LATEST NEWS

ArmA 3 developers: Ακόμα υπό κράτηση

Θυμάστε την περίπτωση των δύο developers από την εταιρία Bohemia Interactive που συνελήφθησαν στη Λήμνο με την κατηγορία της κατασκοπίας; Δυστυχώς συνεχίζουν να βρίσκονται υπό κράτηση, καθώς απορρίφθηκε προ ολίγων ημερών η αίτησή τους για άρση της προσωρινής κράτησης. Θα δικαστούν με την κατηγορία της κατασκοπείας η οποία, όπως καταλαβαίνετε, προβλέπει βαριά ποινή σε περίπτωση καταδίκης. Η εταιρία για την οποία εργάζονται οι άτυχοι developers συνεχίζει να υποστηρίζει ότι δεν τους έστειλε με σκοπό να τραβήξουν φωτογραφίες από τις στρατιωτικές εγκαταστάσεις του νησιού για χρήση στο Arma 3, αλλά ότι οι ίδιοι θέλησαν να παραθερίσουν στο νησί με τη δική τους θέληση.

Είτε η εταιρία λέει την αλήθεια είτε όχι, το σίγουρο είναι ότι οι δύο αυτοί άνθρωποι ζουν δύσκολες στιγμές χωρίς να υπάρχει κάποια σοβαρή ένδειξη ότι όντως είχαν κακό σκοπό, έστω και αν όφειλαν από πριν να γνωρίζουν την απαγόρευση φωτογράφισης που ισχύει στη Λήμνο. Το θέμα τράβηξε την προσοχή μέχρι και του προέδρου της Τσεχίας, ο οποίος έστειλε προσωπική επιστολή στον Κάρολο Παπούλια ζητώντας του να μεσολαβήσει ώστε να λυθεί η παρεξήγηση. Ευχόμαστε καλό κουράγιο στους δύο developers.

rikimaru

Gamer από τις αρχές του '90 σε φορητά και κονσόλες, είχε την πρώτη του επαφή με τους υπολογιστές στα μέσα της ίδια δεκαετίας. Σε όλη αυτή την πορεία έχει καταπιαστεί με αρκετές κατηγορίες παιχνιδιών χωρίς να μπορεί να ξεχωρίσει κάποια ενώ όταν δεν βρισκόταν μπροστά από μία οθόνη συνήθως έσκαγε την "σπυριάρα" στο τσιμέντο ή στο παρκέ. Τα τελευταία 2 χρόνια εκτός από το να παίζει απλά με τα games, γράφει και για αυτά ενώ παράλληλα απολαμβάνει και την άνθιση της indie σκηνής.

4 Comments

  1. τιμω τον προεδρο της τσεχιας, την υπεροχη χωρα του, την μυθικη Πραγα και κυριως τις διμετρες τσεχες, ΑΛΛΑ δε μου αρεσε καθολου το υφος της επιστολης του ( http://www.eurogamer.net/articles/2012-11-21-president-of-czech-republic-appeals-to-greek-leader-over-jailed-arma-3-devs ). μου φαινεται κομματακι αγενης και εκβιαστικη – απειλητικη.
    κατ αρχην θα επρεπε να ξερει, οτι η δικαιοσυνη ειναι ανεξαρτητη εξουσια και το στυλακι: “προσεχτε τα παιδια μας” περισσοτερο με εκκληση για ρουσφετι μοιαζει, παρα για επισημη επιστολη. επισης μ ενοχλει που στα ιντερνέτς βρηκαν καποιοι την ευκαιρια να μας ειρωνευτουν και να μας κατηγορησουν, τσουβαλιαζοντας μας σαν λαο και λεγοντας διαφορες καμαρωτές παπαριές. κανεις δε λεει ομως για την Bohemia, που αντι να τους στηριξει και να πει οτι βρισκονταν οντως στο νησι για δουλεια, σφυριζει αδιαφορα και αρνειται καθε αναμιξη. ναι, οι συνθηκες κρατησης μπορει να ειναι απαραδεκτες και το νομικο μας συστημα να εχει ρυθμους ταχυτητας που μοιαζουν με του τοτσέ στο 80ο λπετο ενος ματς, αλλα΄το γεγονος οτι οι 2 developers παρανομουσαν εν γνωσει τους δεν αλλάζει.
    εννοειται οτι ευχομαι ν απελευθερωθουν οσο πιο γρηγορα γινεται, αλλά δε σημαινει οτι θα καμω και τη στρουθοκαμηλο για να μη με μαλωσει ο καθε τιποτας στο ιντερνέ.

