What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Με Ξεφτίλισε το Ρεύμα, Μάνα μου δεν είναι Πσέμα

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Χειμώνας 2019 - Περίοδος 118 ημέρες - Κατανάλωση Ενέργειας : 4.401 Kwh - Κόστος : 682

Χειμώνας 2021 - Περίοδος 120 ημέρες - Κατανάλωση Ενέργειας : 3823 Kwh - Κόστος : 956 - Ρήτρα Αναπροσαρμογής = 831 ευρώ.

Να παλεύεις και τελικά να καταφέρνεις να μειώσεις την κατανάλωση ρεύματος και να σου ρχετε 30% παραπάνω ο λογαριασμός.
Αποχαιρετώ και την ΔΕΗ λοιπόν.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Άσε, περιμένω τον 4μηνο εκκαθαριστικό από ημέρα σε ημέρα και δεν αισθάνομαι και πολύ καλά. Έχω ανάψει πάλι τους θερμοσυσσωρευτές αυτές τις ημέρες επειδή έχει μείον δύο βαθμούς το βράδυ, και κάθε λεπτό λειτουργίας νιώθω τη θηλειά να σφίγγει όλο και περισσότερο γύρω από το λαιμό μου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
τελευταίος εκκαθαριστικός από elpedison που μου ήρθε στο γραφείο ήταν φθηνότερο το ρεύμα με το νέο συμβόλαιο που έκανα, βέβαια αν περάσω τις 1000kW θα με πάει πίπα κόλο, αλλά πάνω από 300kW σπάνια ανεβαίνω το μήνα γιατί έχω σκληροπετσιάσει από την οικονομική κρίση που δεν είχαμε φράγκα και καθόμουν να με ζεσταίνει μόνο ο phenom II x6 και δεν ανοίγω συχνά και για ώρα το A/C για θέρμανση. Είναι και μοντέλο των τελευταίων 3 ετών οπότε είναι όσο energy efficient γίνεται και ότι καίει μόνιμα όπως λάμπες πχ, έχουν αλλάξει όλες σε led (δεν μπορώ να φανταστώ να έκαιγε τις ώρες που καίει ο προβολέας έξω με παλιά λάμπα 300W).

Σπίτι να δούμε τι θα γίνει... παρόλο που έχουμε πετρέλαιο για θέρμανση και με το ρεύμα εκεί που είναι συνέφερε πριν τον πόλεμο (έβαλαν πάλι λίγο πριν τον πόλεμο και προλάβαμε χαμηλή τιμή, μακάρι να σταματήσουν τα κωλόκρυα να μην χρειαστεί να βάλουν πάλι) έχουμε θερμοσίφωνες, κουζίνες κτλ και δεν ξέρω που θα πάει η δουλειά... αν και ο προηγούμενος μας ήρθε σχετικά νορμάλ.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Και γω πήγα σε ένα site σύγκρισης τιμών και βρήκα ότι αν βάλω κάποιον συγκεκριμένο πάροχο θα έχουμε 660 εύρω μείωση ετησίως (δυστυχώς). Σκατά και πάλι όμως...
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
και τωρα εμφανιζεται μπρος σας αγαπητοι συφορουμιτες, το σπανιο ειδος αθρωπου που εχει στο σπιτι συνδυασμο δεη + φυσικο αεριο 😱😭 (ειναι φτηνο, they said. θα βαλουν ολοι στην πολυκατοικια και θα ερθει φτηνοτερα η εγκατασταση, they said.)

αν ανοιξω το φακελο και παθω ανακοπη, να ξερετε οτι αγαπησα τους περισοτερους απο σας. με ενα ιδιαιτερο σοφτσπότ για τον μπραδερ μπρους.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
@Epitaph, ρε μαν, σε εργοστασιο που φορτιζει μπαταριες μενεις;
Πριν λιγες μερες μου εσκασε ο εναντι, 18€. Τα 15€ ηταν για τον ανυπαρκτο δημο. Τωρα θα μου πειτε που ειναι ο εξοφλητικος ρε κουνελε;
Εξηγω
Εριξα μια ματια σε προηγουμενους λογαριασμους, σε οσους δεν πεταξα, για να μην πω καμια μαλακια, και ο ακριβοτερος ηταν 67€. Αυτος ηταν στην μνημη μου επειδη με ειχε τσουξει αρκετα. Αν ειχα καποιον ακριβοτερο θα ειχα την τραυματικη εμπειρια στην μνημη μου.
Με τα προηγουμενα χιονια ειχα παει σε μια γειτονισα για να ζεσταθω λιγο και ειχε βγαλει ενα δακρυ για τον μη-ΔΕΗ λογαριασμο.
100€-κατι αλλα πληρωνει και με τον μηνα.

