What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Next Fests Official Thread: Εντυπώσεις από demos και προτάσεις

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Έπαιξα χθες το demo του White Shadows που είναι κάτι σαν το INSIDE αλλά με την παλέτα του Limbo. Το παιχνίδι αξιοποιεί ωραία το vibe "μικρός χαρακτήρας σε μεγάλα περιβάλλοντα" και η πόλη έχει μια ενδιαφέρουσα, παλιομοδίτικη αισθητική που μου θύμισε λίγο Rubacava (Grim Fandango).
Θέλει, όμως, μπόλικη δουλειά ακόμα.
Το optimization πάσχει αρκετά, και λογικά δεν ήταν στις προτεραιότητές τους για το demo.
Τα γραφικά του κεντρικού χαρακτήρα (και των γουρουνιών) δείχνουν κάπως flat συγκριτικά με το background.
Ο χειρισμός δεν έχει την εθιστική ακρίβεια των παιχνιδιών που το ενέπνευσαν και γενικά το platforming δεν εμπνεύει την εμπιστοσύνη που θα έπρεπε.
Γενικά δεν μου έδωσε την αίσθηση ότι μπορεί να χτυπήσει το INSIDE ή το Little Nightmares, αλλά αν το προσέξουν παραπάνω θα γίνει ένα συμπαθητικό 7/10 game.
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Έτσι, για το μπούγιο.

Έβαλα από περιέργεια μπόλικα ντέμα :

Forgive Me Father : γουστόζικο εικαστικό και γρήγορη δράση, το στόρι και το βάιμπ υπάρχουν ίσα για να υπάρχουν. Βγήκε εκτός wishlist.

Fallen Aces: Σαφώς πιο προσεγμένη παραγωγή από το FMF, με τα 90'ς voice-overs του και τις πλάγιες αναφορές στο σχεδιασμό επιπέδων του αείμνηστου Duke Nukem 3D. Διασκεδαστικό σαν παρουσίαση, αν κυκλοφορούσε το '98, θα θεωρείτο σήμερα κλασσικό. Εκτός wishlist και αυτό.

Conscript: Lo-fi, καλοστημένο survival horror, θα τσουτσουρήσει η καρδιά του @Adhan από χαρά. Σαν εναλλακτική του Wormwood (αν λεγόταν έτσι, ίσως το μπερδεύω) στα χαρακώματα του Α' Παγκοσμίου Πολέμου. Μένει στη wishlist, χωρίς να είναι το αγαπημένο μου είδος παιχνιδιού.

Lone McLonegan : Το εικαστικό πολύ γουστόζικο και μου δημιούργησε υψηλές προσδοκίες. Έλλειψη speech και πολύ μέτρια γραφή το εξακόντισαν με συνοπτικές διαδικασίες μακριά από την Wishlist μου.

Rock and Roll Will Never Die! : Απολαυστική γραφή που με έκανε να ανεχτώ τους ζωομορφικούς χαρακτήρες. (Διάβολε και τί δεν θα' δινα για ένα τέτοιο αντβέντσουρ με δυσσαδερά σκίτσα καραφλοχαιτέων μεσήλικων ροκάδων, στο στίλ του Φαβορίτη). Ωραίοι γρίφοι, μένει wishlist.

Unusual Findings : ΤΕΡΑΣΤΙΑ έκπληξη και με διαφορά το καλύτερο ντέμο που έπαιξα ως τώρα. Φοβερή παραγωγή με υπέροχα voice overs, θανατερό 80'ς soundtrack και γραφή που μιλά απευθείας στον αιώνια παραμυθόπληκτο προέφηβο στο κεφάλι μου. Μυρίζει adventure GOTY οποιασδήποτε χρονιάς επιλέξει να κυκλοφορήσει.

