What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Λίφτινγκ και μερεμέτια (Παλιά games στη σημερινή εποχή)

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Και η κουτση μαρια ειχε γκομενους. Ολο και καποιος θα εχει κατι καλο να πει.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ουτε, σε μενα δεν επιασε, γμτ του. Και στο στιμι, παντως διαφασα πολλοι κανουν παραπονα. Βεβαια το στιμ βρηκε η θα βρει καποιον τροπο.

Το Steam/Valve στις μπάλες τους, ποτέ δεν πρόκειται να ασχοληθεί. Μόνο από GoG έχουμε ελπίδες για κάτι σε πιο official fix.

Νομίζω είδες Steam link και τρόμαξες, αλλά το γιατροσόφι δεν έχει καμία σχέση με την έκδοση του παιχνιδιού. Μπορείς να δοκιμάσεις να ακολουθήσεις τις οδηγίες, το πολύ-πολύ να μην δουλέψουν. Σε εμένα δούλεψαν άψογα για Drakensang 2 + Philleason's Secret.

Για τα command line launch options, αφού δεν έχεις τη Steam version, μπορείς απλά να τα προσθέσεις στα properties του desktop shortcut.
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
σταματημενε μου, οπως ειδες, στις υποψηφιες εναλλακτικες εβαλα μονο πραματα που βασιζονται στο 2. το 1 οταν ειχα βαλει το νταρκ μυστερις ηταν λιγο απαλευτο. οχι τοσο στα γραφικα, οσο στον χειρισμο. το ξεκινησα και καπως μου ρθε. δαγκωθηκα ομως και συνεχιζα, μεχρι που βρηκα το πρωτο σεντουκι. το τι πρεπει να κανεις για το λοκπίκι και ακομα και για να μεταφερεις τα περιεχομενα του στο ινβ σου, μου καψε τον εγκεφαλο. ανινστώ αμεσως.

και απορω με την δαύλα και τις αντοχες μου οταν το πρωτοεπαιξα, τω καιρω εκεινω. θα με συνεπηρε τοσο που δεν λογαριαζα τιποτα. τωρα ομως, δυστυχως δεν εχω τις ιδιες αντοχες. επισης τι διαφορές εχει η γερμανικη εκδοση απ την αγγλικη και τις ξεχωριζεις τοσο κοφτά και ξεκαθαρα?
Η Αγγλική είναι beta, έχουν αλλάξει απλά κάποια mechanics για να είναι πιο δύσκολο. H Γερμανική προσθέτει και content, όχι τόσο όσο το Dark Mysteries που το "μπουχτίζει", αλλά αρκετό ώστε να έχεις side quests και σε άλλα chapters πέραν του 1ου. Και τα side quests έχουν λογική και "κολλάνε" με τον όλο τρόπο ζωής στο colony.
Επίσης αν κάνεις τη πατέντα με το translation, οι ομιλίες θα είναι όλες στα Αγγλικά με εξαίρεση τους διαλόγους του mod που θα έχουν αγγλικό -google translated- κείμενο και Γερμανικές φωνές.
Α και το πιο σημαντικό! Η Definitive κάνει το χειρισμό ίδιο με Gothic 2, Archolos κτλ.


ελα μου ντε, γκου. καλα, τοτε δεν κολλουσαμε σε τετοια μικρα.
ααχχχχχχχχχχχχχ, η νεότης. ομορφο και αλαργινό πραμα.......

@Stamatimenos , @Elric και οποιος αλλος ξερει, βρηκα τωρα ψαχνοντας ενα μοντ για το γκοθικ2/notr, το yaup (ωραιο, εμπνευσμενο ονομα. απ τ αρχικα Yet Another Unofficial Patch :D:cool: ). το notr ειδικα δεν το χω παιξει προσφατα και θα γουσταρα καποιο μοντ σαν κι αυτο, που φαινεται στα βιντεακια μια χαρά. τι λετε γι αυτο? το χετε παιξει?
ενδεικτικο βιντεο:


Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει. Mου αρέσουν πολλές από τις αλλαγές που κάνει.
Αλλά μιας και πήγε το μουχαμπέτι στο Gothic 2, θα ξαναθυμίσω ένα ωραίο sequel mod που μας δείχνει τι επικρατεί στη Khorinis ΜΕΤΑ την αποχώρηση του Me και των φίλων του, από τα μάτια μιας πόρνης του Gomez, της Velaya.
Το μόνο κακό που έχω να προσάψω είναι κάποια MMO quest που υπάρχουν χωρίς ξεκάθαρο λόγο και αιτία, ειδικά τα kill quest που είναι "barrier" στο να προχωρήσεις το story. Mη σας αποθαρρύνει όμως αυτό, έχει το χιούμορ του το modάκι, έχει την ιστορία του, η κατάσταση που επικρατεί είναι αρκετά πιστή στο original content, δοκιμάστε το.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Σε εμένα δούλεψαν άψογα για Drakensang 2 + Philleason's Secret.
Oυτε αυτο επιασε, σε κανενα απο τα 2. Ετσι για περιεργεια θα δοκιμασω το ΑοΕ 1 που ειναι και μικροσοφτιακο. Ευχαριστω για τον χρονο σου φιλε
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Mια χαρουλα παιζει το ΑοΕ. Για τα δικα τους προγραμματα φροντιζουν τις συμβατοτητες. Τι να κανουμε "αυτη η στανη, αυτο τυρι βγανει" πουλεγε κι ο Μελισανιδης για την ΑΕΚ
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Oυτε αυτο επιασε, σε κανενα απο τα 2. Ετσι για περιεργεια θα δοκιμασω το ΑοΕ 1 που ειναι και μικροσοφτιακο. Ευχαριστω για τον χρονο σου φιλε

Vmware και Windows XP virtual machine δοκίμασες?

Το τσέκαρα!! Μια χαρά σε Vmware και Windows XP guest!!
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Δεν γνωριζω αυτα τα προγραματα, θα τα ψαξω. Σε ευχαριστω

H Trial (ενός μήνα) είναι εδώ!!

Αλλά βρίσκεις πολύ εύκολα κλειδάκι!!!!!!!!!!! Αν θες να στείλω!!!

Μετά install το OS της αρεσκεία σου (στην περίπτωση μας Windows XP), και παίζεις!! Το πρώτο μου έτρεξε σε max settings!!! Θα δοκιμάσω και το δεύτερο!!

Τώρα με έβαλες να ψάχνω για τη συλλογή αυτή στο ebay!!! Έχω την Γερμανική Collector's του πρώτου, οπότε πρέπει να συμπληρώσω τα DVDs!!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
γιατί μανίτσες μου να μπλέξετε με trials και κλειδάκια και σκατάκια; VirtualBox
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
γιατί μανίτσες μου να μπλέξετε με trials και κλειδάκια και σκατάκια; VirtualBox

To Vmware νομίζω ότι έχει πολύ καλύτερη εξομοίωση GPU, από το VB!!!

Υπάρχει και VMWare Player που είναι δωρεάν, πάντως αν δεν θές να θυμηθείς τα χρόνια της Amiga και του Thomas Soft!!!!
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ευχαριστω πολυ παιδια, για τις πληροφοριες και το χρονο σας. Ενταξει δεν χαλασε κι ο κοσμος, εχω και το χρεπι. Η εκδοση που εχω εγω ειναι στα Αγγλικα, 1 dvd, με Drakensang και The River of Time+Phileasson'secret. Αν θελει καποιος να δοκιμασει ευχαριστως το γραφω και σας το στελνω. Βαζω το δισκακι, βαζετε τα ταχυδρομικα. Δεν με πειραζει το γραψιμο, μου εχει μηνει κουσουρι, απο την εποχη, που ειχα σηκωσει παντιερα πειρατα στο πλεουμενο. Ενα plextor να διαβαζει και 3 να γραφουν.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Ευχαριστω πολυ παιδια, για τις πληροφοριες και το χρονο σας. Ενταξει δεν χαλασε κι ο κοσμος, εχω και το χρεπι. Η εκδοση που εχω εγω ειναι στα Αγγλικα, 1 dvd, με Drakensang και The River of Time+Phileasson'secret. Αν θελει καποιος να δοκιμασει ευχαριστως το γραφω και σας το στελνω. Βαζω το δισκακι, βαζετε τα ταχυδρομικα. Δεν με πειραζει το γραψιμο, μου εχει μηνει κουσουρι, απο την εποχη, που ειχα σηκωσει παντιερα πειρατα στο πλεουμενο. Ενα plextor να διαβαζει και 3 να γραφουν.

