ο χειρούργος παραπάνω ΠΡΕΠΕΙ να καλύπτει κάποιες προϋποθέσεις για να δουλέψει, έτσι και κάποιοι άλλοι ΠΡΕΠΕΙ να καλύπτουν κάποιες προϋποθέσεις για να δουλέψουν.
Αν το προσωπικό σε χώρους που απαιτούν απόλυτη υγιεινή δεν θέλουν να εφαρμόσουν τους κανόνες υγιεινής προσωπικά βλέπω ότι υπάρχει πρόβλημα. Όπως σταμάτησα να ψωνίζω από χασάπη που δεν φόραγαν μάσκες εν μέσω πανδημίας, γιατί το φτωχό μου το μυαλό μου είπε ότι αν δεν μπορεί να κάνει κάτι τόσο απλό όσο η απλή υφασμάτινη μάσκα που έχει στο πιγούνι, γύρευε τι όργιο βρώμας θα παίζει πίσω στο σφαγείο.

Επίσης αν ο υπάλληλος μου απειλεί την υγεία μου και την υγεία των άλλων, εμ, ναι; δεν τον θέλω στο γραφείο μου;

Και όποιος νομίζει πως όλα αυτά ως δια μαγείας θα εξαφανιστούν αν και όταν ο ιός εξαφανιστεί ή εξασθενίσει ή αν εμβολιαστεί το 100% του πληθυσμού, απλά κοιμάται ύπνο βαθύ.

Κανένας δεν το νομίζει και το πιστεύει αυτό, δεν ξέρω που τις διαβάζετε αυτές τις σαχλαμάρες. Αυτό που θα γίνει είναι να μάθουμε να ζούμε με τον κορονοϊό, όπως ζούμε με την γρίπη. Με εμβόλια και φάρμακα.

Και εμένα με ενοχλεί το υποχρεωτικό της υπόθεσης, αλλά το θεωρώ ως έσχατο μέτρο και με τα δεδομένα που έχουμε ΠΛΕΟΝ, θεωρώ ότι δεν υπάρχει δικαιολογία να μην πάει κάποιος να κάνει το εμβόλιο, αφού κάποιοι θέλουν να κάνουν του κεφαλιού τους, όπως είναι υποχρεωτικό να έχεις δίπλωμα όταν οδηγάς για να μην βάζεις σε κίνδυνο τους άλλους, γίνεται υποχρεωτικό να εμβολιαστείς για να μην βάλεις σε κίνδυνο τους άλλους. Ναι και εγώ φοβόμουν, αλλά και τον οδοντίατρο φοβόμουν, δεν πάει να πει ότι ο φόβος μου έχει βάση.

Και στην τελική τόσα χρόνια είναι υποχρεωτικό να είναι εμβολιασμένα τα παιδιά για να πάνε σχολείο, τώρα σας έπιασε ο πόνος γιατί το είπε ο κάθε συμφεροντολόγος που θέλει να βγάλει από τον πόνο και τον φόβο σας;

 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Από την άλλη τους βολευει και το διαίρει και βασιλεύε που και στην Ελλάδα εδώ που τα λέμε δεν είναι και κάτι δύσκολο να το πετύχεις.
Ημουν 3 βδομάδες κάτω και πραγματικά εμβολιασμένοι και μη ήταν όλοι στα αρχίδια τους
Πόσοι εμβολιασμένοι πιστεύετε κάνουν τεστ προτου πάνε κάπου από την στιγμή που δεν είναι υποχρεωτικό?
Κανείς ή ένα μικρό ποσοστό αλλά κατά τα άλλα "είμαστε ευσυνείδητοι πολίτες οι εμβολιασμένοι".....
Δεν καταλαβαίνω την λογική όπου οι εμβολιασμενοι θα πρέπει να συνεχίσουν να κάνουν τεστ αντιγόνων. Ο εμβολιασμός είναι για την μείωση των συμπτωμάτων που προκαλεί ο συγκεκριμένος ιός σε περίπτωση μόλυνσης. Όχι για να σταματήσει η διάδοσή του.

Μάλιστα αυτό το επιχείρημα το ακούω από πολλούς αρνητές, λες και εμείς είμαστε μαλακες που εμβολιαστηκαμε και πρέπει εξεταζομαστε μην τους κολλήσουμε επειδή είναι περισσότερο ευάλωτοι.

Συμφωνώ μόνο για τα ατομικά μέτρα προστασίας που είναι κυρίως η μάσκα σε κλειστούς χώρους. Εντάξει, όταν πας για καφέ η στην ταβέρνα δεν υπάρχει λογική να την φοράς. Αλλιώς δεν πας καθόλου. Αλλά σε καταστήματα λιανικής και εμπορικούς δρόμους, λαϊκές, ναι εκεί χρειάζεται προκειμένου να μην πάει ο ιός σε κάποιον άλλον και συνεχίζει τον κύκλο του.


Υ.Γ. Δεν σου επιτίθεμαι προσωπικά
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Συζήτηση κάνουμε , δεν υπάρχει θέμα.
Η πρώτη σου παράγραφος είναι επιχείρημα αντιεμβολιαστων επίσης. Σε λέει ο άλλος στην ηλικία μου δεν υπάρχει θέμα γιατί να το κάνω αφού ούτως ή άλλως με εμβόλιο ή μη πάλι κόλλας και μεταδίδεις.

Σαν μέτρο αντιμετώπισης πανδημίας προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να βρίσκεις και να περιορίζεις τους μολυσμένους είτε παρουσιάζουν συμπτώματα είτε όχι. Διαφορετικά κλείνεις τα πάντα τελείως όπως λέει ο κουνελος για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και γεια σας.