Saint Kotar: Πολύ κακή πρώτη εντύπωση από τον τεχνικό τομέα που θυμίζει ξεχασμένο Ευρωπαϊκό adventure από το 2006. Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου την ανάπτυξη του παιχνιδιού, αλλά από το λίγο hype που έπιασε το ραντάρ μου, περίμενα κάτι πολύ πιο γυαλισμένο και 'σύγχρονο'. Ίσως και να έχει ουσία, αλλά το ντέμο το άφησα σχεδόν αμέσως, δεν με τράβηξε καθόλου. Υποπτεύομαι πως θα είναι από εκείνες τις χρυσές μετριότητες που κυνηγάνε (και υπερασπίζονται) λυσσαλέα οι φίλοι των point-and-click-με-τριπλό-σεμεδάκι, να μυρίζει ακόμα λαχταριστή ναφθαλίνη.
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,254
Unusual Findings : ΤΕΡΑΣΤΙΑ έκπληξη και με διαφορά το καλύτερο ντέμο που έπαιξα ως τώρα. Φοβερή παραγωγή με υπέροχα voice overs, θανατερό 80'ς soundtrack και γραφή που μιλά απευθείας στον αιώνια παραμυθόπληκτο προέφηβο στο κεφάλι μου. Μυρίζει adventure GOTY οποιασδήποτε χρονιάς επιλέξει να κυκλοφορήσει.
Έφυγε για pledge στο κικσταρτερ!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
Ναι ρε το ξέρω το Conscript. Μου είχε κάνει αίσθηση το setting και το όλο βραδύκαυστο action adventure gameplay και το περιμένω πως και πως (το Darkwood θα εννοείς που ήταν top down)!

Το unusual findings αν και ψιλομεχ ρετροπιξελούμπα στο εικαστικό, φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και αγαπάμε σύνθια και νέον. Wishlisted.
Θενκς και για το Fallen Aces, είδα παραγωγή New Blood (Dusk, Amid Evil κλπ.) οπότε λογικά θα είναι έστω αξιόλογη χράπα χρούπα ρετρίλα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Έχω καμιά 40αριά ντέμα (sic) στο download queu, οπότε θα έχω κι εγώ να δώσω αναφορά σύντομα. Μεγάλο κρίμα για το Saint Kotar που είναι αυτό που κατεβαίνει αυτή τη στιγμή και το περίμενα πώς και πώς, αλλά για να δούμε μήπως μου "μιλήσει".

Για την ώρα

Model Simulator: Δεν ξέρω τι σκεφτόμουν ή περίμενα όταν το κατέβασα, αλλά αν δεν είστε καμένος με το άθλημα in real life, δεν νομίζω πως έχει κανένα νόημα η ενασχόληση με τον εξομοιωτή.

Escape Room: Σοβαρή υποψηφιότητα για μη-action co-op GOTY όποιας χρονιάς κυκλοφορήσει. Αν η community αγκαλιάσει και τον editor με steam workshop support, μπορεί και να παραμείνει στο σκληρό για την υπόλοιπη δεκαετία.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,254
Έριξα τα Incantamentum και Torn Away στο download, θα ρίξω αναφορά όταν τα τελειώσω
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Clid the Snail: Top-down shooter με καλό τεχνικό τομέα, το οποίο περιέργως ποντάρει στην δημιουργία μελαγχολικής ατμόσφαιρας και όχι στη δράση. Δεν με έπεισε ότι αυτό είναι κάτι που θέλω στα top-down shooters μου, αλλά παίζει κάποια στιγμή να πάρω σκέτο το, υπέροχο για τα γούστα μου, soundtrack.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
King'n Knight: Είπαμε αγαπάμε ρετροπιξελούμπες (όχι εσύ Nitro) αλλά όχι κι έτσι. Ποιος χρειάζεται ένα demake του Ghosts'n Goblins το 2021; Όχι εγώ πάντως.

Firegirl - Hack 'n Splash Rescue: Γουστόζικο, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος τι σκεφτότανε όταν γέμισαν τον τόπο με debris που δεν καταστρέφονται με το τσεκούρι, παρόλο που το τσεκούρι το έχεις για αυτό το λόγο. Επίσης θα προτιμούσα να μπορείς να κάνεις about turn ενώ ρίχνεις νερό με τη μάνικα, το ότι πρέπει πρώτα να σταματήσεις με μπέρδευε every single time.

