What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,351
Δεν είχα ποτέ κονσόλα και έχω παίξει ελάχιστες φορές, μόνο σε PS, οπότε δεν έχω άποψη για την ποιότητά των παιχνιδιών (πέρα από το ότι πονούσαν τα μάτια μου στο τελευταίο Gran Turismo). Πιστεύεις δηλαδή ότι μία κάρτα της επόμενης γενιάς στα 250-300€ θα έχει καλύτερη απόδοση; Γιατί είμαι κι εγώ σε φάση αναμονής για αναβάθμιση κάρτας.

Ιστορικά, οι καλύτερες value for money κάρτες γραφικών έβγαιναν λίγο μετά την κυκλοφορία κονσολών. 8800GT στην προηγούμενη γενιά, GTX 970 σε αυτή που τελειώνει. Πιστεύω πως ο ανταγωνισμός από την κυκλοφορία των game consoles θα ωθήσει τις τιμές προς τα κάτω σε σημαντικό βαθμό, αν όχι φέτος (γιατί λογικά θα έχουμε κυκλοφορία νέων καρτών πριν τις game consoles) τότε σίγουρα μέσα στους πρώτους μήνες του νέου έτους.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Αν δεν με απατά η μνήμη μου, το XBOX One, του οποίου το One S αποτελεί την "Slim" εκδοχή, δεν έπιανε στα ΑΑΑ 1080p/30, εκτός αν άλλαξαν τα πράγματα με patches, downscales κτλ. Κρατάω μικρό καλάθι για το 4K/60, αν μιλάμε για καθαρόαιμο 4K, και την τιμή αγοράς. Η προηγούμενη γενιά, στα 400€, ανταγωνιζότανε σε επιδόσεις PC των 400 εώς 500€. Κάτι μου λέει ότι θα έχουμε παρόμοια σκηνικά και σε αυτή την γενιά.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,351
Αν δεν με απατά η μνήμη μου, το XBOX One, του οποίου το One S αποτελεί την "Slim" εκδοχή, δεν έπιανε με στα ΑΑΑ 1080p/30, εκτός αν άλλαξαν τα πράγματα με patches, downscales κτλ. Κρατάω μικρό καλάθι για το 4K/60, αν μιλάμε για καθαρόαιμο 4K, και την τιμή αγοράς. Η προηγούμενη γενιά, στα 400€, ανταγωνιζότανε σε επιδόσεις PC των 400 εώς 500€. Κάτι μου λέει ότι θα έχουμε παρόμοια σκηνικά και σε αυτή την γενιά.

Τα περισσότερα παιχνίδια του Xbox One έτρεχαν σε 900p ή χαμηλότερα και 30 fps ασταθή. Όποιο στόχο και να θέσουν οι κονσολοεταιρίες για σκοπούς marketing, εάν δεν έχουν σκοπό να τον κάνουν υποχρεωτικό (που δεν θα γίνει ποτέ) τότε θα δούμε όλων των ειδών τα settings: από 4K/60 σε λιγότερο απαιτητικούς τίτλους ή first party games για το marketing που λέγαμε μέχρι reconstruction/checkerboard/upscaling @ 30 fps αν ο developer προτιμά τον εντυπωσιασμό στα γραφικά από την ανάλυση και το framerate.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Αν ισχύουν και αυτά που έχουν γίνει leak για την κονσόλα, ούτε εκείνη μου αρέσει εμφανισιακά.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν δείχνουν την κονσόλα;

Γιατί κυκλοφορούν κάποιες φήμες, όχι από πολύ αξιόπιστες πηγές είναι η αλήθεια, ότι έχουν προβλήματα υπερθέρμανσης και ίσως χρειαστεί να προχωρήσουν σε redesign.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Αν ισχύουν και αυτά που έχουν γίνει leak για την κονσόλα, ούτε εκείνη μου αρέσει εμφανισιακά.

