What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ο Σκρελη, η αλλιώς φαρμα-μπρο, ο γυμνοσαλιαγκας που ανέβασε τη τιμή ενός φαρμάκου από 13 σε 750 δολλάρια, ο ίδιος τύπος που καταδικάστηκε σε 5 χρόνια φυλακή για απάτη διοργανώνοντας ponzi scheme και έχοντας όρο αποφυλάκισης να μη ξανασχοληθει με φαρμακευτικές εταιρείες, ανοίγει web3 μπλοκτσειν σάιτ με υπηρεσίες που έχουν θιμ φαρμακευτικό με τοκενς, γουαητπειπερς, προυφς οφ κονσεπτ, νταος, μαος και όλα τα συναφή. Σιγά μην έχανε την ευκαιρία να μπει στο web3 καρναβάλι ο ponzi scheme-bro!!! 🤡 🤡🤡


"We started Druglike because in our experience, traditional drug discovery software is too difficult and expensive to use," said Martin Shkreli, Co-Founder of Druglike. "Druglike will remove barriers to early-stage drug discovery, increase innovation and allow a broader group of contributors to share the rewards."


Druglike's ability to revolutionize drug discovery is enabled by Web3 technology. Proof-of-Optimization, a novel blockchain consensus mechanism described in the whitepaper, plans to solve computational chemistry problems at a cost competitive with that of standard on-premises environments and cloud computing. Compute contributors can run both solver and validator nodes powering industrial-scale virtual screening campaigns in exchange for $MSI, the platform's official token.


Περισσότερο γέλιο έχει το disclaimer του γουαητπειπερ που λέει ότι μοιάζουμε με φαρμακευτική αλλά δεν είμαστε (προφανώς για να μη σπάσει τους όρους αποφυλάκισης)🤡
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Νομοσχέδιο Πιερακάκη για τα Πιτκόηνς, σμαρτ κόντρακτς και ντρόουνς (νομίζω είναι νόμος πλέον)


Επίσης


• HTML 5 και JavaScript: Τα Πρώτα Βήματα στο Web Development

• Ειδική Αγωγή: Διεπιστημονικές Πρακτικές Σύγκλισης

Εισαγωγή Blockchain στις Χρηματοοικονομικές Υπηρεσίες

• Μίγμα Marketing και Brand
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
"-Παιδιά έχουμε κοινά ενδιαφέροντα και συμφέροντα, η ισχύς εν τη ενώσει ας φτιάξουμε ένα συνδικάτο, μια συλλογικότητα!!!
-Πφφφφ, μην είσαι ντεμοντε, ζούμε στην εποχή που αρχίζει το web3,να φτιάξουμε DAO, τα Ντάο είναι το μέλλον"

Το μέλλον:

“Really wish this worked out better, DAO delusion was at its peak when the community went into this journey together,” Saqib posted on Discord after the liquidation operation began. “At least the DAO is making people whole and not letting hubris get in the way.”
🤡 🤡 🤡🤡



Context:
The DAO cryptocurrency collective, built around a copy of Alejandro Jodorowsky’s Dune script bible, will no longer be a collective and is trying to sell its Dune bible.

After a series of setbacks in an ambitious plan for a crypto-powered media studio, the group is letting people who hold its $SPICE token cash out by withdrawing their money from the group’s treasury. It will change its name to “Spice Club,” a “members only group” instead of a body with a formal voting structure.


Spice Club was one of many crypto DAOs, but it was unusually ambitious. Begun as a crowdfunding project to buy a copy of Jodorowsky’s Dune bible, it ended up with a multimillion-dollar treasury after winning a November 2021 auction. The DAO hoped to maintain the physical condition of the Dune book, find a way to scan and distribute its contents publicly, and produce media similar to Jodorowksy’s never-made adaptation of Dune.


Για λίγο γέλιο παραπάνω
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Με διαφορά το πιο ενδιαφέρον θρεντ, αν ποτέ συναντήθητε από κοντά θαλξίλια και σουσουγουρού, αναρωτιέμαι αν θα παίξουν μαπίδια ή θα γλωσσοφιλιέστε μέχρι το ξημέρωμα, ελπίζω το δεύτερο. Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γρι από το τι γράφετε και ο ένας και ο άλλος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Γενικά οι NFT dudes δεν έχουν μεγάλη επαφή με έννοιες όπως copyright, IP και τέτοια πράγματα...
Το crypto το βλέπω θετικά, αρνητικά βλέπω που μας πηδάει τις τιμές στις κάρτες.