  2. τιμω τον προεδρο της τσεχιας, την υπεροχη χωρα του, την μυθικη Πραγα και κυριως τις διμετρες τσεχες, ΑΛΛΑ δε μου αρεσε καθολου το υφος της επιστολης του ( http://www.eurogamer.net/articles/2012-11-21-president-of-czech-republic-appeals-to-greek-leader-over-jailed-arma-3-devs ). μου φαινεται κομματακι αγενης και εκβιαστικη – απειλητικη.
    κατ αρχην θα επρεπε να ξερει, οτι η δικαιοσυνη ειναι ανεξαρτητη εξουσια και το στυλακι: “προσεχτε τα παιδια μας” περισσοτερο με εκκληση για ρουσφετι μοιαζει, παρα για επισημη επιστολη. επισης μ ενοχλει που στα ιντερνέτς βρηκαν καποιοι την ευκαιρια να μας ειρωνευτουν και να μας κατηγορησουν, τσουβαλιαζοντας μας σαν λαο και λεγοντας διαφορες καμαρωτές παπαριές. κανεις δε λεει ομως για την Bohemia, που αντι να τους στηριξει και να πει οτι βρισκονταν οντως στο νησι για δουλεια, σφυριζει αδιαφορα και αρνειται καθε αναμιξη. ναι, οι συνθηκες κρατησης μπορει να ειναι απαραδεκτες και το νομικο μας συστημα να εχει ρυθμους ταχυτητας που μοιαζουν με του τοτσέ στο 80ο λπετο ενος ματς, αλλα΄το γεγονος οτι οι 2 developers παρανομουσαν εν γνωσει τους δεν αλλάζει.
    εννοειται οτι ευχομαι ν απελευθερωθουν οσο πιο γρηγορα γινεται, αλλά δε σημαινει οτι θα καμω και τη στρουθοκαμηλο για να μη με μαλωσει ο καθε τιποτας στο ιντερνέ.

  3. Έχεις απόλυτο δίκιο οτι η ιστορία αυτή έχει γίνει αφορμή ώστε πολύς κόσμος να βγάλει τον κομπλεξισμό του πάνω μας. Έχω διαβάσει και εγώ τι γίνεται στα ξένα forums, υπάρχουν μεν πολλοί που μιλούν με λογική, αλλά μια μερίδα κατηγορεί χωρίς να καταλαβαίνει. Οι developers πάντως δε νομίζω πως είχαν κάποια κακή πρόθεση και είναι κρίμα να ταλαιπωρούνται τόσο πολύ. Μακάρι να βρεθεί γρήγορα μια λύση.

  4. Έχεις απόλυτο δίκιο οτι η ιστορία αυτή έχει γίνει αφορμή ώστε πολύς κόσμος να βγάλει τον κομπλεξισμό του πάνω μας. Έχω διαβάσει και εγώ τι γίνεται στα ξένα forums, υπάρχουν μεν πολλοί που μιλούν με λογική, αλλά μια μερίδα κατηγορεί χωρίς να καταλαβαίνει. Οι developers πάντως δε νομίζω πως είχαν κάποια κακή πρόθεση και είναι κρίμα να ταλαιπωρούνται τόσο πολύ. Μακάρι να βρεθεί γρήγορα μια λύση.

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button
elEL