What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,228
Δεν μιλάω θεωρητικά.. ελπίζω τουλάχιστον αυτό να είναι κατανοητό. Το σύστημα κανόνων εφαρμόζεται τα τελευταία 10 χρόνια απερίσπαστα.

P.s. Το disaagree του μπιφτεκά είναι ότι πρέπει για το μεσημεριανό μου burger.


Ας το ξαναβάλω γιατί μάλλον δεν το είδε κανείς εκτός από τον mits@ko.

 
Last edited:

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Βεβαίως ρε σεις, κάθε μέρα το βλέπω ότι το σύστημα κανόνων εφαρμόζεται απερίσπαστα, απόδειξη τα άρθρα που ανεβάζω! :ROFLMAO:
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,228
honestly try harder.

Δεν είναι απλά πράματσ, και αν θες να τα προσεγγίσεις επιφανειακά θα βγάλεις και αντίστοιχα συμπεράσματα.

Το 100% απ' ότι ποστάρεις είναι δραστηριότητα εκτός του πρωτοκόλλου. Βρες μου μια περίπτωση που σπάει το πρωτόκολλο.

Το L2 δεν είναι onchain δραστηριότητα... όπως και οι custodians. Για αυτά ακριβώς φωνάζουμε χρόνια...

Εδιτ: Φυσικά αναφέρομαι στα σοβαρά δίκτυα, όχι στο solkaka. Αν και ακόμα και στο solana 3rd party τα σκάτωσε στο πρόσφατο hack.
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Η Αμερικη και το Τεξας δεν ειναι και το καλυτερο παραδειγμα οσον αφορα την ηλεκτροπαραγωγη.

Το προβλημα της ιδιωτικοποιησης του ρευματος, της αλογιστης χρησης ανανεωσιμων (solar και ανεμιστηρια) λογω τω επιδοτησεων και η εμφυλιακη τους επιλογη να λειτουργουν σαν νησι αποκομμενοι απο το δικτυο της χωρας, δεν λυνεται με την υιοθετηση μιας αλλης προβληματικης/κερδοσκοπικης δραστηριοτητας.

Στο Τεξας φαινεται να υπαρχει "ελλειψη" γραμων υψηλης τασης για να μεταφερουν το ρευμα απο τα αχανη πεδια ανανεωσιμων προς το μητροπολιτικο δυκτιο. Αυτο (μαζι με αλλα) προκαλουν blackouts και πεθαινει κοσμος.

Η "λυση" ειναι να φτιαχθουν οι γραμμες υψηλης τασεις αλλα υποθετω οτι δεν ειναι επικερδες για τον ιδιωτη ΑΕ και την πολιτεια καθως ο σκοπος του ειναι οι επιδοτησεις και οχι να δινει ρευμα στον κοσμο.

Επομενως, κανουν μπιζνα με τις φαρμες εξορυξης για να τρωνε το πλεοναζων ρευμα ωστε να γινει χωρος για επιπλεον solar και ανεμιστηρια ωστε να μπουν επιπλεον φαρμες για να γινει χωρος για επιπλεον solar και ανεμιστηρια και παει λεγοντας.

Οι επιδοτησεις στους ΑΠΕτζηδες θα ρεουν, οι miners θα συνεχιζουν οτι ειναι που κανουν, το Τεξας θα μειωσει το αποτυπωμα ανθρακα, ο κοσμος δεν θα εχει ρευμα οταν το χρειαζεται η (στην καλυτερη) θα το πληρωνει οσο ενα μηνιατικο για μερικες ωρες χρησης.

Βαζω ενα σχετικο αρθρο, εχει πολυ σαβουρα μεσα και φλυαρια. Ειναι 3-4 παραγραφοι που αξιζουν.

 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το σπεκιουλέισον με τα ασσετ δεν πρέπει να συγχέεται με τα παραπάνω.
Το 100% απ' ότι ποστάρεις είναι δραστηριότητα εκτός του πρωτοκόλλου.

