What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Μια κάρτα μα ποια κάρτα

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ξεκινώντας χθες το Tomb Raider του 2013 επιβεβαιώθηκε για μία ακόμα φορά ότι έχει έρθει πλέον ο καιρός να αλλάξω κάρτα (με όλα φουλ δεν πιάνω πάνω από 30FPS ενώ σε ορισμένες σκηνές πέφτει και πολύ χαμηλότερα).

Αυτή την αγορά την ειχα καιρό στο μυαλό μου, αλλά περιμένα να ξεκαθαρίσει λίγο η κατάσταση με τις νέες κάρτες. Δεν έχω παρακολουθήσει και πολύ αναλυτικά τα specs κ.λπ. οπότε είπα να ζητήσω τη γνώμη σας.

Αυτό που θέλω είναι μία κάρτα με την οποία θα μπορώ να παίζω σχεδόν τα πάντα στο full στην οθόνη που έχω αυτή τη στιγμή (1440p, 144hz) και να είναι οκ για 4k gaming, σε περίπτωση που αλλάξω οθόνη αργότερα.

Από τιμές, σκεφτόμουν να δώσω γύρω στα 500€ ή και κάτι παραπάνω αν είναι να πάρω κάτι πολύ καλό, αλλά βλέποντας λίγο τις τιμές στις νέες κάρτες δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό το ποσό μπορεί να με καλύψει.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Όπως το' πες. Δεν σε καλύπτει. Οι επιλογές είναι 3070/6800 ή 3080/6800xt. Άντε να πας σε 3060ti, αλλά για 1440p/144hz δεν θα σε καλυψει στο κοντινό μέλλον.

Βέβαια, αν είναι να ασχοληθείς με παιχνίδια έως και λίγο παλιότερα, τότε μια χαρά θα είναι η 3060ti.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Και για τι τιμές μιλάμε για αυτές τις κάρτες;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Και για τι τιμές μιλάμε για αυτές τις κάρτες;
γενικά πολύ κακή εποχή για αγορά κάρτας, οι καλές είναι αυτές που είπε ο jeronicus13. Ποια κάρτα γραφικών έχεις για να μπορεί κάποιος να έχει γνώμη πόσο αξίζει μια αναβάθμιση.

