What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Pathfinder Kingmaker θρεντ το ορθοδοξο

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Σοβαρά τώρα? Κι άλλος πονοκέφαλος για το 2ο playthrough. Άντε να βρω ποιος θα βγει.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Ρε τι κριτ είναι τούτο; :O Kαι ήταν το πρώτο action.
Λες να επέζησε η Μέδουσα; χαχαχα οκ τώρα είδα τα xp από κάτω.
Μου θυμίζει κάτι του στυλ Hi Capra, Bye Capra στα speedruns του Dark Souls που τον επισκέπτονται προς το τέλος και τούμπανα.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
MEGA UPDATE
Μόλις τελείωσα με τον
Vordakai's tomb
. Γιατί κάνω good playthrough? Τώρα θα μπορούσα να έχω
ένα lich στη δούλεψή μου και να βγάλω και λεφτά απ' τα βάζα.
Και τι ήταν αυτό που έγινε
με τον Tristian? Τυφλώθηκε, κατέστρεψε το oculus και το έσκασε. Η Linzi τον αναφέρει στο journal ως traitor. Αρνούμαι να το πιστέψω. Δεν μπορεί ο Tristian να μας πρόδωσε. Θα τον βρω και θα επιστρέψει πίσω. Δεν δέχομαι κάτι λιγότερο.
Μια ερώτηση. Συνεχίζει τόσο δυνατά και παρακάτω? Γιατί αν πάει σε αυτούς τους ρυθμούς μέχρι που θα τολμήσω να πω πως ο μαθητής ξεπέρασε το δάσκαλο.
Και όσο περισσότερο το προχωράω, τόσο περισσότερο ενθουσιάζομαι με αυτά που ετοιμάζουν για το WotR.

Υγ.
Μετά τη μάχη με τα 3 Thanadaemon και τα 2 Astradaemon, αυτή με τον Vordakai και το κοράκι του, έμοιαζε παιδική.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Και τι ήταν αυτό που έγινε
με τον Tristian? Τυφλώθηκε, κατέστρεψε το oculus και το έσκασε. Η Linzi τον αναφέρει στο journal ως traitor. Αρνούμαι να το πιστέψω. Δεν μπορεί ο Tristian να μας πρόδωσε. Θα τον βρω και θα επιστρέψει πίσω. Δεν δέχομαι κάτι λιγότερο.

Απ' τις αγαπημένες μου στιγμές στο παιχνίδι. Είχα μείνει τελείως wtf, 1η στιγμή στο παιχνίδι που σηκώθηκα και χειροκροτούσα. Αυτό έγινε άλλες 3-4 φορές, σε στιγμές που δεν έχεις συναντήσει ακόμα, Άρη. ;) Επίσης το σημείο αυτό (τα όσα γίνονται στο tomb και με τον Tristian) ήταν το σημείο που με έκανε να ξεχάσω επιτέλους την άσχημη εμπειρία που είχα με την μη Enhanced edition και άρχισα να αφήνομαι ελεύθερος τελείως να με παρασύρει το παιχνίδι στα "τερτίπια" του. :)

Μια ερώτηση. Συνεχίζει τόσο δυνατά και παρακάτω? Γιατί αν πάει σε αυτούς τους ρυθμούς μέχρι που θα τολμήσω να πω πως ο μαθητής ξεπέρασε το δάσκαλο.
Και όσο περισσότερο το προχωράω, τόσο περισσότερο ενθουσιάζομαι με αυτά που ετοιμάζουν για το WotR.

Ναι, θα έλεγα συνεχίζει το ίδιο δυνατά. Αν έπρεπε να βρω κοιλίτσα κάπου, ίσως είναι στο 5ο chapter, το οποίο είναι μετά το εξαιρετικό 4ο (που μπαίνεις τώρα) και πριν το τελευταίο 6ο που... καταλαβαίνεις... γίνεται κλιμάκωση και... καταλαβαίνεις. χαμούλης. :p
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Παιδες δεν θελω να γινω ο σπιρτουλης αλλα το ξερετε οτι το στορυ ειναι ετοιμο Adventure path ετσι; Οποτε λογικα ο
Tristian σαν companion
ειναι μερος του στορυ ετσι; Η ειναι custom made για τη φαση;

Αν αναφερεσαι @jonirenicus13 στο Baldurs gate σαν δασκαλο σε θεμα γενικου plot, νομιζω οτι δεν ηταν κατι ετοιμο
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@tinapeis Το εννοώ γενικότερα σαν εμπειρία και πως έχουν καταφέρει να την περάσουν στους υπολογιστές. Ξέρω απλά ότι είναι έτοιμο adventure path, δεν ξέρω όμως τι γίνεται. Δεν είχα ασχοληθεί με το universe, πολύ κακώς απ' ότι φαίνεται. Από την άλλη όλα είναι καινούρια και αυτά που βλέπω να συμβαίνουν είναι ένα ασταμάτητο jaw dropping.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ααα ναι σαν μεταφορα στα πισι εχουν κανει αψογη δουλεια τα παιδια!