@nitro στην Αυστραλία είχαν ανοίξει τα πάντα και γιολαραν χωρίς μάσκες αρκετά νωρίς για αυτό και το πίσω γύρισμα.

Γενικά πιστεύω ότι αν δεν εμφανιστεί μετάλλαξη που να πεθαίνει κόσμος στον δρόμο μεγάλες αλλαγές δεν θα δούμε. Άντε να πουν να πάει το εμβόλιο ανά εξάμηνο
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Συμφωνώντας σε αυτά που είπε ο Ebon Page να προσθέσω ότι οι τύποι κατάφεραν να μην τους εμπιστέυεται άνθρωπος με το να παραμορφώσουν την επιστήμη (είτε αυτό είναι μαθηματικά είτε είναι κανόνες ιατρικής).

Ξαναποστάρω αυτό (που ξαναλέω, είναι επίσημη καρτέλα του ΕΟΔΥ) για να καταλάβετε ένα παράδειγμα παραμόρφωσης στατιστικής και που βγαίνουνε εσφαλμένα συμπεράσματα (για 2 παρεμφερείς σχεδόν λόγους - βρείτε τους).

228013921_2144849569002080_988134660783956308_n.jpg

Δεύτερον το ότι ήθελες κάποια χρόνια να ελέγξεις ένα καινούργιο εμβόλιο για να πάρεις έγκριση και οι αθεόφοβοι δώσανε έγκριση σε ένα εμβόλιο που δεν έχει ελεγχθεί επαρκώς (σε γονιμοποιημένα ποντίκια και επόμενες γενιές π.χ.) , απλά για να πουν «ορίστε, έχει έγκριση από την επιτροπή φαρμάκων, κάντε το».
Και έχεις τον Ξανθόπουλο της Δημοσιογραφίας (Ευαγγελάτο) να λέει «το κανα...δεν βλέπω να βγαλα καμιά ουρά...». Λες και οι τερατόγεννέσεις εμφανίζονται σε 1-2 χρόνια στον δέκτη και όχι σε μελλοντικούς γόνους. Ειρωνεία που την τσιμπάνε μόνο παντελώς στόκοι τηλεθεατές.
Παγώνη να ακούει για 17.000 νεκρούς και να ΜΗΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ - προφανώς, αφού της ταιριάζει το αφήγημα.

Η δυστοπία βαράει κόκκινο.
Εμετός παντού.
 

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
@nitro

Συγγνωμη ρε Νιτρο, αλλά από που πηγάζει το συμπέρασμα πως όποιος έχει διαφορετική άποψη από το κυβερνητικό αφήγημα είναι υπέρμαχος του αγιασμού και του ξεματιάσματος ως μέθοδος αντιμετώπισης ασθενιών; Μην χρησιμοποιείς και εσύ τις ίδιες τακτικές που χρησιμοποιούν τα ΜΜΕ.

Λες πως εμπιστευομαστε κάποιους που λένε αυτό, αλλά η αληθεια είναι πως εμπιστευόμαστε κάποιους που λένε ΜΟΝΟ αυτό, απλά γιατί επι δυο χρόνια δεν ακούγεται τίποτα άλλο. Η πλύση εγκεφάλου και η τρομοκρατια πάει συννεφο.

Και μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Εξισώνεις το δικαίωμα στην εργασία και την παιδεία με το δίπλωμα οδήγησης, δηλαδή έλεος. Προφανώς δεν τα θεωρείς δικαιώματα, αλλά προνόμια. Η επίδειξη πιστοποιητικού για κάθε κοινωνική δραστηριότητα αποτελεί ξεφτίλα και προσβολή της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.

Όπως κάποιος ελεύθερα επέλεξε να προβεί σε μια ιατρική πράξη, ετσι και καποιος άλλος έχει το δικαίωμα να επιλέξει ελεύθερα να μην προβεί σε αυτή.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Καλά το πήγαινες μέχρι εδώ:
Όπως κάποιος ελεύθερα επέλεξε να προβεί σε μια ιατρική πράξη, ετσι και καποιος άλλος έχει το δικαίωμα να επιλέξει ελεύθερα να μην προβεί σε αυτή.

Με αυτή τη λογική λοιπόν, κάποιος που έχει π.χ. ιλαρά ή κόλλησε ανεμοβλογιά, είναι ελεύθερος και έχει το δικαίωμα να μην δεχτεί καμία υπάρχουσα αγωγή και να κυκλοφορεί ελεύθερος στους δρόμους. Όσοι κολλήσουν, κόλλησαν.

Αντιλαμβάνομαι ότι οι περισσότεροι δεν έχουν συλλάβει το μέγεθος του προβλήματος, είτε γιατί νοιώθουν ασφαλείς για τον χ ή ψ λόγο είτε γιατί δεν πιστεύουν ότι ο κορωνοϊός υπάρχει.

Ούτε εγώ πέταξα τη σκούφια μου όταν έκανα και τις δύο δόσεις (στην πρώτη μάλιστα, γονάτισα από τον πυρετό), έχοντας όμως χάσει δικό μου άνθρωπο από τη συγκεκριμένη αρρώστια και έχοντας ανθρώπους κοντινούς με υποκείμενα νοσήματα, τα ζύγισα και το έκανα, όπως και η σύζυγος μου.

