What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Pathfinder Kingmaker θρεντ το ορθοδοξο

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,801
Γενικότερα πάντως, τέτοιους devs θέλουμε στα crpgs μας. Ξεκίνησα νέο πλέιθρου (ζήλεψα το evil του φίλου mike και είπα να το προσπαθήσω κι εγώ, και επίσης ψιλοβαρέθηκα είναι η αλήθεια το lawful good που έτρεχα. Ίσως φταίει ότι έπαιζα και 6 customs, μου λείψαν οι companions) και όσο περισσότερο σκέφτομαι ότι βγήκε τέτοιο παιχνίδι από tiny και νεοσύστατη ομάδα από devs, (και το όλο support μετά το τραγικό launch, δείχνοντας μεράκι, αποφασιστικότητα και αγάπη γι' αυτό που κάνουν και θέλουν να πετύχουν) τόσο περισσότερο δεν το χωράει ο νους μου.
Πόσο excited ρε φίλε γι' αυτά που έρχονται, πόσο.
Σχετικά με το Evil playthrough, απογοητεύτηκα όταν έλαβα το ακόλουθο archivement
1591906318314.png

και παρατήρησα το ποσοστό αυτών που το έχουν λάβει. Μόλις 1 στους 10 (στο steam είναι ακόμα χειρότερα, 2,1%). Και δεν χρειάζεται να τερματίσεις το παιχνίδι για να το καταφέρεις, εγώ το έλαβα στα μέσα του πρώτου Act, λίγες ώρες δηλαδή.

Η απογοήτευση μου πηγάζει από το γεγονός ότι όπως είναι φανερό, ελάχιστοι μπαίνουν στην διαδικασία να πραγματοποιήσουν ένα τέτοιο playthrough παρόλο που τους δίνεται η επιλογή. Έστω από περιέργεια ή το χαβαλέ της υπόθεσης. Οι developers όταν λοιπόν βλέπουν αυτά τα νούμερα δεν επενδύουν χρόνο και κόπο για ένα πραγματικά ενδιαφέρων evil campaign, κάτι που θεωρώ μεγάλη έλλειψη sτα cRPG
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,025
Έχεις ένα point, αλλά εγώ δεν δίνω καν σημασία σε αυτά τα stats, ελπίζω και ούτε οι developers.
Βλέπω δηλαδή, σύμφωνα με το gog, το win the game achievement το έχουν 8.9% και στο steam 7.1%.
Αποκλείεται να είναι αληθινά τέτοια νούμερα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,409
Πολλοί developers δίνουν και παραδίνουν σημασία, ειδικά οι indies. Δες τι έγινε με το Banner Saga 1 και την τελική μάχη. Στην Iron Tower απάντησαν στεγνά ότι είναι σημαντικός λόγος που βάλανε achs στο Age of Decadence, να δουν ποσοστά στα choices. Και γενικά όλους τους devs τους ενδιαφέρουν gameplay stats data mining, και με τα achs το έχουν χωρίς να χρειάζεται in-game data collection, από το οποίο οι περισσότεροι gamers κάνουν opt-out ακόμα και όταν υπάρχει ως επιλογή.

Τα ach stats δεν έχουν ποτέ αμφισβητηθεί ως προς το αν είναι πολύ συντηρητικά, ίσα-ίσα αν υπάρχει tampering από τους παίκτες τότε είναι φουσκωμένα. Ο μόνος τρόπος να ισχύει το αντίθετο είναι να υπάρχει σημαντικός αριθμός παικτών που αγοράζει ένα game και μετά δεν το τρέχει ποτέ ενώ είναι online ο client. Ίσως για το GoG galaxy, απλά απίθανο για το Steam.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,801
Έχεις ένα point, αλλά εγώ δεν δίνω καν σημασία σε αυτά τα stats, ελπίζω και ούτε οι developers.
Βλέπω δηλαδή, σύμφωνα με το gog, το win the game achievement το έχουν 8.9% και στο steam 7.1%.
Αποκλείεται να είναι αληθινά τέτοια νούμερα.

Στο GoG πιθανών, πρέπει να τρέχεις το παιχνίδι μέσα από το Galaxy για να λαμβάνεις achievement (έτσι νομίζω δηλαδή). Στο steam όμως? Εκει τρέχει ο client υποχρεωτικά και καταγράφει τέτοια στοιχεία.

