What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Pathfinder Kingmaker θρεντ το ορθοδοξο

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Level 17 στα τελειώματα τον κέρδισα. Μετά τη μάχη ανέβηκα στο 18.
Challenging custom δυσκολία. Έχω απενεργοποιήσει εντελώς κάποιες ευκολίες που παρέχονται.
Είμαι στο διάλογο που θα κάνω μετά τη νίκη μου. Εννοείς αν κατάλαβα ότι είναι κι αυτός υπό την επήρεια τού Rovagug? Ή έχω καταλάβει λάθος?
ναι αυτό εννοώ που γράφεις στο spoiler.
Το ανακαλυψες απο τα αντικείμενα των 4 mini bosses? Τον κατηγόρησες για αυτό πριν κατέβεις στον Rovagug?
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Ναι, από αυτά, αλλά κάθε φορά που τον κατηγορούσα, έβρισκε κι από μία δικαιολογία. Θα τον πολεμήσω τώρα, ή τζάμπα ελπίζω? Αν και υπολογίζω πως δεν θα γίνει κάτι, γιατί η αποστολή στο journal θεωρείται ολοκληρωμένη.
 
Last edited:

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Ναι, από αυτά, αλλά κάθε φορά που τον κατηγορούσα, έβρισκε κι από μία δικαιολογία. Θα τον πολεμήσω τώρα, ή τζάμπα ελπίζω? Αν και υπολογίζω πως δεν θα γίνει κάτι, γιατί η αποστολή στο journal θεωρείται ολοκληρωμένη.
Εαν βρήκες και τα 4 και του μίλησες πριν κατέβεις στο μπάσταρδο, έκανες ότι χρειαζόταν. Απλα είναι εύκολο να "χασεις" το quest εάν δεν το ξέρεις. Εγώ ήμουν τυχερός να μου το "ρίξει" το πρώτο mini boss, και όταν δεν έγινε το ίδιο στο δεύτερο, κατάλαβα τι παίζει, έκανα load πριν την μάχη και πήγαινα μόνο αφού είχα μαζέψει τα items στα προηγούμενα level.
Πάντως δεν ξέρω ποια η διαφορά εάν δεν το κάνεις. Ίσως να μην επιβιώνει την τελική μάχη εάν δεν τον κατηγορήσεις ότι είναι υποχείριο του πλάσματος
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Θα μπορούσες να το πεις τσατσιά ή φαντασία. Επιλέγω το 2ο. Στη Magical Prison quest, μου έμενε στο κλειδί ακόμα 1 charge και ακόμα σπάω το κεφάλι μου να δω τι μου ξέφυγε. Επειδή δεν γινόταν όμως να μην την κάνω, έκανα κι εγώ ένα dimensional door, mass και βρέθηκα αντιμέτωπος με τον, ξέρετε ποιον. Εύκολη μάχη πλέον, βγήκε με την πρώτη, αλλά έχει ωραία αντικείμενα, τα οποία θα τα κοιτάξω το βράδυ.

Πλέον βρίσκομαι έξω από το magical portal στο castle of knives. Το τέλος πλησιάζει.

Το μόνο που θα μείνει ανολοκλήρωτο απ' ότι φαίνεται είναι ότι δεν πήγα όλα τα kingdom stats στο X. Δεν πειράζει, στο evil playthrough θα γίνει κι αυτό.
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Μετά απο αρκετό καιρό που είχα αφήσει το παιχνίδι καπου στις 40-50 ωρες είπα να το συνεχίσω.
Το φήλινγκ και η ατμόσφαιρα ήταν εκεί...
Kόλλησε κιόλας οτι το είχα αφήσει λίγο πρίν ξεκινήσει το Quest Varnhold vanishing οπότε με το καλημέρα το παιχνιδάκι μου θύμησε το χαρακτήρα του (Faceless Sisters ftw!).

Εκλεισα ενα 10ωρο μεσα στο Σ/κ το οποίο τα είχε όλα!
ναι, είχα Tristian στο παρτυ!
Απίστευτο βάθος σε στόρυ και μηχανισμούς.
Αν δεν είχε κάποια εκνευριστικά για εμένα πράγματα όπως (ατέλειωτο backtackring στο χάρτη, οι νεκρές μέρες μέχρι να γίνει trigger το επόμενο event (αναφέρομαι στο Bald hilltop) αλλα και σε συγκεκριμένα puzzles όπως οι πόρτες στo Sepulcher of forgotten heroes και ΕΙΔΙΚΑ αυτό με τα κεριά / πόρταλ το οποίο εννοείται εψαξα στο νετ γιατι δεν εβγαζα ακρη μετα απο κανα τεταρτο προσπαθειας)
θα μπορούσα να το εκθειάσω κι άλλο!
Εχω ψωμί ακόμα και βλέπω να με έχει hooked για τα καλά.