Τα NFT όμως ρε παιδάκι μου... πραγματικά το scam του αιώνα. Κλέβουν copyrighted works και τα ανεβάζουν για δικά τους ξέρω εγώ γιατί τώρα λέμε NFT, και αφού εγώ το βρήκα στο google image search, άρα είναι δικό μου NFT! XA! Με ελάχιστο έλεγχο από τα marketplaces και ελάχιστη καλλιτεχνική αξία.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Με διαφορά το πιο ενδιαφέρον θρεντ, αν ποτέ συναντήθητε από κοντά θαλξίλια και σουσουγουρού, αναρωτιέμαι αν θα παίξουν μαπίδια ή θα γλωσσοφιλιέστε μέχρι το ξημέρωμα, ελπίζω το δεύτερο. Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γρι από το τι γράφετε και ο ένας και ο άλλος.
Δεν έχω πρόβλημα με τους κρυπτομαινερζ και το τι κάνουν στο κρεβάτι τους, έχω και φίλους κρυπτομαινερζ, αρκεί να μην ενοχλούν!!
:gap:

Το πρόβλημα αρχίζει όταν υπάρχει μετάλλαξη σε κρυπτομπροζ με ανκαπ φλειβορ και κηρύσσεται η web3 κοινωνία ως το Άγιο δισκοπότηρο της ανθρωπότητας. Μια τέτοια κοινωνία όπου στη καλύτερη περίπτωση θα εκφέρεται με greater fool theory σκαμς και στη χειρότερη ως μια μεταθατσερικη δυστοπία


Edit: πέρα από τη πλάκα,αν έχεις απορία σε όρους η σούμα από αυτά που ποσταρω, ρωτα και θα σου απαντήσω υπό την οπτική ενός πολέμιου αυτής της μετάλλαξης
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Έχω διαβάσει το θρεντ από την αρχή ως το τέλος, μου αρέσουν πολλά πράγματα που λέτε και οι δύο, όταν γίνεστε πολύ τεχνικοί σας χάνω. Μου αρέσει πολύ η ιδέα του crypto, όλα τα ρομαντικά που κατά καιρούς γράφει ο @ccwr περι αποκεντρωσης και του να πάρουμε εμείς την δύναμη στα χέρια μας από τις τράπεζες και τις κυβερνήσεις, αλλά υπάρχει τόση βρωμιά, όλα αυτά που ποσταρεις εσύ @Thaxll'ssillyia ,τοσα λαμόγια που έχουν μπει στον χώρο και τον λυμαίνονται. Και όσο ρομαντικός και να είσαι, το πιο πιθανό είναι να πέσεις σε κάποιον απατεώνα και να σου θρυμματίσει όλη την εικόνα. Συνεχίστε ότι κάνετε, εγώ αλήθεια το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και σε ευχαριστώ @Thaxll'ssillyia ,αν είναι θα σου πω, πρέπει και εγω να είμαι πιο προσεχτικος ώστε να κατανοώ καλύτερα το τι γράφετε,παντως τα δικά σου posts είναι συνήθως πιο προσβάσιμα αφού αναφέρεσαι συχνά σε straight up κομπιναδόρους😎
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Edit: πέρα από τη πλάκα,αν έχεις απορία σε όρους η σούμα από αυτά που ποσταρω, ρωτα και θα σου απαντήσω υπό την οπτική ενός πολέμιου αυτής της μετάλλαξης


Να μας εξηγήσεις αν θες τι είναι το web 3.0, τι είναι το web 5.0. Ποια είναι η διαφορά τους; Τι είναι ένα DAO πως συνδέεται με τα smart contracts.