Σε ποιο leak για την κονσόλα αναφέρεσαι γιατί κυκλοφορούν πολλές.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Σε ποιο leak για την κονσόλα αναφέρεσαι γιατί κυκλοφορούν πολλές.
Στο dev kit εννοεί που μοιάζει λίγο με τουαλέτα.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Το Dev kit δε λεει τιποτα. Αυτη ειναι φωτο απο το ps4 dev kit, που δεν ειχε σχεση με το τελικο εμπορικο μοντελο.

ps4devkitscaled.jpg


Παντως το dev kit του ps5 απο κοντα ειναι πιο ωραιο και πολυ ογκωδες σε συγκριση με τις τωρινες κονσολες. Που και παλι δε μας λεει κατι για την τελικη εκδοση.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,351
Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν δείχνουν την κονσόλα;

Γιατί κυκλοφορούν κάποιες φήμες, όχι από πολύ αξιόπιστες πηγές είναι η αλήθεια, ότι έχουν προβλήματα υπερθέρμανσης και ίσως χρειαστεί να προχωρήσουν σε redesign.

Τις έχω δει τις φήμες. Δεν το αποκλείω 100% γιατί η συχνότητα της κονσόλας είναι τόσο υψηλή (πιθανότατα ώστε να φτάσει τα 10 teraflops με το στανιό) που το σύστημα ψύξης θα πρέπει να είναι πολύ καλά μελετημένο. Αν το αρχικό σχέδιο ήταν τα 9 teraflops και αναγκάστηκαν να κάνουν overclocking πρόσφατα γιατί η Microsoft τους έπιασε στον ύπνο τότε ναι, δεν είναι εντελώς απίθανο να κάνουν ένα (περιορισμένο αν δεν θέλουν να καθυστερήσουν) redesign. Πάντως οι περισσότεροι λένε ότι είναι πλέον αργά για σημαντικές αλλαγές.

Προσωπικά πάντως αν είχα σκοπό να αγοράσω κονσόλα (που δεν έχω) δεν θα έπαιρνα την launch έκδοση του PS5, τουλάχιστον μέχρι να βεβαιωθώ ότι όλα λειτουργούν όπως πρέπει. Η Microsoft τους την έφερε αυτή τη φορά.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Πάντως οι περισσότεροι λένε ότι είναι πλέον αργά για σημαντικές αλλαγές.

Εδώ νομίζω ότι έχεις δίκιο. Την προηγούμενη εβδομάδα ο Phil Spencer σε συνέντευξή του στο IGN, ήταν απόλυτα βέβαιος ότι δεν θα υπάρξει καθυστέρηση στην παράδοση του Hardware λόγω κορονοϊού. Κάτι που, χωρίς να ξέρω ακριβώς τους χρόνους της συγκεκριμένης βιομηχανίας, εμένα μου δίνει να καταλάβω ότι αν δεν έχουν ήδη ξεκινήσει την παραγωγή hardware, έχουν έτοιμη την διαδικασία παραγωγής για άμεση εκκίνηση.

Ένα πιθανό redesign, αυτή την περίοδο, θα πήγαινε την Sony τουλάχιστον ένα εξάμηνο πίσω νομίζω. Αλλά στην περίπτωση που αυτό δεν γίνει και υπάρχει όντως πρόβλημα overheating, η κονσόλα θα πρέπει να κάνει φοβερό throttling. Άρα τα Terraflops, ότι και αν σημαίνουν επί της ουσίας, πάνε περίπατο.

Αφήσαν την Microsoft να θέσει τους όρους σε αυτή την γενιά και τώρα δείχνουν logo και gamepad.

Επίσης ο Spencer άφησε να εννοηθεί ότι το XBox Series X θα έχει την ίδια τιμή με το PS5 (αν όχι μικρότερη).
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Αλλες φημες λενε πως και οι 2 εταιρειες στο launch θα βγαλουν πολλαπλα μοντελα και οχι ενα. Το Xbox series X θα ειναι η ναυρχιδα και τα υπολοιπα θα εχουν μικροτερα specs. Αντιστοιχα η Sony αντι να βγαλει απλο/slim/pro σε βαθος χρονου θα τα βγαλει πολυ πιο κοντα.