Αυτός είναι μάλλον ο συνδετικός κρίκος και η βάση πάνω στην οποία πρέπει να συζητάτε, διότι μέχρι τώρα ο ένας εξετάζει το ένα, ο άλλος το άλλο.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,228

Άλλο δημόσια, άλλο μη κερδοσκοπική. Αλλά anyway μην πάμε εκεί.

Ένα από τα κύρια θέματα με τις ανανεώσιμες είναι η μεταφορά της εκεί που χρειάζεται. Γι αυτό έχει σημασία η ενεργειακή πυκνότητα, (Μονάδα παραγωγής ενέργειας ανά μονάδα επιφάνειας). Δηλαδή δεν μπορείς πρακτικά να ηλεκτροδοτήσεις μια πυκνωτικά υψηλή περιοχή σε πληθυσμό με μια μέθοδο παραγωγής ενέργειας που η ικανότητα πυκνωτικά δεν αντιστοιχεί στον τροφοδοτούμενο πληθυσμό. Αν δεν μειώσεις την ζήτηση δραστικά σε κάθε περίπτωση.

Θα μπορούσε το κράτος να λύσει το πρόβλημά αν έκανε subsidise το δίκτυο μεταφοράς να το κτίσει επιδοτούμενα ένας ιδιώτης.... ο λόγος που δεν συμβαίνουν τέτοια έργα μαζικής μεταφοράς ενέργειας σε τεράστιες αποστάσεις, είναι ακριβώς επειδή είναι ασύμφορο και η φύση τον ανανεώσιμων πηγών έχει το χαρακτηριστικό της εντοπιότητας. Δηλαδή σε αντίθεση με μια γεννήτρια φυσικού αερίου που την βάζω όπου θέλω, οι ανανεώσιμες παράγονται με βάση γεωγραφικά δεδομένα.

Αυτή η λεπτομέρεια έχει διαφύγει από τον κεντρικό σχεδιασμό, που απλά θέλει να εξυπηρετήσει το πράσινο lobby.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Η Αμερικη και το Τεξας δεν ειναι και το καλυτερο παραδειγμα οσον αφορα την ηλεκτροπαραγωγη.

Το προβλημα της ιδιωτικοποιησης του ρευματος, της αλογιστης χρησης ανανεωσιμων (solar και ανεμιστηρια) λογω τω επιδοτησεων και η εμφυλιακη τους επιλογη να λειτουργουν σαν νησι αποκομμενοι απο το δικτυο της χωρας, δεν λυνεται με την υιοθετηση μιας αλλης προβληματικης/κερδοσκοπικης δραστηριοτητας.

Στο Τεξας φαινεται να υπαρχει "ελλειψη" γραμων υψηλης τασης για να μεταφερουν το ρευμα απο τα αχανη πεδια ανανεωσιμων προς το μητροπολιτικο δυκτιο. Αυτο (μαζι με αλλα) προκαλουν blackouts και πεθαινει κοσμος.

Η "λυση" ειναι να φτιαχθουν οι γραμμες υψηλης τασεις αλλα υποθετω οτι δεν ειναι επικερδες για τον ιδιωτη ΑΕ και την πολιτεια καθως ο σκοπος του ειναι οι επιδοτησεις και οχι να δινει ρευμα στον κοσμο.

Επομενως, κανουν μπιζνα με τις φαρμες εξορυξης για να τρωνε το πλεοναζων ρευμα ωστε να γινει χωρος για επιπλεον solar και ανεμιστηρια ωστε να μπουν επιπλεον φαρμες για να γινει χωρος για επιπλεον solar και ανεμιστηρια και παει λεγοντας.

Οι επιδοτησεις στους ΑΠΕτζηδες θα ρεουν, οι miners θα συνεχιζουν οτι ειναι που κανουν, το Τεξας θα μειωσει το αποτυπωμα ανθρακα, ο κοσμος δεν θα εχει ρευμα οταν το χρειαζεται η (στην καλυτερη) θα το πληρωνει οσο ενα μηνιατικο για μερικες ωρες χρησης.

