What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Λίφτινγκ και μερεμέτια (Παλιά games στη σημερινή εποχή)

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,657



Όπως λέει και ένα από τα σχόλια στο βίντεο:

Me: "Mom can we have Kotor?"
Mom: "No we have Kotor at Home."
Kotor at Home:...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Γιατί σε μπανιέρα και όχι σε κρεβάτι, καναπέ, ντιβάνι κ.ο.κ.; Είναι πιο θέκθι;

Γιατί το επόμενο level από το απλό κλάμα στην μπανιέρα, είναι κλάμα σε μπανιέρα γεμάτη με παγάκια. Μην πλημυρίσουμε και το σπίτι...
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
λοιπον. γκοθικ 2. L' hiver λεγεται το μοντ. φτιαχνει οσο γινεται τα γραφικα, προσθετει πραμα, κουεστς, οπλα, το δυσκολευει κιολας. μια χαρα, για σας τους γκιτγκούντηδες. α, το γραφω γιατι μπορει να μην το προσεξετε και να κανετε αδικο κοπο. το μοδ χρειαζεται το γκοθικ 2 γκολντ για να παιξει. νομιζω το χετε ολοι απο γκογκ ετσι κι αλλιως.

απο κατω, με σειρα εμφανισης:
- η σελιδα για το μοδ στο worldofplayers.de (ο παραδεισος των γκοθικαδων, για οσους δεν ξερετε)
- τρειλερ
- βιντεακι μερακλήδικο που εξηγει την σειρα εγκαταστασης και τ απαραιτητα αρχειακια (ενταξει, δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη, αλλά εχει λιγο δουλιτσα. τιποτα το ζορικο ομως).
ιντζόι:







Τελικά δε λέγαμε το ίδιο, το συνειδητοποίησα σήμερα που τα πέρναγα. 😅 Είχα -στο μυαλό μου- συνδιάσει το L'Hiver και το The Returning σε ένα ενιαίο mod. In any case, όντως έχει και το L'Hiver δυνατότητα να το κάνεις πιο εύκολο.

Και φυσικά προτείνω σε όλους αυτή ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ modάρα με μπόλικο content
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619



Όπως λέει και ένα από τα σχόλια στο βίντεο:

Me: "Mom can we have Kotor?"
Mom: "No we have Kotor at Home."
Kotor at Home:...

Το έπαιξα, δεν είναι κακό. Καθόλου κακό! Απλά κάποιες αλλαγές σε textures και models "περνάνε" και στο original game, δε ξέρω αν με κάποιο mod manager γίνεται να το αποφύγεις αυτό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
Δεν ήξερα που να το βάλω, είπα να το βάλω εδώ


 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Αν έχετε στο πρόγραμμα να παίξετε Enclave σε μοντέρνο σύστημα με Windows 10.

1. χωρίς να πειράξετε ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ βγάλτε στα γρήγορα τις δύο πρώτες αποστολές (escape και siege).
O λόγος που γίνεται αυτό είναι για να μη χρειαστεί να επαναλάβετε τα παρακάτω (trust me)

2. βάλτε in-game τα options όπως τα θέλετε.

3. στο main φάκελο του παιχνιδιού βρείτε το environment.cfg και αλλάξτε το VID_RENDER=(ότι και αν είναι, νομίζω είναι DirectX8) σε VID_RENDER=OpenGL ή μπορείτε να δοκιμάσετε να αλλάξετε το "8" σε "9".

4. Βάλτε το επιθυμητό limit στα FPS στo utility της GPU σας.

