What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

PC Game Pass

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,265
Ξεκινας απο βασικα εργαλεια και μεσω των αναγκων που εσυ αποφασιζεις οτι εχεις προχωρας ρε συ...αλλοι μπορει να βαζουν προτεραιοτητα να εχουν σταθερη πηγη φαγητου/νερου, αλλοι να εξερευνησουν οσο το δυνατον γρηγοροτερα περιοχες, αλλοι να βρουν στοιχεια για το lore...δεν υπαρχει optimized τροπος, απλα παιζεις οπως σου αρεσει (πεθαινεις αρκετες φορες μεχρι να καταλαβεις το σκεπτικο) αλλα το παιχνιδι σε βοηθα να βρεις τι θες να κανεις.

Αυτό ήταν πάντα το πρόβλημα που είχα με τα παιχνίδια τύπου "κάνε ότι γουστάρεις". Χωρίς μια story-based campaign που να μπορώ να ακολουθήσω όποτε βαριέμαι από τα υπόλοιπα, χάνω το ενδιαφέρον μου. Χρειάζομαι το καρότο ενός συγκεκριμένου στόχου.

και το no man's θα πήγε άκλαφτο τότε :p

Όντως. :D
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
πάντως υπάρχει συγκεκριμένος στόχος στο no man's sky αν θες να τον ακολουθήσεις, αν και δεν ξέρω να πω σίγουρα πόσο crafting πρέπει να πέσει μέχρι εκεί γιατί εγώ το κάνω από μόνος μου και κάθε τόσο είμαι σε φάση "α έχω και τα quests" :p
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Αυτό ήταν πάντα το πρόβλημα που είχα με τα παιχνίδια τύπου "κάνε ότι γουστάρεις". Χωρίς μια story-based campaign που να μπορώ να ακολουθήσω όποτε βαριέμαι από τα υπόλοιπα, χάνω το ενδιαφέρον μου. Χρειάζομαι το καρότο ενός συγκεκριμένου στόχου.

Υπάρχει στόχος στο subnautica και είναι πολύ συγκεκριμένος για να ολοκληρώσεις το παιχνίδι με επιτυχία. Υπάρχει επίσης και ιστορία η οποία έχει τέτοια δομή που με ό,τι κι αν ασχοληθείς θα πέσεις πάνω της. Η σειρά των γεγονότων στο παιχνίδι δεν είναι αυστηρή, θα πρέπει όμως να τα κάνεις όλα αν θες να το ολοκληρώσεις. Ο κόσμος του είναι handcrafted, δεν υπάρχει procedural generation και το καθετί που υπάρχει στο παιχνίδι έχει σκοπό. Ο κόσμος έχει lore και αν σε ενδιαφέρει είναι εκεί για να το ανακαλύψεις.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,265
πάντως υπάρχει συγκεκριμένος στόχος στο no man's sky αν θες να τον ακολουθήσεις, αν και δεν ξέρω να πω σίγουρα πόσο crafting πρέπει να πέσει μέχρι εκεί γιατί εγώ το κάνω από μόνος μου και κάθε τόσο είμαι σε φάση "α έχω και τα quests" :p

Υπάρχει στόχος στο subnautica και είναι πολύ συγκεκριμένος για να ολοκληρώσεις το παιχνίδι με επιτυχία. Υπάρχει επίσης και ιστορία η οποία έχει τέτοια δομή που με ό,τι κι αν ασχοληθείς θα πέσεις πάνω της. Η σειρά των γεγονότων στο παιχνίδι δεν είναι αυστηρή, θα πρέπει όμως να τα κάνεις όλα αν θες να το ολοκληρώσεις. Ο κόσμος του είναι handcrafted, δεν υπάρχει procedural generation και το καθετί που υπάρχει στο παιχνίδι έχει σκοπό. Ο κόσμος έχει lore και αν σε ενδιαφέρει είναι εκεί για να το ανακαλύψεις.

Το ξέρω και για τα δύο. Το θέμα μου είναι ότι αυτά που πρέπει να κάνω για να πλησιάσω τον στόχο δεν τα βρίσκω ενδιαφέροντα και δεν υπάρχει κάτι άλλο που να μου κινεί το ένδιαφέρον. Βαριέμαι πολύ την συλλογή resources και το crafting, έχει νόημα να δώσω σε κάποιο από τα δύο μια δεύτερη ευκαιρία;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Αν έμαθα κάτι από τη θητεία μου στο RpgCodex, είναι πως μόνο μετά από 350 ώρες gameplay ή εφτά playthrough (όποιο συμβεί πρώτο) έχεις δικαίωμα να πεις ότι δεν σου άρεσε ένα παιχνίδι.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Το ξέρω και για τα δύο. Το θέμα μου είναι ότι αυτά που πρέπει να κάνω για να πλησιάσω τον στόχο δεν τα βρίσκω ενδιαφέροντα και δεν υπάρχει κάτι άλλο που να μου κινεί το ένδιαφέρον. Βαριέμαι πολύ την συλλογή resources και το crafting, έχει νόημα να δώσω σε κάποιο από τα δύο μια δεύτερη ευκαιρία;

Όχι, γιατί αυτό που βαριέσαι είναι core στοιχείο και δεν μπορείς να το αποφύγεις. Είναι σα να λες θα παίξω FPS αλλά με ενοχλεί το α' προσώπου και το να σημαδεύω και να πυροβολάω. Μπορείς να το δεις στο youtube αν έχεις περιέργεια.