Σωστά αυτά που γράφονται για τον κάκιστο χειρισμό της κυβέρνησης και την απουσία σωστής ενημέρωσης του κοινού, αλλά κάπου έχουμε παρεξηγήσει το πόσο ελεύθεροι είμαστε και ποια δικαιώματα έχουμε, όταν οι επιλογές μας αφορούν την υγεία του κοινωνικού συνόλου και όχι τον εαυτό μας αποκλειστικά.

Δικαίωμά σου λοιπόν να μην προβείς στην ιατρική πράξη αυτή, να δεχτείς όμως και τις συνέπειες. Όπως θα έκανε και κάποιος που με ανεμοβλογιά θα έμπαινε σε ένα λεωφορείο.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Όλη η φάση μου θυμίζει ένα παλιό επεισόδιο Law and Order (κάποτε ήταν από τις καλύτερες σειρές έβερ) που οικογένεια Μορμόνων (νομίζω, ή κάποιο αντίστοιχο γκρούπ θρησκοφανατισμένων που δεν πέρναν ούτε ασπιρίνη) ήθελε να στείλει τα παιδιά του σε κρατικό σχολείο ανεμβολίαστα και έγιναν δικαστήρια θέτοντας το δίλλημα "ατομικό δικαίωμα vs ευθύνη απέναντι στο κοινωνικό σύνολο". Λεπτό το ζήτημα, προσωπικά σίγουρα τάσομαι υπέρ της προστασίας του κοινωνικού συνόλου αλλά κατανοώ την πολυπλοκότητα του θέματος (και ο Αϊνστάιν ακόμα είχε γράψει ένα υπέροχο άρθρο σχετικό με την "ατομικότητα" vs "συλογικότητας" στην φύση του ανθρώπου, βέβαια δεν το έθετε σε ιατρικά ζητήματα αλλά πολιτικά)

Άποψης μου (για όσο μετράει) : εμβολιαστείτε μάγκες, μέχρι στιγμής είναι η μόνη λύση. Οι κυβερνήσεις (και ότι συμφέροντα εκφράζουν πρακτικά) δεν περίμεναν μια πανδημία για να μας στερήσουν δικαιώματα, το κάνουν έτσι και αλλιώς από πριν , δεν περίμεναν από πριν κανέναν ιό για να μας στερήσουν μισθούς, συντάξεις, εργασιακά δικαιώματα, υγεία, παιδεία, ποιότητα πληροφόρησης κτλ. Το ότι θα εκμεταλλευτούν κάποιοι τις συγκυρίες είναι γεγονός και άλλη συζήτηση, και σε αυτό εκτιμώ ότι θα πρέπει να διοχετευτεί η δυσαρέσκεια μας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Η αλήθεια είναι ότι με τόσες μπούρδες η κυβέρνηση ηλιθίων έχει βάλει τρικλοποδιά στο όλο εγχείρημα, αλλά ο σκοπός του να μην είσαι πρόβατο της κάθε κυβέρνησης είναι να μην είσαι και πρόβατο του κάθε ψεκασμένου. Όχι να είσαι απλά σε άλλο μαντρί.

@nitro

Συγγνωμη ρε Νιτρο, αλλά από που πηγάζει το συμπέρασμα πως όποιος έχει διαφορετική άποψη από το κυβερνητικό αφήγημα είναι υπέρμαχος του αγιασμού και του ξεματιάσματος ως μέθοδος αντιμετώπισης ασθενιών; Μην χρησιμοποιείς και εσύ τις ίδιες τακτικές που χρησιμοποιούν τα ΜΜΕ.
Σχήμα λόγου, μην κολλάς στον αγιασμό και το ξεμάτιασμα. Όπως το βλέπω εγώ τώρα 2 επιλογές υπάρχουν, εμβόλιο ή όχι εμβόλιο. Έχεις βρει κάποια άλλη επιστημονική μέθοδο αντιμετώπισης του covid να την μοιραστείς μαζί μας; Από όσο ξέρω το μόνο που έχουμε τώρα είναι το εμβόλιο και περιμένουμε και τα φάρμακα. Όπως είπα μόλις τα έχουμε και τα 2, ορίστε όπως είμαστε τόσα χρόνια με την γρίπη θα είμαστε.
Και η γρίπη δεν είναι παιχνίδι, δεν το λέω για να υποβαθμίσω τον ιό. Έχω φτάσει ένα κλικ από το νοσοκομείο από "μια απλή γριπούλα".

Λες πως εμπιστευομαστε κάποιους που λένε αυτό, αλλά η αληθεια είναι πως εμπιστευόμαστε κάποιους που λένε ΜΟΝΟ αυτό, απλά γιατί επι δυο χρόνια δεν ακούγεται τίποτα άλλο. Η πλύση εγκεφάλου και η τρομοκρατια πάει συννεφο.
Δεν ξέρω γιατί αυτόματα πιστεύεις ότι εμπιστεύομαι την κυβέρνηση και μου κάνουν πλύση εγκεφάλου. Εμπιστεύομαι τους 3 γιατρούς που γνωρίζω προσωπικά και προσπαθώ να αντλήσω πληροφορίες από παντού και όχι μόνο τοπικά και με βάση αυτά, σε συνδυασμό με την εμπειρία "εμβόλιο GOOD", "φάρμακο GOOD", κρίνω και επιλέγω.

Η τρομοκρατία πάει σύννεφο γιατί κάποιοι δεν καταλαβαίνουν από PR και κάποιοι άλλοι δεν καταλαβαίνουν ότι δεν είναι αστείο ο covid. Οι πρώτοι βλέπουν τους δεύτερους και επιμένουν στην σαχλαμάρα τους.