Πάντως δεν θεωρώ απίθανο να έχουν τελειώσει μόλις το 7% των κατόχων ένα τίτλο 100,150+ ωρών. Πολύ κόσμος δεν δείχνει τέτοια αφοσίωση για ένα παιχνίδι (ασχέτως εάν μπορεί να έχουν 1000+ ώρες σε άσκοπα (ως προς το ότι δεν έχουν τερματισμό) F2p και grind full τίτλους
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,025
Το έχουμε αναφέρει και όσο έτρεχε το KS του WotR, αλλά ελπίζω στο WotR να έχουν σημασία οι races στους διαλόγους.
Παίζω Tiefling στο evil πλέιθρου που κάνω, και μόλις πήρα την Kanerah (επίσης Τiefling) και μόλις βρήκα ευκαιρία της έπιασα το μπλα μπλα στο σπίτι της στην πόλη. Όχι μόνο δεν είχε καν αναφορά στο ότι είμαστε και οι δύο Tiefling (race βέβαια που μπήκε αργότερα, με dlc, αν θυμάμαι καλά) αλλά είχε και... αστείες ερωτήσεις να κάνεις, πχ "Πώς είναι να είσαι Tiefling, πώς γεννιούνται; Από πού προέρχονται;" κλπ.
Το οποίο μου έκατσε ψιλοάσχημα είναι η αλήθεια.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,025
Θέλω τόσο πολύ να τον σκοτώσω τον μπάσταρδο, αλλά κάτι με κρατάει. Τον Yoshimo κάποτε τον είχα κόψει στα δύο χωρίς καθόλου σκέψη.

@jonirenicus13
Μπήκα Other World (στα τελειώματα του chapter 2, στο Season Of Bloom main quest) και αν θυμάσαι βλέπεις κάτι σαν "οράματα" που εμβαθύνουν περισσότερο στην ιστορία της Guardian of the Bloom.
Σε ένα από αυτά, την δείχνει να συνομιλεί με μια hooded φιγούρα ("skylark") και να της αναφέρει αυτά που βλέπεις να γίνονται σε όλο το 2o chapter:
kingmaker-dialogue.jpg


H hooded φιγούρα μοιάζει εξαιρετικά με... ναι, κατάλαβες.
Foreshadowing at its finest. 🤘
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,801
@jonirenicus13
Μπήκα Other World (στα τελειώματα του chapter 2, στο Season Of Bloom main quest) και αν θυμάσαι βλέπεις κάτι σαν "οράματα" που εμβαθύνουν περισσότερο στην ιστορία της Guardian of the Bloom.
Σε ένα από αυτά, την δείχνει να συνομιλεί με μια hooded φιγούρα ("skylark") και να της αναφέρει αυτά που βλέπεις να γίνονται σε όλο το 2o chapter:
kingmaker-dialogue.jpg


H hooded φιγούρα μοιάζει εξαιρετικά με... ναι, κατάλαβες.
Foreshadowing at its finest. 🤘

Δεν έχω φτάσει ακόμα στο σημείο της προδοσίας στο δεύτερο playthrough, αλλά εάν θυμάμαι καλά, το λέει ξεκάθαρα ότι αυτός κατασκεύασε το φυτό
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@Bathory φυσικά και τη θυμάμαι τη σκηνή. Κοίτα να δεις πως δένουν όλα. Λατρεία.

Πλέον λόγω δουλειάς το πάω πιο αργά, αλλά έστω και μισή ώρα το βάζω κάθε βράδυ για να είμαι σε επαφή. Δεν πρόκειται να το rushαρω με τίποτα. Γουλιά γουλιά θα κατέβει.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,801
Μόλις έκανα μια evil επιλογή στο τέλος του act 3. Χρειάστηκε να το διαβάσω δύο φορές γιατί δεν το περίμενα καθόλου και μετά έσκασα στα γέλια όταν λειτούργησε! Χίλια μπράβο σε όποιον το σκέφτηκε και ένας από τους λόγους που ζητάω χρόνια παιχνίδι με σοβαρό evil campaign ( δεν είναι το kingmaker, απλά το συγκεκριμένο κομμάτι μου αρέσει πολύ).
(Βάζω σε spoiler το επόμενο σχόλιο για την περίπτωση που δεν θέλει κάποιος ούτε hint.)
Και φυσικά το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να τον κάνω Magister! Είμαι σίγουρος ότι είναι ένα τεράστιο λάθος που θα απολαύσω πάρα πολύ :cool:
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,025
Μόλις έκανα μια evil επιλογή στο τέλος του act 3. Χρειάστηκε να το διαβάσω δύο φορές γιατί δεν το περίμενα καθόλου και μετά έσκασα στα γέλια όταν λειτούργησε! Χίλια μπράβο σε όποιον το σκέφτηκε και ένας από τους λόγους που ζητάω χρόνια παιχνίδι με σοβαρό evil campaign ( δεν είναι το kingmaker, απλά το συγκεκριμένο κομμάτι μου αρέσει πολύ).
(Βάζω σε spoiler το επόμενο σχόλιο για την περίπτωση που δεν θέλει κάποιος ούτε hint.)
Και φυσικά το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να τον κάνω Magister! Είμαι σίγουρος ότι είναι ένα τεράστιο λάθος που θα απολαύσω πάρα πολύ :cool:

Ναι, το είχε αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ ο Irenicus.
Κι εγώ το περιμένω πώς και πώς.
Μέχρι τότε, έκανα την Octavia Magister, για να ρίξω στάχτη στα μάτια των subjects μου μέχρι να τον βρω, πηγαίνω για long con!
:D
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,801
Δεν είχα βρει τον Jubilost στο πρώτο playthrough και έτσι κάνω πρώτη φορά τα quest του. Ένα έχω να πω
Sir Allfrey: NPC with the best Tentacles ever!!!!:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Πρεπει να ριξω καποια αναλογη καταρα στους PC μου :cool:
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,025
@Northlander @kara
Είναι πολλοί αυτοί που δεν τους έχει έρθει ακόμα, λογικά αποστέλλονται σιγά σιγά.

