What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Pathfinder Kingmaker θρεντ το ορθοδοξο

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Η Linzi πέρα από συμπαθέστατος χαρακτήρας και ας κάνει τις κουτσουκέλες τις, είναι και σχεδόν must have companion. To fascinate (και όχι μόνο) είναι υπεραπαραίτητο σε όσες μάχες μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Guyz, το Kingdom management εχει νοημα να το αναλάβω ή να το βαλω στο Auto?
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,050
Κάνουμε πρώτα τα βασικά.

Βάζεις το unity mod manager Unity Mod Manager

Βάζεις αυτό για πορτραίτα: Heroes of Stolen Lands

Αυτό για το υπέροχο sweet sweet turn-based: Turn-Based Combat

Και αυτό αν σου φαίνεται το περπάτημα/τρέξιμο πολύ πολύ αργό: Fast Travel

Επίσης βάζεις effortless το kingdom management. Το έχω ξαναπεί, το βάζουμε για να έχουμε τον έλεγχο αλλά να είναι και εύκολο γιατί μετά από λίγο/στην τελική δεν είναι τόσο fun όσο φαίνεται στα χαρτιά.

Αν διάβαζες τα ποστς μου, θα το είχες δει σαν απάντηση καμιά 15άρα φορές :p
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω και τα DLC στο Kingmaker.

Έχετε κάποια πρόταση για mods που είναι απαραίτητα? Έχω διαβάσει και για αυτό το βασίλειο που μάλλον είναι broken και με φοβίζει λίγο, μπορώ να το αποφύγω?

:gap:
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,050
Παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω και τα DLC στο Kingmaker.

Έχετε κάποια πρόταση για mods που είναι απαραίτητα? Έχω διαβάσει και για αυτό το βασίλειο που μάλλον είναι broken και με φοβίζει λίγο, μπορώ να το αποφύγω?

:gap:

giphy.gif
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Βρήκα το πρώτο σημείο που με ενόχλησε στο kingmaker :(

Όπως έχω αναφέρει ξανά, κάνω evil playthrough και ενώ μέχρι τώρα είναι διασκεδαστικό, η εξέλιξη του quest lost child με ενόχλησε.
Συγκεκριμένα, εάν όταν μιλάς στα lizards και επιλέξεις τις evil απαντήσεις, το παιδί παθαίνει μαζί με το spirit, παρόλο που είναι άσχετες μαζί του.
Δεν μου άρεσε αυτό μιας και έχω μια ευαισθησία σε ότι σχετίζεται με παιδιά, ακόμα και virtual. Να φανταστείτε, στο tyranny που θεωρώ ότι έχει το καλύτερο evil campaign, ένα συγκεκριμένο quest (όσοι το έχουν παίξει σιγουρα καταλαβαίνουν πιο λέω) δεν το ολοκλήρωσα με την evil επιλογή

Πολύ nitpicking το ξέρω
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
18/08 το Kingmaker κάνει ηρωική έφοδο προς τις κονσόλες, με ενσωματωμένο το Turn Based Combat (χωρίς αυτό θα είχε πολύ πλάκα με το Gamepad).

Στα νέα που μας ενδιαφέρουν: Το Turn Based Combat θα περάσει και στα PC με patch.

 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Σε καμία περίπτωση δεν είμαι πολέμιος του RTwP όπως κάποιοι γνωστοί-άγνωστοι που δεν θα κατονομάσω αλλά για τον @Admiral λέω, αλλά πραγματικά, ήδη από τον πρόλογο, μόνο με το turn-based mod άρχισα πραγματικά να ευχαριστιέμαι το παιχνίδι.

Δεν μπορώ ακόμα να προσδιορίσω τι ακριβώς με χάλασε στο RTwP του Pathfinder, όταν αντίστοιχα δεν είχα κανένα θέμα με το Pillars of Eternity και το Icewind Dale 1 EE. Νομίζω ότι έχει να κάνει με τους χρόνους των animation των χαρακτήρων, έχω την αίσθηση ότι αργούν πολύ να ολοκληρώσουν το action σε real time και με αποσυντονίζουν.

Σε κάθε περίπτωση, με το turn-based mod βρήκα την υγειά μου. Δεν έχω προχωρήσει και πολύ, μάλλον θα κάνω πλήρη παύση για το επίσημο turn-based mode, όχι ότι είχα κανένα θέμα με το mod, αλλά όταν αναμένεται επίσημο support, με πιάνει το OCD μου.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
από τα πρώτα σχόλια που διάβασα στο kickstarter. πριν καν πει τπτ το studio o τύπος είχε ήδη έτοιμο rant video για το turn-based mode
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Το παιχνίδι με το turn based mod + αυξημένη δυσκολία είναι απόλαυση

Εγινε μηπως καμια αναλαμπη με κανα νεο πατς και φτιαξανε και το Kingdom management για να το παιξουμε με αυξημενη δυσκολια?
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Εγινε μηπως καμια αναλαμπη με κανα νεο πατς και φτιαξανε και το Kingdom management για να το παιξουμε με αυξημενη δυσκολια?