Και μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Εξισώνεις το δικαίωμα στην εργασία και την παιδεία με το δίπλωμα οδήγησης, δηλαδή έλεος. Προφανώς δεν τα θεωρείς δικαιώματα, αλλά προνόμια. Η επίδειξη πιστοποιητικού για κάθε κοινωνική δραστηριότητα αποτελεί ξεφτίλα και προσβολή της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.
Υποχρεώσεις δεν έχει ο εργαζόμενος; Δικαίωμα είναι να με εγχειρήσει γιατρός χωρίς πτυχίο; Δικαίωμα του εργαζόμενου είναι να είμαι σε ευπαθή ομάδα ή σε ομάδα που ΔΕΝ μπορεί να εμβολιαστεί και να με κολλήσει γιατρός ή νοσοκόμος και να πεθάνω;
Όταν σε παίρνουν σε μια δουλειά δεν υπάρχουν κριτήρια και δεν έχεις υποχρεώσεις να καλύψεις;
Αν σταματήσεις να τα καλύπτεις γιατί να παραμείνεις; Μάγκας είσαι; Σαν κάτι στραβόξυλα που λένε γιατί τον απέλυσες ρε παλιοφασίστα κωλοαφεντικό και δεν δέχονται ότι δεν έκανε την δουλειά του απλά τα έξηνε.

Για το πιστοποιητικό τώρα, να φανταστώ αν σου ζητήσουν ταυτότητα για επιβεβαίωση της ηλικίας σου (για να σερβίρουν πχ αλκοόλ, κάτι που μου έχει συμβεί πχ *insert mamakithos icon here* ), κάνεις σκηνή για την ανθρώπινη αξιοπρέπειά σου;
Αν σου ζητήσουν δίπλωμα οδήγησης το ίδιο;
Αν σου ζητήσουν πιστοποιητικό γιατρού ότι η απουσία σου από την δουλειά/σχολείο ήταν λόγο ασθενείας;
Αν σου ζητήσουν πιστοποιητικό γιατρού ότι μπορείς να λάβεις μέρος στα αθλήματα που θες και δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας;
Αν σου ζητήσουν πιστοποιητικό εμβολιασμού για να ταξιδέψεις στην υποσαχάρια Αφρική;
Βλέπεις που πάει έτσι;

Μια κοινωνία έχει κανόνες, και δεν διαφωνώ ότι αρκετά συχνά κάποιοι μπορεί να είναι αυθαίρετοι και πρέπει να τους αλλάξουμε, αλλά όταν ένας κανόνας έχει μια λογική και δημιουργήθηκε για να προστατέψει το κοινωνικό σύνολο, απέναντι στην άγνοια ή στην ανικανότητα μέρος του συνόλου να προστατέψει τον εαυτό του, βάζοντας παράλληλα σε κίνδυνο και του υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο, ε ναι πρέπει να υπάρχει.
Να τον ξεψαχνίσουμε αν είναι σωστός, αλλά όχι και να κάνουμε σαν να μην ζούμε σε μια κοινωνία που υπάρχει και στέκεται λόγο των κανονισμών που έχει ορίσει για τον εαυτό της και ο καθένας κάνει ότι γουστάρει γιατί έχει μόνο δικαιώματα...

Όπως κάποιος ελεύθερα επέλεξε να προβεί σε μια ιατρική πράξη, ετσι και καποιος άλλος έχει το δικαίωμα να επιλέξει ελεύθερα να μην προβεί σε αυτή.

Νομίζω το κάλυψε ο @Sephir αυτό πολύ καλύτερα από ότι θα μπορούσα εγώ. Απλό είναι, έχεις δικαιώματα, έχεις και υποχρεώσεις.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Μην κοιτάτε και ποσταρετε μόνο τις φωτογραφίες των γραφικών που συμμετέχουν στις πορείες και τις διαδηλώσεις. Κατέβηκε κανείς από εσάς σε κάποιες από αυτές να δει με τα ιδια του τα μάτια τι κόσμος κατεβαίνει;
Ναι υπάρχουν και οι γραφικοί με τους σταυρούς και τις παναγίες κτλ, αλλά είναι η συντριπτική μειοψηφία. Απλά τα κανάλια και τα διάφορα sites δείχνουν μόνο φώτο όπως αυτές που ποσταρατε στην προηγούμενη σελίδα με σκοπό να χλευασουν, να μειώσουν και τελικά να φιμώσουν κάθε διαφορετική φωνή.

Ο κόσμος αντιδρά για την μορφή των μέτρων, αλλά και για τον τρόπο με τον οποίο αυτά επιβάλλονται τα τελευταία δυο χρόνια.
Και όχι γιατί τα εμβόλια έχουν μέσα τσιπάκια. Βεβαια τα κανάλια εδείξαν και επικεντρώθηκαν μόνο στα επεισόδια.

Συγγνώμη, αλλά εσάς δεν σας ενοχλεί ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεται όλο αυτό το ζητημα του κορωνοϊού μέσα από τα ΜΜΕ; Δεν σας ενοχλεί η παραπληροφόρηση και η μονόπλευρη καταθεση απόψεων; Δεν σας ενοχλεί η τρομοκρατία που έχουμε φάει τα τελευταία 2 χρόνια; Πέρα από τους Τσιόδρα, Παγώνη, Βασιλακόπουλο, άλλες φωνές δεν υπάρχουν;

Δεν σας έχει περάσει από το μυαλό πως ίσως ο τρόπος που ακολουθούν για την αντιμετώπιση του κορονοϊου,ίσως λέω εγώ να μην είναι ο μοναδικός; Πως ισως να υπάρχουν και άλλοι τρόποι και μεθοδολογίες; Να ακούσουμε και κανέναν άλλον έτσι για αλλάγή.

