EDITORIALSEverything Online

G.I.JOE : Special Ops

Το social gaming για την πλατιά μάζα σημαίνει virtual φάρμες. Τελεία και παύλα. Όταν ακούς ακόμα και τον Τατσόπουλο να αναφέρεται σε αυτές σε νυχτερινό talk show ξέρεις ότι έχει γίνει κοινός τόπος. Από την άλλη το DotA στυλ παιχνιδιού είναι 100% hardcore, με τους φανατικούς του είδους να καίγονται για χρόνια στις αρένες. Είναι δυνατόν να συναντηθούν αυτά τα δύο  και μάλιστα εντός των ορίων της casual αυτοκρατορίας;  Κι όμως γυρίζει…

Το GIJOE:Special ops είναι όντως μια social MOBA και μάλιστα φιλόδοξη αφού φέρει το όνομα ενός διάσημου franchise, των GIJOE και πίσω της βρίσκεται το γνωστό δίκτυο Syfy. Αν και ως παιδί είχα κάμποσες σχετικές φιγούρες και διάβαζα το comic μανιωδώς έχω χάσει κάθε επαφή με τις εξελίξεις στο σύμπαν τους εδώ και περίπου δύο δεκαετίες. Έτσι δεν είμαι σε θέση να σχολιάσω κατά πόσο είναι το τελικό προϊόν συντονισμένο ή όχι με τις ταινίες και τα άλλα παρελκόμενα. Παρόλα αυτά το ρόστερ των ηρώων περιλαμβάνει ονόματα γνωστά σε μια παλιά καραβάνα όπως εγώ. O Duke,η Βαρόνη, ο Destro, o Αρχηγός Κόμπρα, o Roadblock, η Jinx, ο Lifeline και φυσικά οι Storm Shadow και Snake Eyes, είναι όλοι τους παρόντες και playable.

Ο τίτλος είναι ακόμα σε (οpen φυσικά) beta μορφή, κάτι που είναι και ο κανόνας στο Facebook. Οι developers συχνά πυκνά κυκλοφορούν περιορισμένης έκτασης εκδόσεις των games τους η οποίες διαρκούν για μήνες. Αν το ενδιαφέρον του κοινού αποδειχτεί ζωηρό (όπως αποτυπώνεται από τα σχετικά metrics όπως DAU/MAU) τότε τα εμπλουτίζουν και τα αναβαθμίζουν σε πλήρες status. Έτσι και εδώ το περιεχόμενο μοιάζει φτωχό, ειδικά σε σύγκριση με το League of Legends για παράδειγμα. Μόνο ένας χάρτης, λίγα items κάποια από τα οποία πρέπει να ξεκλειδωθούν με game currency, τέσσερα abilities και 3v3 competitive ή co-op μορφή παιχνιδιού.  Το gameplay είναι πανομοιότυπο με αυτό των συγγενών του. Δύο βάσεις , διάδρομοι, turrets ,minions, ένα ιδιότυπο Jungle κλπ. Δεν θα μπορούσε να ήταν αλλιώς άλλωστε ,αφού ο σκοπός του παιχνιδιού είναι να φέρει τους MOBA κώδικες στο social περιβάλλον. Τεχνικά πάντως περνάει τη βάση. Τα γραφικά είναι σε καλό επίπεδο για Facebook game αλλά υστερούν σε σύγκριση με του ανταγωνισμού ενώ και ο χειρισμός εν γένει χωρίς να είναι κακός δεν είναι όσο κοφτερός θα έπρεπε. Ο χρόνος αναμονής για παίξιμο είναι πάντως ικανοποιητικός αν και για να επιτευχθεί αυτό ο χωρισμός σε παρατάξεις πάει και λίγο περίπατο-θα βρεθείτε συχνά-πυκνά σε μεικτές ομάδες Joe/Cobra.

02c

Το GIJOE:SO είναι οπωσδήποτε ένα πολύ ενδιαφέρον πείραμα. Είναι ένας “core” συγχρονισμένος multiplayer PvP στίβος μάχης , μέσα σε έναν ωκεανό από single player,turn based ή/και ασύγχρονα  casual games. Ένα μπουκάλι με νιτρογλυκερίνη δίπλα στα σαμπουάν, ο Ίνγκμαρ Μπέργκμαν στο πλατό του «Καλημέρα Ζωή» , ο ντεθμεταλλάς στο πάρτι για τα είκοσι χρόνια του Φοίβου. Δεν μοιάζει με τίποτε άλλο, δεν κολλάει πουθενά, κάτι που γεννάει ερωτηματικά σχετικά με την απήχηση που θα έχει. Υπάρχει άραγε χώρος για γερό pvp στο social gaming; Έχουν ωριμάσει οι συνθήκες και η τεχνολογία για να υπάρξει διάχυση του core κοινού στο social πεδίο και το αντίθετο;

 Τα ερωτήματα που δημιουργούνται είναι πολλά, η αχίλλειος πτέρνα του GIJOE:SO όμως είναι αλλού.  Ως social game έχει τα κλασικά πλεονεκτήματα των τίτλων αυτού του είδους. Δεν είναι καθόλου απαιτητικό σε hardware άρα μπορεί να τρέξει σε αδύναμα μηχανήματα και είναι freemium. Δεν έχει κόστος απόκτησης ,ούτε συνδρομή και ενώ πληρώνοντας χρήματα αποκτάς πρόσβαση σε virtual αγαθά και υπηρεσίες, μπορείς να απολαύσεις την εμπειρία και δωρεάν.  Το πρόβλημα εδώ είναι ότι τόσο οι καθιερωμένοι παίκτες της κατηγορίας (LoL,HoN) όσο και οι νέοι διεκδικητές (DotA2,Blizzard AllStars) ενσωματώνουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Πρακτικά το μόνο τεχνικό πλεονέκτημα που απομένει στο GIJOE είναι ότι δεν χρειάζεται installation με ότι συνεπάγεται αυτό στην ευκολία πρόσβασης και χρήσης. Γιατί κατά τα άλλα πολύ δύσκολα θα καταφέρει να αποσπάσει μερίδιο από την τεράστια MOBA πελατειακή βάση.  Συνολικά αποτελεί μια συμπαθητική προσπάθεια και μπορεί να χρησιμεύσει ως μια πρώτη επαφή με το συγκεκριμένο είδος. Όσοι όμως θέλουν το πλήρες γεύμα με όλα τα λιπαρά ,απλά θα πάνε απευθείας στο LoL και την παρέα του.
 
Είδος: MOBA
Ανάπτυξη/Έκδοση:  Syfy
Πλατφόρμα:  Facebook

Βασίλης Ξερικός

Γεννημένος στην Αθήνα το 1979. Gamer εξ απαλών ονύχων, η πρώτη μου επαφή με το σπορ έγινε με έναν κλώνο του Pong σε προσχολική ηλικία.  Αν και πιστός χρήστης PC από to 1989 και την εποχή των XT έχουν περάσει από την κατοχή μου και διάφορες κονσόλες (Atari 2600, διάφορες Sega, σειρά των Playstation κλπ) ενώ η εισαγωγή μου στην gaming δημοσιογραφία έγινε μόλις το Γενάρη του 2012 και το PC Master. Παλαίμαχος των adventures, πλέον μοιράζω τον gaming χρόνο μου μεταξύ MMO, RPG (κάθε είδους) και Shooters. Email:  [email protected] Follow me: Facebook | Twitter | SteamID: Kuivamaa

7 Comments

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button
elEL