Outbreak Island: Άλλο ένα παιχνίδι που δεν είμαι σίγουρος γιατί δοκίμασα, μιας και σίγουρα δεν είμαι το target audience. Σε κάθε περίπτωση, ο μπάμιας μου ξύπνησε μέσα σε ένα underground (μάλλον) facility και πέθανε από τη δίψα δίπλα σε ένα γεμάτο water cooler, γιατί λέει δεν είχε πλαστικό ποτήρι πάνω του, και φαντάζομαι σκέφτηκε "εγώ δεν είμαι κάνας Νεάντερταλ να βγάλω τη φιάλη από τον ψύκτη, προτιμώ να πεθάνω με αξιοπρέπεια". Island δεν είδα.

Saint Kotar: Η πρώτη-πρώτη οθόνη με το εξωτερικό του ξενοδοχείου είναι αρκούντως ατμοσφαιρική και σκέφτηκα "πάλι μαλακίες λέει ο Κουτσούκος" "πάει, σκατογέρασε ο Μποράτσος, δεν είναι να τον παίρνει κανείς στα σοβαρά" "τελικά τα γούστα μας δεν ταιριάζουνε". Μετά όμως μπήκα στο φουαγιέ και κατάλαβα ακριβώς τι εννοεί. Δεν θα μπορούσε να το πει καλύτερα, παραγωγή σε κάποιο ξεχασμένο από το θεό χωριό της κεντρικής Ευρώπης circa 2005, character models, γραφικά, voice overs, όλα εκεί παραπέμπουν. Δεν ξέρω αν υπάρχει άνθρωπος στον κόσμο που να νοσταλγεί αυτή την περίοδο με το awkward 3D, πάντως εγώ θα ξαναπαίξω όλες τις ρετροπιξελούμπες του κόσμου ten times over πριν ενδιαφερθώ για κάτι τέτοιο.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,254
Έριξα τα Incantamentum και Torn Away στο download, θα ρίξω αναφορά όταν τα τελειώσω
Incantamentum: 'Ενα απλό και τίμιο pixelοτο point and click adventure στα χνάρια του "the last door", μπαίνει στα υπόψιν!

To Torn Away απλά πέρασε και δεν ακούμπησε...
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
To demo του Incantamentum το είχα δει στο προηγούμενο Steam Fest...δεν με είχε ενθουσιάσει. Τίμιο, αλλά όπως και το The Slaughter, μένουν τελικά στην σκιά (χοχοχό) του The Last Door.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Shadow Dreams: Μην με ρωτάτε, δεν έχω ιδέα. Στα χαρτιά είναι magic-based first person shooter. Στην πράξη, για ένα φουλ πεντάλεπτο καθόμουν και άκουγα ένα ατελείωτο και παντελώς ασυνάρτητο exposition που υποτίθεται σε εισάγει στον κόσμο του παιχνιδιού, εγώ δεν κατάλαβα τίποτα. Μετά άνοιξε μια πόρτα προς μια αρένα, αλλά άργησα ένα νανοδευτερόλεπτο να μπω και έκλεισε. Δεν φάνηκε να υπάρχει τρόπος να ξανανοίξει. Μπορεί και να είναι και γαμώ τα magic-based first person shooters, δεν θα το μάθω ποτέ (εκτός κι αν μου πείτε εσείς).

Aeterna Noctis: Θα ήθελε πολύ να είναι το επόμενο Hollow Knight, από το οποίο έχει ξεπατικώσει το σύστημα μάχης. Θα χρειαστεί πολύ δουλειά ακόμα για να έχει ελπίδες να ξεχωρίσει από το σωρό, στο demo ο χειρισμός του χαρακτήρα είναι κάπως floaty, τα weather effects είναι μερικές φορές τόσο έντονα που δεν βλέπεις τι γίνεται στην οθόνη, ακόμα και το επίπεδο zoom out μου φαίνεται μεγαλύτερο από όσο θα έπρεπε να είναι.