Η επιβολή επίδειξης πιστοποιητικού δεν σας ενοχλεί; Απλά να θυμήσω πως αρχικά το πιστοποιητικό αυτό προταθηκε μόνο για χρήση εισόδου σε κάποια άλλη χώρα. Σε λίγους μήνες όμως το έχουν επιβάλει για να πας στην δουλειά σου, να μπεις στα πανεπιστήμια, για να πας να πιείς εναν καφέ. Και όλα αυτά δεν σας ενοχλούν;

Το ότι άνθρωποι θα χάσουν τις δουλειές τους δεν σας ενοχλεί; 'Η επειδή δεν ανοικετε ακόμα στην συγκεκριμένη εργασιάκη ομάδα νιώθετε ασφαλείς; Αλλά όταν θα έρθει και η σειρά σας θα καθεστε και θα φωνάζετε μόνοι σας.

Και όποιος νομίζει πως όλα αυτά ως δια μαγείας θα εξαφανιστούν αν και όταν ο ιός εξαφανιστεί ή εξασθενίσει ή αν εμβολιαστεί το 100% του πληθυσμού, απλά κοιμάται ύπνο βαθύ.

Η άποψή μου είναι ότι πολύς κόσμος κάνει το λάθος να συνδέει άρρηκτα το μήνυμα με τον φορέα του και αυτό πολλές φορές οδηγεί σε εσφαλμένο τρόπο αξιολόγησης μιας κατάστασης. Συμμερίζομαι απόλυτα την δυσπιστία σου προς τις κυβερνήσεις και τα ΜΜΕ και για μένα όταν οι συγκεκριμένες πηγές μεταδίδουν τo Α μήνυμα, η σωστή αντίδραση ενός πολίτη θα πρέπει να είναι "μου λένε το Α, πρέπει να το διασταυρώσω και από άλλες πηγές για να δω αν ισχύει και σε ποιο βαθμό".

Το τεράστιο πρόβλημα ξεκινά όταν κάποιος λαμβάνει την πηγή του μηνύματος ως απόλυτη και κατηγορηματική απόδειξη σχετικά με την εγκυρότητά του. Δηλαδή: "Μου λένε το Α άρα ισχύει το Α" και "μου λένε το Α άρα ισχύει το Β". Και τα δύο είναι πολύ επικίνδυνα, το δεύτερο ειδικά είναι δηλητηριώδες και η γενεσιουργός αιτία πολλών από τις θεωρίες συνωμοσίας που βλέπουμε κατά καιρούς. Κατά συνέπεια πολύς κόσμος δεν εξετάζει καν την πιθανότητα το μήνυμα που εκπέμπεται για τους λάθος λόγους (π.χ. η κυβέρνηση να θέλει εμβολιασμούς για να μην πληρώνει επιδόματα και χάνει έσοδα στα lockdowns) να είναι εντέλει αληθές και για τους σωστούς λόγους (την προστασία της δημόσιας υγείας).
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Το θέμα με τα προσωπικά δεδομένα είναι άλλο τεράστιο κεφάλαιο.
Εκτός κορονοιου πχ στην Ελλάδα ξέρω μεγάλη ιδιωτική εταιρεία τροφίμων που πραγματικά ξεσκίζει τους εργαζόμενους στο θέμα εξετάσεων και ελέγχου υγείας, ενώ πχ Γερμανία που είμαι, λόγω προσωπικών δεδομένων δεν φέρνεις εξετάσεις στον εργοδότη αλλά η ευθύνη βαραίνει εσένα αν έχεις κάποια αρρώστια να μην πας στην δουλειά, και φυσικά χαρτί παίρνεις πολύ εύκολα από γιατρό.
Το παράδειγμα με το δίπλωμα είναι ατυχές μιας και το δείχνεις μόνο σε υπάλληλο του κράτους.
Και με την ταυτότητα πολλά παίζουν που είναι στο όριο του νόμιμου.

Στο θέμα μας τώρα, υπάρχει το ρητό "when you abandon freedom to achieve security, you lose both and deserve neither"
Αλλά με τόση ανευθυνότητα που υπάρχει τα πράγματα περιπλέκονται...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
ναι το ξέρω το ρητό, ας είναι καλά το Civ4, αλλά το θέμα είναι όπως είπα, να μην νομίζουμε ότι δεν έχουμε υποχρεώσεις και μόνο δικαιώματα, γιατί ακριβώς εκεί χάνουμε την μπάλα.

Και είπα πάλι, ότι ναι πρέπει να ελέγχουμε τους κανόνες που πάνε να μας ελέγξουν, όχι να τα δεχόμαστε όλα αμάσητα.

Αλλά στο θέμα μας, έχουμε έναν ιό, και έχουμε μια ίσως, μέτρια λύση που αναπόφευκτα έχει και κάποια αρνητικά και ελπίζουμε σε μια ακόμα (φάρμακα) για να αποδεχτούμε την νέα πραγματικότητα και έναν ακόμα φονικό ιό που θα έχουμε δαμάσει και θα ζούμε μαζί του.
Όπως κάναμε με την γρίπη, όπως κάναμε με την πολιομυελίτιδα όπως κάναμε με άλλες αρρώστιες στο παρελθόν.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Από την αρχή της πανδημίας έχουν πέσει άπειρα λεφτά στην έρευνα και έχουν σχηματιστεί πολλές νέες ερευνητικές ομάδες, οπότε είναι και λογικό να βγαίνουν γρηγορότερα τα όποια αποτελέσματα ερευνών και να κυκλοφορήσουν και τα εμβόλια γρηγορότερα. Ας το έχουμε κι αυτό υπόψιν σε συνάρτηση με το επιχείρημα "βγήκαν όλα τόσο γρήγορα" κτλ.