Thanx @Bathory που τα έλεγες καιρό & @jonirenicus13 γιατί με τον ενθουσιασμό σου στα τελευταία ποστ με προέτρεψες να το συνεχίσω.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Jaethal lives. Και δεν είναι πια undead. Και ο Tristian πλέον θα ξαναπάρει τη θέση του στην ομάδα. Τι άλλες εκπλήξεις επιφυλάσσει πια αυτό το έπος? Μία την ψυλλιάζομαι (να μη σκοτώσω τη Nyrissa). Πολύ χάρηκα με τον Tristian που είναι πλέον πλήρως μετανοημένος. Welcome back lad, ή μάλλον angel.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Jaethal lives. Και δεν είναι πια undead. Και ο Tristian πλέον θα ξαναπάρει τη θέση του στην ομάδα. Τι άλλες εκπλήξεις επιφυλάσσει πια αυτό το έπος? Μία την ψυλλιάζομαι (να μη σκοτώσω τη Nyrissa). Πολύ χάρηκα με τον Tristian που είναι πλέον πλήρως μετανοημένος. Welcome back lad, ή μάλλον angel.
Σου είπα ότι μου άρεσε πολύ το τέλος του συγκεκριμένου χαρακτήρα, απλά δεν ήταν το τέλος που περίμενες ;)
Και εγώ δεν περίμενα να την ξαναδούμε. Πολύ καλό twist και μπράβο σε όποιον το σκέφτηκε!

Πάντως εάν δεν είναι"χτισμένοι" οι χαρακτήρες σου όπως πρέπει για το τελευταίο κομμάτι της ιστορίας, οπλίσου με μεγάλη υπομονή.

Σχετικά με τον tristian, δεν καταλαβαίνω την τόση συμπάθεια προς το πρόσωπο του. Όχι μόνο από εσένα, γενικότερα το έχω δει. Πολύ εκνευριστικος χαρακτήρας. Το μόνο κομμάτι της ιστορίας του που μου άρεσε ήταν όταν όταν πέθανε
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@mike299
προσωπικά γίνομαι immersed αναλόγως του playthrough που κάνω. Στο evil για παράδειγμα δεν θα αντέχω με τίποτα αυτόν και τις απόψεις του. Τώρα όμως, ήταν από τους πιο αγαπημένους μου χαρακτήρες, γι' αυτό και πόνεσε τόσο πολύ η αποκάλυψη τής προδοσίας του.

Καλά, η Jaethal ήταν απρόσμενα ευχάριστο χαστούκι.

Αυτό που με προβληματίζει όμως, είναι πως τώρα έσωσα όλους τους companions (ελπίζω και τη Linzi, έχω σταματήσει πριν τη βρω, το βράδυ θα μάθω), εξαιτίας των επιλογών στα companion quest. Σε evil playthrough όμως δεν παίζει να αποφασίσω τα ίδια. Θα' χει πολύ ενδιαφέρον να δω τι θα γίνει όταν θα τους "πειθω" να ακολουθούν κάτι διαφορετικό απ' το alignment τους. Με βλέπω να χάνω τη μισή ομάδα.

Τώρα, όσον αφορά την τελευταία μάχη, αν μετά από 20 προσπάθειες ξερω γω, δω ότι έπρεπε να στήσω αλλιώς την ομάδα, ε επειδή rl is a bitch, θα κατεβάσω περήφανα τη δυσκολία. Σημασία έχει το "true baldur's gate" ταξίδι που έκανα. Στο επόμενο playthrough όμως θα πάρω το αίμα μου πίσω.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
@mike299
προσωπικά γίνομαι immersed αναλόγως του playthrough που κάνω. Στο evil για παράδειγμα δεν θα αντέχω με τίποτα αυτόν και τις απόψεις του. Τώρα όμως, ήταν από τους πιο αγαπημένους μου χαρακτήρες, γι' αυτό και πόνεσε τόσο πολύ η αποκάλυψη τής προδοσίας του.

Καλά, η Jaethal ήταν απρόσμενα ευχάριστο χαστούκι.

Αυτό που με προβληματίζει όμως, είναι πως τώρα έσωσα όλους τους companions (ελπίζω και τη Linzi, έχω σταματήσει πριν τη βρω, το βράδυ θα μάθω), εξαιτίας των επιλογών στα companion quest. Σε evil playthrough όμως δεν παίζει να αποφασίσω τα ίδια. Θα' χει πολύ ενδιαφέρον να δω τι θα γίνει όταν θα τους "πειθω" να ακολουθούν κάτι διαφορετικό απ' το alignment τους. Με βλέπω να χάνω τη μισή ομάδα.