Γιατί από ότι γράφεις νομίζω ότι καταλαβαίνουμε τελείως διαφορετικά πράγματα.... και με κάθε ειλικρίνεια μου δίνεις την αίσθηση ότι η μόνη προσπάθεια που κάνεις για να τα καταλάβεις είναι να διαβάζεις επικριτικά άρθρα... και σου έχω ξαναπεί ότι διαβάζοντας επικριτές μόνο χάνεις ορισμούς... proove mi wrong.


Για όποιον θέλει να δει ένα σοβαρό DAO project: DarkFi

It's 2013. The director of the FBI gives a speech titled "The Going Dark Problem". Solemnly he warns of an emerging crisis within law enforcement. Since the Snowden disclosures, increasing public awareness of surveillance has encouraged the wide ranging use of encryption technologies – what he calls the tech tool of choice for criminals.

Unfortunately, the law hasn’t kept pace with technology, and this disconnect has created a significant public safety problem. We call it "Going Dark"
— James Comey, FBI director

The speech highlighted a risk emerging online: mass popularization of encryption threatens to create a permanent online zone that is impenetrable to law enforcement. We maintain these dark zones remove the barriers for a truly democratic society to realize itself. Recent developments in DAOs and DeFi represent an exciting step towards this future.

Additional breakthroughs in cryptography such as zero-knowledge proofs are awakening a new era of challenge and upheaval. This document gives an overview of these advances and introduces our project: DarkFi.

DarkFi is not a corporate startup. It's a democratic economic experiment, an operating system for society.

Through the power of tokenization, we now have an alternative. Programmable money enables a rich set of techniques to develop economic networks.

Token engineering and DAOs are shattering the basic structure of the old world. The old world is corporate, hierarchical, and rigid. This new world is rich, intense and creative.

In the classical corporate model, you have a consumer-producer dichotomy. This distinction does not exist in crypto. The focus is on community and squad wealth. Rather than a company exploiting users for profit and protecting their property, the owners and producers are the community themselves.

The value of a project is directly proportional to its community. Tokens capture the value generated by a community and circle that value back to the community itself. The ability of projects to foster participation, enthusiasm and engagement is therefore crucial. Communities foster autonomy through discourse, negotiation and narrative. This in turn leads to democratic transformations of the individual, fashioning them for the values of self-governance and self-development.

Nowhere is this social evolution more apparent than in DAOs. DAOs are a new governance primitive that enable latent democratic forces to assemble and organize themselves before power and capital forces can narrow them ideologically. This enables the exploration of unrealized liberation zones. The users are stakeholders that can participate directly in governance decisions. They can decide on development targets, features, salaries, capital allocation and investments.

The ideal of politics is to multiply public spaces. Crypto is therefore deeply political. Politics concerns taking decisions regarding the collective interests of society such as well-being, security and freedom. In this sense politics and direct democracy are synonymous.


@nitro912gr Ορισμός του strawman το ποστ σου. (όπως και του tinapeis.) Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο τι είναι τα NFTs.. Αν καταφέρουν οι καλλιτέχνες έστω και σε αυτήν την χαζή εκδοχή τους που υπάρχει τώρα, να βγάλουν το καθεστώς των μεσαζόντων από την μέση και κατοχυρώσουν δικαιώματα royalties για κάθε αγοραπωλησία δευτερογενής των έργων τους, είναι μια νίκη. Ακόμα και αυτό το μικρό ανούσιο πράγμα.
 
Last edited:

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Thought so..

Δεν είναι απαραίτητο να ενστερνίζεται κάποιος μια ιδεολογία για να εκτιμήσει την αξία των DAOs.

Δηλαδή έτσ γενικά τα Decentralized Autonomus Organizations εκμεταλλεύονται τις τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται στα κρύπτο για έναν νέο τρόπο σύστασης και διαχείρισης οργανισμών, δυνητικά με διαφάνεια και αμεσοδημοκρατική λειτουργία. Το πως ακριβώς θα εφαρμοστούν ή κάτω από ποιες πολιτικές-οικονομικές συνθήκες και για ποιο σκοπό εξαρτάται από την εφαρμογή.

Πως να το πω λαϊκα και σε μια κομουνιστική κοινωνία και σε μια αναρχοκαπιταλιστική ή κορπορατική ορ γουτέβα, θα μπορούσαν να εφαρμοστούν τα DAOs με διαφορετικές οργανωτικές δομές σε κάθε περίπτωση.