Αν δεν εχεις ασχοληθει με το Pathfinder universe και ενδιαφερεσαι για DnD ετοιμο lore κλπ. ψησου, you are in for a treat! ;)
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
@tinapeis Δεν είχα ασχοληθεί με το universe, πολύ κακώς απ' ότι φαίνεται. Από την άλλη όλα είναι καινούρια και αυτά που βλέπω να συμβαίνουν είναι ένα ασταμάτητο jaw dropping.

Ευχαριστώ ρε Αρη... Είσαι πολύ πιο διαχυτικός και αναλυτικός στις απόψεις σου για το παιγνιο. Οχι σαν τον Bathory που το μόνο που μου έγραψε ήταν σε φάση, "Ωραία, τωρα που επαιξες το OS2 πίασε το Kingmaker αλλιώς θα σου κάνω bullying", κάτι τέτοιο offensive εν παση περιτπώση... :p
Ημουν σε δίλλημα τί να βάλω στο πλάνο και με αυτά που διαβάζω κωλοψήνομαι.
Πρέπει βέβαια να συμβεί και κάποια άλλη σειρά γεγονότων (2ο κύμα επιδημίας ίσως ή το δυνατό σενάριο να φύγει ενα μήνα ο ΠΕ με τα τέκνα) αλλα αυτό ειναι άλλο θέμα...

Θα επανέλθω όταν οι πλανήτες μπούν σε σειρά....
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Ένα-ένα
Ααα ναι σαν μεταφορα στα πισι εχουν κανει αψογη δουλεια τα παιδια!

Αν δεν εχεις ασχοληθει με το Pathfinder universe και ενδιαφερεσαι για DnD ετοιμο lore κλπ. ψησου, you are in for a treat! ;)

Μια μικρή ιστορική αναδρομή. DnD έπαιζα κάποτε μετά μανίας για κάμποσα χρόνια. Όταν φύγαμε από Αθήνα όμως, το παράτησα και με παράτησε, μιας και δεν υπήρχε λαός που να ενδιαφερόταν για τέτοιου είδους παιχνίδια. Όταν είχα μάθει για το BG λοιπόν πανηγύριζα σαν τρελός. Με λίγα λόγια έχω να παίξω πραγματικό DnD πάνω από 20 χρόνια.
Από φθινόπωρο, σαφέστατα και θα με ενδιέφερε να ξαναπαίξω, οπότε το ξανακοιτάμε τότε. Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον το pathfinder.

Ευχαριστώ ρε Αρη... Είσαι πολύ πιο διαχυτικός και αναλυτικός στις απόψεις σου για το παιγνιο. Οχι σαν τον Bathory που το μόνο που μου έγραψε ήταν σε φάση, "Ωραία, τωρα που επαιξες το OS2 πίασε το Kingmaker αλλιώς θα σου κάνω bullying", κάτι τέτοιο offensive εν παση περιτπώση... :p
Ημουν σε δίλλημα τί να βάλω στο πλάνο και με αυτά που διαβάζω κωλοψήνομαι.

Trust me, καθόλου διαχυτικός δεν είμαι. Αλλιώς θα έγραφα συνέχεια για "αυτό που συνέβη σήμερα και έτοιμα τα είχα τα δάκρυα συγκίνησης", ή "τι βλέπουν πάλι τα ματάκια μου παναγία μου (ή Serenrae μου, ότι προτιμάς, δεν κρίνουμε θρησκείες εδώ)".
Μέχρι πριν λίγες μέρες, δεν τολμούσα να το βάλω ακριβώς δίπλα από το BG2. Με αυτά που συμβαίνουν τώρα τελευταία όμως, και αν συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, δεν ξέρω αν θα αντέξω. Ήδη έχει μπει στην αγία τριάδα μου στη 2η θέση και καλπάζει ολοταχώς για την πρωτιά. Ναι, είναι τόσο γαμάτο.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Οχι σαν τον Bathory που το μόνο που μου έγραψε ήταν σε φάση, "Ωραία, τωρα που επαιξες το OS2 πίασε το Kingmaker αλλιώς θα σου κάνω bullying", κάτι τέτοιο offensive εν παση περιτπώση... :p

τι λες ρε ψευτη
Dude! Έχω αναλύσει πολλές την άποψή μου για το Kingmaker νομίζω, αν σου ξέφυγαν δεν φταίω εγώ. :p
Σίγουρα θες καραντίνα ή τουλάχιστον καθημερινή τριβή για να immersivάρεις και να το απολαύσεις. Είναι τεράστιο, φιλόδοξο και δεν σε κρατάει απ' το χέρι.
Υπάρχει βέβαια και η λύση easy mode για να απολαύσεις lore, quests, companions κλπ χωρίς τον "βραχνά" των μαχών, αλλά αν θες την γνώμη μου, δεν προτείνεται και τόσο.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Say no more, say no more.

