What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Πράσινα και ροζ πίξελ σε μεγάλες αναλύσεις με dvi καλώδιο

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Αγόρασα πρόσφατα νέα κάρτα γραφικών την rtx 2060 και ένα καλώδιο dvi για να την συνδέσω στην οθόνη που έχει μόνο dvi και vga inputs.Η κάρτα έχει μόνο dvi dp hdmi.Όλα δουλεύουν στον υπολογιστή και τρέχουν αλλά η απεικόνιση είναι χάλια έχει κάτι πράσινα πίξελ και ροζ όταν έχω την native ανάλυση της οθόνης.Όταν την ρίχνω σε 1024χ768 και κάτω τότε όλα καλά δεν έχει τα pixel...Η οθόνη είναι η samsung syncmaster t220.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Υποθέτω ότι αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα με τα καλώδια (έχεις δοκιμάσει με άλλο; ), έχεις καλής ποιότητας/επαρκές σε απόδοση τροφοδοτικό και έχεις κάνει καθαρή εγκατάσταση των GPU drivers, είναι πιθανόν hardware θέμα της κάρτας. Αν τα πρώτα τρία τα έχεις τσεκάρει, τότε καλό είναι να επικοινωνήσεις με το κατάστημα που την αγόρασες, ενώ καλού-κακού κούμπωσε καμιά άλλη κάρτα γραφικών (εφόσον μπορείς να έχεις πρόσβαση σε κάποια δανεική) για να δεις τι συμβαίνει.

 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Δεν έχω δοκιμάσει άλλο καλώδιο, τα άλλα είμαι όλα καλυμμένος έχω κάνει απεγκατάσταση τους παλιούς drivers και έχω καλό τροφοδοτικό gold evga 650w.Το τροφοδοτικό με την παλιά κάρτα και το vga καλώδιο τρέχουν μια χαρά σε native ανάλυση αλλά η κάρτα γραφικών με το νέο καλώδιο το dvi έχουν πρόβλημα αλλά μόνο σε αναλύσεις πάνω απο 1024x768 αλλιώς τρέχει κανονικά οπότε νομίζω με την σύνδεση dvi κάτι τρέχει.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Μάγκες αγόρασα αντάπτορα από dvi σε vga και όλα gooooood
 
Top Bottom