What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,307
Thanks @Admiral. Dat's all the reward i need.

Όπως είναι ίσως σαφές, το θέμα δεν είναι απλό και είναι και multidisciplanary, αναγκαστηκά έχω κάνει "κατ κόρνερς" στα πλαίσια ενός thread σε gaming forum.

Πιο τραντακτό cut έκανα στην ερώτηση του @Eaglos. Και ήρθε ο satoshi στον ύπνο μου και με μάλωσε. Ας το αναφέρω εν τάχει. :p
Αν π.χ. αύριο η google χρησιμοπιούσε όλο της το computing powah που έχει και με docker or something kai έφτιανε, ε γκαζίλιον nodes, μπορεί να επιβάλει δικούς της κανόνες εφέκτιβλι, κεντροπιόντας το προτόκολλο; nope.avi

Εδώ μπαίνει το forking mechanism. Δηλαδή αυτό που θα συνέβαινε είναι ότι θα θέλαμε τους παλιούς κανόνες θα βρισκόμασταν σε διαφορετικό Blockchain από ότι όσοι θα θέλανε τους νέους κανόνες της google. Για αυτό ανέφερα και πιο πάνω ότι αν και υπάρχουν παιδικές ασθένειες δεν κινδυνεύει από αυτές η αποκέντρωση.



Ίσως κάποιους να τους κούρασα αλλά στην πραγματικότητα πρέπει να ευχαριστήσετε τον tinapeis γιατί η δικιά του αναπαραγωγή (κατα την άποψη μου) braindead άρθρων είναι που με τρίγκαραν να γράψω την αντιπρόταση. Όπως και ο OP ποράτσος παλιώτερα:ROFLMAO::ROFLMAO:

Δεν θα συνεχίσω να απαντάω κάθε post κατά του B(αν δε γίνω πολύ τρίγκερντ 🙃) , έχω γράψει νομίζω αρκετά για να κάνει κάποιος προσωπική έρευνα.

Θα πρότεινα γενικά αν κάποιος ενδιαφέρεται να κοιτάξει τα Βιβλία, Internet of Money, The Bitcoin Standard, Mastering Bitcoin (πιο advanced). Σημειωτέων ότι παίζουν και δωρεάν.
 
Last edited:

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,307
Ένα τελευταίο, γιατί το braindeadness του άρθρου του τιναπεις με γαργάλησε :p

1656335149539.png

Στο Genesis block του Bitcoin ήταν linkarismeno το παραπάνω. Αυτό που πρέπει να σκεφτούμε όλοι είναι ότι μετά την κρίση του 2008 βρέθηκε λύση στο παραπάνω πρόβλημα. Εννοώ λύση στην γενεσιουργό αιτία; Τι κάνανε από τοτενες για να σόσουν το χρηματοπιστοτικό, τύπωσαν τρισεκατομύρια τρισεκατομυρίων ΧΡΕΟΥΣ.


Οι τράπεζες τους που με τόσο πάθος υποστιρίζει ο tinapeis γιατί άλλωστε από εκεί είναι και το ψωμί για το κόμμα του, είναι πιο χρεωμένες από ποτέ και υποφέρουν ακριβώς από τις ίδιες παθογέννιες..

Choose your side plebs. ;)


1656335963483.png
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Ωραία τα λέτε εδώ χάμου ωρέ παλικάρια. Επειδή, όμως, καταλαβαίνω το 1/3 από αυτά που διαβάζω, τελικά "To buy or goodbye"?
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,234
Ολυμπιακός - Κρακοβία under 2,5 να παίξεις....


Πας σε ένα προποτζίδικο, παίρνεις μια ήβη μπλε και ρίχνεις το στοίχημα στον Κυρ του μαγαζιού
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,234
Αν και δεν έχω ιδέα από μπάλα και στοίχημα. ΟΤΙ ΛΕΩ ΒΓΑΙΝΕΙ! Οπότε επένδυσε άφοβα...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Οι τράπεζες τους που με τόσο πάθος υποστιρίζει ο tinapeis γιατί άλλωστε από εκεί είναι και το ψωμί για το κόμμα του, είναι πιο χρεωμένες από ποτέ και υποφέρουν ακριβώς από τις ίδιες παθογέννιες..

Choose your side plebs.

Το κλασσικο χαζοδιλημμα οπου πρεπει να επιλεξεις ομαδα και να ακολουθησεις ενα συγκεκριμενο μονοπατι. Ειναι η μιζα του μηχανισμου που κανει τις κοινωνιες να κινουνται προς κατευθηνσεις, συνηθως προς την θαλασσα.

Ο υμνος των συναλλαγων. Οι αντιστοιχιες ειναι ευκολες.

 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,307
Ωραία τα λέτε εδώ χάμου ωρέ παλικάρια. Επειδή, όμως, καταλαβαίνω το 1/3 από αυτά που διαβάζω, τελικά "To buy or goodbye"?
Σίγουρα goodbye.

Το κλασσικο χαζοδιλημμα οπου πρεπει να επιλεξεις ομαδα και να ακολουθησεις ενα συγκεκριμενο μονοπατι. Ειναι η μιζα του μηχανισμου που κανει τις κοινωνιες να κινουνται προς κατευθηνσεις, συνηθως προς την θαλασσα.

Ο υμνος των συναλλαγων. Οι αντιστοιχιες ειναι ευκολες.


ϊσως το είπα πιο γραφικά απ όσο θα έπρεπε. χάρη στον tinapeis :p. Κακώς..