Αν κάνετε από την αρχή-αρχή οτιδήποτε (από το 2-3) τότε δε θα μπορέσετε να παίξετε τη 2η αποστολή, με αποτέλεσμα να χρειαστεί να σβήσετε το environment.cfg, να κάνετε "restoration" και να επαναλάβετε τα βήματα 2-3!!!
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Πραγματικά είναι κρίμα που το Gothic έχει τόσο μικρό community που τα περισσότερα mods του δε μεταφράζονται ποτέ στα Αγγλικά, αλλά και όσα μεταφράζονται δε γίνονται όλα γνωστά. Ακόμα και εγώ που θεωρώ τον εαυτό μου "οπαδό" αυτό το modάκι το ανακάλυψα μόλις χτες, επειδή έτυχε να μου στείλει ο δημιουργός του μήνυμα στο Discord.
Κάποιες από τις προσθήκες/αλλαγές:
- Alchemy
- Pickpocket from Gothic II
- Abandoned Mine as tutorial level
- Some of the items received new models and textures (therefore we advise to not install any other texturepacks)
- Some dialogues have been rewritten and redubbed using voice actors
- A lot of bugs fixed
- ... and tons of other, smaller things that we encourage you to find on your own


Ο τυπάς κάνει καλή δουλειά και σίγουρα αξίζει αναγνώριση.


Αν δεν σας πειράζει, να πάρετε το μέρος των αιωνίων losers του Star Wars, τότε το παρακάτω μάλλον θα σας αρέσει:

TIE FIGHTER TOTAL CONVERSION.

Για τον Helion και τον κ. Ναύαρχο!!!!
Για όσους δεν έχουν joystick
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
oχι του γκοθικ, του night of the raven θες να πεις...
αν θυμαμαι καλα για πολλα χρονια υπηρχε μονο σε γερμανικη εκδοση κι οι μη γερμανοφωνοι φανς το εψαχναν απελπισμενα. και η πρωτη αγγλικη μεταφραση ηταν σε καποιο πακετο με τα γκοθικ 1 και 2 μαζι.... καλα, το alzh καλπαζει, οποτε μπορει να λεω και παπαρες τωρα, αλλα βαριεμαι να γκουγκλαρω.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Υποτίθεται μπορούσα να μάθω γερμανικά οπότε ήθελα μιας και η μάνα μου μεγάλωσε Γερμανία και τλκ το μόνο που έμαθα είναι τα ich habe Keine lust danke bitte (καλά έμαθα και κάποια άλλα ωραία αλλά σε γενικές γραμμές δεν έμαθα)
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Αναρωτιέμαι πόσοι gamers ξεκίνησαν να μαθαίνουν γερμανικά εξαιτίας του Gothic.

Κόντεψα να μάθω, όταν ασχολιόμουν με μοντελισμό τραίνων!!!
Για όσους δεν έχουν joystick

Ένα φτηνό:

PER.581454.jpg



Και ένα λίγο πιο ακριβό:

PER.575240.jpg


Τά εχω και τα δύο!!!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
btw το Quake που είχαν δώσει πριν κανά χρόνο στον bethesda launcher έχει πάρει το Update
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458
το είχα βάλει το 2019 με το mod, προσπαθεί αλλά δύσκολα κρύβει χρόνια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,458


Άτιμη νοσταλγία... γιατί ξέρω εγώ, κοίταζα το μακρινό 1996 το Myst σε ένα macintosh που είχε φέρει ο θείος μου από USA και έβλεπα το παιχνίδι του 2021.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543

interface.jpg



να παιχνιδι που χρειαζεται ρημάστε/ρημέι, κατι τελος παντων.
αν και με τραβουσε το θεμα/σετινγκ δεν το χω παιξει κι ενας λογος ηταν (και σελινγκ ποιντ του παιγνιδιου κιολας, μη χεσω...) οτι επρεπε να σχηματιζεις τα σπελς με το ποντικακι σου την ωρα της μαχης. 🤮
εδω στο μερεμέτι λενε οτι αναμεσα στις αλλες βελτιωσεις, εχουνε καμει λιγο πιο φοργκίβινγκ και το θεμα αυτο. ισως πλησιαζει η ωρα για πλειθρού.
 
Top Bottom