What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Video streaming κολλάει όταν λάπτοπ εκτός ρεύματος

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Καλησπέρα παιδιά,

εδω και κανα δυο βδομαδες εχω παρατηρησει πως οταν βγαλω το μετασχηματιστη απ'το λαπτοπ, το youtube κολλαει (ενα δευτερολεπτο hiccup ανα 10-15 sec). Θεωρητικα δε θα πρεπε, αφου η μπαταρια ειναι φορτισμενη. Συνηθως οταν βγαζω το λαπτοπ απ'την πριζα, το βαζω σε "Super Battery" mode, που κλεινει φανταζομαι ολα τα μη απαραιτητα. Αλλα και σε Balanced mode, παλι τα ιδια...

Ιδέες αντιμετώπισης? :)

ΕDIT: Mολις παρατηρησα οτι επηρεαζει και την πληκτρολογηση... Αρα γενικευμενο προβλημα...

EDIT 2: ¨Ηταν ο Firefox. Μολις τον εκλεισα, ολα κομπλε. Εβαλα youtube στον Chrome και νερακι. Φανταζομαι επειδη ο Firefox ειναι ο βασικος μου browser και εχει μαζεψει πολλα data απ'τη χρηση, αλλα και παλι δε μπορουσα να πιστεψω πως σε Super Batter mode θα του επεφτε του λαπτοπ τοσο βαρυς,,,,
 
Last edited:

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Μήπως στον FF έχεις ενεργοποιημένο το hardware accelaration, ενώ στον Chrome όχι; Τσέκαρε μήπως και φταίει κάτι τέτοιο.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αν το laptop έχει iGPU + discrete GPU, τότε κατά πάσα πιθανότητα εκτός ρεύματος χρησιμοποιείται η πρώτη, λογικά βάσει default ρύθμισης σε επίπεδο BIOS. Ωστόσο αυτό από μόνο του δεν θα έπρεπε να είναι θέμα, γιατί οποιαδήποτε σύγχρονη ενσωματωμένη GPU αναπαράγει 1080p απρόσκοπτα. Λογικά αυτό το σούπερ ντούπερ πάτερυ mode υποχρονίζει τα πάντα, που σε συνδυασμό με αυτό που λέει ο Τζίμυ είναι ενδεχομένως η ρίζα του κακού.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Δεν μας λες ποιο λαπιτοπι έχεις. Επίσης το super battery mode μου ακούγεται σαν mode εξοικονόμησης ενέργειας, οπότε λογικό να κόβει επιδόσεις απο το μηχάνημα προς όφελος της μπαταρίας. Βάλτο σε mode υψηλών επιδόσεων για να κοπούν τα κολλήματα.
Επίσης ο firefox είναι αρκετά πιο βαρύς σε video streaming απο τον chrome, αν έχεις και καιρό να τον καθαρίσεις λογικό να κάνει τέτοιο λόξιγκα.
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Μήπως στον FF έχεις ενεργοποιημένο το hardware accelaration, ενώ στον Chrome όχι;
Ναι, όντως το ειχε απο Default. Το απενεργοποίησα και βελτιωθηκε αισθητα, αλλα δεν εξαλείφθηκε.

Λογικά αυτό το σούπερ ντούπερ πάτερυ mode υποχρονίζει τα πάντα, που σε συνδυασμό με αυτό που λέει ο Τζίμυ είναι ενδεχομένως η ρίζα του κακού.
Ακριβώς αυτό συμβαίνει, και είναι κατι που το γνώριζα ήδη, αλλά καλως ή κακως το Super Battery ειναι must οταν το λαπτοπ δεν ειναι στο ρευμα - πχ αμα θελω να δω ταινια στον καναπε, οποτε θα το βγαλω αναποφευκτα απ'το ρεύμα. Το θέμα ειναι οτι μεχρι προτινος δουλευε κομπλε, γι αυτο με παραξενεψε.