(Αγοράστηκε. Θα βρω ελπίζω μεσα στο Σ/κ καποιες ώρες να χαζεψω πορτρέτα :D)

Κάνουμε πρώτα τα βασικά.

Βάζεις το unity mod manager Unity Mod Manager

Βάζεις αυτό για πορτραίτα: Heroes of Stolen Lands

Αυτό για το υπέροχο sweet sweet turn-based: Turn-Based Combat

Και αυτό αν σου φαίνεται το περπάτημα/τρέξιμο πολύ πολύ αργό: Fast Travel

Επίσης βάζεις effortless το kingdom management. Το έχω ξαναπεί, το βάζουμε για να έχουμε τον έλεγχο αλλά να είναι και εύκολο γιατί μετά από λίγο/στην τελική δεν είναι τόσο fun όσο φαίνεται στα χαρτιά.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Το turn based mod είναι καταπληκτικό, αλλά επειδή το παιχνίδι είναι εύκολο από challenging και κάτω, ίσως να σε καθυστερεί άσκοπα. Δοκίμασε και τα RTwP και το mod και αποφάσισε (αλλάζει πανευκολα ακόμα και in combat) .
Για τις μεγαλύτερες δυσκολίες πάντως είναι must have και σκέτη απόλαυση
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Θέλω τόσο πολύ να τον σκοτώσω τον μπάσταρδο, αλλά κάτι με κρατάει. Τον Yoshimo κάποτε τον είχα κόψει στα δύο χωρίς καθόλου σκέψη.

 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Τέλειωσα τη μάχη με την Defaced Sisterκαι είχα τον διάλογο με τον Tristian. Τον κράτησα τελικά, μιας και παίζω good character. Φυσικά δεν ξαναμπαίνει στην εξάδα παρά μόνο αν έχει κάποιο companion quest.
Στο επόμενο playthrough φυσικά, δεν θα έχει την ίδια τύχη.
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Το ξεκίνησα το Σ/κ και μπορώ να πώ οτι επέλεξα σχετικά γρήγορα χαρακτήρα+πορτραίτο.
Ιδού η γλυκιά μου Ranger ;)


Yπέροχο φήλινγκ σε γενικές γραμμές το παίγνιο. Ειμαι ακόμη στην αρχή βέβαια (λεβελ 4) αλλα βλέπω οτι όλοι οι companions εχουν πολύ καλομελετημένο χαρακτήρα/backround το οποιό ξεδιπλώνεται και στις συζητήσεις μεταξύ τους κατα το resting. Το βρήκα πολύ έξυπνο αυτό.
Το ξεκίνησα στο νορμαλ φοβούμενος απο τη μή επαφή με τους κανόνες του Pathfinder αλλα βλέπω οτι άνετα πήγαινα ενα επιπεδο δυκολίας πάνω. Θα δείξει βέβαια γιατι σιγά σιγά οι μαχούλες αρχίζουν να ζορίζουν.
Να πώ επίσης οτι είναι εκπληκτικά implemented το turn based mode καθώς ανα πάσα στιγμή μπορείς να το αλλάξεις σε RT.
Eχεις δύσκολους αντιπάλους και θές tactics και μελέτη? ΤΒ
Εχεις kobolds ή ενα Τρολ ξερω γω, μπαμ, RT και καθάρισες.

Ο κόσμος του και το στόρυ εκτυλίσσεται πολύ όμορφα και ομαλά, και η ατμόσφαιρα του είναι ιμερσιβ.

Τέλος να πώ οτι δεν έχω σκοπό να το πάω σε multiclassing, prestige, archetype classes αν και μελετώντας τα builds βλέπω οτι μπορείς να κάνεις μαλλιά.

Τι τυπάκι είναι η Octavia? Mε εχει φτιάξει με το χαμογελο και την αισιοδοξία της.
Και απο την άλλη, έχεις την Amiri, full cynical που δεν προβληματίζεται πουθενά. Πονάει κεφάλι-κόψει κεφάλι.
Ωραία θα περάσουμε!
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Θα δείξει βέβαια γιατι σιγά σιγά οι μαχούλες αρχίζουν να ζορίζουν.
Δεν ξέρω στο normal, αλλά παρακάτω θα κλάψεις με μερικές μάχες. Μέχρι φυσικά να κάνεις το load και να πας υποψιασμένος. Επίσης, μερικές μάχες δεν είναι για το level σου. Φύγε και ξαναπήγαινε μετά.
Καλό ταξίδι με την παιχνιδάρα.
 
Top Bottom