@mike299
Είναι θεούλης ρε!
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Καλημέρα παίδες.

Λοιπόν...
Ολοκλήρωσα χθές το Season of Bloom quest και φαινομενικά δέν είχα άλλα ενεργά Quest.
Oλες οι περιοχές που μπορούσα να πάω έχουν καθαριστεί και στις άλλες δε μου "επιτρέπεται" ακόμα να περάσω.
Εκανα skip day πολλές φορές.
Ενδεικτικά, μου λέει για Next attack in Bald Hilltop είναι σε ~200 μέρες(!)
Μεχρι στιγμής μου άνοιξε στο ενδιάμεσο η συνέχεια στο companion quest της Amiri.
Βασικά, αναρωτιέμαι. Ετσι είναι ο σχεδιασμός? Να περιμένεις απλά να περάσουν ΤΟΣΕΣ μέρες?
Είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα?
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,735
οχι, τις μερες μεταξυ των chapters τις περνας η

- εξερευνοντας το βασιλειο (καποιες περιοχες αν το παρτυ εχει χαμηλο perception δεν φαινονται)
- μενοντας στην πρωτευουσα και αναβαθμιζοντας το βασιλειο, ενσωματωνεις καινουργιες περιοχες/χτιζεις καινουργιες πολεις/ ανεβαζεις λβλ τους συμβουλατορες (πολυ σημαντικο καθοτι ετσι ξεκλειδωνουν καλυτερα οπλα/πανοπλιες απο τους αρτιζανς). οι συμβουλατορες θελουν 14 μερες εκαστος για να ανεβουν λβλ.
- κανοντας διαφορα quests.

εγω εκανα hard saves οταν ξεκινουσα σερι αναβαθμισεις στο βασιλειο που ηθελαν πολυ χρονο, ετσι ωστε οταν αρχισει το επομενο κεφαλαιο να χω μια εικονα ποσες μερες εχω συνολικα και αν εχω ξεχασει καποιο quest να κανω load και να τα φτιαξω ολα.
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,025
Καλημέρα παίδες.

Λοιπόν...
Ολοκλήρωσα χθές το Season of Bloom quest και φαινομενικά δέν είχα άλλα ενεργά Quest.
Oλες οι περιοχές που μπορούσα να πάω έχουν καθαριστεί και στις άλλες δε μου "επιτρέπεται" ακόμα να περάσω.
Εκανα skip day πολλές φορές.
Ενδεικτικά, μου λέει για Next attack in Bald Hilltop είναι σε ~200 μέρες(!)
Μεχρι στιγμής μου άνοιξε στο ενδιάμεσο η συνέχεια στο companion quest της Amiri.
Βασικά, αναρωτιέμαι. Ετσι είναι ο σχεδιασμός? Να περιμένεις απλά να περάσουν ΤΟΣΕΣ μέρες?
Είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα?

Kι εγώ μια στα ίδια είμαι.
Το Bald Hilltop έχει πέσει στις ~100 μέρες και μόλις άνοιξε ένα (side) quest που εξελίσσεται παράλληλα με το 3o chapter.
Νομίζω σπάει 100άρα στο Hilltop για να ανοίξει οφίσιαλ το chapter 3.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,025
@Miden Agan

Τελικά μου ξεκίνησε το chapter 3 στα δύο πρώτα skip day που έκανα μετά την αντιμετώπιση της bald hilltop επίθεσης.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,025
Άσχετο, βλέπω το δεύτερο campaign του Critical Role και μου έχει κάνει εντύπωση το πόσο έχει επηρεαστεί ο DM απ' το Kingmaker.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,025
Capture.jpg



Meet Nok-Nok, the Chaotic Evil Goblin Killing Fucking Machine,
που μόλις βρήκε επιτέλους τα Kukris της καρδιάς του. Ήταν που ήταν αρκετά OP με δύο απλά Kukris+1, τώρα πλέον πλησιάζει cheat επίπεδα.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,801
Capture.jpg



Meet Nok-Nok, the Chaotic Evil Goblin Killing Fucking Machine,
που μόλις βρήκε επιτέλους τα Kukris της καρδιάς του. Ήταν που ήταν αρκετά OP με δύο απλά Kukris+1, τώρα πλέον πλησιάζει cheat επίπεδα.

Τα mother's είναι?
 
Top Bottom