Δεν είναι τόσο θέμα χαζοδιλλήματος όσο να δει ο καθένας τι-αν τον συμφέρει, αυτόν και κατ' επέκταση και το σύνολο. Αν μας μαθαίνει κάτι το Bitcoin tech είναι ότι τα παραπάνω συμφέροντα γίνεται να ευθυγραμιστούν






:p
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,234
Ωραία τα μπλοκτσεην ραπς, αλλά είμαι του κλασικού

 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
όσο να δει ο καθένας τι-αν τον συμφέρει, αυτόν και κατ' επέκταση και το σύνολο
Πετάγομαι σαν την τσουτσού για να πω πως η ικανοποίηση του ατομικού συμφέροντος δεν ισοδυναμεί, ούτε νομοτελειακά συνεπάγεται, την ικανοποίηση του συλλογικού. Αυτό είναι λογικό άλμα, του οποίου η τεκμηρίωση είναι προφανής και μπορεί να αρκεστεί σε ένα οποιοδήποτε παράδειγμα αλληλοαντικρουόμενων συμφερόντων. Είναι ωστόσο μια διαδεδομένη αντίληψη, άγνωστο σε εμένα γιατί, μεταξύ οικονομικά φιλελεύθερων.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,307
Πετάγομαι σαν την τσουτσού για να πω πως η ικανοποίηση του ατομικού συμφέροντος δεν ισοδυναμεί, ούτε νομοτελειακά συνεπάγεται, την ικανοποίηση του συλλογικού. Αυτό είναι λογικό άλμα, του οποίου η τεκμηρίωση είναι προφανής και μπορεί να αρκεστεί σε ένα οποιοδήποτε παράδειγμα αλληλοαντικρουόμενων συμφερόντων. Είναι ωστόσο μια διαδεδομένη αντίληψη, άγνωστο σε εμένα γιατί, μεταξύ οικονομικά φιλελεύθερων.

Δεν ήταν πολιτικό το σχόλιο μου. Απλά σκέψου πως λειτουργεί το PoW. Ο μινερ κoιτόντας το ιδιοτελές συμφέρον του εξασφαλίζει ένα δίκτυο που μας ωφελεί όλους. Μας δίνει μεγαλύτερη αξία από αυτή που παίρνει.

Σε ένα γενικότερο πλαίσιο δεν ισχύει ενδεχομένως. Αλλά όπως και να χει that's beyond tha point. Προσπάθησα να ιντριγκάρω ως προς τον Bitcoin consensus mechanism ;)


Εδιτ: Επίσης ενώ το συμφέρον του εκάστοτε miner είναι να νικήσει τον ανταγονισμό κανέναν δεν τον συμφέρει να κεντροποιηθεί το προτόκωλο. Το decentralized consensus στυρίζεται στην ευθυγράμμιση αντίροπων incentives.


timestamped
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,234
Έτσι και δεν κάτσει, θα 'ρθω να σε βρω ε; :Ρ


giphy.gif


Αν θέλετε προβλέψη για νούμερα του τζόκερ. ΜΟΥ ΛΕΤΕ!
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Εδώ μπαίνει το forking mechanism
Αυτο ειναι μια λυση στην οικειοποιηση των nodes απο Big Corps. Στην πραξη εχω αμφιβολιες καθως εξακολουθω να εχω το κοινωνικο/οικονομικο κομματι στο μυαλο μου. Πιο πανω βγηκε ενα ποσο 150Ε + ενεγητικη ψυξη, δεν το λες και ευκολο.

Γενικα μιλωντας και κανοντας ενα τολμηρο - ισως αστοχο- παραλληλισμο με Linux, τα forks μπορει να ειναι πολλα αλλα οταν ο μεσος ανθρωπος εχει να διαλεξει μεταξυ Big Corp "official" fork και Μητσος fork, μαλλον θα παει στο πρωτο.

Τα forks ειναι αποδεκτα/συμβατα σαν ενεργειες; Εννοω με βαση τη φιλοσοφια του Xcoin.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000


Some miners are hoping to do better by moving to mine other coins that require GPUs, such as Ethereum Classic or Ravencoin. The more miners who flock to any coin, the harder it is to make a profit. But crypto breeds optimism, and miners are building the rationale for why their operations will be the ones to survive. Mikel-Angelo Chalfoun, 30, pays $9,000 a year for a warehouse in Dubai to house and power his 76 graphics cards. He says he’ll be able to outcompete miners with higher costs. “No matter how cheap crypto will become, no matter how harsh the crypto winter will be, I am good, I will never mine at a loss,” he says.

Other miners just feel betrayed. “Up until the Merge, they need the miners! It’s kind of weird,” says Lam, the Canadian engineer, who runs 50 graphics cards in his basement.

“They need us. They need us up until the point they toss us away.”


🤡
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Ωραία τα λέτε εδώ χάμου ωρέ παλικάρια. Επειδή, όμως, καταλαβαίνω το 1/3 από αυτά που διαβάζω, τελικά "To buy or goodbye"?
Μωρέ να μπάϊ αλλά αν έχει το νόμισμα που θα αγοράσω λιγότερη αξία, ε τότε γκουντμπάϊ.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

Coinbase, the largest U.S. bitcoin and crypto exchange, is widely regarded as the primary crypto on-ramp for new users, however, the "continued downdraft in crypto prices" has caused the flow of new users to evaporate.


The Goldman downgrade from "neutral" to "sell" sparked a further 10% stock price crash, giving the company a market capitalization of just $12 billion—down from a peak of over $85 billion last year.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
χμ αν πέσει και άλλο θα τα ακουμπήσω και εγώ για μετά, μια πίκρα μόνο μου έχει μείνει. Τόσους μεγακύκλους της CPU δώσαμε σε SETI και Folding @home, σε αυτό δεν δώσαμε και χάσαμε ένας θεός ξέρει πόσα λεφτά :p
 
Top Bottom