Βαζω ενα σχετικο αρθρο, εχει πολυ σαβουρα μεσα και φλυαρια. Ειναι 3-4 παραγραφοι που αξιζουν.

Ωραίο και επίκαιρο θέμα άνοιξες και είναι κρίμα να χαθεί μέσα στις λαμογιες των κρυπτομπροζ! Αναρωτιέμαι αν θα άξιζε ένα δικό του θρεντ!
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,228
Αυτό που είναι κρίμα είναι ότι προσπαθεί να γίνει μια κάπως σοβαρή κουβέντα και μπαίνεις και μιλάς για λαμογιές. Ενώ το μόνο που κάνεις στο thread είναι να πετάς λάσπη και ημιμάθεια.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ιν αδερ νιουζ, οι κρυπτοενεχειροδανειστες της hodlnaut σταματάνε να κάνουν μπίζνες λόγω της "αστάθειας της αγοράς". Όσοι βασίστηκαν σε αυτούς τη πάτησαν. πάνε τα τοκεν πάνε τα δάνεια, πάνε τα ασσετς.
Τα ασσετς μρεεεε, πάνε τα ασσετςςς 🤡



"-Μα...μα...η αγορα...το συστημα κανονων που αυτορυθμιζεται...αυτα δεν θα επρεπε να προστατεψουν τους κοινμπροζ;!!
-Οχιι οι κοινμπροζ φταινε! Ειναι απληστοι και ανικανοι και ηλιθιοι"
 
Last edited:

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,228
Σαν να μιλάς σε τοίχο. Τουλάχιστον τα μπετά έχουν λίγο IQ.




"-Μα...μα...η αγορα...το συστημα κανονων που αυτορυθμιζεται...αυτα δεν θα επρεπε να προστατεψουν τους κοινμπροζ;!!
-Οχιι οι κοινμπροζ φταινε! Ειναι απληστοι και ανικανοι και ηλιθιοι"

Ας απαντήσω λίγο πιο εμπεριστατομένα στα μπιφτεκιά της χαμηλής ικανότητας. Μιας και το παραπάνω quote απαντάει και στην ελπίδα του North για κοινές βάσεις.

Ο ορισμός του έχω μπλέξει τις βούρτσες..

Το σύστημα κανόνων του πρωτοκόλλου είναι ένα ντετερμινιστικά αυτορρυθμιζόμενο σύστημα, αναμφίβολα market based. Δεν ελπίζω ο τιναπεις να καταλάβει την παραπάνω φράση. Όχι τίποτα άλλο αλλά είναι πασιφανώς δογματικός.

Αλλά για τους υπόλοιπους που μπορούν. Ντετερμινιστικά σημαίνει ότι δεν γίνεται να παρεκκλίνεις από τους κανόνες, αλλιώς το πρωτόκολλο σε τιμωρεί. Αν παραβεί κάποιος δηλαδή τους κανόνες concensus σε μια συνδιαλλαγή ΜΟΝΟ να χάσει μπορεί.

Αν πάρω εγώ τα coins μου και τα καταθέσω σε κάποιον, χρηματιστήριο τράπεζα, liquidity pool, έχω πλέων βγει από την ομπρέλα του πρωτοκόλλου γιατί τα κλειδιά που συνδέονται με την κυριότητα των νομισμάτων δεν είναι πλέων στην κατοχή μου. Ο κύριος του έξυπνου συμβολαίου ή του πορτοφολιού έχει πια την κυριότητα και εγώ έχω μία αξίωση. Το πρωτόκολλο πλέων προστατεύει αυτόν σαν κάτοχο και όχι εμένα.