Επίσης το super battery mode μου ακούγεται σαν mode εξοικονόμησης ενέργειας, οπότε λογικό να κόβει επιδόσεις απο το μηχάνημα προς όφελος της μπαταρίας. Βάλτο σε mode υψηλών επιδόσεων για να κοπούν τα κολλήματα.
Ακριβως αυτο κανει το Super Battery mode, αλλα οπως γραφω πανω ειναι απαραιτητο αν θελω να δω ολοκληρη ταινια με το λαπτοπ εκτος ρευματος.

Επίσης ο firefox είναι αρκετά πιο βαρύς σε video streaming απο τον chrome, αν έχεις και καιρό να τον καθαρίσεις λογικό να κάνει τέτοιο λόξιγκα.
Χμμ δε το ηξερα αυτο. Με ποια εννοια ειναι δηλαδη πιο βαρυς?
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Όταν λέω πιο βαρύς εννοώ οτι όταν βλέπεις βίντεο στο π.χ. youtube, ο firefox θέλει πιο πολύ ισχύ απο τον chrome για την ίδια ποιότητα βιντεο. Στον ff μπορεί να τραβάει π.χ. το 60% του επεξεργαστή ενώ στον chrome το 40%. Τυχαία τα νούμερα αλλά καταλαβαίνεις οτι όταν είσαι σε εξοικονόμηση μπαταρίας πέφτουν οι επιδόσεις και αυτή η μικρή διαφορά στα ποσοστά είναι αρκετή για να κάνει λόξιγκα ο ff.
Σε λίγο παλιότερα κυρίως λαπτοπ που δεν τους τρέχουν και οι επιδόσεις απο τα μπατζάκια το συναντώ συνέχεια.
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Ομολογουμενως εχω high-end gaming laptop, γι αυτο παραξενευτηκα που δεν σηκωνε streaming στον Firefox, εστω και με Super Battery mode. Ακομα και Netflix ψιλοκολαγε οταν ηταν ανοιχτος ο Firefox - μολις τον εκλεισα, ολα νερακι.

Στο Super Battery mode απ'οτι ειδα ο επεξεργαστης παιζει στα 1.7-2.0 GHz.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Δυστυχώς είναι θέμα firefox. Το βλέπω αρκετές φορες σε πιο νορμάλ λαπτοπ και συνέχεια σε παλιότερα μοντέλα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
ναι ο firefox είναι, και εγώ το πάθαινα με ένα λαπτοπάκι. Με edge πήγαινε νεράκι.

Κάτι πουστιά της google με το codec είναι, αν βάλεις force h264 με add on παίζει καλύτερα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Με παραξενεύει αυτό που λες για ολόκληρη ταινία. Δηλαδή δεν σου βγάζει ένα γεμάτο δίωρο η μπαταρία;
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Με παραξενεύει αυτό που λες για ολόκληρη ταινία. Δηλαδή δεν σου βγάζει ένα γεμάτο δίωρο η μπαταρία;
Σε Super Battery mode νομιζω βγαζει 3.5 ωρες 1080p Netflix. Θυμαμαι εχουν βαλει επιτηδες μικρη μπαταρια χαριν χωρου high-end hardware.
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Επειδή κοιτάζω κι εγώ για λάπτοπ, αν και δεν βιάζομαι, ποιο έχεις να ξέρω να το αποφύγω; 😛
Σοβαρά θα ήθελα να μπορώ να κάνω καμια δουλειά γραφείου εκτός σπιτιού αν προκύψει όπως και ένα πρότζεκτ που θέλουμε να τρέξουμε στο οποίο θα χρειαστεί λάπτοπ επειδή ίσως να μην έχουμε πάντα διαθέσιμη παροχή ρεύματος
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Αν θελεις λαπτοπ μονο για δουλεια, υπαρχουν σιγουρα μοντελα με πολυ καλη μπαταρια. Η εταιρεια μου, μου εχει δωσει νομιζω ενα DELL Precision 5550 και μπορω να δουλεψω ανετα 6ωρο σερι χωρις φορτιση. Αλλα μιλαμε για Word, Εxcel, Οutlook, το συστημα της ιδιας της εταιρειας κλπ... Αμα θες video editing ή κατι γενικα πιο εξεζητημενο, τοτε ναι ισως να χρειαστεις να το ψαξεις περισσοτερο.
 
Top Bottom