Όχι, δεν έχει αλλάξει κάτι από εποχής Enhanced Edition (Δεν γνωρίζω πως ήταν Vanilla)
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Σε καμία περίπτωση δεν είμαι πολέμιος του RTwP όπως κάποιοι γνωστοί-άγνωστοι που δεν θα κατονομάσω αλλά για τον @Admiral λέω, αλλά πραγματικά, ήδη από τον πρόλογο, μόνο με το turn-based mod άρχισα πραγματικά να ευχαριστιέμαι το παιχνίδι.

Δεν μπορώ ακόμα να προσδιορίσω τι ακριβώς με χάλασε στο RTwP του Pathfinder, όταν αντίστοιχα δεν είχα κανένα θέμα με το Pillars of Eternity και το Icewind Dale 1 EE. Νομίζω ότι έχει να κάνει με τους χρόνους των animation των χαρακτήρων, έχω την αίσθηση ότι αργούν πολύ να ολοκληρώσουν το action σε real time και με αποσυντονίζουν.

Σε κάθε περίπτωση, με το turn-based mod βρήκα την υγειά μου. Δεν έχω προχωρήσει και πολύ, μάλλον θα κάνω πλήρη παύση για το επίσημο turn-based mode, όχι ότι είχα κανένα θέμα με το mod, αλλά όταν αναμένεται επίσημο support, με πιάνει το OCD μου.

Το πρώτο μου playthrough ήταν με RTwP και επίσης δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Για εμένα ήταν ο συνδυασμός του χάους της μάχης και της δυσκολίας ανάγνωσης στατιστικών για την δημιουργία στρατηγικής.

Υποψιάζομαι ότι δεν φταίνε τα animations αλλά το γεγονός ότι στο background οι μάχες εκτελούνται σε turn base κανόνες (6 δευτερολεπτα ο γυρος, 3 το action κτλ) με αποτέλεσμα να φαίνονται τα πάντα out of sync. Κάνεις pause, δίνεις εντολές σε party members και μετά βλέπεις να μην γίνεται τίποτα από όσα σχεδίασες γιατί ο κάθε χαρακτήρας βρισκόταν σε διαφορετική φάση του γύρου.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Εμένα μ' αρέσουν και οι δύο τρόποι. Προτιμώ το tb λόγω της άνεσης στις δύσκολες μάχες. Προτιμώ το rtwp λόγω της αμεσότητας και ταχύτητας στις πιο εύκολες μάχες. Win-win για μένα. Μακάρι να ήταν όλα έτσι.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,050
Είναι η ώρα για την εβδομαδιαία μας Αποθέωσις Owlcats/Kingmaker; Count me in.

Για το Kingdom management, δεν νομίζω να αλλάξει κάτι πάνω σε αυτό, ό,τι αλλαγές ήταν να κάνουν τις έκαναν με την enhanced. Ίσως ο μοναδικός μηχανισμός του παιχνιδιού που δεν τους βγήκε όπως ήθελαν. Παρόλαυτά, δεν στέκεται εμπόδιο στο να απολαύσεις το έπος που ακούει στο όνομα Kingmaker. Κάποιοι γουστάρουν ακόμα και αυτό.

Γενικότερα πάντως, τέτοιους devs θέλουμε στα crpgs μας. Ξεκίνησα νέο πλέιθρου (ζήλεψα το evil του φίλου mike και είπα να το προσπαθήσω κι εγώ, και επίσης ψιλοβαρέθηκα είναι η αλήθεια το lawful good που έτρεχα. Ίσως φταίει ότι έπαιζα και 6 customs, μου λείψαν οι companions) και όσο περισσότερο σκέφτομαι ότι βγήκε τέτοιο παιχνίδι από tiny και νεοσύστατη ομάδα από devs, (και το όλο support μετά το τραγικό launch, δείχνοντας μεράκι, αποφασιστικότητα και αγάπη γι' αυτό που κάνουν και θέλουν να πετύχουν) τόσο περισσότερο δεν το χωράει ο νους μου.
Πόσο excited ρε φίλε γι' αυτά που έρχονται, πόσο.

Σε αυτό που λέει ο Mike έχει απόλυτο δίκιο. Ξενίζει η όλη φάση. Σίγουρα σε αυτό αναφέρεται ο γκου.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Τον storyteller μην ξεχάσουμε να αποθεώσουμε. Οι ιστορίες του είναι όλες εκπληκτικές.
ελπίζω να μην μου βγει κι αυτός προδότης στο τέλος.
 
Top Bottom