Το ίδιο συμβαίνει και στα legacy συστήματα κατά μία έννοια. P.x. όταν έχω λεφτά στην κατοχή μου μπορώ να τα διαχειριστώ να ασκήσω νομή, Από την στιγμή που κατατίθενται τα λεφτά, την κυριότητα την έχει η τράπεζα και εγώ έχω μια αξίωση στα λεφτά μ.
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
@ccwr
Ειναι πιο συνθετο και συναμα αρχαιο το προβλημα. Αυτο που ευαγγελιζονται στο Τεξας ειναι οτι ιδιωτικες εταιριες που κυνηγουν το κερδος (ΑΠΕτζηδες και φαρμες εξορυξης), θα συμβιωσουν αρμονικα και δεν θα πηδανε το δικτυο (ο καθενας με τον τροπο του) για να εχει συνεχεια και φθηνο ρευμα ο τεξανος.

Στην πραγματικοτητα, οι φαρμες μπαινουν στο παιχνιδι μονο και μονο επειδη θα εχουν εγγυημενα κερδη σε περιπτωση προβληματος.

Assume that in 2024, there are five gigawatts worth of crypto mines crunching their way through mathematical equations. If six fossil-fuel plants, generating 2,900 megawatts, experience problems and go offline...ERCOT could order crypto miners to turn off enough servers to reduce power demand by 2,900 megawatts....However, the mines would have to agree to participate in this grid-management program—and be paid by ERCOT to shut down, a cost ultimately borne by all Texans.

Δηλαδη, οκ να καιμε τη πλεοναζουσα ενεργεια με την εξορυξη αλλα αν χρειαστει να κλεισουμε servers, τοτε θα μας πληρωσετε (οι τεξανοι πολιτες) τη χασουρα. Αντιστοιχες φασεις με τις ΑΕ των διοδιων οπου τις πληρωσαμε λογω μειωμενης κινησης απο covid. Υποθετω οτι θα βγαζουν ενα υποθετικο νουμερο χασουρας σαν αυτα που γραφουν οι εταιριες Πνευματικων Δικαιωματων...

Και το κερασακι στην τουρτα, το αναποδο σεναριο.

And what would happen on a hot summer day when demand soars and electricity costs spike above, say, $250 per megawatt hour?....At $250, most miners might be only breaking even or losing money, and so they’d likely turn off their rigs until prices fell again. The grid would be spared. But here too Texas is relying on crypto miners’ willingness to voluntarily curtail their operations.

This reportedly did happen during a heat wave in June, as cryptocurrency values were falling precipitously. Yet it’s not hard to imagine a crypto company that expects Bitcoin prices to rise in the future. Then maybe it wouldn’t suspend mining when prices hit $250. It might want to hold out until electricity costs as much as $500. The result would be both higher electricity prices for Texans and additional stress on the grid.

Και το καλοκαιρι λοιπον το στηριζεις σε ευχολογια και υποθεσεις για το πως θα αντιδρασει ενας ιδιωτης που θελει να βγαλει χρημα και δεν ασχολειται με το εαν θα στα 100 μιλια θα πεθαινει ο τεξανος απο τη ζεστη επειδη δεν εχει να πληρωσει 250/ωρα.

Απο την πλευρα του CEO της φαρμας ομως, ολα καλα αφου το παραδακι θα πεφτει.

“Ultimately, power is for people, and people should have priority. And the wonderful thing about Bitcoin mining is that we can use excess power—if it’s done right, if we’re using the right curtailment systems, these two worlds can coincide very nicely.”

Αυτα και σορι για το εκτος θεματος.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Ο ΤΙΝΑΠΕΙΣ ΕΡΙΞΕ "ΧΑΧΑΧΑΧΑ" ΑΝΤΙ ΓΙΑ " Χ " ΣΤΟΝ CCWR!!!!


😲
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Τουλάχιστον τα μπετά έχουν λίγο IQ.

Εδώ αναγκαστικά θα πρέπει να διορθώσω τον φίλο Ccwr. Μιλώντας με την επαγγελματική μου ιδιότητα, μπορώ να βεβαιώσω υπεύθυνα ότι τα μπετά έχουν φιλότιμο, αλλά IQ δεν έχουν.
 
Last edited:

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,228
Κάνει περίεργες παραδοχές imho.