Βοηθαει η προυπηρεσια μου στην Αφρικη οπου το ρευμα ειναι ενα σπανιο αγαθο. Συνηθως ειχα ρευμα 4 το πρωι με 7 το πρωι, δηλαδη ωρες που ροχαλιζα punk μελωδιες.

EDIT
Οταν ξυπναω μου ερχονται στο μυαλο παραξενες και ασχετες σκεψεις. Εννοω την ωρα που το βλεφαρο σπαει σαν παγοθραυστικο την τσιμπλα. Τωρα θυμηθηκα οτι σημερα μου ηρθε στο μυαλο εκεινος ο κρητικος που ηταν ενεργειακα αυτονομος και κυκλοφορουσε με ενα διτροχο που καταναλωνε τσικουδια; ενα δικο του καυσιμο τελοσπαντωνε. Ειπα οτι αυτος γελαει με ολους μας.
Λογικα, αυτη η σκεψη μου ηρθε επειδη ειχα να πληρωσω εναν λογαριασμο αεριου, 5€ κατι.
Για σενα το ειπα @Χειρομαλάχτης
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
κανονικα με τοση χειρομαλαξη, θα επρεπε να ειμαι ενεργειακα αυτονομος....
αλλά οχι τελικα.

ξεχασα ν αναφερω στην εξισωση και το αυτοκινητο του ΠΕ. και μου λετε σεις οτι εισεβαλλε ο πουτιν στην ουκρανια. λαθος. στον πωπουλίνο μου εισεβαλλε.
...και κακως βανω και αοριστο. ειναι work in progress η ανασκαφη....
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Μα και σε άλλον πάροχο να πάει κανείς, δεν γλιτώνει και πολλά, αφού όλοι εξαρτώνται από τη ΔΕΗ... :(

Κρίμα που στην Ελλάδα δεν είναι δημοφιλής η λύση της παραγωγής ενέργειας από βιομάζα. Θα κάναμε το σκατό μας ηλεκτρική ενέργεια.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
κανονικα με τοση χειρομαλαξη, θα επρεπε να ειμαι ενεργειακα αυτονομος....
αλλά οχι τελικα.

Μήπως έχεις κάνει κανένα λάθος στην καλωδίωση; :Ρ
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Αποχαιρετώ και την ΔΕΗ λοιπόν.
Όπου και να πας, τα ίδια είναι. Ακόμα και όσοι είχαν συμβόλαιο με κλειδωμένη τιμή, τους τα ακύρωσαν οι εταιρείες.
Πριν δύο μήνες που το έψαξα πολύ, γιατί και σε εμένα ήρθε το αγγούρι, το οικονομικότερο από όλες τις εταιρίες ήταν το enter της ΔΕΗ.
Ψάξε το και εσύ μήπως σε συμφέρει.
Το χειρότερο πάντως είναι το Γ1 της ΔΕΗ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Να ξερετε, καλυτερα να κανετε τα κουμαντα σας με την βενζινη ωστε να ανεβαινει η σταθμη σταδιακα. Καντε "λαμπακι" τον δεικτη καπου στην μεση. Με τα 10-20€ και το λαμπακι της βενζινης μονιμα αναμενο, θα την φαει καμια τρομπα βενζινης και θα κλαψετε απο την ταλαιπωρια και το εξτρα κοστος στα λογιστικα σας.