Έναν κινητήρα εσωτερικής καύσης τον βάζεις και σε ασθενοφόρο και σε τανκ...

1659125076928.png
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Πάμε πάλι το "διαβάστε να μαθαίνετε" λες και είμαστε όλοι ηλίθιοι. Τεσπά...

Έχω διαβάσει αφού με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα, δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο εκτός του να βγάλεις χρήματα από ηλίθιους.

Αν εννοείς ότι η μοναδικότητα του NFT με κάποιον τρόπο είναι και κατοχύρωση δικαιωμάτων, τότε οφείλω να αναφέρω ότι δεν υπάρχει κατοχύρωση δικαιωμάτων στην απόλυτη αναρχία του internet και το μόνο μας όπλο είναι τα storefronts να κάνουν σωστό modaration, που δεν κάνουν γιατί money. Ο καθένας μπορεί να βγάλει μια κόπια από οτιδήποτε δει και να πάει να το τυπώσει βρακάκι αν αγαπάει, είτε είναι μια σκέτη εικόνα jpeg είτε είναι κωδικοποιημένο NFT. Αφού το δείχνει η οθόνη, αντιγράφεται.

Όσο το να βγάλουμε τους μεσάζοντες από την μέση, δεν είμαι σίγουρος τι θες να πεις, αφού δεν έχουμε ακριβώς μεσάζοντες στην δουλειά μας, είτε είναι εντελώς καλλιτεχνική, είτε είναι εφαρμοσμένη τεχνική (η δουλειά μου πχ), όπως και με τα NFTs, έχουμε κάποια store fronts ή μιλάμε απευθείας με τον πελάτη, έχουμε τις σελίδες μας, τα social κτλ κτλ. Δεν πουλάμε γάλα στο ΣΜ. Εκτός αν εννοείς την όποια παρακράτηση μπορεί να κάνει ως αμοιβή το κάθε storefront.

Δεν υπάρχει μεσάζοντας για την ψηφιακή τέχνη, υπάρχουν πλατφόρμες για την ανάδειξη ή την πώλησή της σε μορφές που δεν μπορούμε να παρέχουμε οι ίδιοι, πχ σε εκτύπωση σε μαξιλάρι ή άλλα mercs.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Τα NFT όμως ρε παιδάκι μου... πραγματικά το scam του αιώνα.

Δεν είναι θέμα ηλιθιότητας, είναι θέμα ενασχόλησης....

NFT δεν είναι η εικονίτσα που φτιάνει ο καλλιτέχνης. To non fungible token είναι σαν ένα συμβόλαιο σκέψου το.. ή μάλλον η σύνδεση με ένα έξυπνο συμβόλαιο που σου δίνει κάποια δικαιώματα.

Τα δικαιώματα αυτά μπορεί να είναι δικαιώματα πώλησης ή και αγοράς ενός media αρχείου που γίνεται hosted από κάποια τρίτη υπηρεσία. Το token όταν μεταφέρεται από το ένα πορτοφόλι στο άλλο ουσιαστικά είναι μεταφορά δικαιώματος (τα media δεν είναι "onchain" κατά κανόνα άρα δεν είναι και συνδεδεμένα άμεσα με τα πορτοφόλια ή και με το token. ).

Εσύ λες τα NFTs είναι scam του αιώνα και μετά αναφέρεσαι στις εικονίτσες και σε ότι scam κάνει μια μειοψηφία.


Δεν διαφωνώ ούτε με τον τιναπείς σε αυτό. ότι ο χώρος έιναι γεμάτος μούργα. Αλλά είναι διαφορετική αυτή η διαπίστωση, από τις αφοριστικές εξαπλουστεύσεις που επικρατούν, στα mainstream social media ή και γενικά στα media.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Δεν μου απάντησες πως ακριβώς διαφοροποιούν αυτά τα δικαιώματα που μου δίνει το NFT από αυτά που μου δίνουν οι διεθνείς και εθνικές νομοθεσίες περί copyright στα IP.
Πως επίσης με προστατεύει περισσότερο ή έστω διαφορετικά και πως εν τέλη πάνε την δουλειά μου και διπλανούς τομείς, ένα βήμα παραπέρα στην ψηφιακή εποχή.