Βεβαια με ολα αυτα που συμβαινουν στον κοσμο ολα αυτα τα σχεδια ισως εχουν ανατραπει. Η Sony ανεβαλε μπολικες ταινιες και μουσικες κυκλοφοριες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,351
Εδώ νομίζω ότι έχεις δίκιο. Την προηγούμενη εβδομάδα ο Phil Spencer σε συνέντευξή του στο IGN, ήταν απόλυτα βέβαιος ότι δεν θα υπάρξει καθυστέρηση στην παράδοση του Hardware λόγω κορονοϊού. Κάτι που, χωρίς να ξέρω ακριβώς τους χρόνους της συγκεκριμένης βιομηχανίας, εμένα μου δίνει να καταλάβω ότι αν δεν έχουν ήδη ξεκινήσει την παραγωγή hardware, έχουν έτοιμη την διαδικασία παραγωγής για άμεση εκκίνηση.

Ένα πιθανό redesign, αυτή την περίοδο, θα πήγαινε την Sony τουλάχιστον ένα εξάμηνο πίσω νομίζω. Αλλά στην περίπτωση που αυτό δεν γίνει και υπάρχει όντως πρόβλημα overheating, η κονσόλα θα πρέπει να κάνει φοβερό throttling. Άρα τα Terraflops, ότι και αν σημαίνουν επί της ουσίας, πάνε περίπατο.

Αφήσαν την Microsoft να θέσει τους όρους σε αυτή την γενιά και τώρα δείχνουν logo και gamepad.

Επίσης ο Spencer άφησε να εννοηθεί ότι το XBox Series X θα έχει την ίδια τιμή με το PS5 (αν όχι μικρότερη).

Έχω την υποψία ότι η αναφορά του Cerny σε variable frequency και η ασάφεια για το κατώτερο όριο συχνότητας έγινε για να αποφύγουν αγωγές για false advertising. Ίσως δεν ξέρουν και οι ίδιοι στη Sony πόσο χαμηλά θα χρειαστεί να πέσουν τα ρολόγια, οπότε ανακοινώνουν μόνο την μέγιστη συχνότητα για να διαφημίσουν ένα νούμερο teraflops σχετικά κοντά στο Xbox.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Το Dev kit δε λεει τιποτα. Αυτη ειναι φωτο απο το ps4 dev kit, που δεν ειχε σχεση με το τελικο εμπορικο μοντελο.

ps4devkitscaled.jpg


Παντως το dev kit του ps5 απο κοντα ειναι πιο ωραιο και πολυ ογκωδες σε συγκριση με τις τωρινες κονσολες. Που και παλι δε μας λεει κατι για την τελικη εκδοση.
Ναι δεν έχει να λέει κάτι όντως. Προβλέπω και αυτοί να κάνουν τπτ πιο κοντά σε pc για καλύτερο airflow cooling etc etc
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Η Microsoft τους την έφερε αυτή τη φορά.

Θα φανεί, γιατί για την ώρα τους την έχει φέρει στις ανακοινώσεις. Ο Γιάννης με τα λόγια, χτίζει ανώγια και κατώγια. Υπάρχουν φήμες πως και το prototype nuXbox δεν συμπεριφέρεται και πολύ καλά από θερμικής άποψης και γενικά σταθερότητας. Όσο επιφυλακτικός πρέπει να είναι κανείς με το PS5, άλλο τόσο πρέπει να είναι και με το Xbox whatever (ειλικρινά δεν θυμάμαι ποιο xbox είναι ποιο πλέον, και δεν με νοιάζει αρκετά για να το γκουγκλάρω), μέχρι να βγουν όχι απλά reviews, αλλά long-term use reports, κατά τη γνώμη μου.
 
Last edited:

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,410
τωρα που αρχισε και η sony να βγαζει τα παιχνιδια της στο pc κανεις δεν θα παρει κονσολα.
 
Top Bottom