Αφού κάνεις εγκατάσταση, δεν δοκιμάζεις να φτιάξεις ένα .bat αρχείο, με την εντολή

drakensang.exe -windowed -novideo

Το έχω συνημμένο!! Και τα δύο games το ίδιο .exe αρχείο έχουν!! Εμένα πάντως μου έτρεξαν native και σε 2560x1440, x8 MSAA!!
 

Attachments

  • Drakensang.zip
    198 bytes · Views: 2

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
ελα μου ντε, γκου. καλα, τοτε δεν κολλουσαμε σε τετοια μικρα.
ααχχχχχχχχχχχχχ, η νεότης. ομορφο και αλαργινό πραμα.......

@Stamatimenos , @Elric και οποιος αλλος ξερει, βρηκα τωρα ψαχνοντας ενα μοντ για το γκοθικ2/notr, το yaup (ωραιο, εμπνευσμενο ονομα. απ τ αρχικα Yet Another Unofficial Patch :D:cool: ). το notr ειδικα δεν το χω παιξει προσφατα και θα γουσταρα καποιο μοντ σαν κι αυτο, που φαινεται στα βιντεακια μια χαρά. τι λετε γι αυτο? το χετε παιξει?
ενδεικτικο βιντεο:


Ξεκινάει ωραία και normal, έχει κάποιο rebalance στους αρχικούς εχθρούς (νομίζω γενικά σου κάνει την αρχή πιο εύκολη) αλλά είναι πολύ πιο ακριβή η Leather armor και ΔΕ την έχει μέσα στα σεντούκια που είναι κλασσικά αριστερά από την είσοδο στη πόλη, έχει μόνο 20άρια παντελόνια εκεί. Προσθέτει καναδυό καινούρια questάκια επίσης. To Oblivion spell φαίνεται να μη δουλεύει και μου buggαρε το quest του Ignaz, ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται, ίσως το άλλαξαν ώστε να μη δουλεύει αρχικά και ντεμέκ το βελτιώνει και μας δίνει την κανονική version αργότερα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
σιγουρα θα το περασω καποια στιγμη, αν μη τι αλλο γιατι εχω πεθυμησει οριτζιναλ γκοθικ και κυριως notr, που το εχω παιξει μονο μια φορα τω καιρω εκεινω...

ωχ, ελπιζω να μην εχει γκειμπρέικιν μπαγκς και να σου φτιαξει αργοτερα.
ευχαριστουμε για το φήντμπα και οποτε μπορεις, γραφε εντυπωσεις.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
εγω μπηκα αργα, ωριμος γεροντας (λεμε τωρα...) στο γκεημινγκ, και κατευθειαν στο πισι.
αλλά σας βλεπω που γραφετε διαφορα για παιγνιδομηχανες των νιατων σας και νιντεντα κλπ κι εχω συγκρατησει τ ονομα του κέημ.
μπορει καποιος να ενδιαφερεται.
μη με βαλετε στην κληρωση. απλα ενα χεντς απ ηθελα να δωκω.

 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Δεν ξέρω αν χρειάζεται θρεντ "Σημερινά games στη παλιά εποχή", αλλά σίγουρα αυτό το mod για Skyrim είναι full πανέμορφο.

Και ένα που έβαλα στο Morrowind και δίνει early-mid '90s vibes.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Πραγματικα. Γι'αυτό και το ξαναβαλα το παιχνιδι. Δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο δυστυχώς. Πήξαμε στους simulation.
 
Top Bottom