To No Man's Sky είναι πολύ πιο ανοιχτό sandbox σε σύγκριση με το Subnautica, έπαιξα κανα 10ωρο δεν μου έχει κάνει click, κάποια στιγμή θα το ξαναβάλω.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Αν έμαθα κάτι από τη θητεία μου στο RpgCodex, είναι πως μόνο μετά από 350 ώρες gameplay ή εφτά playthrough (όποιο συμβεί πρώτο) έχεις δικαίωμα να πεις ότι δεν σου άρεσε ένα παιχνίδι.


Πόσταρε κάποιος στο Codex ψες έναν youtuber που έκανε αρνητικό ρηβιού για το CP2077, το έκραζε πλήρως, χυδαία. Μεταξύ άλλων στο βίντεό του αναφέρει πως "έπαιξε 185 ώρες".

Τον ρώτησαν στα σχόλια "γιατί έπαιξες 185 ώρες αφού δεν σου άρεσε καθόλου".

Απαντάει "ε, ήθελα να κάνω όλες τις δραστηριότητες στο χάρτη".

#GamingReviews2020
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
Όχι, γιατί αυτό που βαριέσαι είναι core στοιχείο και δεν μπορείς να το αποφύγεις. Είναι σα να λες θα παίξω FPS αλλά με ενοχλεί το α' προσώπου και το να σημαδεύω και να πυροβολάω. Μπορείς να το δεις στο youtube αν έχεις περιέργεια.

To No Man's Sky είναι πολύ πιο ανοιχτό sandbox σε σύγκριση με το Subnautica, έπαιξα κανα 10ωρο δεν μου έχει κάνει click, κάποια στιγμή θα το ξαναβάλω.
Δεν είμαι σίγουρος ότι θα σου κάνει κλικ μετά αν δεν σου κάνει αμέσως. Ειδικά αν πέρασες 10 ώρες στο παιχνίδι.
Βέβαια και εγώ έχω παίξει πόσες ώρες δε ξέρω (δεν γράφει το xbox...) και ακόμα ανακαλύπτω μηχανισμούς του παιχνιδιού, αλλά μετά την μια ώρα που προσπαθούσα να καταλάβω που παν τα 3 κόλλησα κανονικά.

@Admiral μην μπεις στον κόπο, όπως έγραψα και από πάνω ή σου κάνει κλικ ή δε σου κάνει. Το resource hunting είναι βασικό στοιχείο και αν το βαριέσαι δεν υπάρχει λόγος να ξοδέψεις τον χρόνο σου, γιατί αρκετά πράγματα πρέπει να τα ψάξεις σε άλλα συστήματα (αν και ακολουθώντας τα quests σε πάει έτσι και αλλιώς σε διάφορα άλλα συστήματα) και γενικά δεν είναι "ότι θες θα το βρεις στον πλανήτη Α". Δηλαδή ακόμα και εξαρτήματα που θα χρειαστείς δεν θα τα βρεις στον σταθμό του συστήματος ή σε όποιο trade hub βρεις στην επιφάνεια. Αρκετά συχνά θα χρειαστεί να ψάξεις με συναλλαγές με NPC είτε στο διάστημα είτε στο trade hub/σταθμό που θα προσγειωθούν και αυτοί.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Bethesda-Softworks-XGP_03-11-21.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
Να διωρθώσω την παρεξήγηση, τελικά δεν είναι κουσούρι το xbox app version όταν κάνω alt+tab στο NMS και πέφτουν τα FPS στα τάρταρτα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Μόνο σε μένα φαίνεται περίεργο που λείπουν Fallout 3 και ειδικά Evil Within 2;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
Μόνο σε μένα φαίνεται περίεργο που λείπουν Fallout 3 και ειδικά Evil Within 2;
επίσης περίεργο ότι το NV είναι μόνο για xbox
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
^ Ο Τσουρινάκης θα ήταν σύμφωνος με αυτό.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Χρειαζόμαστε εμοτικον "ο Χέλιον θα ήταν αντίθετος με αυτό"
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Μια απορία που μου έχει γεννηθεί για το game pass.
Τα παιχνίδια της συνδρομής είναι οι βασικές εκδόσεις, χωρίς dlc κτλ,?
Εάν ναι, πως μπορείς να παίξεις τα dlc? Πρέπει να τα αγοράσεις ξεχωριστά?
 
Top Bottom