What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

SCARLET NEXUS

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Μέχρι τώρα γνωρίζαμε για το cyberpunk και το steampunk. Brainpunk όμως είχαμε; Προφανώς η απάντηση είναι όχι και η Bandai Namco φροντίζει να το κάνει γνωστό ή προτιμότερα να ιδρύσει το νέο όρο από μόνη της. Επί της ουσίας όμως, ο όρος αυτός δεν είναι κάτι περισσότερο από ένα marketing τρικ για να κάνει πιο φαντεζί την έννοια του cyberpunk. Άλλωστε οι Ιάπωνες ψοφάνε για ασυνήθιστα στυλ και φιγούρα. Συνεπώς και ο καινούριος τίτλος της εταιρίας, Scarlet Nexus, είναι ένα παιχνίδι που ενσωματώνει όλα τα anime κλισέ μέχρι το μεδούλι (τραβηγμένο σενάριο, υπερβολικοί χαρακτήρες, φλύαροι διάλογοι), αλλά ταυτόχρονα αποτελεί και μια ευχάριστη έκπληξη στο είδος των action/RPG, με έμφαση το πρώτο συνθετικό του όρου.
Το Scarlet Nexus μας μεταφέρει σε μια εναλλακτική πραγματικότητα του 2020, όπου η ανθρωπότητα βρίσκεται αντιμέτωπη με κάποιες αγνώστου προελεύσεως πλάσματα (αποκαλούνται ως Others), τα οποία έχουν μια πελώρια λαχτάρα για ανθρώπινους εγκεφάλους...

Continue reading...
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Είδα τον τίτλο του παιχνιδιού και σάστισα. Μα πώς μου είχε ξεφύγει αυτό. Ξεκίνησα να διαβάζω την παρουσίαση. Έφτασα στο 'Συνεπώς και ο καινούριος τίτλος της εταιρίας, Scarlet Nexus, είναι ένα παιχνίδι που ενσωματώνει όλα τα anime κλισέ μέχρι το μεδούλι...'

Σκρόλαρα με τρεμάμενο δάκτυλο στο πρώτο screenshot. Βλαστήμησα, έτρεξα να τρίψω τα μάτια μου Listerine αλκοολούχο και πήρα ίσαμε τριανταπέντε ανάσες στο Μπάμπη τη Χαρτοσακούλα.

Ίσιωσα.

ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΤΙΣΚΛΕΗΜΕΡ ΚΑΙ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΛΟΚΑΜΟΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΖΩΡΖ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ! Έχουμε μεγάλους αθρώπους εδώ, με πιέσεις, ζάχαρα και ιστορίες!
 
Last edited:

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Ωραίο παιχνιδάκι. Δεν είναι για όλους φυσικά αλλά δε ντρέπεται γι' αυτό που είναι και αυτό ίσως είναι το μεγαλύτερο προσόν του.

Η μάχη (όσο έχω παίξει) είναι οριακά ενδιαφέρουσα με καινούργια στοιχεία να προστίθενται στις 15 ώρες που έχω παίξει ως τώρα. ϊσως η μέγιστη δυσκολία να κρίνεται απαραίτητη για κάποιον που έχει εξομοιωθεί πλήρως με το σύστημα μάχης.

Το χειριστήριο νομίζω είναι δυστυχώς μονόδρομος με τόσους συνδυασμούς που καλείσαι να πατήσεις κάθε φορά. Διάβασα κάποια θέματα κιόλας με τα υποστηριζόμενα controllers αλλά με το xbox one δεν υπήρχε θέμα. Δε το έψαξα πολύ αλλά είναι λίγο αδιευκρίνιστο αν το 360 είναι οκ.

Η ιστορία είναι ένα τεράστιο ερωτηματικό για μένα. Από τη μια έχουμε εξελίξεις σε καταιγιστικό ρυθμό που χάνεις τη μπάλα (όσο έχω προλάβει να δω δηλαδή) από την άλλη κρίθηκε ότι υπάρχει υλικό/βάση για μια animated σειρα?? Πιθανότατα με το δεύτερο playthrough του δεύτερου χαρακτήρα θα εξισορροπείται κάπως η κατάσταση.

Τιμούλα (επίσημη) ίσως λίγο τσιμπημένη στα 50€ (και με την αντίστοιχη full τιμή στις άλλες πλατφόρμες). Μια αρχική τιμή στα 40 άντε 45 θα ήταν καλύτερη.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Το χειριστήριο νομίζω είναι δυστυχώς μονόδρομος με τόσους συνδυασμούς που καλείσαι να πατήσεις κάθε φορά. Διάβασα κάποια θέματα κιόλας με τα υποστηριζόμενα controllers αλλά με το xbox one δεν υπήρχε θέμα. Δε το έψαξα πολύ αλλά είναι λίγο αδιευκρίνιστο αν το 360 είναι οκ.

Έπαιξα με συμβατό με 360 gamepad (PDP) και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Υποθέτω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τη σειρά της Microsoft, δεν είμαι σίγουρος για Dualshock.

Η ιστορία είναι ένα τεράστιο ερωτηματικό για μένα. Από τη μια έχουμε εξελίξεις σε καταιγιστικό ρυθμό που χάνεις τη μπάλα (όσο έχω προλάβει να δω δηλαδή) από την άλλη κρίθηκε ότι υπάρχει υλικό/βάση για μια animated σειρα?? Πιθανότατα με το δεύτερο playthrough του δεύτερου χαρακτήρα θα εξισορροπείται κάπως η κατάσταση.

Προφανώς κρίθηκε ότι χρειάζεται μια animated σειρά για να σουλουπώσει τα κενά του. Μικρό spoiler:

όταν μπλέκεται time-travel στην υπόθεση, η μπάλα χάνεται από τα αποδυτήρια.
 
Top Bottom