Μέχρι να απαντηθούν αυτά, τα NFT είναι cash grab για να νοιώθουν κάποιοι μοναδικοί. Εσύ νομίζω τα βλέπεις απλά σαν bitcoins με άλλον όνομα.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Δεν μου απάντησες πως ακριβώς διαφοροποιούν αυτά τα δικαιώματα που μου δίνει το NFT από αυτά που μου δίνουν οι διεθνείς και εθνικές νομοθεσίες περί copyright στα IP.
Πως επίσης με προστατεύει περισσότερο ή έστω διαφορετικά και πως εν τέλη πάνε την δουλειά μου και διπλανούς τομείς, ένα βήμα παραπέρα στην ψηφιακή εποχή.

Μέχρι να απαντηθούν αυτά, τα NFT είναι cash grab για να νοιώθουν κάποιοι μοναδικοί. Εσύ νομίζω τα βλέπεις απλά σαν bitcoins με άλλον όνομα.

Εσύ ας πούμε τώρα έχεις προσπαθήσει να απαντήσεις αυτές τις ερωτήσεις και έφτασες στο συμπέρασμα ότι είναι αναπάντητες... Και μετά θα εκνευριστείς αν σου πω ότι δεν το έχεις ψάξει....

Η σύντομη απάντηση είναι ότι έχουμε τα τεχνολογικά μέσα να αντικαταστήσουμε τους παραδοσιακούς θεσμούς που βασίζονται στην πίστη μας ότι είναι αδιάφθοροι, με πραγματικά αδιάφθορα trustless συστήματα.
Ή αλλιώς η αποκέντρωση και ό,τι συνεπάγεται, η διαφάνεια, αμεροληψία, η εξάλειψη από κόστη εισόδου και διατήρησης η δημιουργία εξατομικευμένων όρων διάθεσης και πολλά άλλα ως προς τα NFTia).

Δεν είναι μόνο η μία τεχνολογία των NFT ή η άλλη. Η υιοθέτηση των (πραγματικά) διανεμημένων δικτύων σαν σύνολο είναι αυτό που κάνει την διαφορά. Δηλαδή για να αντικαταστήσεις τους θεσμούς διασφάλισης πνευματικών δικαιωμάτων π.χ. (αν θες να τους αντικαταστήσεις για να επωφεληθείς με τους παραπάνω τρόπους) πρέπει να χρησιμοποιηθεί συνδυασμός των δυνατοτήτων που δίνουν τα πρωτόκολλα, χρειάζεσαι θεωρητικά π.χ. και DAO, NFTs και DeFi.

Και για να φτάσουμε στο σημείο να είναι σε θέση αυτά να δουλέψουν στις απαιτούμενες κλίμακες και αξιοπιστία, δυστυχώς πρέπει να υπάρξει η περίοδος της "βρώμικης καινοτομίας"...



Ένα πολύ απλό παράδειγμα εφαρμογής NFT στην τέχνη που βλέπουμε τώρα γιατί κάποια από τα παραπάνω είναι λίγο οφέλη του μέλλοντος (ίσως).

π.χ. βγάζει ο χ illistrator μία εικόνα προς πώληση. Μπορεί να την συνδέσει με NFT και

πρώτον να αποκτήσει πρόσβαση σε μια αγορά δισεκατομμυρίων που δεν υπήρχε πριν, έχοντας την διασφάλιση ότι την (έστω εικονική) σπανιότητα την καθορίζει αυτός. Δεν μπορούν να πουληθούν τα έργα του στο εν λόγω market από άλλων. ( η Διασφάληση της πνευματικής ιδιοκτησίας δεν επιρεάζεται κάπως σε αυτή τη φάση γίνεται παραδοσιακά)

Δεύτερων μπορεί να θέσει royalties για τις δεύτερες ή τρίτες αγορές του έργου. Λες π.χ. ότι θα παίρνω 15% του τζίρου των αγοραπωλησιών του έργου για πάντα.