Αντεπιχειρήματα του στυλ "οι φαρμακοβιομηχανίες θέλουν να τα τσεπώσουν οπότε κυκλοφόρησαν ατεστάριστο φιδόλαδο για εμβόλια" προσωπικά τα θεωρώ αστεία και επιπέδου DPG. Μπορεί ο έλεγχος να μην είναι ο υπερενδελεχής λόγω χρονικής πίεσης της πανδημίας, αλλά το να κυκλοφορούν οι σατανικές φαρμακοβιομηχανίες τα εμβόλια επίτηδες ελλατωματικά τρίβοντας τα χέρια τους, παραπάει θεωρώ. Δεν λειτουργεί έτσι ακριβώς η φάση.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
O Sars και η οικογενεια της γριπης ειναι πραγματα παρα πολυ γνωστα στους επιστημονες. Μετα την επιδημια του Η1Ν1 ειχαν ξεκινησει ερευνες για εμβολια αλλα σταματησαν επειδη οι κυβερνησεις θεωρησαν οτι δεν ειναι σωστο να σπαταλανε λεφτα για γριπουλες.
Οι επιστημονες λενε οτι ο Η1Ν1 θα επιστρεψει ανελεητος αλλα τοτε, οπως και σημερα, εχουν φαει mute.
Για τον covid

Εχω ξαναπει, αυτη η επιδημια ηρθε για να μας πει ποσο ανικανες ειναι οι κυβερνησεις, οι κοινωνιες και ποιες ειναι οι πραγματικες προτεραιοτητες. Για τον Κυργιακο, προτεραιοτητα ειναι να ερθουν οι τουριστες, να μην γκρινιαζουν οι μεγαλοξενοδοχοι, τα τουριστικα γραφεια και οι μπαστουνοβλαχοι με τα rooms to let στην Μυκονο.
Εαν ολοι αυτοι ειχαν ως προτεραιοτοτητα την ασφαλεια της κοινωνιας, δεν θα φταναμε στα εμβολια, δεν θα ειχαμε τοση ανοησια να μας βασανιζει την λογικη και θα ειχαμε ξεμπλεξει.
Τα εμβολια mRNA δεν ειναι και τοσο καινουργια και η επιστημη πισω απο την παρασκευη τους υπαρχει εδω και δεκαετιες.
Οσοι δεν φορανε μασκα και δεν θελουν εμβολιο και ακομα χειροτερα, παροτρυνουν τους αλλους να μην το κανουν, δινουν κερδος στις φαρμακοβιομηχανιες, σε οσους εφοδιαζουν νοσοκομεια και σε οσους πουλανε βιταμινες. η ειρωνια ειναι οτι νομιζουν το αντιθετο.


Ο εμβολιασμενος μπορει να αρρωστησει αλλα αυτο δεν ειναι σιγουρο, μπορει και να μην κολησει, σε αντιθεση με τον ανεμβολιαστο.
Ο εμβολιασμενος μπορει να αρρωστησει αλλα ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει στο νοσοκομειο σε αντιθεση με τον εμβολιασμενο, που εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να βρεθει στο νοσοκομειο και να στερησει ιατρικους πορους σε καποιον που εχει μια αλλη παθηση.
Δεν μπορουμε να κανουμε ολα τα νοσοκομεια για covid. Μεχρι πριν λιγους μηνες ακουγαμε οτι τα νοσοκομεια ειναι αδεια και οτι οι ασθενεις δεν ειναι ασθενεις αλλα ηθοποιοι που παριστανουν τους αρρωστους, γιαυτο και δεν αφηναν τον κοσμο να παει να δει τους ασθενεις;
Εχουμε ακουσει τοσες βλακειες και ακομα υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν αυτους που ελεγαν αυτες τις βλακειες.

Δεν μπορουμε να λεμε οτι επειδη τα εμβολια ειναι πειραματικα, σε 3-5-7 χρονια θα πεθανουμε απο καρκινο. Ειναι εναντια στην λογικη.
Αφου οπως λες ειναι πειραματικα, απο που εβγαλες ερευνητικο αποτελεσμα; Και το εμβολιο της Ισπανικη γριπης, μπαμ μπαμ βγηκε.
και τα φαρμακα που καταπινουν οι πολλοι, καθε μερα, που περασαν πολλα χρονια πριν μπουν στα φαρμακεια, στις παρενεργειες αναγραφουν μεχρι και θανατο, αλλα τα καταπινουν μια χαρα. δεν μιλαω για φαρμακα που ειναι για ανθρωπους που ζουν δεν ζουν, μιλαω για φαρμακα οπως πχ για την ακμη. Με την ακμη που δεν κολαει, παιρνουμε φαρμακα, με τον covid που μπορει να κολησουμε πολλους και να πεθανουν πολλοι απο αυτους, δεν θελουμε ουτε μασκα. ουτε οι πιθηκοι δεν εχουν τετοια λογικη.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει ελευθερια στον κοσμο οπου μπορεις να θετεις τους αλλους σε κινδυνο. Οποιος δεν θελει να εμβολιαστει, θα πρεπει να καθισει σπιτι του, οπως καθομαι κι εγω και αυτο δεν ειναι χουντα αλλα κοινη λογικη. Αν αρρωστησω ελαφρα αλλα κολησω εναν γνωστο μου που για λογο ΑΒΨ δεν εκανε εμβολιο και πεθανει, τι θα πω μετα; οτι ηταν θυσια στον βωμο της ελευθεριας; παραπλευρη απωλεια; ας ειχε κανει το εμβολιο; πεθανε αλλα αν εκανε το εμβολιο παλι θα πεθαινε αρα δεν ειχε λαδι το καντηλακι του;