α τώρα είδα στην υπογραφή ότι έχεις την κάρτα τού σρέντερ. Και μια μικρότερη/παλιότερη κάρτα πάλι θα είναι σημαντική αναβάθμιση, αλλά είπαμε, πολύ κακή στιγμή διαλέγεις γιατί κρίμα είναι να τα σκάσεις πχ για μια rx5700 (που θα είναι σημαντική αναβάθμιση) αλλά να μείνεις σε προηγούμενη γενιά. Σχεδόν αναγκαστικά περιμένεις. Πάντως και η 3060 θα είναι σημαντική αναβάθμιση, και η rx6700 όταν βγει θα είναι σημαντική αναβάθμιση.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ναι αυτή που παίζει τα πάντα Ultra 30fps σε 1440p. :p
Συμφωνώ ότι πρέπει να πάω σε μια από αυτές που είπε ο Irenicus αλλά είναι πανάκριβες ρε γαμωτο.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
αλλά είναι πανάκριβες ρε γαμωτο.
Είπαμε, πολύ κακή στιγμή διαλέγεις. Συγκριτικά πολύ καλύτερα θα ήταν να είχες αναβαθμίσει με μια rx5700 το καλοκαίρι. Και φτηνότερη ήταν από τώρα, και θα την είχες τόσους μήνες. Δυστυχώς δεν μπορώ να την προτείνω όσο βρίσκεται σε εντελώς παράλογες τιμές (θα έπρεπε να είναι οπωσδήποτε κάτω από 300 ευρώ)
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Καλώς ήρθες στο κλαμπ της αναμονής 🥳😛
Για εμένα η 3060ti μπορεί να μην καλύπτει πλήρως τις προσδοκίες σου, αλλά θα σε περπατήσει αρκετό καιρό. Επίσης θέλω να πιστεύω ότι στο μέλλον που θα δούμε ακόμη αποδοτικότερες υλοποιήσεις του RT οι τότε τιμές των αντίστοιχων 3080/3080ti θα είναι πιο λογικές
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Καλα τι μαυρο χαλι ειναι αυτο. Πηρα πριν 5 μηνες την geforce 1660 GTX 260 E, μετα κανα μηνα επεσε κανα 30αρι και σημερα ειδα εχει παει στα 400Ε. Ενταξ στα 250 ολοι λεγανε πολυ καλη για τα λεφτα της, αλλα 400? Οχι ρε με τιποτα. Σε λιγο για να αγορασουμε καρτα γραφικων θα πρεπει να τους δινουμε και παιχνιδι δωρο. Σε λιγες μερες, θα κοψουν κανα 20αρικο απο τις σημερινες τιμες και θα σου λενε ΕΚΤΩΣΗ! Παιζει και γεμισει η αγορα με cpu & vga για να φυγει οτι στοκ με τις εκπτωσεις
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
Ποιο στοκ ρε Chris, δεν υπάρχουν gpu στον μισό πλανήτη (ούτε στον άλλο μισό πλανήτη υπάρχουν gpu, αλλά εκεί δεν έχουν ούτε φαΐ και νερό, οπότε priorities).
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δεν υπαρχουν λες? η κρυβουν το εμπορευμα? Χου Νοουζ. Μπορει και ναρθει μια μερα που θα πουλαμε τις vga και θα περνουμε κοτερα. Δεν επερνα τον Αυγουστο καμια 20αρια ο βλακας 3 πι σι τσαμπα θα ειχα τωρα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
δεν μπορείς να κρύβεις εμπόρευμα που σε 6 μήνες θα είναι obsolete γιατί θα έχουν βγει νεότερα μοντέλα
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Δεν το συζητάμε, οι τιμές αυτή την περίοδο είναι κωμικές. Είναι η πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια που πραγματικά ανησυχώ για την επίπτωση στο PC gaming. Nvidia και AMD μπορεί να γελάνε τώρα αλλά θα κλαίνε σε δύο χρόνια αν συνεχιστεί ο αποκλεισμός της πλειοψηφίας των πελατών τους από την αγορά.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αυτοι δεν προκειται, ποτε να κλαψουν με τις μεθοδολογιες τους και το μονοπωλειο τους. AMD η Intel θα παρεις. τι θα παρεις ACOM και Sun?
Ρε δεν πανε να πνιγουνε ολοι τους. Θα ανβαθμισω, οταν δεν κανει πλεον την δουλεια που θελω, το συστημαυτακι μου, κι οσο επιτρεπει η τσεπη μου. Τις λακαμιες που εκανα με τα στερεοφωνικα δεν θα τις ξανακανω με τα πισια. Κι αν δεν παιξω κι ενα παιχνιδακι με τις ρυθμισεις στο φουλ, δεν πειραζει εχει αλλα 100.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Nvidia και AMD μπορεί να γελάνε τώρα αλλά θα κλαίνε σε δύο χρόνια αν συνεχιστεί ο αποκλεισμός της πλειοψηφίας των πελατών τους από την αγορά.
Για Nvidia και AMD το πισί δεν είναι πια το μεγαλύτερο μέρος τους, οπότε υπάρχει ένα ζήτημα πόσο τις νοιάζει. Αυτή που νομίζω καίγεται περισσότερο είναι η intel.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αν φτασουμε στο σημειο που θα πρεπει να χωσω 2 χιλιαρικα, για ενα πι σι σημερινης αξιας 500Ε. Περνω μια τουβουλα με τα ιντρνετια της, τα γιουεσμπιγια της κι ολα τα καλουδια της ( ηχομπαρα γουφερ, διοτι εχω παθει ποιοτητα ) με 1 χιλιαρικακι, αλλα 500 για κονσολιτσα, γραφομαι και σε 1 κονσολοσαιτ, αναγκαστικα. Και μου μενει και το πι σι να το πουλησω στον Θαναση τον σουβλατζη, διπλα, με αντικαταβολη προβατινα στα καρβουνα. Θελει λεει ενα πι σι στο μαγαζυ, μπορει να θελει για να παιζει το "νταβατζη χανουμ μπεεεε"
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Για Nvidia και AMD το πισί δεν είναι πια το μεγαλύτερο μέρος τους, οπότε υπάρχει ένα ζήτημα πόσο τις νοιάζει. Αυτή που νομίζω καίγεται περισσότερο είναι η intel.

Έχεις δίκιο εν μέρει. Για την Nvidia με βάση τα τελευταία επίσημα στοιχεία το gaming συνεχίζει να είναι μακράν το μεγαλύτερο μέγεθος του τζίρου:


Για την AMD ο τομέας computing and graphics (που περιλαμβάνει όμως CPUs και GPUs) ήταν πολύ μεγαλύτερος από τον embedded and semicustom που περιλαμβάνει τις κονσόλες.


Οπότε είναι σωστό ότι δεν εξαρτώνται αποκλειστικά από τις πωλήσεις gaming GPUs αλλά συνεχίζουν να είναι το μεγαλύτερο μέρος του τζίρου τους. Ασφαλώς θησαυρίζουν τώρα αλλά θέτουν σε κίνδυνο τα μελλοντικά έσοδα κόβοντας στους πελάτες τους την πρόσβαση στην αγορά.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι προβλημα το να ξεπουλας ολο το στοκ σου τιμες πολυ μεγαλυτερες του κανονικου.

Τωρα τις αγορασαν οι miners. Μετα θα τις αγορασουμε οι υπολοιποι. Σε καθε περιπτωση, οι καρτες θα πωληθουν
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
το πρόβλημα θα είναι αργότερα που για μια ακόμα φορά θα πέσει το mining και θα συμφέρει μόνο με μοτεράκια φτιαγμένα για αυτό που θα έχουν πάρει όλοι κονσόλες και δεν θα υπάρχει η ίδια ζήτηση για κάρτες γραφικών όπως τώρα.
Επίσης κάπως έτσι την έπαθε η AMD στο πρώτο mining wars που σχεδόν εξαφανίστηκε από το steam hardware survey. Ναι ξεπούλησε, αλλά οι gamers έμειναν με την εικόνα ότι για gaming όλοι αγοράζουν nvidia, κάτι θα ξέρουν...
 
Top Bottom