Τώρα, όσον αφορά την τελευταία μάχη, αν μετά από 20 προσπάθειες ξερω γω, δω ότι έπρεπε να στήσω αλλιώς την ομάδα, ε επειδή rl is a bitch, θα κατεβάσω περήφανα τη δυσκολία. Σημασία έχει το "true baldur's gate" ταξίδι που έκανα. Στο επόμενο playthrough όμως θα πάρω το αίμα μου πίσω.
Το αστείο με τον Tristian ξέρεις ποιο ήταν? Ότι στο good play through μου τον είχα στον πάγκο γιατί μου φάνηκε πιο ενδιαφέρων ο νάνος, ενώ στο evil ήταν πάντα μαζί μου o_O. Η αλήθεια είναι χρειάστηκε να κάνω μερικά load γιατί είχαμε μερικές... εμ... φιλοσοφικές διαφωνίες και δεν άντεχα άλλο την κλάψα/γκρίνια του!

Δεν αναφέρομαι στην τελευταία μάχη αλλά στην πλειοψηφία των encounters μέχρι το τέλος, γιατί οι εχθροί έχουν κάποια abilities που είναι πολύ εκνευριστικά εάν δεν έχεις τα κατάλληλα counter/saves. Από την άλλη βέβαια, εάν τα έχεις, είναι πολύ εύκολο να προχωρήσεις.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Death ward, legendary proportions, good hope και greater heroism μ' έχουν κουβαλήσει μέχρι εδώ σχεδόν άνετα. Θέλω να πιστευω πως θα συνεχίσει έτσι.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
LINZI!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ακοουθούν Σπόιλερς. Σοβαρά, μην το ανοίξετε αν δεν ΄'εχετε ολοκληρώσει το παιχνίδι.

@jonirenicus13
Ρε φίλε, σοβαρά τώρα, ένα πράγμα σου ζήτησα απ' την αρχή. Τις κοριτσάρες και τα μάτια σου. :(
Για πες, όλα καλά; Thoughts; :p
Μακράν η αγαπημένη μου στιγμή στο παιχνίδι. Στο παραδέχομαι αντρίκια, είχα σηκωθεί όρθιος με δάκρυα στα μάτια και χειροκροτούσα την Owlcat.
Πλέον αχνοδιακρίνεις τον τερματισμό. Good luck.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Ακοουθούν Σπόιλερς. Σοβαρά, μην το ανοίξετε αν δεν ΄'εχετε ολοκληρώσει το παιχνίδι.

@jonirenicus13
Ρε φίλε, σοβαρά τώρα, ένα πράγμα σου ζήτησα απ' την αρχή. Τις κοριτσάρες και τα μάτια σου. :(
Για πες, όλα καλά; Thoughts; :p
Μακράν η αγαπημένη μου στιγμή στο παιχνίδι. Στο παραδέχομαι αντρίκια, είχα σηκωθεί όρθιος με δάκρυα στα μάτια και χειροκροτούσα την Owlcat.
Πλέον αχνοδιακρίνεις τον τερματισμό. Good luck.
Μια μικρή παρηγοριά είναι ότι
(Endgame spoiler)
Τώρα πέτυχε τον σκοπό της ζωής της (να γράψει μια διάσημη ιστορία) και ότι είναι "αθάνατη"
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Μια μικρή παρηγοριά είναι ότι
Τώρα πέτυχε τον σκοπό της ζωής της (να γράψει μια διάσημη ιστορία) και ότι είναι "αθάνατη"
Συμφωνώ απόλυτα. Ειλικρινά, δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερη κατάληξη για τον χαρακτήρα της. Απίστευτο γράψιμο, σε αρχή, μέση, τέλος, και εκπληκτικό κορύφωμα. Απ' τους πιο καλογραμμένους χαρακτήρες που έχω στα crpgs μας. Από πού να το πιάσεις; "Ενηλικίωση"; Lost of Innocence; Και να φανταστείς ότι ξεκινάει σαν "textbook" CG χαρακτήρας που έχει όλα τα κλισέ αρχικά, η εξέλιξη που βιώνουμε στον χαρακτήρα της σπάνια την συναντάμε.
Τι να λέμε τώρα, θα μπορούσαμε να γράφουμε για ώρες.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@Bathory
μισό, δεν πέθανε. Αλλά ας πούμε ότι η ψυχή της είναι μέσα στο βιβλίο. Αυτό τώρα είναι το κακό outcome? Με τα quest της όλα σωστά τα έκανα φαντάζομαι.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
@Bathory
μισό, δεν πέθανε. Αλλά ας πούμε ότι η ψυχή της είναι μέσα στο βιβλίο. Αυτό τώρα είναι το κακό outcome? Με τα quest της όλα σωστά τα έκανα φαντάζομαι.
Τελείωσέ το και τα λέμε.
 
Top Bottom