Τρίτων μπορεί να δώσει μέρος του τζίρου σε όποιους κρατάνε τα έργα του, για την δημιουργία κοινού ενδιαφέροντος ίσως και κάποιας κοινότητας.

Είναι πολύ νηπιακά τα βήματα σε σχέση με τις δυνατότητες, αλλά να σκεφτούμε κιόλας πόσο νέος είναι ο χώρος, μόλις πάει νήπιο. (Ειδικά τα defia, nftia daos ktl)

1659125021160.png





@Thaxll'ssillyia ρε συ έκανες το ίδιο πράμα και πριν με τα στείρα disagrees και φτάσαμε κοντά στα ban και locks.... θες πάλι το ίδιο;;;

Γιατί συμπεριφέρεσαι σα κομπλεξικό πεντάχρονο;;; Η απάντα ή άσε με να πω την γνώμη μου χώρις να μου διογκώνεις τους όρχεις. Σού είναι τόσο δύσκολο;;
 
Last edited:

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Tι είναι με απλά λόγια ένα DAO.

Το αρτικόλεξο όπως ήδη αναφέρα σημαίνει Decentralized autonomous Organization. Για να μπορέσει κάποιος σε έναν βαθμό να καταλάβει την έννοια. Πρέπει να καταλάβει πρώτα την έννοια του smart contract.

Ο όρος έξυπνο συμβόλαιο δεν είναι και πολύ ακριβής. Είναι περισσότερο marketing όρος. Το έξυπνο συμβόλαιο είναι ουσιαστικά ένα αυτόματα εκτελούμενο λογισμικό που εδράζεται σε κάποιο chain και του οποίου οι παράμετροι μπορούν να οριστούν πριν ανέβει στην εκάστοτε αλυσίδα. Εφόσον ενεργοποιηθεί δεν μπορεί να τροποποιηθεί εύκολα.

Το DAO μπορείτε να το σκεφτείται εξαπλουστευτικά σαν μία οργανωτική δομή της οποίας οι σχέσεις ορίζονται από τέτοια "συμβόλαια". Οι συμμετέχοντες στο DAO μπορούν να αποφασίσουν συλλογικά για το κυβερνητικό σχήμα του DAO.

Τα DAOs θα μπορούσε κάποιος να φανταστεί να αντικαταστήσουν τις παραδοσιακές επιχειρήσεις, όπου οι εργαζόμενοι π.χ. θα μπορούν να αποφασίζουν δημοκρατικά για την εξέλιξη-αποφάσεις της εταιρίας με ίσους όρους με τους υδριτές.
Ή μη κερδοσκοπικές οργανώσεις ή ακόμα και συνδικαλιστικά σχήματα. Η πιο ακραία εφαρμογή είναι ένα κράτος, όπου οι σχέσεις των πολιτών ορίοθετούνται από ανοικτό, λογισμικό και το περιεχόμενο του λογισμικού αποφασίζεται αμεσοδημοκρατικά.

Άρα τα DAOs δεν είναι σε καμία περίπτωση ιδεολογικά φορτισμένα, γιατί η κοινονική δόμηση ή ο τρόπος governance δεν επιβάλλεται από το DAO αλλά ορίζεται με βάση την πρόθεση εφαρμογής. Ο πιο ωραίος σύντομος ορισμός που έχω δει είναι στο quote του DarkFI (για αυτό το έβαλα κιολας)

Τα DAOs ουσιαστικά είναι το λειτουργικό σύστημα οργανωτικών δομών, όποιες και αν είναι αυτές.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Αναλυση για την "οικονομικοποιηση" των παντων μεσω blockchain, με αφορμη το πονημα της ερευνας πανω στην εφαρμογη των "cryptocourts"

From cryptocurrencies to cryptocourts: blockchain and the financialization of dispute resolution platforms​


This disintermediation is potentially problematic from a democratic governance perspective because it places the administration in the hands of a technocratic elite. While user-friendly applications may allow for the widespread adoption of dispute resolution platforms such as Kleros (Schmitz & Rule, 2019), the underlying code of such platforms remain proprietary, in effect creating more complex questions around the issue of transparency. The proprietary nature of cryptocourts may impact how parties understand the processes by which their dispute was organized as well as their ability to assess the fairness of a decision.