Μεχρι στιγμης εχουμε 3 ψηφους για την προσοχη εκτος ΔΕΗ.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Το χειρότερο πάντως είναι το Γ1 της ΔΕΗ.
Γιατί είναι χειρότερο; Η χρέωση είναι 0,11 ευρώ/kWh ενώ στο myHome Enter+ είναι 0,18...
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Πριν την ρήτρα (2/12 τιμές), τώρα έχει πάει πολύ πάνω. Και θα ανέβει και άλλο γιατί αυξομειώνεται με βάση την τρέχουσα τιμή MWhr που συνεχώς ανεβαίνει
Edit μην κοιτάς τιμή στον λογαριασμό. Αυτή δεν υπολογίζει την ρήτρα. Στο σύνολο της ΔΕΗ θα προσθέσεις και την ρήτρα για να βρεις την πραγματική τιμή kwhr
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Πριν την ρήτρα (2/12 τιμές), τώρα έχει πάει πολύ πάνω. Και θα ανέβει και άλλο γιατί αυξομειώνεται με βάση την τρέχουσα τιμή MWhr που συνεχώς ανεβαίνει
Edit μην κοιτάς τιμή στον λογαριασμό. Αυτή δεν υπολογίζει την ρήτρα. Στο σύνολο της ΔΕΗ θα προσθέσεις και την ρήτρα για να βρεις την πραγματική τιμή kwhr

Μπήκα στο site της ΔΕΗ όπου λέει τις ίδιες τιμές που προανέφερα για τα δύο τιμολόγια. Γουαδεφά;

Πού βρίσκω αυτή τη ρήτρα και τι προσθέτω ακριβώς;
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός γιατί δεν το κατέχω το άθλημα;...
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Μπήκα στο site της ΔΕΗ όπου λέει τις ίδιες τιμές που προανέφερα για τα δύο τιμολόγια. Γουαδεφά;

Πού βρίσκω αυτή τη ρήτρα και τι προσθέτω ακριβώς;
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός γιατί δεν το κατέχω το άθλημα;...
Και εγώ δεν είμαι ειδικός, αλλά όταν ήρθε η λυπητερή, είχα ψάξει σε site, forum και και με τις τότε τιμές ( τέλη Δεκεμβρίου) και την κατανάλωση μου, έβγαινε φτηνότερο το enter από όλους. Σήμερα μπορεί να έχουν αλλάξει οι τιμές Ρήτρα θα ψάξεις αυτό που γράφει ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν ξέρω αν είναι μόνο σε εκκαθαριστικό.
Πάντως φαίνεται εύκολα, είναι αυτό με το μεγάλο δάκτυλο που έχει μπει στο ποπουδακι μας.
Εμένα στον τελευταίο εκκαθαριστικό ήταν τα 230$ σε λογαριασμό 260€. Πριν ερχόταν 70-90€ /μήνα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
μην ξεχνάτε ότι μπαίνει αυτόματα το βοήθημα από το κράτος οπότε τι γράφει η MW δεν ισχύει απαραίτητα.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Δηλαδη το μονο που εχω να κανω για να υπολογισω την τιμολογιση ειναι να λυσω αυτη την εξισωση;

ex.jpg
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
ΔΕΗ Φεβρουαριου

Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ 95,46 (Το συνολικο κοστος ρευματος. Απο κατω η αναλυση).

Πάγια Χρέωση 2,48
kWh 352X0,11057€/kWh 38,92
Πάγια Χρέωση Νύχτας 1,04
kWh 90X0,07900€/kWh 7,11
Πίστωση ΤΕΜ237KWh - 39,11
Έκπτωση Ενέργειας - 13,81
Έκπτωση Συνέπειας -2,02
Ρήτρα Αναπροσαρμ. 100,5

Για 442KWh μεταξυ 02/12/2021 - 26/01/2022, πληρωσα 161 Ευρω συνολο (μαζι με δημο, ερτ, φπα κλπ). Εαν ημουν σε προγραμμα με σταθερη χρεωση KWh θα πληρωνα ~25 Ευρω λιγοτερα.

Ετρεχε και μια παπατζα που δεν προλαβα. 3 πρωτοι μηνες δωρο με +0.8Ε/μηνα. Εληξε 28/02...

Γενικα οποιος μπορει ας βαλει ηλιακο.
 
Top Bottom