Καποια πραγματα κινουνται, αν πανε προς την σωστη κατευθηνση, θα παω να κανω το εμβολιο και μολις θα ειμαι ετοιμος θα φυγω.
Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να ταξιδεψω χωρις να εχω κανει το τσιμπημα, ακομα και αν εχω το δικαιωμα να ταξιδεψω χωρις εμβολιο.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Τα εμβολια mRNA δεν ειναι και τοσο καινουργια και η επιστημη πισω απο την παρασκευη τους υπαρχει εδω και δεκαετιες.
Οσοι δεν φορανε μασκα και δεν θελουν εμβολιο και ακομα χειροτερα, παροτρυνουν τους αλλους να μην το κανουν, δινουν κερδος στις φαρμακοβιομηχανιες, σε οσους εφοδιαζουν νοσοκομεια και σε οσους πουλανε βιταμινες. η ειρωνια ειναι οτι νομιζουν το αντιθετο.


Ο εμβολιασμενος μπορει να αρρωστησει αλλα αυτο δεν ειναι σιγουρο, μπορει και να μην κολησει, σε αντιθεση με τον ανεμβολιαστο.
Ο εμβολιασμενος μπορει να αρρωστησει αλλα ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει στο νοσοκομειο σε αντιθεση με τον εμβολιασμενο, που εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να βρεθει στο νοσοκομειο και να στερησει ιατρικους πορους σε καποιον που εχει μια αλλη παθηση.
Δεν μπορουμε να κανουμε ολα τα νοσοκομεια για covid. Μεχρι πριν λιγους μηνες ακουγαμε οτι τα νοσοκομεια ειναι αδεια και οτι οι ασθενεις δεν ειναι ασθενεις αλλα ηθοποιοι που παριστανουν τους αρρωστους, γιαυτο και δεν αφηναν τον κοσμο να παει να δει τους ασθενεις;
Εχουμε ακουσει τοσες βλακειες και ακομα υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν αυτους που ελεγαν αυτες τις βλακειες.

Δεν μπορουμε να λεμε οτι επειδη τα εμβολια ειναι πειραματικα, σε 3-5-7 χρονια θα πεθανουμε απο καρκινο. Ειναι εναντια στην λογικη.
Αφου οπως λες ειναι πειραματικα, απο που εβγαλες ερευνητικο αποτελεσμα; Και το εμβολιο της Ισπανικη γριπης, μπαμ μπαμ βγηκε.
και τα φαρμακα που καταπινουν οι πολλοι, καθε μερα, που περασαν πολλα χρονια πριν μπουν στα φαρμακεια, στις παρενεργειες αναγραφουν μεχρι και θανατο, αλλα τα καταπινουν μια χαρα. δεν μιλαω για φαρμακα που ειναι για ανθρωπους που ζουν δεν ζουν, μιλαω για φαρμακα οπως πχ για την ακμη. Με την ακμη που δεν κολαει, παιρνουμε φαρμακα, με τον covid που μπορει να κολησουμε πολλους και να πεθανουν πολλοι απο αυτους, δεν θελουμε ουτε μασκα. ουτε οι πιθηκοι δεν εχουν τετοια λογικη.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει ελευθερια στον κοσμο οπου μπορεις να θετεις τους αλλους σε κινδυνο. Οποιος δεν θελει να εμβολιαστει, θα πρεπει να καθισει σπιτι του, οπως καθομαι κι εγω και αυτο δεν ειναι χουντα αλλα κοινη λογικη. Αν αρρωστησω ελαφρα αλλα κολησω εναν γνωστο μου που για λογο ΑΒΨ δεν εκανε εμβολιο και πεθανει, τι θα πω μετα; οτι ηταν θυσια στον βωμο της ελευθεριας; παραπλευρη απωλεια; ας ειχε κανει το εμβολιο; πεθανε αλλα αν εκανε το εμβολιο παλι θα πεθαινε αρα δεν ειχε λαδι το καντηλακι του;

Καποια πραγματα κινουνται, αν πανε προς την σωστη κατευθηνση, θα παω να κανω το εμβολιο και μολις θα ειμαι ετοιμος θα φυγω.
Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να ταξιδεψω χωρις να εχω κανει το τσιμπημα, ακομα και αν εχω το δικαιωμα να ταξιδεψω χωρις εμβολιο.