=============================================
Αναλυση για τα DAO και τη γενικοτερη "ουτοπικη" υποσχεση και "προμοταρισμα" αυτων των ψηφιακων αυτονομων οργανισμων με αφορμη την ερευνα πανω σε ενα τετοιο project το "Colony" και η αναδειξη του οτι ο τεχνοφιλελευθερισμος ειναι το ιδιο πραγμα με αλλο ονομα για τους νεοφιλελε ανκαπ...απολυτα ιδεολογικα φορτισμενος με νεοφιλελε πολιτικες


Colony would construct its users as perfect neoliberal subjects, naturalizing the social relations encoded by its programmers.
Importantly, the utopia of abstraction also evokes a form of sovereignty for its members: a sovereignty of the user, a “seemingly sovereign individual, the subject driven to know, driven to map, to zoom in and out, to manipulate, and to act” (Chun, 2013: 8, italics in original)
The hopes of the Colony authors represent the hopes of a system that evolves to frictionlessly distribute user authority over the population of its users, ultimately through procedures such as reputation-weighted voting. The utopia of abstraction expressed by Colony also serves to obfuscate a very important feature: the capacity of smart contracts on a blockchain to materialize the types of behavior and organizations described. While smart contracts might distribute tokens, financially reward participants, and apportion reputation when certain conditions are met, there is no evidence as yet they have any unique power to organize or control human behavior over traditional forms of organization. In addition, the focus on self-executing smart contracts elides that the content of those contracts—the conditions that must be fulfilled, the rules to be executed—must somehow be negotiated, agreed upon, and implemented by those designing the system, just as with traditional statutes, contracts, or agreements.



============================================================
Bonus:

Ακομη μια αναλυση, ταξικη αυτη τη φορα, που παιρνει υποψη;
- Το ρολο του κρατους και των κοινωνικων ταξεων
- Το ρολο της συγκεντρωσης του κεφαλαιου
- Το ρολο της ψηφιοποιησης

και καταληγει στο οτι ολη αυτη η σαλτσα για τα web3, DAOs, μαος κλπ ουσιαστικα αγνοει την δυναμικη του κεφαλαιου στο να μας κρατα δεσμιους και να μας αλλοτριωνει απο την ανθρωπινη πλευρα μας. Αγνοωντας αυτο το κρισιμο παραγοντα η αναπτυξη αυτων των ανκαπ ιδεολογιων καταληγει σε ενα ΠΟΛΥ περισσοτερο δυστοπικο μελλον αποσο κατανοουν οι υποστηρικτες του, ενα μελλον οπου η μελλοντικη κοινωνια θα ειναι πληρως monetized και θα πουλιεται ως προιον ακομη και η αναπνοη που παιρνει ο πολιτης.


Influenced by neoliberal theory that stresses privatization, open markets, and deregulation, Bitcoin 2.0 technologies are implicitly working on the assumption that 'freedom' means freedom from the state. This neglects, however, that within capitalist societies, the state can also provide freedom from the vagaries of the market by protecting certain things from commodification.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Εκτός από το κομμάτι που λες ότι με τον μοναδικό κωδικό συνεχίζει ο αρχικός καλλιτέχνης να βγάζει χρήματα ακόμα και από μεταπώληση, όλα τα άλλα δεν νομίζω ότι προσφέρουν κάτι συγκεκριμένο.

Όπως σου είπα στο άναρχο internet δεν μπορεί τίποτα να μείνει παρθένο και μοναδικό. Θα μπορούσαμε ενδεχομένως με τα NFT να δημιουργήσουμε μια αλυσίδα όπου κάθε φορά που κάποιος αντιγράφει το έργο αυτόματα αυτό καταστρέφεται ή να βγάζει λεφτά για τον αρχικό δημιουργό ίσως (αλλά αυτό προϋποθέτει ότι εκεί που θα πωληθεί έχει ενταχθεί στο όλο σύστημα), αλλά κάτι τέτοιο θα οδηγούσε σε καταστροφικές στραβές όπως τώρα με τις αυτόματες διαγραφές/μπλοκαρίσματα στο youtube για παράδειγμα.