Assume that in 2024, there are five gigawatts worth of crypto mines crunching their way through mathematical equations. If six fossil-fuel plants, generating 2,900 megawatts, experience problems and go offline...ERCOT could order crypto miners to turn off enough servers to reduce power demand by 2,900 megawatts....However, the mines would have to agree to participate in this grid-management program—and be paid by ERCOT to shut down, a cost ultimately borne by all Texans.

Ξέρουμε όταν νετάρουν στο τέλος του χρόνου ότι θα είναι κατά της πολιτείας το αποτέλεσμα;

Ακομά και αν πληρώνονται όταν "υποχρεωτικά" κλείνουν την παραγωγή, μαζί με τις παραγωγικές περιόδους πρέπει να είναι αρνητικό το netting (έσοδα-έξοδα) για να πληρώνει ο τεξανός..

And what would happen on a hot summer day when demand soars and electricity costs spike above, say, $250 per megawatt hour?....At $250, most miners might be only breaking even or losing money, and so they’d likely turn off their rigs until prices fell again. The grid would be spared. But here too Texas is relying on crypto miners’ willingness to voluntarily curtail their operations.

Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα εδώ αν δεν συνυπολογίσεις την ικανότητα που έχουν οι farmes να "hedgaroun" την παραγωγή. Ένα παράδειγμα. Πες ότι είμαι miner και βλέπω συστηματική αύξηση των τιμών του ρεύματος μπαίνοντας στο 22. Έχω την δυνατότητα με χρήση παραγώγων, να ασφαλίσω μια τιμή ρεύματος. Έτσι ακόμα και αν ανεβούν οι τιμές εγώ πληρώνομαι ασφάλιστρα από την άνοδο της τιμής της Kwh.

This reportedly did happen during a heat wave in June, as cryptocurrency values were falling precipitously. Yet it’s not hard to imagine a crypto company that expects Bitcoin prices to rise in the future. Then maybe it wouldn’t suspend mining when prices hit $250. It might want to hold out until electricity costs as much as $500. The result would be both higher electricity prices for Texans and additional stress on the grid.

Αυτό το βλέπω γενικά σαν είδηση αλλά αν και δεν προκύπτει από τα δεδομένα onchain. Αλλά και πάλι, το παίρνουν λάθος... δεν είναι θέμα holding out είναι θέμα στρατηγικής. Holding out κάνουν οι miners που κινούνται με βάρκα την ελπίδα.

Γενικά η ενεργειακή κρίση έχει επηρεάσει λίγο το mining στο Bitcoin και θεωρώ πως υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι για αυτό. Η χρήση παραγώγων (που είναι ένας από τους λόγους) γενικά έχει πολλά ρίσκα αναμφίβολά. Δεν υποστηρίζω δηλαδή ότι έστω και με την δικιά μου υπόθεση, δεν υπάρχουν παθογένειες στην αγορά του mining.

Το πολιτικό σκέλος του post αν και πολύ θα ήθελα να το συζητήσω, δυστυχώς δεν είναι εδώ καλό μέρος...


epic

 
Last edited:

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Εχθές ήταν μια πολύ γόνιμη μέρα για τολμηρές επενδύσεις τι-εμ!

Πρώτα χακαρανε το φροντ εντ ενός σημαντικότατου κόμβου κίνησης στην οικονομία των κρυπτομπροζ με αποτέλεσμα την απώλεια μισού μυριου νταλαρς, αναρωτιέται κανείς πως σκατα τα κατάφερε ο χακερμαν και θα έπρεπε να έχει τρελές γνώσεις για να χακαρει τόσο σοβαρής φάσης σμαρτ κοντρακτς...τι εννοείτε απλά έκανε αλλαγή του DNS πρωτοκόλλου του ?! 🤡 :gap:


έπειτα κλείνοχρεοκοπουν οι Γερμανοί Nuri/bitwala



Και ακολουθούν και αυτοί που φλεξαρουν νομίσματα της coinflex


Ωιμε, τόσα λεφτα, βίλες εκατομμύρια Τσινγκ τσινγκ!
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
1000 φορές ρύζι, μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τα κρυπτοζ έχει :sneaky:
 
Top Bottom