Fallen Aces: Shooting δεν είδα, first person brawler είναι στην αρχή τουλάχιστον. Οι μάχες με πολλούς αντιπάλους καταντούν κωμικές, όχι με την καλή έννοια. Γενικά, φαίνεται να ζηλέψανε τα fight club side-quests του Cyberpunk 2077... που ήταν τα χειρότερα side quests του Cyberpunk 2077.

ANNO Mutationem: Επιτέλους κάτι ενδιαφέρον, γιατί έχει αρχίσει να είναι ορατός ο κίνδυνος να χαρακτηρίσω χαμένο χρόνο όλο το τρέχον Steam Fest. Cyberpunk πιξελωτό action adventure, αξίζει μια δοκιμή κατ' ελάχιστο.


Συνολικά, απογοήτευση με φωτεινή εξαίρεση το Escape Room. Βέβαια έχω άλλα 20 ντεμά (sic) να δω, ίσως γυρίσει ο τροχός.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,528
Δοκίμασα μερικά demos σήμερα, adventures βασικά.

Unusual Findings: Συμφωνώ με το Στέφανο, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ από κάθε άποψη. Πλέον από τα πολύ αναμενόμενα adventures για μένα.

Born Punk: Ενδιαφέρον cyberpunk adventure, καλοβαλμένο, δείχνει να κινείται στο σωστό δρόμο και με καλούς γρίφους.

Lone McLonegan: Δε με χάλασε τόσο η γραφή ή η έλλειψη speech (πιθανόν στην τελική έκδοση να υφίσταται) όσο ο χειρισμός, που θέλει ακόμα δουλειά. Δεν έφυγε από τη wishlist, αλλά οι προσδοκίες έπεσαν.

Nine Noir Lives: Μου άρεσε αρκετά το demo, ως πιο ανάλαφρο και χιουμοριστικό Blacksad. Πάλι με το χειρισμό είχα θέμα, καθώς το α-λα Sierra σύστημα με το δεξί κλικ να αλλάζει το ρήμα, με κούρασε. Έχει ακόμα καιρό μέχρι το 2022, αλλά οι εντυπώσεις θετικές.

Incantamentum: Κλασικό AGS adventure, με αρκετή δόση μυστηρίου για να μου τραβήξει την προσοχή, αν και δεν πρόλαβε να μας δείξει κανένα γρίφο της προκοπής. Στα υπόψη σίγουρα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Νομίζω πως το μόνο που είχα ήδη στη wishlist και έχει demo ήταν το The Bookwalker, το οποίο και δοκίμασα.

Το κόνσεπτ είναι πως ελέγχουμε κάποιον που μπορεί να "μπαίνει" μέσα στα βιβλία και να αλληλεπιδρά με τους κόσμους τους για τους σκοπούς της πλοκής. Το "real life" σκέλος είναι σε πρώτο πρόσωπο, και η περιήγηση μέσα στα βιβλία σε όμορφη isometric απεικόνιση στο στυλ του Disco Elysium.

Μου άρεσε αρκετά γενικά, αλλά με χάλασαν 2 πράγματα: 1) θα ήθελα μεγαλύτερο μόνιμο ζουμ στη διάρκεια της περιήγησης στους κόσμους (ως έχει, μπορείς να πατήσεις το μεσαίο κουμπί του μάους για να ζουμάρεις προσωρινά), και 2) το γκεημ περιέχει μικρές μάχες, οι οποίες διαθέτουν QTEs, αν είναι δυνατόν. Τους τα ανέφερα και στο ερωτηματολόγιο μετά τη λήξη του demo. Αλλά το όλο κόνσεπτ με ιντρίγκαρε.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
ARKOS: Έπαιξα ένα σκασμό FPS νεορετρίλες (Kingdom of the Dead, Fallen Aces, Arthurian Legends, Supplice, κι άλλα που ούτε θυμάμαι) και το μόνο που με έπεισε πως αξίζει να μπει στη wishlist μου είναι αυτό το voxel-based dungeon shooter με ελαφριά εσάνς από Heretic.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
λμαο