Από εκεί και πέρα όλη σου απάντηση βασίζεται στο χρήμα και στην οικονομική απόδοση/αξία των NFT, το βλέπεις δηλαδή εντελώς από οικονομικής πλευράς (όπως σου είπα, bitcoin με άλλο όνομα) και όχι στην πλευρά του καλλιτέχνη/δημιουργού. Δεν είναι μόνο χρήμα για εμάς που φτιάχνουμε 2 πράγματα, σίγουρα μας κάνει την ζωή ποιο εύκολη, αλλά δεν μπήκαμε στον τομέα να γίνουμε πλούσιοι, η αξία ενός έργου είναι πρώτα καλλιτεχνική και μετά οικονομική.

Πάντως μιας και πραγματικά είμαι μιας κάποιας ηλικίας πλέον και αμφισβητώ ακόμα και τον εαυτό μου, είπα να ζητήσω μια γνώμη παραπάνω από ανθρώπους σαν εμένα και όχι miners. Άλλωστε αφού μας αφορά τόσο πολύ το θέμα θεωρώ ότι κάποιος, κάπου αν έχει δει κάτι θετικό θα το έχει ψάξει και αναλύσει και θα μας πει κάτι.

Μπορείς να δεις λίγο τις απαντήσεις και φυσικά να προσπεράσεις τα "omg no scam gtfo" και να δεις 4-5 απαντήσεις που είναι πιο αναλυτικές. Δυστυχώς δεν εμφανίστηκε κάποιος που να έχει χωθεί στο NFT θέμα σοβαρά και να μπορεί να αραδιάσει κάποια πραγματικά θετικά από πλευράς του καλλιτέχνη (και όχι του οικονομικού κομματιού).



Αν βαριέσαι, το τι έγραψα παραπάνω έχει επηρεαστεί σε κάποιο βαθμό από τις σοβαρές απαντήσεις που πήρα στο θέμα.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Ο βασιλιάς είναι γυμνός πλέον. Όποιος δεν καταλαβαίνει γιατί, πολύ ευχαρίστως να σας το εξηγήσω. Αλλά δεν θα απαντήσω σε στείρα quotes που στα μάτια μου που είμαι επαγγελματίας του χώρου, βρίθουν από ημιμάθεια.

Εδιτ: Θα επανέλθω για το δικό σου σχόλιο το απόγεμα-βράδυ nitre πολύ ευχαρίστως.
 
Last edited:

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Από εκεί και πέρα όλη σου απάντηση βασίζεται στο χρήμα και στην οικονομική απόδοση/αξία των NFT, το βλέπεις δηλαδή εντελώς από οικονομικής πλευράς (όπως σου είπα, bitcoin με άλλο όνομα) και όχι στην πλευρά του καλλιτέχνη/δημιουργού. Δεν είναι μόνο χρήμα για εμάς που φτιάχνουμε 2 πράγματα, σίγουρα μας κάνει την ζωή ποιο εύκολη, αλλά δεν μπήκαμε στον τομέα να γίνουμε πλούσιοι, η αξία ενός έργου είναι πρώτα καλλιτεχνική και μετά οικονομική.

Μα ναι ρε συ, σε αυτο ακριβως βασιζεται ολη η σκεψη γυρω απο το blockchain. Οπως εγραψα παραπανω (αξιζει να το διαβασεις το πονημα και ας ειναι για την περιπτωση των δικαστηριων ) ο κορμος ειναι "οικονομικοποιηση" των παντων μεσω blockchain

"Δυστυχώς δεν εμφανίστηκε κάποιος που να έχει χωθεί στο NFT θέμα σοβαρά και να μπορεί να αραδιάσει κάποια πραγματικά θετικά από πλευράς του καλλιτέχνη (και όχι του οικονομικού κομματιού)."
---
Το απο πανω που γραφεις ειναι ενδεικτκο. Ειναι ΠΟΛΥ σπανιο, να βρεις τετοιους ανθρωπους και που να μην εχουν ατζεντα να σε σπρωξουν σε πυραμιδα αγορας nft ;)
(Δε μπορω να κανω quote σε εντιτ)
 
Top Bottom