Έχω μερικές ενστάσεις και επειδή βαριέμαι να σπάω τα quotes θα τα αριθμήσω:

1) H επιστήμη πίσω από τα mRNA υπάρχει εδώ και δεκαετίες. Αποτύχαν όμως να βρουν τις πρώτες βραχυπρόθεσμες επιπλοκές που προκαλούσε καθένα από τα 2 αυτά εμβόλια. Τα άλλα 2 (Astrazeneca + Johnson) είχαν περισσότερες. Το αστείο όμως είναι ότι σε 40.000 άτομα δεν βρήκαν υποτίθεται παρενέργειες (για κάθε μάρκα εμβολίου)... Τις προσέθεταν μετά μία μία....
Θέλω να πω ότι το ότι η «τάδε επιστήμη υπάρχει για δεκαετίες, οπότε όλα καλά» δεν είναι απαραίτητη συνθήκη για να βγει ένα σωστό προιόν. Και η θεωρία της επιστήμης για την Κρούση ή για την Θερμοδυναμική/Μηχανική υπάρχει αιώνες, αλλά βλέπουμε να γίνονται ανακλήσεις σε διάφορα αμάξια λόγω εσφαλμένου σχεδιασμού.

2) Τι πάει να πει «ο εμβολιασμένος μπορεί και να μην κολλήσει»;
Δηλαδή άμα πάει ένας που βρίσκεται στο έβερεστ της νόσου και βήξει σε έναν εμβολιασμένο, δεν θα πάρει τον ιό μέσα του;
Και στην τελική πως ορίζουμε το «δεν θα κολλήσει»; Δεν θα εμφανίσει συμπτώματα; Πως θα ξέρουμε αν κάποιος πέρασε τον ιό αν ήταν ασυμπτωματικός; Αυτός γιατί να μην θεωρείται ότι «δεν κόλλησε»;
Επίσης πάλι κάνουμε αυτήν την ωραία χωρίστρα σε «Ανεμβολίαστους» και «Εμβολιασμένους». Ο Ανεμβολίαστος που πέρασε τον ιό (άρα έχει αντισώματα) δεν έχει ίδια άμυνα στον ιό με τον εμβολιασμένο;
Αυτό βέβαια θα άξιζε να το δούμε σε ανθρώπους έμπρακτα. Δηλαδή ανά μήνα πόσο πέφτουν τα αντισώματα των 2 κατηγοριών (εμβολιασμένων και θεραπευμένων).

3) Επειδή τότε δεν παρακολουθούσα πολύ ΜΜΕ, ποιοί ήταν αυτοί (δημοσιογράφοι/γιατροί) που λέγανε ότι τα νοσοκομεία είναι άδεια και έχουμε ηθοποιούς μέσα;
Το λέγανε επιστήμονες/γιατροί όπως οι Κούβελας, Φαρσαλινός, Πουλάς, ή Αρβανίτης;

4) Εξηγούν γιατροί πως βγαίνει το πειραματικό συμπέρασμα/ερευνητικό αποτέλεσμα και καλύτερα απ όλους ίσως ο Κουβέλας που είναι Κλινικός Φαρμακολόγος. Νομίζω το είχα αγγίξει και γω σε προηγούμενο ποστ. Επίσης το εμβόλιο που βγήκε «μπαμ-μπαμ» για την Ισπανική Γρίπη, απ' ότι βλέπω (από επόμενες μελέτες) δεν ήταν και επιτυχημένο στην πρόληψη (να μην κολλήσεις/να την περάσεις ελαφρά).
Γενικά για να το ξεκαθαρίσουμε αυτό, ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τι μεσοπρόθεσμες/μακροπρόθεσμες συνέπειες έχει το εμβόλιο. Μπορεί να μην περιέχει καμιά ουσία περίεργη κιόλας, αλλά πως ξέρω αν θα διαταρράξει την ισορροπία συγκεκριμένων οργανισμών αν δεν έχω κάνει ενδελεχείς ελέγχους στο συγκεκριμένο;
Πολύ απλά , ΔΕΝ θα το γνωρίζω.

Βtw μέσα στο 21 (9 μήνες) είχαμε 20 ανακλήσεις φαρμάκων από τον ΕΟΦ:
Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων - Ανακλήσεις (για κάποιο λόγο δείχνει μόνο 5 σε κάθε σελίδα, δεν ρυθμίζεται).


Eπιτέλους αρχίσανε απ' ότι φαίνεται να δηλώνουν τα ποσοστά εμβολιασμένων/ανεμβολίαστων στην καθημερινή ενημέρωση! Για να δούμε τι συμπεράσματα θα βγουν από δω και πέρα...

Edit : Θα αργήσω αρκετά να απαντήσω! Καλό μήνα!


Δείτε και τα 7-8 λεπτά του βίντεο αυτού.



Σας ακούγεται ψεκασμένος ή παράλογος σε αυτά που λέει; Και όμως του απειλούν την θέση, επειδή έχει μια (καθόλου ακραία) άποψη πάνω στο θέμα των εμβολίων.
 
Last edited:

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει γενικά αλλά παραπέμπω παρακάτω στην σελίδα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας όπου παρακολουθείται η ανάπτυξη των εμβολίων παγκόσμια.
Overview
The COVID-19 vaccine tracker and landscape compiles detailed information of each COVID-19 vaccine candidate in development by closely monitoring their progress through the pipeline.
The COVID-19 vaccine tracker:
  • Provides summary tables of COVID-19 vaccine candidates in both clinical and pre-clinical development;
  • Provides analysis and visualization for several COVID-19 vaccine candidate categories;
  • Tracks the progress of each vaccine from pre-clinical, Phase 1, Phase 2 through to Phase 3 efficacy studies and including Phase 4 registered as interventional studies;
  • Provides links to published reports on safety, immunogenicity and efficacy data of the vaccine candidates;
  • Includes information on key attributes of each vaccine candidate and
  • Allows users to search for COVID-19 vaccines through various criteria such as vaccine platform, schedule of vaccination, route of administration, developer, trial phase and clinical endpoints.
The database is updated regularly - twice a week
 
Top Bottom