Έχει playable demo στο φεστιβάλ.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Δοκίμασα κι εγώ τρία παιχνιδάκια που με ιντριγκάρανε:

Tunic: Όντας σε Zelda mood λόγω Death's Door, ήταν η πρώτη μου επιλογή. Αρκετά χαριτωμένο, με απλούς μηχανισμούς αλλά και μια έντονη αίσθηση ερασιτεχνισμού. Αργές μάχες, συχνοί θάνατοι που κόβουν το exploration, ισχνό storytelling (δεν έχω καταλάβει αν αυτό έγινε ηθελημένα ή οι λιγοστές προτάσεις είναι placeholder για το demo). Έφυγε από το ραντάρ.

Unusual Findings: Άλλη μια προσπάθεια που καπηλεύεται την -ιδιαιτέρως ανθεκτική- τρέλα του κόσμου για το Stranger Things. Περίεργο που έκανε τόση αίσθηση σε Στέφανο και Γιώργο, προσωπικά βρήκα ένα μέτριο κείμενο με ελάχιστα ψήγματα χιούμορ, κλισέ story, και μέτρια voice-overs. Υπάρχουν κι ένας-δύο υποτυπώδεις γρίφοι στο demo αλλά δεν προσφέρονται για να βγουν συμπεράσματα. Στα θετικά η ευχάριστη ρετροπιξελούμπα και το έξυπνο μοντάζ στους τίτλους αρχής με τα παιδιά να διαπερνούν την πόλη καβάλα στα ποδήλατα.

Fragments Of A Mind: Δεν ξέρω τι με ώθησε και το κατέβασα ή ποιες σκοτεινές δυνάμεις με ανάγκασαν να παίξω ένα ολόκληρο τέταρτο. Αφήνω αυτό εδώ προκειμένου να γλιτώσω άλλους από το ίδιο λάθος.


Επίσης κατέβηκαν τα: Chinatown Detective Agency, Born Punk, και Wytchwood που μάλλον θα δοκιμαστούν απόψε.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
To Born Punk το δοκίμασα, ενθαρρυμένος από τα καλά σας λόγια. Τίποτα, μέτρια γραφή, αισθητική που δεν ήταν ούτε εδώ, ούτε εκεί, επιβεβαίωσε την προκατάληψή μου.

Το Chinatown Detective Agency είναι από καιρό στη wishlist, είχα καραγουστάρει το ντέμο. Ωραίοι και δύσκολοι συνθετικοί γρίφοι και άψογη ατμόσφαιρα.

Το Unusual Findings αποπνέει κυβικούς τόνους Lucasart-ικής αφέλειας και ομορφιάς στα καλύτερά της. Είναι η παιδική μας ηλικία σε διακριτική συσκευασία εικοσάευρου. Λέμε μππππππναίιιιιιιι.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
ANNO Mutationem: Όπως τα είπε ο G0O, δείχνει αξιόλογο και πολύ καλοφτιαγμένο τεχνικά (εξαίρεση το platforming, θέλει λίγη δουλίτσα). Αγάπησα την ατμόσφαιρα και την αισθητική του cyberpunk κόσμου του κι ας στερείται πρωτοτυπίας.

Τελικά γλυκάθηκα από την όλη φάση του Fest και κατέβασα μερικά ακόμα, όπως τα Inscryption και The Bookwalker. Για να δούμε.
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Ωραίος. Εστηρίχθη, τώρα άνοιξε βλέπω η καμπάνια οπότε έχουμε σοβαρές πιθανότητες να χρηματοδοτηθεί. Το 'November 2021 Delivery Date' τώρα είναι ή λάθος ή το έχουν έτοιμο και θέλουν να καλύψουν το κόστος της διαφήμισης.
 
Top Bottom